Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"
Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej" Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Nie tylko smartfony, tablety czy telewizory mogą połączyć się z internetem, ale także lodówki, pralki i odkurzacze. To może wiązać się z niebezpieczeństwem.

Urządzenia inteligentne zyskują w ostatnich latach na popularności. Klienci wybierają je głównie ze względu na wygodę i udoskonalenia technologiczne. - Młodzi ludzie, czyli osoby, które na przykład kupują mieszkania, domy, często są zainteresowani tą funkcją, bo to pomaga w ich codziennym życiu, użytkowaniu takiego sprzętu - wskazuje Agnieszka Sasin, pracowniczka elektromarketu.

Urządzenia łączą się ze sobą w jedną sieć określaną jako IoT, czyli internet of things. - Internet rzeczy to jest tak naprawdę sieć urządzeń, bardzo dużo sprzętu takiego codziennego użytku, który jest dzisiaj wyposażany w dodatkowe moduły łączności z internetem i sterowania zdalnie poprzez internet z dowolnego miejsca - informuje Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

ZOBACZ TEŻ: Co spowodowało światowy paraliż? "Pętla śmierci na systemach Windows"

Jest to ułatwienie, które pozwala na lepsze zarządzanie domem, ale wystawia nas także na potencjalne zagrożenia. - Każde urządzenie podłączone do internetu - czy to inteligentna lodówka, czy inteligentny odkurzacz, czy również inteligentna kuchenka - może stać się celem cyberprzestępców i być wykorzystane jako furtka do na przykład naszych danych, do naszej sieci domowej - zwraca uwagę Szymon Palczewski, zastępca redaktor naczelnej portalu Cyberdefence24.

Ujawnili dane tysięcy pacjentów. Hakerzy grożą kolejnym wyciekiem, jeśli nie otrzymają okupu
Ujawnili dane tysięcy pacjentów. Hakerzy grożą kolejnym wyciekiem, jeśli nie otrzymają okupuMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Ponad 20 milionów ataków

W 2022 roku badacze FortiGurard Labs z firmy Fortinet wykryli ponad 20 milionów ataków typu brute force na urządzenia IoT. - Ataki brute force polegają na sprawdzeniu wszystkich możliwych konfiguracji znaków, cyfr, liter tak, aby odgadnąć prawidłowe hasło, lub odgadnąć kod pin bądź też klucz szyfrowania - wyjaśnia Szymon Palczewski.

Poza wymuszaniem danych logowania próbowano także wykorzystywać luki w zabezpieczeniach, aby rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie. - Zdarza się, że pomimo w teorii dobrze przygotowanego rozwiązania i solidnych mechanizmów bezpieczeństwa znajdują się w nich pewne luki. Na bazie testów bezpieczeństwa urządzeń internetu rzeczy przeprowadzonych w ostatnim czasie przyznaję, że poziom stosowanych zabezpieczeń systematycznie się podnosi, co nie oznacza jednak, że wszystkie urządzenia na rynku są bezpieczne - zaznacza Jan Adamski, ekspert NASK, Zakład Cyberbezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE: Haker włamał się do sterownika pętli tramwajowej. Odgadł hasło za pierwszym razem

Sposobów ataku może być wiele, jednak każdy zaczyna się od połączenia hakera z tą samą siecią, w której znajduje się konkretne urządzenie. - Jeżeli już się będzie w sieci z takim urządzeniem IoT, to można spróbować zeskanować, znaleźć takie urządzenie, dlatego warto odseparować gości, albo jeżeli już jedno urządzenie ktoś nam przejmie, albo będziemy mieli jakiś malware na komputerze, to wtedy on może sprawdzić, co jest dalej w sieci i spróbować zaatakować właśnie nasz inwerter, lodówkę czy inny odkurzacz - wskazuje Mateusz Chrobok, specjalista cyberbezpieczeństwa z portalu uczmnie.pl.

Młodzi hakerzy wykryli aferę u producentów pociągów. Teraz firma ich pozywa
Młodzi hakerzy wykryli aferę u producentów pociągów. Teraz firma ich pozywa Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Jak się zabezpieczyć?

Przejmując kontrolę nad urządzeniem, przestępca będzie mógł prościej pozyskać nasze najwrażliwsze dane, które przez sieć przesyłamy, chociażby takie związane z bankowością elektroniczną. Dlatego warto podłączać urządzenia do osobnej sieci.

- Bardzo często na routerach mamy taką opcję sieć dla gości i to jest właściwa sieć, do której należy takie rozwiązania podpinać. Dlaczego? Dlatego, że taka sieć jest odizolowana od tej standardowej sieci, w której pracują nasze bardzo istotne laptopy, smartfony czy inne urządzenia - radzi Piotr Konieczny.

CZYTAJ TAKŻE: Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Decydując się na inteligentną pralkę czy lodówkę, powinniśmy przeczytać dokładnie instrukcję i zadbać o bezpieczeństwo naszych danych, odpowiednio konfigurując urządzenie po zakupie.

- Te podstawowe zabezpieczenia, które tam się pojawiają - typu loginy, hasła - są bardzo często standardowymi rzeczami, czyli jak ktoś przyjdzie do waszego domu, widzi, że macie jakiś sprzęt, albo nawet nie musi go widzieć, tylko będzie w tej samej sieci, to często jest w stanie wejść do waszego urządzenia. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba zrobić, to jak już macie taki sprzęt, to zmienić to domyślne hasło, bo inaczej ktokolwiek przyjdzie, to zacznie sterować waszym tosterem czy lodówką - wskazuje Mateusz Chrobok.

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS