E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"

Aktualizacja:
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"
Adam Wołyński | Fakty po południu
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"Adam Wołyński | Fakty po południu

Od środy pacjenci zamiast odręcznie wypisanej kartki dostają od lekarza specjalny PIN, dzięki któremu mogą odebrać leki w dowolnej aptece. Jak zapewniają NFZ i Ministerstwo Zdrowia, ma to ograniczyć biurokrację i ułatwić zakup przepisanych leków. Pacjenci mogą też założyć Internetowe Konto Pacjenta, dzięki któremu można zobaczyć w internecie historię medyczną, a także wystawione recepty.

Ma być prościej, łatwiej, szybciej i czytelniej. - Farmaceutka nie ma żadnego problemu z odczytaniem w ogóle nazwy leków, a wiadomo, jak lekarze dzisiaj piszą, jaki mają charakter pisma - mówi klientka apteki w Szczecinie.

Testy systemu e-recept trwały dwa lata. Przez ten czas pacjenci mogli prosić lekarzy o wystawienie recepty w formie elektronicznej. Teraz nie ma już wyjścia - recepta, choć może być wydrukowana, to musi być e-receptą.

Prosta e-recepta

- Nie trzeba mieć recepty ze sobą, można po PIN-ie dojść - zachwala klient apteki w Białymstoku. Inna klientka została poproszona o wymienienie zalet e-recept. - Przynajmniej może nie będzie takich pomyłek. Mniej papierkowej pracy - odpowiedziała.

O oszczędności czasu w gabinecie lekarskim mówią też przedstawiciele NFZ. - Lekarz nie musi wypisywać recepty papierowej. Wypisuje e-receptę, ma więcej czasu dla pacjenta, na rozmowę z nim, może przyjąć więcej pacjentów - twierdzi Anna Makuchowska-Plaugo z Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Zasada działania e-recepty jest prosta. Wystarczy otrzymany od lekarza specjalny PIN i numer PESEL. NFZ zachęca ponadto do założenia Internetowego Konta Pacjenta. - Posiadając Internetowe Konto Pacjenta, dostajemy SMS lub e-mail z e-receptą - informuje Anna Makuchowska-Plaugo.

Nowe możliwości z IPK

Internetowe Konto Pacjenta można założyć na stronie pacjent.gov.pl. Do jego założenia potrzebny jest znany już z innych usług Profil Zaufany lub nowy e-dowód i specjalny czytnik.

Jeżeli pacjent zdecyduje się założyć Profil Zaufany, to musi go potwierdzić na przykład w siedzibie NFZ lub przez bankowość internetową. Po założeniu Internetowego Konta Pacjenta recepty przychodzą w wybranej formie, SMS-em lub na e-mail. Można je też odczytywać w aplikacji mObywatel, w której znajdują się już takie usługi jak wirtualny dowód osobisty czy informacje o rejestracji i ubezpieczeniu samochodu.

- Zachęcamy pacjentów do zakładania Internetowego Konta Pacjenta. Jest tam widoczny cały przebieg leczenia, nie tylko wystawione recepty - mówi Joanna Urbańska z Zachodniopomorskiej Izby Aptekarskiej w Szczecinie.

Wszystko w internecie

Konto pozwala też na udostępnienie części lub całości danych medycznych, także od lekarzy specjalistów, swojemu lekarzowi rodzinnemu, albo innemu lekarzowi, do którego pacjent akurat się wybiera. Możliwe jest także upoważnienie członka rodziny do odbierania i realizowania wystawionych dla pacjenta recept. Można tam również sprawdzić kwotę refundacji poszczególnych leków.

Tradycyjne pozostają te recepty, które lekarze wystawiają samym sobie i swojej najbliższej rodzinie. Papierową receptę można też otrzymać podczas wizyty domowej, w przypadku braku dostępu do internetu, i gdy system po prostu się zawiesi.

- Lekarz cały czas może tę papierową receptę wystawić pacjentowi, dać ją, a potem, w sytuacji, gdy już nie będzie problemu, wprowadzić ją do systemu - wyjaśnia Anna Makuchowska-Plaugo.

W całym tylko ubiegłym roku roku z dobrowolnych e-recept skorzystało 10 milionów pacjentów.

Autor: Adam Wołyński / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS