E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"

Aktualizacja:
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"
Adam Wołyński | Fakty po południu
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"Adam Wołyński | Fakty po południu

Od środy pacjenci zamiast odręcznie wypisanej kartki dostają od lekarza specjalny PIN, dzięki któremu mogą odebrać leki w dowolnej aptece. Jak zapewniają NFZ i Ministerstwo Zdrowia, ma to ograniczyć biurokrację i ułatwić zakup przepisanych leków. Pacjenci mogą też założyć Internetowe Konto Pacjenta, dzięki któremu można zobaczyć w internecie historię medyczną, a także wystawione recepty.

Ma być prościej, łatwiej, szybciej i czytelniej. - Farmaceutka nie ma żadnego problemu z odczytaniem w ogóle nazwy leków, a wiadomo, jak lekarze dzisiaj piszą, jaki mają charakter pisma - mówi klientka apteki w Szczecinie.

Testy systemu e-recept trwały dwa lata. Przez ten czas pacjenci mogli prosić lekarzy o wystawienie recepty w formie elektronicznej. Teraz nie ma już wyjścia - recepta, choć może być wydrukowana, to musi być e-receptą.

Prosta e-recepta

- Nie trzeba mieć recepty ze sobą, można po PIN-ie dojść - zachwala klient apteki w Białymstoku. Inna klientka została poproszona o wymienienie zalet e-recept. - Przynajmniej może nie będzie takich pomyłek. Mniej papierkowej pracy - odpowiedziała.

O oszczędności czasu w gabinecie lekarskim mówią też przedstawiciele NFZ. - Lekarz nie musi wypisywać recepty papierowej. Wypisuje e-receptę, ma więcej czasu dla pacjenta, na rozmowę z nim, może przyjąć więcej pacjentów - twierdzi Anna Makuchowska-Plaugo z Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Zasada działania e-recepty jest prosta. Wystarczy otrzymany od lekarza specjalny PIN i numer PESEL. NFZ zachęca ponadto do założenia Internetowego Konta Pacjenta. - Posiadając Internetowe Konto Pacjenta, dostajemy SMS lub e-mail z e-receptą - informuje Anna Makuchowska-Plaugo.

Nowe możliwości z IPK

Internetowe Konto Pacjenta można założyć na stronie pacjent.gov.pl. Do jego założenia potrzebny jest znany już z innych usług Profil Zaufany lub nowy e-dowód i specjalny czytnik.

Jeżeli pacjent zdecyduje się założyć Profil Zaufany, to musi go potwierdzić na przykład w siedzibie NFZ lub przez bankowość internetową. Po założeniu Internetowego Konta Pacjenta recepty przychodzą w wybranej formie, SMS-em lub na e-mail. Można je też odczytywać w aplikacji mObywatel, w której znajdują się już takie usługi jak wirtualny dowód osobisty czy informacje o rejestracji i ubezpieczeniu samochodu.

- Zachęcamy pacjentów do zakładania Internetowego Konta Pacjenta. Jest tam widoczny cały przebieg leczenia, nie tylko wystawione recepty - mówi Joanna Urbańska z Zachodniopomorskiej Izby Aptekarskiej w Szczecinie.

Wszystko w internecie

Konto pozwala też na udostępnienie części lub całości danych medycznych, także od lekarzy specjalistów, swojemu lekarzowi rodzinnemu, albo innemu lekarzowi, do którego pacjent akurat się wybiera. Możliwe jest także upoważnienie członka rodziny do odbierania i realizowania wystawionych dla pacjenta recept. Można tam również sprawdzić kwotę refundacji poszczególnych leków.

Tradycyjne pozostają te recepty, które lekarze wystawiają samym sobie i swojej najbliższej rodzinie. Papierową receptę można też otrzymać podczas wizyty domowej, w przypadku braku dostępu do internetu, i gdy system po prostu się zawiesi.

- Lekarz cały czas może tę papierową receptę wystawić pacjentowi, dać ją, a potem, w sytuacji, gdy już nie będzie problemu, wprowadzić ją do systemu - wyjaśnia Anna Makuchowska-Plaugo.

W całym tylko ubiegłym roku roku z dobrowolnych e-recept skorzystało 10 milionów pacjentów.

Autor: Adam Wołyński / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS