Amerykański debiut Joanny Kulig. "Spełnienie marzenia, o którym w sumie nie myślałam kiedyś"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Amerykański debiut Joanny Kulig. "Spełnienie marzenia, o którym w sumie nie myślałam kiedyś"
Amerykański debiut Joanny Kulig. "Spełnienie marzenia, o którym w sumie nie myślałam kiedyś"
Ewelina Witenberg/Fakty po Południu TVN24
Amerykański debiut Joanny Kulig. "Spełnienie marzenia, o którym w sumie nie myślałam kiedyś"Ewelina Witenberg/Fakty po Południu TVN24

Joanna Kulig zagrała w komedii romantycznej "Miłość bez ostrzeżenia" u boku oscarowych aktorek. Joanna Kulig wcieliła się w jedną z kluczowych postaci w historii rozgrywającej się w Nowym Jorku.

W "Miłości bez ostrzeżenia" Joanna Kulig zagrała między innymi u boku oscarowych aktorek Anne Hathaway i Marisy Tomei. W filmie, który wyreżyserowała Rebecca Miller, wystąpił też znany z serialu "Gra o tron" Peter Dinklage. Joanna Kulig otrzymała propozycję zagrania w tym obrazie po sukcesie nagrodzonej na festiwalu w Cannes i nominowanej do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego.

Ewelina Witenberg: To spełnienie jednego z zawodowych marzeń?

Joanna Kulig: Tak. To jest takie spełnienie marzenia, o którym w sumie nie myślałam kiedyś, bo to rzeczywiście przez "Zimną wojnę" te nowe drzwi się otworzyły i rzeczywiście ten kontakt z Rebeccą Miller jest absolutnie przez "Zimną wojnę". Ona widziała ten film. Zachwyciła się postacią Zuli.

Bardzo, bardzo spodobał mi się scenariusz i ucieszyłam się, że będę miała taką możliwość zadebiutować w amerykańskim kinie u boku tak wspaniałej reżyserki, kobiety. Zresztą dobór aktorów był taki, bo Anna Hathaway jest przemiłą osobą. Już abstrahując od tego, że wspaniale mi się z nią grało, to też ona z takim otwartym sercem mnie przyjęła, i Peter, i w ogóle wszyscy aktorzy.

To były dla mnie takie nowe warunki pracy i poczułam się tak dobrze, ciepło, i mimo tego, że się bardzo stresowałam. (...) Nigdy nie kręciłam w Nowym Jorku, więc po pierwszym dniu byłam bardzo szczęśliwa i cieszyłam się, że mogę być w takim towarzystwie, bo to było dla mnie bardzo rozwijające.

"Poczułam się tak dobrze, ciepło"
SETKA1

Tworzenie roli

Miłość bez ostrzeżenia to komedia romantyczna pokazująca życiowe rozterki i miłosne perypetie kilku par. Joanna Kulig wcieliła się w emigrantkę z Polski od lat mieszkającą w Nowym Jorku. Wyszła za mąż za Amerykanina, ma też nastoletnią córkę.

Ewelina Witenberg: Zastanawiam się, jak dużo ciebie jest w roli Magdaleny, bo to też jest zaangażowana mama i kobieta, która za granicą próbuje odnaleźć siebie, próbuje jakoś ułożyć sobie życie.

Joanna Kulig: Myślę, że na pewno gdzieś łatwiej było mi zrozumieć moją postać, bo w ogóle też spędziłam sporo czasu przed zdjęciami (na zwiedzaniu - przyp. red.). Byłam wtedy w Los Angeles, później w Nowym Jorku i rzeczywiście to jest taki kraj imigrantów. Bardzo pomogło mi to, że byłam na próbach u Rebeki. Ona mnie zaprosiła do swojego domu, mieszkałam z nią tydzień.

Prototypem mojej postaci była Polka, która właśnie miała bardzo takie trudne życie, że rzeczywiście musiała wyemigrować. Miała bardzo trudną relację z mężem, którego musiała zostawić. Ma nastoletnią córkę, jest bardzo taką silną osobowością i musi walczyć o ten byt. Pracuje na Brooklynie, sprząta, jest osobą bardzo taką ciepłą i bardzo starającą się stworzyć córce lepszy świat.

"Prototypem mojej postaci była Polka"
"Prototypem mojej postaci była Polka"Ewelina Witenberg/Fakty po Południu TVN24

Nowa rzeczywistość

Joanna Kulig jest od lat znana nie tylko polskiej, ale i międzynarodowej publiczności. Zagrała między innymi u autora takich kinowych hitów jak "La La Land" czy "Whiplash" - Damiana Chazelle'a - w serialu "The Eddy". Teraz można podziwiać jej aktorski talent nie tylko w "Miłości bez ostrzeżenia", ale i w serialu "Władcy przestworzy", którego producentami są Tom Hanks i Steven Spielberg.

Ewelina Witenberg: Czy nie jest trochę tak, że ta popularność, którą udało ci się w ostatnich latach zdobyć w kraju i za granicą, odrobinę jest przytłaczająca dla ciebie? Jak to wygląda?

Joanna Kulig: Czasami bywa trudne pogodzenie macierzyństwa z aktorstwem, z takim życiem prywatnym. Bardzo dużo energii pochłania logistyka, żeby to wszystko miało odpowiednie proporcje.

Dlatego, że zawód aktora, jeszcze jak się tyle podróżuje i lata, to są czasami rzeczy, które przychodzą nagle. Staram zawsze jakoś tak podchodzić do tego, jak do nowej przygody. Staram się podchodzić do tego, że rodzina gdzieś jest najważniejsza, żeby to podporządkowywać, ale wymaga to takiego spokoju. Chyba trochę już się więcej nauczyłam, bo na początku to było trochę dla mnie przytłaczające.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: M2 FILMS

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS