E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"

Aktualizacja:
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"
Adam Wołyński | Fakty po południu
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"Adam Wołyński | Fakty po południu

Od środy pacjenci zamiast odręcznie wypisanej kartki dostają od lekarza specjalny PIN, dzięki któremu mogą odebrać leki w dowolnej aptece. Jak zapewniają NFZ i Ministerstwo Zdrowia, ma to ograniczyć biurokrację i ułatwić zakup przepisanych leków. Pacjenci mogą też założyć Internetowe Konto Pacjenta, dzięki któremu można zobaczyć w internecie historię medyczną, a także wystawione recepty.

Ma być prościej, łatwiej, szybciej i czytelniej. - Farmaceutka nie ma żadnego problemu z odczytaniem w ogóle nazwy leków, a wiadomo, jak lekarze dzisiaj piszą, jaki mają charakter pisma - mówi klientka apteki w Szczecinie.

Testy systemu e-recept trwały dwa lata. Przez ten czas pacjenci mogli prosić lekarzy o wystawienie recepty w formie elektronicznej. Teraz nie ma już wyjścia - recepta, choć może być wydrukowana, to musi być e-receptą.

Prosta e-recepta

- Nie trzeba mieć recepty ze sobą, można po PIN-ie dojść - zachwala klient apteki w Białymstoku. Inna klientka została poproszona o wymienienie zalet e-recept. - Przynajmniej może nie będzie takich pomyłek. Mniej papierkowej pracy - odpowiedziała.

O oszczędności czasu w gabinecie lekarskim mówią też przedstawiciele NFZ. - Lekarz nie musi wypisywać recepty papierowej. Wypisuje e-receptę, ma więcej czasu dla pacjenta, na rozmowę z nim, może przyjąć więcej pacjentów - twierdzi Anna Makuchowska-Plaugo z Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Zasada działania e-recepty jest prosta. Wystarczy otrzymany od lekarza specjalny PIN i numer PESEL. NFZ zachęca ponadto do założenia Internetowego Konta Pacjenta. - Posiadając Internetowe Konto Pacjenta, dostajemy SMS lub e-mail z e-receptą - informuje Anna Makuchowska-Plaugo.

Nowe możliwości z IPK

Internetowe Konto Pacjenta można założyć na stronie pacjent.gov.pl. Do jego założenia potrzebny jest znany już z innych usług Profil Zaufany lub nowy e-dowód i specjalny czytnik.

Jeżeli pacjent zdecyduje się założyć Profil Zaufany, to musi go potwierdzić na przykład w siedzibie NFZ lub przez bankowość internetową. Po założeniu Internetowego Konta Pacjenta recepty przychodzą w wybranej formie, SMS-em lub na e-mail. Można je też odczytywać w aplikacji mObywatel, w której znajdują się już takie usługi jak wirtualny dowód osobisty czy informacje o rejestracji i ubezpieczeniu samochodu.

- Zachęcamy pacjentów do zakładania Internetowego Konta Pacjenta. Jest tam widoczny cały przebieg leczenia, nie tylko wystawione recepty - mówi Joanna Urbańska z Zachodniopomorskiej Izby Aptekarskiej w Szczecinie.

Wszystko w internecie

Konto pozwala też na udostępnienie części lub całości danych medycznych, także od lekarzy specjalistów, swojemu lekarzowi rodzinnemu, albo innemu lekarzowi, do którego pacjent akurat się wybiera. Możliwe jest także upoważnienie członka rodziny do odbierania i realizowania wystawionych dla pacjenta recept. Można tam również sprawdzić kwotę refundacji poszczególnych leków.

Tradycyjne pozostają te recepty, które lekarze wystawiają samym sobie i swojej najbliższej rodzinie. Papierową receptę można też otrzymać podczas wizyty domowej, w przypadku braku dostępu do internetu, i gdy system po prostu się zawiesi.

- Lekarz cały czas może tę papierową receptę wystawić pacjentowi, dać ją, a potem, w sytuacji, gdy już nie będzie problemu, wprowadzić ją do systemu - wyjaśnia Anna Makuchowska-Plaugo.

W całym tylko ubiegłym roku roku z dobrowolnych e-recept skorzystało 10 milionów pacjentów.

Autor: Adam Wołyński / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS