Warszawa, Kraków i Rzeszów w czołówce. Zaskakujący ranking bezpieczeństwa w polskich miastach

Gdzie najlepiej żyć? Ranking bezpieczeństwa polskich miast
Gdzie najlepiej żyć? Ranking bezpieczeństwa polskich miast
Paweł Laskosz | Fakty po południu
Gdzie najlepiej żyć? Ranking bezpieczeństwa polskich miastPaweł Laskosz | Fakty po południu

Najbezpieczniej w Warszawie, niewiele gorzej w Krakowie i Rzeszowie. To wnioski z raportu Polskiej fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowanego przez "Politykę Insight", a dotyczącego bezpieczeństwa w polskich miastach. Pod lupę wzięto ponad 60 z nich. Miasta oceniano nie tylko przez pryzmat liczby przestępstw i działań organów ścigania. Pod uwagę wzięto także czynniki związane m.in. z szansami na znalezienie pracy.

Stolica Polski to miejsce, gdzie żyje się najbezpieczniej. Warszawa w rankingu 66 polskich miast triumfowała po raz trzeci z rzędu. - Bardzo duże wyróżnienie, z czego się bardzo cieszę - mówi Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy.

Pojęcie bezpieczeństwa w tym rankingu nie ograniczało się tylko do wykrywalności przestępstw i skuteczności działań policji. Autorzy raportu ocenili miasta według 44 wskaźników.

Odnosiły się one się zarówno do bezpieczeństwa na ulicach, jak i tego czy mieszkańcy mają na przykład trudności ze znalezieniem pracy czy dostępem do służby zdrowia. Osobną kategorią była otwartość na innych, na przykład cudzoziemców.

Miejsca 1-7Fakty po południu

Pełny obraz miast

- Najchętniej czytają te rankingi władze regionalne, władze konkretnych miast. Mogą się wtedy zestawić ze sobą, zobaczyć w jakich dziedzinach ich miasto sobie dobrze radzi, w jakich gorzej - mówi dyrektor ds. analiz "Polityki Insight" Łukasz Lipiński.

Powody do zadowolenia maja władze Krakowa, który w rankingu uplasował się tuż za Warszawą. Władze od wielu lat realizują program Bezpieczny Kraków i szczycą się jednym z najniższych wskaźników dotyczących przemocy domowej.

- On jest co kilka lat aktualizowany, zważywszy na fakt, że zmieniają się czasy i są inne zagrożenia - mówi Jan Machowski z Urzędu Miasta Kraków.

Krakowska policja odnotowuje spadek we wszystkich kategoriach przestępstw oraz jednocześnie wzrost wykrywalności. Zagrożeń jednak nie brakuje. Te związane są m.in.z rywalizacją chuliganów utożsamiających się z klubami piłkarskimi.

- Parę osób zginęło, ta wojna się toczy. To są grupy przestępcze, które handlują narkotykami - mówi były policjant Dariusz Nowak.

Rzeszów liderem bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego

Na trzecim miejscu w ogólnym zestawieniu znalazł się Rzeszów. Miasto przoduje jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne.

- Nie miałabym problemu ze znalezieniem pracy czy przebranżoweniem się - mówi jedna z mieszkanek Rzeszowa.

To w stolicy Podkarpacia jest najwyższa jakość usług medycznych. Według prognoz to także jedyne obok Warszawy miasto gdzie w najbliższych latach liczba mieszkańców się nie zmniejszy.

- Tu przychodzą mieszkańcy zarówno z Podkarpacia, z województwa lubelskiego, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, a nawet 3% z zagranicy - mówi prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Migranci nie tacy straszni

Najskuteczniej policja działa w Lesznie, Piekarach Śląskich i w Nowym Sączu. Wykrywa ponad 80% przestępstw. Nowy Sącz jest też najbardziej otwarty na innych. To tam na etacie pracuje ponad 10 tysięcy obcokrajowców. Tysiąc cudzoziemców prowadzi w tym mieście firmy.

Ranking otwartości na innychFakty po południu

- Teoretyczne strachy przed migrantami żyją sobie w przestrzeni medialnej, ale w codziennym życiu Polaków one nie odgrywają ważnej roli - ocenia Lipiński.

Tuż za podium rankingu uplasował się Poznań, który zdobył prawie 62 punkty na sto możliwych. Na kolejnych pozycjach Trójmiasto, następnie Siedlce i Olsztyn. Pierwszą dziesiątkę zamyka Bydgoszcz.

Miejsca 4-10Fakty po południu

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS