Rozwiązany parlament, potajemne negocjacje i bunt przewodniczącego Republikanów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona doprowadziło do potajemnych negocjacji i zbratania się partii Republikanów ze skrajnie prawicowym Zjednoczeniem Narodowym. Lider Republikanów został wyrzucony z partii, choć Eric Ciotti nie chce się temu podporządkować. Siedzibę partii zamyka na klucz, a z dziennikarzami rozmawia przez okno.

Najpierw wyborcy nie chcieli wypuścić Erica Ciottiego z siedziby partii. Teraz z partii wyrzuciło go biuro polityczne.

- Prowadząc tajne negocjacje, bez konsultacji z naszą rodziną polityczną i jej stronnikami, Eric Ciotti całkowicie sprzeniewierzył się statutowi i linii naszej partii. Zostaje wykluczony z grona Republikanów - przekazuje Annie Genevard, członkini Zgromadzenia Narodowego z partii Republikanie.

Przewodniczący Eric Ciotti doszedł do porozumienia ze skrajnie prawicowym Zjednoczeniem Narodowym, co na francuskiej scenie politycznie wywołało kolejny w ostatnich dniach szok. Na zarządzie partii - jednogłośnie - usunięto go z funkcji przewodniczącego i pozbawiono członkostwa, ale Eric Ciotti decyzji nie uznaje.

"Spotkanie odbyło się z rażącym naruszeniem naszego republikańskiego statutu. Żadna z decyzji podjętych na tym spotkaniu nie ma konsekwencji prawnych. Może mieć za to konsekwencje karne. Jestem i pozostanę przewodniczącym naszej formacji politycznej, wybranym przez członków!" - czytamy we wpisie Erica Ciottiego, odwołanego lidera partii Republikanie, na platformie X.

- Zamiast zachowywać się honorowo, działa jak zdrajca. Brak mu odwagi. Ale teraz idźmy już dalej, prowadźmy kampanię, żeby wybrać jak najwięcej republikańskich członków do parlamentu - mówi Xavier Bertrand, prezydent regionu Hauts-de-France z partii Republikanie.

"Działa jak zdrajca"

Republikanie, czyli francuska centroprawica i kontynuatorzy polityki de Gaulle'a, mogą jednak odbić się od drzwi. Dosłownie, bo dochodzi do kuriozalnych sytuacji zamykania na klucz siedziby partii, co Ciotti tłumaczy względami bezpieczeństwa, a także organizowania konferencji prasowych w oknie.

CZYTAJ TAKŻE: Macron grzmi. "Pakt z diabłem"

- W obliczu tak poważnego kryzysu i burzy, która przetacza się przez nasz kraj, nie powinniśmy zawierać umów czy koalicji w wyniku potajemnych negocjacji. Robimy to w obronie naszych przekonań. Możemy przegrać, ale zrobimy to w sposób transparentny - mówi Laurent Wauquiez z partii Republikanie.

Bo zbratanie się z radykałami ze Zjednoczenia Narodowego zburzyło polityczny kordon sanitarny - niepisaną zasadę na francuskiej scenie politycznej, że z tak skrajnymi ugrupowaniami współpraca jest wykluczona. Dawny Front Narodowy, którego twarzą wciąż jest Marine Le Pen, to skrajnie prawicowa, populistyczna, ksenofobiczna i eurosceptyczna partia. I jest to partia, która zwyciężyła we francuskich eurowyborach.

Macron wzywa siły centrowe do zjednoczenia się

- Jesteśmy gotowi odbudować kraj, gotowi bronić interesów Francuzów, gotowi położyć kres masowej imigracji, gotowi uczynić priorytetem siłę nabywczą Francuzów, gotowi rozpocząć reindustrializację kraju. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy gotowi odbudować i ożywić Francję - mówiła w niedzielę Marine Le Pen.

Prezydent Emmanuel Macron, ogłaszając w wieczór wyborczy, że rozwiązuje parlament, najprawdopodobniej chciał w zarodku zdusić rosnący potencjał skrajnej prawicy do przejęcia władzy.

Według najnowszego sondażu Zjednoczenie Narodowe w wyborach parlamentarnych może jednak powtórzyć wynik z eurowyborów, czyli uzyskać niemal dwa razy więcej głosów niż obóz polityczny prezydenta.

Macron: postanawiam rozwiązać Zgromadzenie Narodowe
Macron: postanawiam rozwiązać Zgromadzenie NarodoweYoutube/Emmanuel Macron

Emmanuel Macron wzywa siły centrowe do zjednoczenia się. - Jestem pewien, że możliwe jest zbudowanie nowego projektu - federacji projektów - by rządzić i działać na rzecz Francuzów oraz Republiki - mówi prezydent Francji.

"Impulsywne rozwiązanie parlamentu może spowodować szkody masowe i nikt nie będzie mógł zatrzymać tego mechanizmu zniszczenia" - piszą jednak komentatorzy z dziennika "Le Figaro".

Emmanuel Macron zapowiedział, że nawet jeśli jego ugrupowanie przegra przyspieszone wybory - on nie odejdzie z urzędu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TERESA SUAREZ/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS