Koalicja Obywatelska przed PiS. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

Koalicja Obywatelska przed PiS. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24
Koalicja Obywatelska przed PiS. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24
Fakty po południu
Fakty po południuKoalicja Obywatelska przed PiS. Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

W najnowszym sondażu partyjnym Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 Koalicja Obywatelska znalazła się na czele z poparciem 29 procent ankietowanych. 28 procent deklaruje, że zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę, a 11 procent na Polskę 2050. Do Sejmu weszłoby pięć ugrupowań.

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez firmę Kantar w dniach 7-8 lutego respondenci zostali zapytani o to, na którą partię by zagłosowali.

Najwięcej ankietowanych - 29 procent - wskazało, że zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). To spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z badaniem z grudnia 2022 roku.

Na drugim miejscu w sondażu uplasowała się Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Republikanie) z wynikiem 28 procent (spadek o 4 punkty procentowe), a na trzecim Polska 2050 Szymona Hołowni - 11 procent (bez zmian).

Poza podium uplasowały się: Konfederacja Wolność i Niepodległość (Korwin, Ruch Narodowy, Braun) - 8 procent (spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem z grudnia) oraz Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem) - 5 procent (spadek o 1 punkt procentowy).

Według sondażu pozostałe partie nie przekroczyłyby pięcioprocentowego progu wyborczego. Koalicję Polską - Polskie Stronnictwo Ludowe wskazało 3 procent badanych (bez zmian w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w grudniu). Na 2-procentowe poparcie może liczyć Porozumienie Jarosława Gowina i AgroUnia (w poprzednim badaniu występowały osobno) oraz Kukiz' 15 (wzrost o 1 punkt procentowy).

Odpowiedź "nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi" wskazało 12 procent ankietowanych. W grudniu analogiczną odpowiedź wskazało 6 procent respondentów.

Pełne wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24:

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 29 procent (spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu do badania z grudnia 2022 roku),

Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie - 28 procent (spadek o 4 pp.),

Polska 2050 Szymona Hołowni - 11 procent (bez zmian),

Konfederacja Wolność i Niepodległość (Korwin, Ruch Narodowy, Braun) - 8 procent (spadek o 1 pp.),

Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 5 procent (spadek o 1 pp.),

Poniżej progu wyborczego, który wynosi 5 procent, znalazły się następujące ugrupowania:

Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - 3 procent (bez zmian),

Kukiz'15 - 2 procent (wzrost o 1 pp.),

Porozumienie Jarosława Gowina i AgroUnia - 2 procent (w poprzednim badaniu AgroUnia i Porozumienie występowały osobno),

Nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi - 12 procent (wzrost o 6 pp.).

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 7-8 lutego 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 670 osób.

Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości