Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"
Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej" Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Nie tylko smartfony, tablety czy telewizory mogą połączyć się z internetem, ale także lodówki, pralki i odkurzacze. To może wiązać się z niebezpieczeństwem.

Urządzenia inteligentne zyskują w ostatnich latach na popularności. Klienci wybierają je głównie ze względu na wygodę i udoskonalenia technologiczne. - Młodzi ludzie, czyli osoby, które na przykład kupują mieszkania, domy, często są zainteresowani tą funkcją, bo to pomaga w ich codziennym życiu, użytkowaniu takiego sprzętu - wskazuje Agnieszka Sasin, pracowniczka elektromarketu.

Urządzenia łączą się ze sobą w jedną sieć określaną jako IoT, czyli internet of things. - Internet rzeczy to jest tak naprawdę sieć urządzeń, bardzo dużo sprzętu takiego codziennego użytku, który jest dzisiaj wyposażany w dodatkowe moduły łączności z internetem i sterowania zdalnie poprzez internet z dowolnego miejsca - informuje Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

ZOBACZ TEŻ: Co spowodowało światowy paraliż? "Pętla śmierci na systemach Windows"

Jest to ułatwienie, które pozwala na lepsze zarządzanie domem, ale wystawia nas także na potencjalne zagrożenia. - Każde urządzenie podłączone do internetu - czy to inteligentna lodówka, czy inteligentny odkurzacz, czy również inteligentna kuchenka - może stać się celem cyberprzestępców i być wykorzystane jako furtka do na przykład naszych danych, do naszej sieci domowej - zwraca uwagę Szymon Palczewski, zastępca redaktor naczelnej portalu Cyberdefence24.

Ujawnili dane tysięcy pacjentów. Hakerzy grożą kolejnym wyciekiem, jeśli nie otrzymają okupu
Ujawnili dane tysięcy pacjentów. Hakerzy grożą kolejnym wyciekiem, jeśli nie otrzymają okupuMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Ponad 20 milionów ataków

W 2022 roku badacze FortiGurard Labs z firmy Fortinet wykryli ponad 20 milionów ataków typu brute force na urządzenia IoT. - Ataki brute force polegają na sprawdzeniu wszystkich możliwych konfiguracji znaków, cyfr, liter tak, aby odgadnąć prawidłowe hasło, lub odgadnąć kod pin bądź też klucz szyfrowania - wyjaśnia Szymon Palczewski.

Poza wymuszaniem danych logowania próbowano także wykorzystywać luki w zabezpieczeniach, aby rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie. - Zdarza się, że pomimo w teorii dobrze przygotowanego rozwiązania i solidnych mechanizmów bezpieczeństwa znajdują się w nich pewne luki. Na bazie testów bezpieczeństwa urządzeń internetu rzeczy przeprowadzonych w ostatnim czasie przyznaję, że poziom stosowanych zabezpieczeń systematycznie się podnosi, co nie oznacza jednak, że wszystkie urządzenia na rynku są bezpieczne - zaznacza Jan Adamski, ekspert NASK, Zakład Cyberbezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE: Haker włamał się do sterownika pętli tramwajowej. Odgadł hasło za pierwszym razem

Sposobów ataku może być wiele, jednak każdy zaczyna się od połączenia hakera z tą samą siecią, w której znajduje się konkretne urządzenie. - Jeżeli już się będzie w sieci z takim urządzeniem IoT, to można spróbować zeskanować, znaleźć takie urządzenie, dlatego warto odseparować gości, albo jeżeli już jedno urządzenie ktoś nam przejmie, albo będziemy mieli jakiś malware na komputerze, to wtedy on może sprawdzić, co jest dalej w sieci i spróbować zaatakować właśnie nasz inwerter, lodówkę czy inny odkurzacz - wskazuje Mateusz Chrobok, specjalista cyberbezpieczeństwa z portalu uczmnie.pl.

Młodzi hakerzy wykryli aferę u producentów pociągów. Teraz firma ich pozywa
Młodzi hakerzy wykryli aferę u producentów pociągów. Teraz firma ich pozywa Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Jak się zabezpieczyć?

Przejmując kontrolę nad urządzeniem, przestępca będzie mógł prościej pozyskać nasze najwrażliwsze dane, które przez sieć przesyłamy, chociażby takie związane z bankowością elektroniczną. Dlatego warto podłączać urządzenia do osobnej sieci.

- Bardzo często na routerach mamy taką opcję sieć dla gości i to jest właściwa sieć, do której należy takie rozwiązania podpinać. Dlaczego? Dlatego, że taka sieć jest odizolowana od tej standardowej sieci, w której pracują nasze bardzo istotne laptopy, smartfony czy inne urządzenia - radzi Piotr Konieczny.

CZYTAJ TAKŻE: Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Decydując się na inteligentną pralkę czy lodówkę, powinniśmy przeczytać dokładnie instrukcję i zadbać o bezpieczeństwo naszych danych, odpowiednio konfigurując urządzenie po zakupie.

- Te podstawowe zabezpieczenia, które tam się pojawiają - typu loginy, hasła - są bardzo często standardowymi rzeczami, czyli jak ktoś przyjdzie do waszego domu, widzi, że macie jakiś sprzęt, albo nawet nie musi go widzieć, tylko będzie w tej samej sieci, to często jest w stanie wejść do waszego urządzenia. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba zrobić, to jak już macie taki sprzęt, to zmienić to domyślne hasło, bo inaczej ktokolwiek przyjdzie, to zacznie sterować waszym tosterem czy lodówką - wskazuje Mateusz Chrobok.

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS