Dzięki Szerpom Nadziei spełniają swoje marzenia. "Człowiek dostaje takiego kopa, mobilizacji do życia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Dzięki Szerpom Nadziei spełniają swoje marzenia. "Człowiek dostaje takiego kopa, mobilizacji do życia"
Dzięki Szerpom Nadziei spełniają swoje marzenia. "Człowiek dostaje takiego kopa, mobilizacji do życia"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Dzięki Szerpom Nadziei spełniają swoje marzenia. "Człowiek dostaje takiego kopa, mobilizacji do życia"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Szerpowie Nadziei znów pomagają osobom z niepełnosprawnościami zdobywać szczyty. To już czwarta edycja akcji, ale pierwsza w zimie. Celem był Kasprowy Wierch. Wyprawa trwała kilka godzin. Na tatrzański szczyt wyruszyło piętnaścioro "skarbów". Szerpowie nadziei nazywają tak tych, którym pomagają spełniać marzenia.

Jarek ma porażenie czterokończynowe, ale to nie była jego pierwsza wyprawa w góry. - Chce się żyć. Człowiek dostaje takiego kopa, mobilizacji do życia - mówi Jarosław, uczestnik projektu "Szerpowie Nadziei". - To wyjście dla niego to jest otwarciem na świat. Zupełnie zmienił się, o 180 stopni - podkreśla Ilona z Fundacji imienia Adama Worwy w Nowym Targu.

"Szerpowie Nadziei" na tatrzański szlak wyruszyli po raz czwarty, ale pierwszy raz zimą. - Plan maksimum to jest Kasprowy Wierch od strony Hali Gąsienicowej, a co przyniesie dzień, to zobaczymy. Tak naprawdę uzależniamy to przede wszystkim od skarbów, bo to jest dla nich, nie dla nas - wyjaśnia Michał Giers z "Szerpów Nadziei".

Szerpowie nadziei pomagają zdobywać górskie szczyty. "Większość z nas zostało tak wychowanych"
Szerpowie nadziei pomagają zdobywać górskie szczyty. "Większość z nas zostało tak wychowanych"Paweł Szot/Fakty TVN

W górę po marzenia

Skarby, czyli osoby z niepełnosprawnościami, chcą spełniać swoje marzenia i udowodnić, że nie ma przed nimi żadnych barier. - Bardzo dużo adrenaliny jest. Mam takie uczucie, że jednak wchodzę na te góry. Może nie przez swoje nogi, ale przez nogi moich szerpów - mówi Franciszek.

Przed wejściem na szlak pewnie były jakieś obawy, ale przede wszystkim dopisywał dobry humor. - W planie jest Kasprowy. O ile mnie ktoś nie wyrzuci z wózka i nie zostawi w połowie trasy - tłumaczy Emilia. Szczyt, który chcieli zdobyć, ma prawie 2000 metrów. Wyruszali w aurze wiosennej, a na górze czekała ich ostra zima. Na Kasprowym Wierchu jest ponad metr śniegu. - To jest dla nas nowe wyzwanie. Specjalnie do tego się szkoliliśmy. Mieliśmy specjalne kursy dla wolontariuszy właśnie z takiej turystyki zimowej - podkreśla Kalina Sobczyk z "Szerpów Nadziei".

Osoby, które na co dzień poruszają się na wózku inwalidzkim, były asekurowane i wnoszone w specjalnym nosidle przez kilkunastu szerpów. "Szerpowie Nadziei" to akcja zorganizowana przez harcerzy z Jastrzębia-Zdroju, do której przyłączają się wolontariusze z całej Polski. Maciek jako jeden z pierwszych dotarł na Kasprowy Wierch. Od samego początku chodzi z szerpami po górach. Jesienią zdobył najwyższy szczyt Tatr - Rysy. Warunki w górach są jednak trudne. Nie wszyscy zdobyli Kasprowy Wierch. Większość, bo 12 osób, swoją wyprawę zakończyło na Hali Gąsienicowej, ale każdy z nich jest zwycięzcą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS