Dwa lata od początku reformy psychiatrii dziecięcej. "To jest doskonały krok na przód, ale tylko krok"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Dwa lata od początku reformy psychiatrii dziecięcej. "To jest doskonały krok naprzód, ale tylko krok"
Dwa lata od początku reformy psychiatrii dziecięcej. "To jest doskonały krok naprzód, ale tylko krok"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Dwa lata od początku reformy psychiatrii dziecięcej. "To jest doskonały krok naprzód, ale tylko krok"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Polska psychiatria dziecięca nadal jest w zapaści. Po reformie Ministerstwa Zdrowia zmieniło się dużo, ale nadal za mało, by problemy zniknęły lub stały się mniejsze. Wciąż brakuje wielu specjalistów, a szpitalne oddziały są przepełnione. Na alarm boją także dane Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i policji.

Kiedy były już minister zdrowia Adam Niedzielski dwa lata temu zaczął wprowadzać reformę psychiatrii dziecięcej, to padało dużo obietnic i zapewnień. - Choroby psychiczne stają się jednym z głównych problemów, co widzimy po przyroście pacjentów - mówił w październiku 2022 roku Niedzielski.

Po reformie zmieniło się na lepsze wiele, co podkreślają sami specjaliści, ale jednocześnie dodają, że jeszcze dużo jest do zrobienia. - Co do zasady myślę, że tam było dużo sensownego sposobu myślenia - ocenia lek. Bartłomiej Taurogiński, psychiatra dziecięcy i psychoterapeuta Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - To jest doskonały krok naprzód, ale tylko krok - zwraca uwagę dr Beata Rajba, psycholożka, Uniwersytet Dolnośląski DSW.

Reforma wprowadziła między innymi tak zwane trzy poziomy referencyjności ośrodków pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci. Wzrosła dostępność do podstawowej opieki terapeutycznej, a docelowo - w 2027 roku - gabinet psychologa lub terapeuty ma być w każdej gminie.

Zobacz też: Wielu uczniów nie ma chęci do życia, prawie 9 procent podjęło próby samobójcze. Raport Fundacji Unaweza

- Najnowsze dane (pokazują, że - przy.red.) 450 gmin w lipcu nie miało psychologa szkolnego w Polsce. Wąskim gardłem jest drugi poziom, czyli ośrodki zdrowia psychicznego - wskazuje Rajba. - Stan jest taki, że z pewnością brakuje kadry, które są gotowe pomagać młodym osobom. Stan jest taki, że mamy coraz więcej dzieci wymagających opieki specjalistycznej - dodaje Taurogiński.

Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacy
Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacyAdrianna Otręba/Fakty TVN

W szpitalach brakuje miejsc

Praktycznie w całym kraju brakuje miejsc w poradniach, mimo ich zwiększonej dostępności. Rośnie też liczba pacjentów na oddziałach szpitalnych. - W czasie pandemii wpłynęło do systemu 50 procent więcej potrzebujących dzieci tylko samej opieki psychiatrycznej, oprócz tego są jeszcze (dzieci - przyp. red.) potrzebujące psychologa - zwraca uwagę Rajba.

Brakuje też specjalistów. W całym kraju psychiatrów dziecięcych jest niewiele ponad 500 osób. - W praktyce oni odpływają do prywatnej służby zdrowia. Trudno im się dziwić, bo zarobki są takie jakie są, praca też jest ciężka, oddziały są przepełnione. Cały czas obłożenie wynosi na przykład 150 procent - wskazuje Rajba. - Nasi pacjenci są często pacjentami depresyjnymi, wycofani, po próbach samobójczych. Im często trudno mówić o swoich emocjach, o tym co ich boli - dodaje dr Małgorzata Wyrębska-Rozpara, ordynator Oddziału Psychologii i Młodzieży w Szczecinie.

Czytaj również: Dzieci w kryzysie psychicznym. Tomasz Rowiński o tym, co powinno zaniepokoić rodziców

O tym, że stan psychiczny polskich dzieci i młodzieży jest bardzo zły, świadczą między innymi statystyki telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - W zeszłym roku przeprowadziliśmy 885 interwencji ratujących życie lub zdrowie dzieci. To była liczba rekordowa od początku działania telefonu zaufania - informuje Monika Kamińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Czyli od 15 lat, a tylko w pierwszej połowie tego roku interwencji ratujących życie i zdrowie było już blisko 500.

- Dzieci w tym rozmowach mówią o tym, że nie radzą sobie ze stresem, że czują permanentny strach, niepokój, że nie widzą sensu życia - mówi Kamińska.

Martyna Wojciechowska: Mówią: nic nie znaczę, nie dam sobie rady i dla nikogo nie jestem ważny
Martyna Wojciechowska: Mówią: nic nie znaczę, nie dam sobie rady i dla nikogo nie jestem ważny. Tak czują się nasze dzieciTVN24

Gdze szukać pomocy?

Zatrważające są też dane ze statystyk policji. - W zeszłym roku próbowało sobie odebrać życie dwa tysiące dzieci, a to jest i tak tylko wierzchołek góry lodowej, bo uważa się, że 8 do 10 razy więcej jest tych prób, tylko one nie są ujęte w oficjalnych statystykach, bo nikt się o nich nie dowiaduje. W tym roku, tylko w styczniu, było to 856 dzieci, czyli prawie połowa tego, co w zeszłym roku - wskazuje dr Beata Rajba.

Samobójstwa wśród dzieci i młodzieżyPolicja

- Te dane, te liczby, pokazują, że jesteśmy naprawdę w ogromnym kryzysie - podkreśla Kamińska.

Szpitalne oddziały dziecięce nadal pękają w szwach i nierzadko są przepełnione. Na pomoc specjalistów publicznej opieki zdrowotnej często trzeba czekać miesiącami. Podobnie jak na łóżko na oddziale. Jednak jedno specjaliści przyznają solidarnie - gdyby nie reforma psychiatrii dzieci i młodzieży, to kryzys byłby jeszcze poważniejszy.

- Dzieci cierpią trudy dorosłych. Dzieci cierpią trudy systemu, który wszyscy współtworzymy. To znaczy systemu, jak zorganizowana jest nasza kultura wokół emocji, jak jest zorganizowana kultura wobec sięgania po pomoc - ocenia lek. Bartłomiej Taurogiński.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych lub trudności psychicznych, sięgnij po profesjonalną pomoc psychiatryczną, psychologiczną bądź psychoterapeutyczną. Tutaj znajdziesz bezpłatną, profesjonalną pomoc dla dzieci i osób dorosłych. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zawsze dzwoń na numer 997 lub 112.

Gdzie szukać pomocy?TVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS