Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"
Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej" Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Nie tylko smartfony, tablety czy telewizory mogą połączyć się z internetem, ale także lodówki, pralki i odkurzacze. To może wiązać się z niebezpieczeństwem.

Urządzenia inteligentne zyskują w ostatnich latach na popularności. Klienci wybierają je głównie ze względu na wygodę i udoskonalenia technologiczne. - Młodzi ludzie, czyli osoby, które na przykład kupują mieszkania, domy, często są zainteresowani tą funkcją, bo to pomaga w ich codziennym życiu, użytkowaniu takiego sprzętu - wskazuje Agnieszka Sasin, pracowniczka elektromarketu.

Urządzenia łączą się ze sobą w jedną sieć określaną jako IoT, czyli internet of things. - Internet rzeczy to jest tak naprawdę sieć urządzeń, bardzo dużo sprzętu takiego codziennego użytku, który jest dzisiaj wyposażany w dodatkowe moduły łączności z internetem i sterowania zdalnie poprzez internet z dowolnego miejsca - informuje Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

ZOBACZ TEŻ: Co spowodowało światowy paraliż? "Pętla śmierci na systemach Windows"

Jest to ułatwienie, które pozwala na lepsze zarządzanie domem, ale wystawia nas także na potencjalne zagrożenia. - Każde urządzenie podłączone do internetu - czy to inteligentna lodówka, czy inteligentny odkurzacz, czy również inteligentna kuchenka - może stać się celem cyberprzestępców i być wykorzystane jako furtka do na przykład naszych danych, do naszej sieci domowej - zwraca uwagę Szymon Palczewski, zastępca redaktor naczelnej portalu Cyberdefence24.

Ujawnili dane tysięcy pacjentów. Hakerzy grożą kolejnym wyciekiem, jeśli nie otrzymają okupu
Ujawnili dane tysięcy pacjentów. Hakerzy grożą kolejnym wyciekiem, jeśli nie otrzymają okupuMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Ponad 20 milionów ataków

W 2022 roku badacze FortiGurard Labs z firmy Fortinet wykryli ponad 20 milionów ataków typu brute force na urządzenia IoT. - Ataki brute force polegają na sprawdzeniu wszystkich możliwych konfiguracji znaków, cyfr, liter tak, aby odgadnąć prawidłowe hasło, lub odgadnąć kod pin bądź też klucz szyfrowania - wyjaśnia Szymon Palczewski.

Poza wymuszaniem danych logowania próbowano także wykorzystywać luki w zabezpieczeniach, aby rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie. - Zdarza się, że pomimo w teorii dobrze przygotowanego rozwiązania i solidnych mechanizmów bezpieczeństwa znajdują się w nich pewne luki. Na bazie testów bezpieczeństwa urządzeń internetu rzeczy przeprowadzonych w ostatnim czasie przyznaję, że poziom stosowanych zabezpieczeń systematycznie się podnosi, co nie oznacza jednak, że wszystkie urządzenia na rynku są bezpieczne - zaznacza Jan Adamski, ekspert NASK, Zakład Cyberbezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE: Haker włamał się do sterownika pętli tramwajowej. Odgadł hasło za pierwszym razem

Sposobów ataku może być wiele, jednak każdy zaczyna się od połączenia hakera z tą samą siecią, w której znajduje się konkretne urządzenie. - Jeżeli już się będzie w sieci z takim urządzeniem IoT, to można spróbować zeskanować, znaleźć takie urządzenie, dlatego warto odseparować gości, albo jeżeli już jedno urządzenie ktoś nam przejmie, albo będziemy mieli jakiś malware na komputerze, to wtedy on może sprawdzić, co jest dalej w sieci i spróbować zaatakować właśnie nasz inwerter, lodówkę czy inny odkurzacz - wskazuje Mateusz Chrobok, specjalista cyberbezpieczeństwa z portalu uczmnie.pl.

Młodzi hakerzy wykryli aferę u producentów pociągów. Teraz firma ich pozywa
Młodzi hakerzy wykryli aferę u producentów pociągów. Teraz firma ich pozywa Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Jak się zabezpieczyć?

Przejmując kontrolę nad urządzeniem, przestępca będzie mógł prościej pozyskać nasze najwrażliwsze dane, które przez sieć przesyłamy, chociażby takie związane z bankowością elektroniczną. Dlatego warto podłączać urządzenia do osobnej sieci.

- Bardzo często na routerach mamy taką opcję sieć dla gości i to jest właściwa sieć, do której należy takie rozwiązania podpinać. Dlaczego? Dlatego, że taka sieć jest odizolowana od tej standardowej sieci, w której pracują nasze bardzo istotne laptopy, smartfony czy inne urządzenia - radzi Piotr Konieczny.

CZYTAJ TAKŻE: Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Decydując się na inteligentną pralkę czy lodówkę, powinniśmy przeczytać dokładnie instrukcję i zadbać o bezpieczeństwo naszych danych, odpowiednio konfigurując urządzenie po zakupie.

- Te podstawowe zabezpieczenia, które tam się pojawiają - typu loginy, hasła - są bardzo często standardowymi rzeczami, czyli jak ktoś przyjdzie do waszego domu, widzi, że macie jakiś sprzęt, albo nawet nie musi go widzieć, tylko będzie w tej samej sieci, to często jest w stanie wejść do waszego urządzenia. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba zrobić, to jak już macie taki sprzęt, to zmienić to domyślne hasło, bo inaczej ktokolwiek przyjdzie, to zacznie sterować waszym tosterem czy lodówką - wskazuje Mateusz Chrobok.

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS