"Zrobiłem kiedyś dużo złego". Teraz byli więźniowie remontują pokój 10-latki z autyzmem

"Zrobiłem kiedyś dużo złego". Teraz byli więźniowie remontują pokój 10-latki z autyzmem
"Zrobiłem kiedyś dużo złego". Teraz byli więźniowie remontują pokój 10-latki z autyzmem
Paula Przetakowska | Fakty po południu
"Zrobiłem kiedyś dużo złego". Teraz byli więźniowie remontują pokój 10-latki z autyzmemPaula Przetakowska | Fakty po południu

10-letnia Marysia dostanie pokój, o jakim marzyła. Nie będzie to zwykły pokój dziecięcy, a miejsce, w którym autystyczna dziewczynka będzie mogła czuć się bezpiecznie i spokojnie. Pokój remontują dla niej byli więźniowie, podopieczni Fundacji Pomost z Zabrza, która pomaga im w powrocie do normalnego życia.

Marysia za kilka dni będzie mogła wprowadzić się do wymarzonego pokoju. - Już są meble skręcane, wykończenia ostatnich grafik w pokoju - mówi Katarzyna Janowska, mama Marysi.

10-letnia dziewczynka ma autyzm, przez co pokój musiał być dostosowany specjalnie do jej potrzeb. Taki specjalny pokój to spełnienie marzeń Marysi. - Będzie drabinka, będzie huśtawka, będzie miała namiot, żeby mogła się schować, jak za dużo będzie bodźców - tłumaczy mama Marysi.

To wszystko przygotowują dla Marysi byli więźniowie. Podopieczni zabrzańskiej Fundacji Pomost dzielą się dobrem, które, jak mówią, sami dostali. - Robię to z przyjemnością i mogę się odwdzięczyć społeczeństwu, tak? Zrobiłem kiedyś dużo złego, a dzisiaj to naprawiam - wyjaśnia Dariusz Jakubas.

Więźniowie po odbyciu kary i wyjściu na wolność często nie mają nic. - Dostałem od zakładu tylko sto złotych. Wychodziłem w piątek i przez piątek, sobotę, niedzielę spałem na dworcu - mówi były więzień Sławomir Chrzan, podopieczny Fundacji Pomost.

Skuteczna resocjalizacja

Fundacja Pomost z Zabrza rocznie resocjalizuje nawet 400 byłych więźniów. Aż trzy czwarte z nich nie wraca do kryminalnej przeszłości i prawie wszyscy znajdują stałą pracę w ciągu miesiąca. Teraz fundacja, która im pomaga, sama ma kłopoty finansowe.

- Tak naprawdę modlimy się o to, żeby przetrwać do końca roku. Na szczęście nasz zespół się nie poddaje i chcemy walczyć do końca - zapewnia Justyna Wawszków, wiceprezes Fundacji Pomost.

Pokój dla Marysi byli więźniowie remontują po godzinach pracy. Pomagają bezinteresownie. - Dają tu kawał siebie. Pracują tutaj w soboty, w niedzielę, tak, żeby nadgonić ten czas i jak najwięcej zrobić, kiedy mają wolne - chwali byłych więźniów mama Marysi.

- Marysia, jak tu przychodzi i widzi za każdym razem, że jest coś, że jest praca do przodu, to jest za każdym razem uśmiech na jej twarzy, i to takie jest przyjemne dla człowieka, człowiek się cieszy - wyjaśnia Tomasz Tyrchan, były więzień, podopieczny Fundacji Pomost.

Dzięki remontowi rodzice Marysi będą mogli zrezygnować z części kosztownej rehabilitacji i ćwiczyć z dziewczynką w nowo przystosowanym pokoju.

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS