E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"

Aktualizacja:
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"
Adam Wołyński | Fakty po południu
E-recepty weszły w życie. "Mniej papierkowej pracy"Adam Wołyński | Fakty po południu

Od środy pacjenci zamiast odręcznie wypisanej kartki dostają od lekarza specjalny PIN, dzięki któremu mogą odebrać leki w dowolnej aptece. Jak zapewniają NFZ i Ministerstwo Zdrowia, ma to ograniczyć biurokrację i ułatwić zakup przepisanych leków. Pacjenci mogą też założyć Internetowe Konto Pacjenta, dzięki któremu można zobaczyć w internecie historię medyczną, a także wystawione recepty.

Ma być prościej, łatwiej, szybciej i czytelniej. - Farmaceutka nie ma żadnego problemu z odczytaniem w ogóle nazwy leków, a wiadomo, jak lekarze dzisiaj piszą, jaki mają charakter pisma - mówi klientka apteki w Szczecinie.

Testy systemu e-recept trwały dwa lata. Przez ten czas pacjenci mogli prosić lekarzy o wystawienie recepty w formie elektronicznej. Teraz nie ma już wyjścia - recepta, choć może być wydrukowana, to musi być e-receptą.

Prosta e-recepta

- Nie trzeba mieć recepty ze sobą, można po PIN-ie dojść - zachwala klient apteki w Białymstoku. Inna klientka została poproszona o wymienienie zalet e-recept. - Przynajmniej może nie będzie takich pomyłek. Mniej papierkowej pracy - odpowiedziała.

O oszczędności czasu w gabinecie lekarskim mówią też przedstawiciele NFZ. - Lekarz nie musi wypisywać recepty papierowej. Wypisuje e-receptę, ma więcej czasu dla pacjenta, na rozmowę z nim, może przyjąć więcej pacjentów - twierdzi Anna Makuchowska-Plaugo z Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Zasada działania e-recepty jest prosta. Wystarczy otrzymany od lekarza specjalny PIN i numer PESEL. NFZ zachęca ponadto do założenia Internetowego Konta Pacjenta. - Posiadając Internetowe Konto Pacjenta, dostajemy SMS lub e-mail z e-receptą - informuje Anna Makuchowska-Plaugo.

Nowe możliwości z IPK

Internetowe Konto Pacjenta można założyć na stronie pacjent.gov.pl. Do jego założenia potrzebny jest znany już z innych usług Profil Zaufany lub nowy e-dowód i specjalny czytnik.

Jeżeli pacjent zdecyduje się założyć Profil Zaufany, to musi go potwierdzić na przykład w siedzibie NFZ lub przez bankowość internetową. Po założeniu Internetowego Konta Pacjenta recepty przychodzą w wybranej formie, SMS-em lub na e-mail. Można je też odczytywać w aplikacji mObywatel, w której znajdują się już takie usługi jak wirtualny dowód osobisty czy informacje o rejestracji i ubezpieczeniu samochodu.

- Zachęcamy pacjentów do zakładania Internetowego Konta Pacjenta. Jest tam widoczny cały przebieg leczenia, nie tylko wystawione recepty - mówi Joanna Urbańska z Zachodniopomorskiej Izby Aptekarskiej w Szczecinie.

Wszystko w internecie

Konto pozwala też na udostępnienie części lub całości danych medycznych, także od lekarzy specjalistów, swojemu lekarzowi rodzinnemu, albo innemu lekarzowi, do którego pacjent akurat się wybiera. Możliwe jest także upoważnienie członka rodziny do odbierania i realizowania wystawionych dla pacjenta recept. Można tam również sprawdzić kwotę refundacji poszczególnych leków.

Tradycyjne pozostają te recepty, które lekarze wystawiają samym sobie i swojej najbliższej rodzinie. Papierową receptę można też otrzymać podczas wizyty domowej, w przypadku braku dostępu do internetu, i gdy system po prostu się zawiesi.

- Lekarz cały czas może tę papierową receptę wystawić pacjentowi, dać ją, a potem, w sytuacji, gdy już nie będzie problemu, wprowadzić ją do systemu - wyjaśnia Anna Makuchowska-Plaugo.

W całym tylko ubiegłym roku roku z dobrowolnych e-recept skorzystało 10 milionów pacjentów.

Autor: Adam Wołyński / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

14-letnia Oliwia czekała na przeszczep w Warszawie, ale serce dla niej było w litewskiej Kłajpedzie. Udało się je tam dowieźć dzięki specjalnemu pudełku, w którym serce biło i zachowywało ciepło. Lekarze nie ukrywają, że to był wyścig z czasem, bo podróż nie należała do najłatwiejszych.

Pojechali na Litwę po serce dla Oliwii. Bez specjalnego urządzenia ich podróż nie zakończyłaby się sukcesem

Pojechali na Litwę po serce dla Oliwii. Bez specjalnego urządzenia ich podróż nie zakończyłaby się sukcesem

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Donald Trump w trakcie kampanii wyborczej powiedział, że będzie dyktatorem tylko pierwszego dnia. To żart, ale dekrety wykonawcze, które zapowiedział podpisać, to właśnie instrumenty, które dają prezydentowi potężną moc sprawczą. Jak będzie wyglądać Ameryka Donalda Trumpa?

"Historyczne rozporządzenia". Co Donald Trump chce wprowadzić w życie jak najszybciej?

"Historyczne rozporządzenia". Co Donald Trump chce wprowadzić w życie jak najszybciej?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump został w poniedziałek zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Inauguracja odbyła się inaczej niż zwykle, bo nie na schodach Kapitolu, ale w środku budynku, ze względu na niską temperaturę na dworze. Wśród przybyłych na inaugurację gości znaleźli się między innymi byli prezydenci USA - Bill Clinton, George W. Bush i Barack Obama. Na uroczystości pojawili się także szefowie największych firm technologicznych w USA.

Tak wyglądała inauguracja drugiej prezydentury Donalda Trumpa

Tak wyglądała inauguracja drugiej prezydentury Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS