E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"

Aktualizacja:
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"
Adam Wołyński | Fakty po południu
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"Adam Wołyński | Fakty po południu

Od środy pacjenci zamiast odręcznie wypisanej kartki dostają od lekarza specjalny PIN, dzięki któremu mogą odebrać leki w dowolnej aptece. Jak zapewniają NFZ i Ministerstwo Zdrowia, ma to ograniczyć biurokrację i ułatwić zakup przepisanych leków. Pacjenci mogą też założyć Internetowe Konto Pacjenta, dzięki któremu można zobaczyć w internecie historię medyczną, a także wystawione recepty.

Ma być prościej, łatwiej, szybciej i czytelniej. - Farmaceutka nie ma żadnego problemu z odczytaniem w ogóle nazwy leków, a wiadomo, jak lekarze dzisiaj piszą, jaki mają charakter pisma - mówi klientka apteki w Szczecinie.

Testy systemu e-recept trwały dwa lata. Przez ten czas pacjenci mogli prosić lekarzy o wystawienie recepty w formie elektronicznej. Teraz nie ma już wyjścia - recepta, choć może być wydrukowana, to musi być e-receptą.

Prosta e-recepta

- Nie trzeba mieć recepty ze sobą, można po PIN-ie dojść - zachwala klient apteki w Białymstoku. Inna klientka została poproszona o wymienienie zalet e-recept. - Przynajmniej może nie będzie takich pomyłek. Mniej papierkowej pracy - odpowiedziała.

O oszczędności czasu w gabinecie lekarskim mówią też przedstawiciele NFZ. - Lekarz nie musi wypisywać recepty papierowej. Wypisuje e-receptę, ma więcej czasu dla pacjenta, na rozmowę z nim, może przyjąć więcej pacjentów - twierdzi Anna Makuchowska-Plaugo z Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Zasada działania e-recepty jest prosta. Wystarczy otrzymany od lekarza specjalny PIN i numer PESEL. NFZ zachęca ponadto do założenia Internetowego Konta Pacjenta. - Posiadając Internetowe Konto Pacjenta, dostajemy SMS lub e-mail z e-receptą - informuje Anna Makuchowska-Plaugo.

Nowe możliwości z IPK

Internetowe Konto Pacjenta można założyć na stronie pacjent.gov.pl. Do jego założenia potrzebny jest znany już z innych usług Profil Zaufany lub nowy e-dowód i specjalny czytnik.

Jeżeli pacjent zdecyduje się założyć Profil Zaufany, to musi go potwierdzić na przykład w siedzibie NFZ lub przez bankowość internetową. Po założeniu Internetowego Konta Pacjenta recepty przychodzą w wybranej formie, SMS-em lub na e-mail. Można je też odczytywać w aplikacji mObywatel, w której znajdują się już takie usługi jak wirtualny dowód osobisty czy informacje o rejestracji i ubezpieczeniu samochodu.

- Zachęcamy pacjentów do zakładania Internetowego Konta Pacjenta. Jest tam widoczny cały przebieg leczenia, nie tylko wystawione recepty - mówi Joanna Urbańska z Zachodniopomorskiej Izby Aptekarskiej w Szczecinie.

Wszystko w internecie

Konto pozwala też na udostępnienie części lub całości danych medycznych, także od lekarzy specjalistów, swojemu lekarzowi rodzinnemu, albo innemu lekarzowi, do którego pacjent akurat się wybiera. Możliwe jest także upoważnienie członka rodziny do odbierania i realizowania wystawionych dla pacjenta recept. Można tam również sprawdzić kwotę refundacji poszczególnych leków.

Tradycyjne pozostają te recepty, które lekarze wystawiają samym sobie i swojej najbliższej rodzinie. Papierową receptę można też otrzymać podczas wizyty domowej, w przypadku braku dostępu do internetu, i gdy system po prostu się zawiesi.

- Lekarz cały czas może tę papierową receptę wystawić pacjentowi, dać ją, a potem, w sytuacji, gdy już nie będzie problemu, wprowadzić ją do systemu - wyjaśnia Anna Makuchowska-Plaugo.

W całym tylko ubiegłym roku roku z dobrowolnych e-recept skorzystało 10 milionów pacjentów.

Autor: Adam Wołyński / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS