Internet pełen filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"

Autor:
Marta
Balukiewicz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Internet pełny filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"
Internet pełny filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24Internet pełny filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"

Największa afera XXI wieku w Polsce - mówi Donald Tusk o aferze wizowej w rządzie PiS. Jej kolejny wątek opisał Onet. "Filmowcy Wawrzyka" to Hindusi udający ekipy z Bollywood. Za przerzut do Ameryki gotowi zapłacić po kilkadziesiąt tysięcy dolarów. W internecie łatwo dostępne są filmiki z instruktażem, jak zdobyć polskie dokumenty: pozwolenie na pracę czy wizę.

Obłuda, hipokryzja, kompletny brak wiarygodności - punktuje opozycja. - Hipokryzja level hard w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości, którą firmuje Jarosław Kaczyński - ocenia Tomasz Trela z Nowej Lewicy. - Z jednej strony budował (Kaczyński - przyp. red.) mur, z drugiej strony jego ludzie z PiS-u ułatwiali masowy przerzut ludzi i handel ludźmi, jak się okazuje, za ogromne pieniądze przez Polskę - dodaje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

Chodzi o dalszy ciąg i kolejne wątki afery wizowej. Internet zalany jest filmikami instruktażowymi o tym, jak zamówić polską wizę za pieniądze między innymi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii czy Bangladeszu. Władza przekonuje, że żadnej afery nie ma. Filmiki jednak można znaleźć w internecie bardzo szybko. Proceder doczekał się nawet własnych hasztagów #workpermitpoland, co może wskazywać, że skala nieprawidłowości jest dużo większa, niż mówi władza. - Afera wizowa dotyczy pewnie kilkuset wydanych wiz. Takie jest oświadczenie prokuratury i proszę być konsekwentnym w tym i mówić dokładnie tak, jak mówi prokuratura - apeluje Bartosz Kownacki, KW PiS. Internetowe filmiki wprost reklamują, gdzie i za ile można kupić pozwolenie na pracę w Polsce czy wizę - i to nie tylko pracowniczą.

Tusk o sprawie wiz: pojawiają się kolejne dziwne tropy
Tusk o sprawie wiz: pojawiają się kolejne dziwne tropyZdjęcia organizatora

Olbrzymi kanał przerzutowy

W afrykańskiej prasie wzmianki o korupcji pojawiały się już dwa lata temu. Teraz dowiadujemy się, że proceder odkryły nie polskie służby, tylko amerykańskie. - Ta sprawa byłaby zamieciona pod dywan, gdyby nie amerykańskie służby. Już dzisiaj wiemy, że to dzięki Amerykanom wiemy o tym, do czego dochodziło - podkreśla Dariusz Joński.

- Współczuję swoim kolegom dyplomatom pracującym w MSZ-cie, wielu z nich kształciłem, bo mogą się oni wstydzić za swoich szefów, że doprowadzili do takiego upadku prestiżu tego bardzo szanowanego zawodu dyplomaty - mówi Jan Wojciech Piekarski, były ambasador w Izraelu. Z jednej strony jest jednak internet, a z drugiej rządzący i ich tłumaczenia. - Rzetelne ustalenia w tej sprawie prowadzą służby i jestem przekonany, że opierają się na innych źródłach niż TikTok czy Mapy Google. Myślę, że badają sprawę dużo bardziej dogłębnie i wyciągną odpowiednie wnioski - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, minister do spraw Unii Europejskiej. - Straszą nas uchodźcami, straszą nas migrantami, straszą Unią Europejską, która ma nas zalać podobno migrantami. Sami nas zalali imigrantami i jeszcze zarobili na tym kasę - podkreśla Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

Legalność systemu wydawania polskich wiz dla migrantów z Azji i Afryki budzi poważne wątpliwości, tak jak doniesienia o tym, że Polska stała się największym w Europie kanałem przerzutowym. W tym przypadku aż do Stanów Zjednoczonych. Taką drogę - przez Polskę - pokonać miała grupa Hindusów podających się za ekipę filmową z Bollywood. - Pod bokiem ministra Raua wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę - dodaje Śmiszek. Zdymisjonowany ostatnio wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk nadal nie odniósł się do sprawy.

Autor:Marta Balukiewicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS