Gwarantują niższe czynsze i bezpieczeństwo dla najmującego. Czym są Społeczne Agencje Najmu?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Gwarantują niższe czynsze i bezpieczeństwo dla najmującego. Czym są Społeczne Agencje Najmu?
Gwarantują niższe czynsze i bezpieczeństwo dla najmującego. Czym są Społeczne Agencje Najmu?
Stefania Kulik/Fakty po Południu
Gwarantują niższe czynsze i bezpieczeństwo dla najmującego. Czym są Społeczne Agencje Najmu?Stefania Kulik/Fakty po Południu

Społeczna Agencja Najmu to program, który ma pozwolić na tani i bezpieczny wynajem. Działa od trzech lat, na razie w 12 miastach w Polsce, ale wszystko wskazuje na to, że kolejne miasta już niedługo do niego dołączą. Ekonomiści przyznają, że to dobry krok w polityce mieszkaniowej, jednak powinien być rozwinięty na dużo większą skalę.

Społeczne Agencje Najmu mają być odpowiedzią na coraz bardziej widoczny kryzys mieszkaniowy. To rozwiązanie dla osób, których nie stać na najem po cenach rynkowych ani na zakup mieszkania.

- Mówimy tutaj o osobach z bardzo szerokiej grupy tak zwanej luki czynszowej. Są to osoby, które z jednej strony są za bogate na to, żeby dostać mieszkanie z zasobów gminy, ale za biedne, żeby wziąć kredyt i kupić sobie własne mieszkanie - mówi Agnieszka Głusińska z Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Szacuje się, że takich osób jest aż 35 procent. Problem jest blisko dwukrotnie większy wśród samodzielnych rodziców lub rodziców z trójką dzieci.

Jak działa program?

- Dostępność mieszkań możemy poprawić nie tylko budując mieszkania komunalne, przyjmując do zasobu, ale także możemy sięgnąć po mieszkania z rynku prywatnego, mieszkania puste, które przejęte przez Społeczną Agencje Najmu mogą służyć osobom, które do tej pory na takie mieszkania nie mogli liczyć - wskazuje Tomasz Lewandowski, wiceminister rozwoju i technologii.

- Wydaje się, że to jest ten element na przyszłość rozwoju polityki mieszkaniowej, uzupełnienie tej luki, bo rzeczywiście te ceny mieszkań na rynku wtórnym czy pierwotnym są relatywnie nadal wysokie - mówi prof. dr hab. Bogusław Półtorak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Dzięki programowi, mieszkania mają być łatwiej dostępne i przede wszystkich tańsze, niż na rynku komercyjnym.

- Przyjmując jako stawkę rynkową, powiedzmy kawalerkę w Poznaniu gdzieś w okolicach 1500 złotych, to w tym momencie nie płacimy 1500 tylko 1200 - wskazuje Łukasz Kubiak z Zarządu komunalnego Zasobów Lokalnych w Poznaniu.

To agencja dzierżawi mieszkania od ich właścicieli, zarówno prywatnych, jak i mieszkania będące własnością miasta. Właściciele decydują się na obniżenie stawki rynkowej w zamian za bezpieczeństwo i zwolnienia z podatku.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć

- Miasto wypłaca pieniądze właścicielom mieszkania. My pilnujemy, żeby najemcy płacili czynsz, który trafia bezpośrednio do nas, dla właścicieli jest to duży plus, ponieważ w przypadku drobnych remontów, które trzeba będzie wykonać, to miasto je pokryje - mówi Łukasz Kubiak.

Cena wynajmu może być jeszcze bardziej atrakcyjna. Najemcy mogą starać się o dopłaty do czynszu.

- Każdy najemca SAN-u może ubiegać się o dopłaty. Te dopłaty są finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego. Te dopłaty są indywidualne w zależności jak duże jest gospodarstwo domowe. Powiedziałbym, że tym większa jest rodzina, tym większe są dopłaty - wyjaśnia Łukasz Kubiak.

Program rozszerza się na kolejne miasta

To atrakcyjna oferta, problem w tym, że program działa na razie tylko w 12 miastach, a potrzeby są ogromne.

- (Program - przyp. red.) jest odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe naszych mieszkańców, mamy tam osoby, które w trudnej sytuacji życiowej w bardzo szybkim tempie znalazły możliwość zamieszkania - wskazuje Bożena Borowiec, wiceprezydentka Dąbrowy Górniczej.

Ile metrów kwadratowych nowego mieszkania można kupić za miesięczną średnią pensję?
Ile metrów kwadratowych nowego mieszkania można kupić za miesięczną średnią pensję? TVN24

W Poznaniu również wynajęto wszystkie 40 mieszkań. - W kolejce SAN-owskiej znajduje się około 60-80 osób, także tych mieszkań brakuje, cały czas poszukujemy tych mieszkań - przekazuje Łukasz Kubiak.

Również Kraków, przygotowuje się do rozpoczęcia tego projektu. Już w listopadzie pierwsi najemcy zamieszkają w nowych mieszkaniach.

- Liczymy, że w tej pierwszej fazie byłoby to około 50 mieszkań, które można by przeznaczyć. Wciąż mamy ankietę, która jest adresowana do właścicieli mieszkań, żeby się z nami kontaktowali - informuje Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Największym wyzwaniem i jednocześnie dającym najwięcej możliwości, jest pozyskanie przez Społeczne Agencje Najmu mieszkań, które stoją puste. A to nawet co 10. mieszkanie w Polsce.

ZOBCZ TEŻ: "Budynek" i "budowla" po nowemu. Rząd chce zmian w podatku od nieruchomości

- To jest nawet dwa miliony. Te mieszkania w tym czasie nie pracują, SAN-y mają szansę, może nie wszystkie te mieszkania zdjąć z rynku, ale gdyby to było te dodatkowe 500 tysięcy w skali kraju, kilka tysięcy w skali takiego miasta jak Wrocław czy stolica - mówi Bogusław Półtorak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Wtedy problem kryzysu mieszkaniowego mógłby zostać częściowo rozwiązany. Jednak plany zakładają, że Społeczne Agencje Najmu do 2030 roku mają dysponować jedynie dwoma tysiącami mieszkań.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS