Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?

Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?
Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?
Paweł Laskosz | Fakty po południu
Odpowiadał za największe piekło II wojny światowej. Dlaczego nazizm wciąż znajduje zwolenników?Paweł Laskosz | Fakty po południu

Oparty na biologicznej segregacji, w czasie II wojny światowej stał się główną motywacją do zamordowania milionów ludzi. To zrodzony w hitlerowskiej III Rzeszy nazizm -ideologia, która jak się okazuje, po wielu latach wciąż ma swoich zwolenników. Ciche przyzwolenie , brak stanowczych reakcji, a może niewystarczające edukacja? Pytań o przyczyny tego, że nazizm wciąż ma swoich zwolenników, nie brakuje.

Płonące swastyki, okrzyki uwielbienia, toasty - tak rocznicę urodzin Adolfa Hitlera obchodzili członkowie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Po tym jak dziennikarze "Superwizjera" TVN ujawnili kulisy działalności polskich neonazistów, są już wnioski o delegalizację stowarzyszenia. Jest też prokuratorskie śledztwo, które polecił wszcząć minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Postępowanie dotyczy publicznego propagowania faszyzmu, za co grozi kara do 2 lat więzienia.

"Szereg błędów"

Wobec takich zachowań głosy potępienia płyną zewsząd. Nie brak też krytyki wobec tych, którzy istnieniu organizacji nawołujących do nienawiści powinni przeciwdziałać.

- W latach 2015-2017 popełniono szereg błędów jeśli chodzi o reakcję, czy też brak reakcji państwa na działalność skrajnie nacjonalistyczną, rasistowską czy neonazistowską - ocenia profesor Rafał Pankowski, założyciel stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Chodzi m.in. o dopuszczenie do udziału w marszach niepodległości członków Obozu Narodowo-Radykalnego.

Jednak przedstawicieli rządzącej partii skala niebezpiecznego zjawiska jeszcze nie niepokoi. - Są to grupy marginalne. Nie mamy problemu jako społeczeństwo i jako naród z tego typu radykalizmami. Ale one występują i władze będą reagowały w sposób stanowczy - mówi Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych.

- Słyszeliśmy, że to w Polsce nie jest problem, że takie rzeczy się w Polsce nie zdarzają, a okazuje się, że ta i poprzednie władze przymykały oczy i tak naprawdę nie zrobiły nic - odpowiada Krzysztof Gawkowski z SLD.

Zmiany systemowe

Półtora roku temu zlikwidowana został działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Rada ds. Przeciwdziałaniu ksenofobii i rasizmowi oraz innym formom nietolerancji. To ona zajmowała się między innymi przestępstwami z nienawiści.

- Taka decyzja została podjęta przez ministra Błaszczaka i liczę, że te ostatnie wydarzenia spowodują refleksję na tym, i że rząd podejmie aktywne działania systemowe - mówi Rzecznik Praw Obwatelskich Adam Bodnar.

W te działania powinna wpisywać się miedzy innymi edukacja.

- Mamy sytuacje, w których młodzi ludzie nie pamiętając o tym jak to było, nie wynosząc tego ze szkoły, propagują treści faszystowskie. Być może warto pomyśleć o tym, by we wszystkich polskich szkołach odbyły się lekcje przypominające o jakie są skutki faszyzmu - proponuje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Teoretycznie taką wiedzę młodzi ludzie mieć powinni już teraz. - W reformowanej szkole uczymy historii. Jesteśmy jednym z niewielu krajów na świecie, które w podstawie programowej ma Holokaust. Wyraźnie uczący, pokazujący czym jest nazizm, totalitaryzm, faszyzm - zapewnia jednak minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"Piekło na ziemi"

Narodowy socjalizm stał się ideologią państwową w hitlerowskich Niemczech. Ideologia oparta była na biologicznej segregacji.

W czasie II wojny światowej cel realizowany był poprzez masowe morderstwa w obozach zagłady.

- W czasie II wojny zapanowało piekło na ziemi. Nazizm za to odpowiada. Za śmierć dziesiątek milionów ludzi. Tylko obywateli polskich zginęło 6 milionów, z czego 3,5 obywateli polskich żydowskiego pochodzenia - przypomina doktor Radosław Ptaszyński z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia/domena publiczna

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS