Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. Czy to wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. To wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?
Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. To wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Kryzys w małopolskim sejmiku narasta. To wpłynie na przywództwo Jarosława Kaczyńskiego w PiS?Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Radnym małopolskiego sejmiku po raz kolejny nie udało się wybrać nowego marszałka województwa. Choć PiS ma w sejmiku większość, to kandydatura rekomendowanego przez władze partii Łukasza Kmity znów przepadła. Pat w Małopolsce każe też pytać, co z potęgą prezesa Jarosława Kaczyńskiego i czy jego przywództwo jest w poważnym kryzysie?

Łukasz Kmita przepadł po raz piąty w głosowaniu małopolskiego sejmiku jako kandydat PiS na marszałka tego województwa. Jego porażka dziwi, bo to kandydat z poparciem najmocniejszym z możliwych w partii. - Miałem jednogłośną, pozytywną rekomendację całego komitetu politycznego - mówi Łukasz Kmita. - Prezes Jarosław Kaczyński wyznaczył osobę kompetentną - zapewnia Marlena Maląg, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Jednocześnie pojawia się pytanie, czy małopolski pat to szerszy problem ugrupowania, które oddało władzę. - Stosunki w Prawie i Sprawiedliwości zawsze oparte były na takim zamordystycznym prawie na zasadzie: albo jesteś z nami, albo cię zniszczymy - ocenia Paweł Poncyljusz, były poseł Prawa i Sprawiedliwości i były poseł Platformy Obywatelskiej.

Ta partyjna doktryna według polityka, który kilkanaście lat temu był blisko Jarosława Kaczyńskiego, właśnie przestaje obowiązywać, bo mniej władzy oznacza mniej stanowisk do podziału. Choć akurat w małopolskim sejmiku klub PiS-u po kwietniowych wyborach miał większość.

- To powoduje, że co poniektórzy działacze Prawa i Sprawiedliwości mówią: a może już nie musimy tak bardzo godności swojej chować do kieszeni - ocenia Poncyljusz.

Małopolska dalej bez marszałka. Kmita: drużyna PiS w województwie nieco się zagubiła
Małopolska dalej bez marszałka. Kmita: drużyna PiS w województwie nieco się zagubiłaTVN24

Apele o porzucenie jednostkowych ambicji

W czerwcu, przed drugim przegranym głosowaniem, prezes Jarosław Kaczyński w Krakowie osobiście rozmawiał z radnymi, a kolejnych głosowań w małopolskim sejmiku pilnował osobiście były wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

- Nie pomogło łączenie z prezesem Kaczyńskim, do którego doszło. Nie pomogło też to, że posłowie wręcz szantażowali radnych. Nie pomogły krzyki Ryszarda Terleckiego - komentuje Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Trollem to ty jesteś". Duże emocje na sejmiku i spór wewnątrz PiS

Dlatego trudno mówić o wypadku przy pojedynczym głosowaniu, choć pojawiają się takie zapewnienia. - To cała polityka z całym swoim urokiem, gdzie sytuacje bywają dynamiczne, bywają zmienne - komentuje Szymon Szymkowski vel Sęk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - To jest sytuacja, która przede wszystkim jest szkodliwa dla Małopolski w tej chwili, bo mieszkańcy są narażeni na niestabilność - mówi Paweł Jabłoński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Słychać też apele o nieszkodzenie formacji i porzucenie jednostkowych ambicji. - Trzeba natychmiast ten żenujący spektakl w Małopolsce dla dobra Polski, dla dobra prawicy, dla dobra Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy skończyć - podkreśla Janusz Kowalski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Terlecki krzyczy na sesji sejmiku Małopolski: trollem to ty jesteś
Terlecki krzyczy na sesji sejmiku Małopolski: trollem to ty jesteśTVN24

Wewnętrzny konflikt w partii

Prawo i Sprawiedliwość tuż po wyborach samorządowych straciło większość w sejmiku podlaskim. Dyscypliny wśród radnych nie utrzymał Jacek Sasin, a polityczną głowę stracił Krzysztof Jurgiel - jeden z najwierniejszych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego jeszcze z czasów Porozumienia Centrum.

- W PiS-ie jest dzisiaj wiele środowisk, które na tej masie upadłościowej próbują uzyskać coś dla siebie - uważa Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050. - W tym konflikcie wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości jest tak zwana frakcja Beaty Szydło - wskazuje Paweł Poncyljusz. - Od wczoraj jest też obóz Andrzeja Dudy, bo nie dość, że ojciec Dudy jest szefem sejmiku, to minister Dudy był kandydatem na marszałka - zwraca uwagę Tomasz Trela, poseł Lewicy.

ZOBACZ TEŻ: Ciąg dalszy konfliktu w PiS w Małopolsce. Łukasz Kmita zwrócił się z prośbą do przewodniczącego sejmiku

Jarosław Kaczyński na pytanie o to, czy nie ma pomysłu, czy politycznej siły na zażegnanie kryzysu w Małopolsce, odpowiedział, że "tutaj kwestia ani siły, ani pomysłu nie wchodzi w grę". - Po prostu z pewnego rodzaju ludźmi, dla których udział w działalności politycznej to jest tylko i wyłącznie poszukiwanie własnych interesów, to musi być czas przeszły w naszej partii - zaznaczył prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Ja nie pamiętam, żeby od wielu lat (…) przywództwo Jarosława Kaczyńskiego było tak otwarcie i tak uparcie kwestionowane - komentuje Marcin Bosacki, poseł Platformy Obywatelskiej.

Kolejny sprawdzian dla partii i dla prezesa już niebawem. Jesienią wskazać trzeba będzie kandydata na prezydenta i to takiego z partyjnym poparciem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS