Internet pełen filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Internet pełny filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"
Internet pełny filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Internet pełny filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Największa afera XXI wieku w Polsce - mówi Donald Tusk o aferze wizowej w rządzie PiS. Jej kolejny wątek opisał Onet. "Filmowcy Wawrzyka" to Hindusi udający ekipy z Bollywood. Za przerzut do Ameryki gotowi zapłacić po kilkadziesiąt tysięcy dolarów. W internecie łatwo dostępne są filmiki z instruktażem, jak zdobyć polskie dokumenty: pozwolenie na pracę czy wizę.

Obłuda, hipokryzja, kompletny brak wiarygodności - punktuje opozycja. - Hipokryzja level hard w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości, którą firmuje Jarosław Kaczyński - ocenia Tomasz Trela z Nowej Lewicy. - Z jednej strony budował (Kaczyński - przyp. red.) mur, z drugiej strony jego ludzie z PiS-u ułatwiali masowy przerzut ludzi i handel ludźmi, jak się okazuje, za ogromne pieniądze przez Polskę - dodaje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

Chodzi o dalszy ciąg i kolejne wątki afery wizowej. Internet zalany jest filmikami instruktażowymi o tym, jak zamówić polską wizę za pieniądze między innymi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii czy Bangladeszu. Władza przekonuje, że żadnej afery nie ma. Filmiki jednak można znaleźć w internecie bardzo szybko. Proceder doczekał się nawet własnych hasztagów #workpermitpoland, co może wskazywać, że skala nieprawidłowości jest dużo większa, niż mówi władza. - Afera wizowa dotyczy pewnie kilkuset wydanych wiz. Takie jest oświadczenie prokuratury i proszę być konsekwentnym w tym i mówić dokładnie tak, jak mówi prokuratura - apeluje Bartosz Kownacki, KW PiS. Internetowe filmiki wprost reklamują, gdzie i za ile można kupić pozwolenie na pracę w Polsce czy wizę - i to nie tylko pracowniczą.

Tusk o sprawie wiz: pojawiają się kolejne dziwne tropy
Tusk o sprawie wiz: pojawiają się kolejne dziwne tropyZdjęcia organizatora

Olbrzymi kanał przerzutowy

W afrykańskiej prasie wzmianki o korupcji pojawiały się już dwa lata temu. Teraz dowiadujemy się, że proceder odkryły nie polskie służby, tylko amerykańskie. - Ta sprawa byłaby zamieciona pod dywan, gdyby nie amerykańskie służby. Już dzisiaj wiemy, że to dzięki Amerykanom wiemy o tym, do czego dochodziło - podkreśla Dariusz Joński.

- Współczuję swoim kolegom dyplomatom pracującym w MSZ-cie, wielu z nich kształciłem, bo mogą się oni wstydzić za swoich szefów, że doprowadzili do takiego upadku prestiżu tego bardzo szanowanego zawodu dyplomaty - mówi Jan Wojciech Piekarski, były ambasador w Izraelu. Z jednej strony jest jednak internet, a z drugiej rządzący i ich tłumaczenia. - Rzetelne ustalenia w tej sprawie prowadzą służby i jestem przekonany, że opierają się na innych źródłach niż TikTok czy Mapy Google. Myślę, że badają sprawę dużo bardziej dogłębnie i wyciągną odpowiednie wnioski - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, minister do spraw Unii Europejskiej. - Straszą nas uchodźcami, straszą nas migrantami, straszą Unią Europejską, która ma nas zalać podobno migrantami. Sami nas zalali imigrantami i jeszcze zarobili na tym kasę - podkreśla Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

Legalność systemu wydawania polskich wiz dla migrantów z Azji i Afryki budzi poważne wątpliwości, tak jak doniesienia o tym, że Polska stała się największym w Europie kanałem przerzutowym. W tym przypadku aż do Stanów Zjednoczonych. Taką drogę - przez Polskę - pokonać miała grupa Hindusów podających się za ekipę filmową z Bollywood. - Pod bokiem ministra Raua wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę - dodaje Śmiszek. Zdymisjonowany ostatnio wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk nadal nie odniósł się do sprawy.

Autorka/Autor:Marta Balukiewicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Piotr Wawrzyk i Edgar Kobos, jego były współpacownik, zeznawali przed komisją śledczą w sprawie afery wizowej. "Fakty" TVN dotarły do korespondencji Piotra Wawrzyka z pracownikami ministerstwa, w której pojawia się nazwisko Kobosa jako osoby do kontaktu, a także lista osób z Indii, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa poza kolejnością. Piotr Wawrzyk ponadto chciał, żeby 800 tysięcy osób rocznie dostawało polskie wizy.

Mail Piotra Wawrzyka: Edgar Kobos osobą kontaktową i lista osób, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa

Mail Piotra Wawrzyka: Edgar Kobos osobą kontaktową i lista osób, które mają dostać wizy jako ekipa filmowa

Coraz więcej wiadomo o tym, jak mogło dojść do zatrucia mięsem kupionym na targu w Nowej Dębie, a przynajmniej, w jakich warunkach powstawało to, co potem kupowali nieświadomi ludzie. Zupełnie inne zdanie w tej sprawie mają ci, którzy mięso sprzedawali, i prokuratura.

"Chcieliśmy troszkę dorobić". Podejrzani w sprawie zatrucia mięsem w Nowej Dębie wystąpili przed kamerą

"Chcieliśmy troszkę dorobić". Podejrzani w sprawie zatrucia mięsem w Nowej Dębie wystąpili przed kamerą

Źródło:
Fakty TVN

Program Rodzina 500 plus był jednym z najważniejszych pomysłów na zwycięską kampanię PiS osiem lat temu. Na pewno zmienił na lepsze życie bardzo wielu rodzin. Jednak jego podstawowym celem było to, by rodziło się więcej dzieci. Nie udało się tego osiągnąć. W ubiegłym roku urodziło się najmniej dzieci od zakończenia II wojny światowej.

W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy

W Polsce w zastraszającym tempie spada dzietność. Tak źle nie było nigdy

Źródło:
Fakty TVN

Przez ponad 30 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała dwa miliardy złotych. Właściwie trudno teraz przejść korytarzem jakiegokolwiek szpitala w Polsce i nie zobaczyć urządzeń kupionych przez orkiestrę. Również wiele dobrego można zrobić za niemal 20 miliardów złotych unijnych funduszy.

Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP

Środki z KPO pomogą polskim szpitalom. To 10 razy więcej niż wszystkie pieniądze zebrane przez WOŚP

Źródło:
Fakty TVN

Węgry zgodziły się na przyjęcie Szwecji do NATO. Szwecja czekała na to prawie dwa lata. Finlandia i Szwecja wystąpiły o przyjęcie do NATO po agresji Rosji na Ukrainę. Finlandia oficjalnie stała się członkiem Sojuszu 4 kwietnia 2023 roku. W zeszłym tygodniu Węgry podpisały umowę ze Szwecją na zakup czterech myśliwców Gripen. 

Parlament Węgier zgodził się na wstąpienie Szwecji do NATO

Parlament Węgier zgodził się na wstąpienie Szwecji do NATO

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS