Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?

Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?
Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?
Paweł Laskosz | Fakty po południu
Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?Paweł Laskosz | Fakty po południu

Oparty na biologicznej segregacji, w czasie II wojny światowej stał się główną motywacją do zamordowania milionów ludzi. To zrodzony w hitlerowskiej III Rzeszy nazizm -ideologia, która jak się okazuje, po wielu latach wciąż ma swoich zwolenników. Ciche przyzwolenie , brak stanowczych reakcji, a może niewystarczające edukacja? Pytań o przyczyny tego, że nazizm wciąż ma swoich zwolenników, nie brakuje.

Płonące swastyki, okrzyki uwielbienia, toasty - tak rocznicę urodzin Adolfa Hitlera obchodzili członkowie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Po tym jak dziennikarze "Superwizjera" TVN ujawnili kulisy działalności polskich neonazistów, są już wnioski o delegalizację stowarzyszenia. Jest też prokuratorskie śledztwo, które polecił wszcząć minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Postępowanie dotyczy publicznego propagowania faszyzmu, za co grozi kara do 2 lat więzienia.

"Szereg błędów"

Wobec takich zachowań głosy potępienia płyną zewsząd. Nie brak też krytyki wobec tych, którzy istnieniu organizacji nawołujących do nienawiści powinni przeciwdziałać.

- W latach 2015-2017 popełniono szereg błędów jeśli chodzi o reakcję, czy też brak reakcji państwa na działalność skrajnie nacjonalistyczną, rasistowską czy neonazistowską - ocenia profesor Rafał Pankowski, założyciel stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Chodzi m.in. o dopuszczenie do udziału w marszach niepodległości członków Obozu Narodowo-Radykalnego.

Jednak przedstawicieli rządzącej partii skala niebezpiecznego zjawiska jeszcze nie niepokoi. - Są to grupy marginalne. Nie mamy problemu jako społeczeństwo i jako naród z tego typu radykalizmami. Ale one występują i władze będą reagowały w sposób stanowczy - mówi Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych.

- Słyszeliśmy, że to w Polsce nie jest problem, że takie rzeczy się w Polsce nie zdarzają, a okazuje się, że ta i poprzednie władze przymykały oczy i tak naprawdę nie zrobiły nic - odpowiada Krzysztof Gawkowski z SLD.

Zmiany systemowe

Półtora roku temu zlikwidowana został działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Rada ds. Przeciwdziałaniu ksenofobii i rasizmowi oraz innym formom nietolerancji. To ona zajmowała się między innymi przestępstwami z nienawiści.

- Taka decyzja została podjęta przez ministra Błaszczaka i liczę, że te ostatnie wydarzenia spowodują refleksję na tym, i że rząd podejmie aktywne działania systemowe - mówi Rzecznik Praw Obwatelskich Adam Bodnar.

W te działania powinna wpisywać się miedzy innymi edukacja.

- Mamy sytuacje, w których młodzi ludzie nie pamiętając o tym jak to było, nie wynosząc tego ze szkoły, propagują treści faszystowskie. Być może warto pomyśleć o tym, by we wszystkich polskich szkołach odbyły się lekcje przypominające o jakie są skutki faszyzmu - proponuje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Teoretycznie taką wiedzę młodzi ludzie mieć powinni już teraz. - W reformowanej szkole uczymy historii. Jesteśmy jednym z niewielu krajów na świecie, które w podstawie programowej ma Holokaust. Wyraźnie uczący, pokazujący czym jest nazizm, totalitaryzm, faszyzm - zapewnia jednak minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"Piekło na ziemi"

Narodowy socjalizm stał się ideologią państwową w hitlerowskich Niemczech. Ideologia oparta była na biologicznej segregacji.

W czasie II wojny światowej cel realizowany był poprzez masowe morderstwa w obozach zagłady.

- W czasie II wojny zapanowało piekło na ziemi. Nazizm za to odpowiada. Za śmierć dziesiątek milionów ludzi. Tylko obywateli polskich zginęło 6 milionów, z czego 3,5 obywateli polskich żydowskiego pochodzenia - przypomina doktor Radosław Ptaszyński z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia/domena publiczna

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN