Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?

Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?
Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?
Paweł Laskosz | Fakty po południu
Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?Paweł Laskosz | Fakty po południu

Oparty na biologicznej segregacji, w czasie II wojny światowej stał się główną motywacją do zamordowania milionów ludzi. To zrodzony w hitlerowskiej III Rzeszy nazizm -ideologia, która jak się okazuje, po wielu latach wciąż ma swoich zwolenników. Ciche przyzwolenie , brak stanowczych reakcji, a może niewystarczające edukacja? Pytań o przyczyny tego, że nazizm wciąż ma swoich zwolenników, nie brakuje.

Płonące swastyki, okrzyki uwielbienia, toasty - tak rocznicę urodzin Adolfa Hitlera obchodzili członkowie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Po tym jak dziennikarze "Superwizjera" TVN ujawnili kulisy działalności polskich neonazistów, są już wnioski o delegalizację stowarzyszenia. Jest też prokuratorskie śledztwo, które polecił wszcząć minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Postępowanie dotyczy publicznego propagowania faszyzmu, za co grozi kara do 2 lat więzienia.

"Szereg błędów"

Wobec takich zachowań głosy potępienia płyną zewsząd. Nie brak też krytyki wobec tych, którzy istnieniu organizacji nawołujących do nienawiści powinni przeciwdziałać.

- W latach 2015-2017 popełniono szereg błędów jeśli chodzi o reakcję, czy też brak reakcji państwa na działalność skrajnie nacjonalistyczną, rasistowską czy neonazistowską - ocenia profesor Rafał Pankowski, założyciel stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Chodzi m.in. o dopuszczenie do udziału w marszach niepodległości członków Obozu Narodowo-Radykalnego.

Jednak przedstawicieli rządzącej partii skala niebezpiecznego zjawiska jeszcze nie niepokoi. - Są to grupy marginalne. Nie mamy problemu jako społeczeństwo i jako naród z tego typu radykalizmami. Ale one występują i władze będą reagowały w sposób stanowczy - mówi Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych.

- Słyszeliśmy, że to w Polsce nie jest problem, że takie rzeczy się w Polsce nie zdarzają, a okazuje się, że ta i poprzednie władze przymykały oczy i tak naprawdę nie zrobiły nic - odpowiada Krzysztof Gawkowski z SLD.

Zmiany systemowe

Półtora roku temu zlikwidowana został działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Rada ds. Przeciwdziałaniu ksenofobii i rasizmowi oraz innym formom nietolerancji. To ona zajmowała się między innymi przestępstwami z nienawiści.

- Taka decyzja została podjęta przez ministra Błaszczaka i liczę, że te ostatnie wydarzenia spowodują refleksję na tym, i że rząd podejmie aktywne działania systemowe - mówi Rzecznik Praw Obwatelskich Adam Bodnar.

W te działania powinna wpisywać się miedzy innymi edukacja.

- Mamy sytuacje, w których młodzi ludzie nie pamiętając o tym jak to było, nie wynosząc tego ze szkoły, propagują treści faszystowskie. Być może warto pomyśleć o tym, by we wszystkich polskich szkołach odbyły się lekcje przypominające o jakie są skutki faszyzmu - proponuje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Teoretycznie taką wiedzę młodzi ludzie mieć powinni już teraz. - W reformowanej szkole uczymy historii. Jesteśmy jednym z niewielu krajów na świecie, które w podstawie programowej ma Holokaust. Wyraźnie uczący, pokazujący czym jest nazizm, totalitaryzm, faszyzm - zapewnia jednak minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"Piekło na ziemi"

Narodowy socjalizm stał się ideologią państwową w hitlerowskich Niemczech. Ideologia oparta była na biologicznej segregacji.

W czasie II wojny światowej cel realizowany był poprzez masowe morderstwa w obozach zagłady.

- W czasie II wojny zapanowało piekło na ziemi. Nazizm za to odpowiada. Za śmierć dziesiątek milionów ludzi. Tylko obywateli polskich zginęło 6 milionów, z czego 3,5 obywateli polskich żydowskiego pochodzenia - przypomina doktor Radosław Ptaszyński z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia/domena publiczna

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN