Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?

Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?
Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?
Paweł Laskosz | Fakty po południu
Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?Paweł Laskosz | Fakty po południu

Oparty na biologicznej segregacji, w czasie II wojny światowej stał się główną motywacją do zamordowania milionów ludzi. To zrodzony w hitlerowskiej III Rzeszy nazizm -ideologia, która jak się okazuje, po wielu latach wciąż ma swoich zwolenników. Ciche przyzwolenie , brak stanowczych reakcji, a może niewystarczające edukacja? Pytań o przyczyny tego, że nazizm wciąż ma swoich zwolenników, nie brakuje.

Płonące swastyki, okrzyki uwielbienia, toasty - tak rocznicę urodzin Adolfa Hitlera obchodzili członkowie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Po tym jak dziennikarze "Superwizjera" TVN ujawnili kulisy działalności polskich neonazistów, są już wnioski o delegalizację stowarzyszenia. Jest też prokuratorskie śledztwo, które polecił wszcząć minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Postępowanie dotyczy publicznego propagowania faszyzmu, za co grozi kara do 2 lat więzienia.

"Szereg błędów"

Wobec takich zachowań głosy potępienia płyną zewsząd. Nie brak też krytyki wobec tych, którzy istnieniu organizacji nawołujących do nienawiści powinni przeciwdziałać.

- W latach 2015-2017 popełniono szereg błędów jeśli chodzi o reakcję, czy też brak reakcji państwa na działalność skrajnie nacjonalistyczną, rasistowską czy neonazistowską - ocenia profesor Rafał Pankowski, założyciel stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Chodzi m.in. o dopuszczenie do udziału w marszach niepodległości członków Obozu Narodowo-Radykalnego.

Jednak przedstawicieli rządzącej partii skala niebezpiecznego zjawiska jeszcze nie niepokoi. - Są to grupy marginalne. Nie mamy problemu jako społeczeństwo i jako naród z tego typu radykalizmami. Ale one występują i władze będą reagowały w sposób stanowczy - mówi Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych.

- Słyszeliśmy, że to w Polsce nie jest problem, że takie rzeczy się w Polsce nie zdarzają, a okazuje się, że ta i poprzednie władze przymykały oczy i tak naprawdę nie zrobiły nic - odpowiada Krzysztof Gawkowski z SLD.

Zmiany systemowe

Półtora roku temu zlikwidowana został działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Rada ds. Przeciwdziałaniu ksenofobii i rasizmowi oraz innym formom nietolerancji. To ona zajmowała się między innymi przestępstwami z nienawiści.

- Taka decyzja została podjęta przez ministra Błaszczaka i liczę, że te ostatnie wydarzenia spowodują refleksję na tym, i że rząd podejmie aktywne działania systemowe - mówi Rzecznik Praw Obwatelskich Adam Bodnar.

W te działania powinna wpisywać się miedzy innymi edukacja.

- Mamy sytuacje, w których młodzi ludzie nie pamiętając o tym jak to było, nie wynosząc tego ze szkoły, propagują treści faszystowskie. Być może warto pomyśleć o tym, by we wszystkich polskich szkołach odbyły się lekcje przypominające o jakie są skutki faszyzmu - proponuje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Teoretycznie taką wiedzę młodzi ludzie mieć powinni już teraz. - W reformowanej szkole uczymy historii. Jesteśmy jednym z niewielu krajów na świecie, które w podstawie programowej ma Holokaust. Wyraźnie uczący, pokazujący czym jest nazizm, totalitaryzm, faszyzm - zapewnia jednak minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"Piekło na ziemi"

Narodowy socjalizm stał się ideologią państwową w hitlerowskich Niemczech. Ideologia oparta była na biologicznej segregacji.

W czasie II wojny światowej cel realizowany był poprzez masowe morderstwa w obozach zagłady.

- W czasie II wojny zapanowało piekło na ziemi. Nazizm za to odpowiada. Za śmierć dziesiątek milionów ludzi. Tylko obywateli polskich zginęło 6 milionów, z czego 3,5 obywateli polskich żydowskiego pochodzenia - przypomina doktor Radosław Ptaszyński z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia/domena publiczna

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS