Dla nich to najtrudniejsza noc w roku. Mieszkanka Poznania organizuje sylwestra dla zwierząt w schronie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Dla nich to najtrudniejsza noc w roku. Mieszkanka Poznania organizuje sylwestra dla zwierząt w schronie
Dla nich to najtrudniejsza noc w roku. Mieszkanka Poznania organizuje sylwestra dla zwierząt w schronie
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Dla nich to najtrudniejsza noc w roku. Mieszkanka Poznania organizuje sylwestra dla zwierząt w schronieMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Dla zwierząt to najtrudniejsza noc w roku. Fajerwerki i petardy cieszą ludzkie oko, ale dla psów, kotów, ptaków czy leśnej zwierzyny to huk nie do zniesienia. Rozwiązanie znalazła mieszkanka Poznania, która - żeby nie stresować zwierząt - organizuje sylwestra w zabytkowym schronie.

Pani Anna Szewczyk organizuję sylwestra dla zwierząt w Poznaniu. Prywatnie jest właścicielką trzech kotów. Razem z nimi przed wybuchami fajerwerków schowa się w zabytkowym pruskim schronie. - Są tylko dwa pomieszczenia, w których słychać lekkie puknięcia, to mi zgłosili państwo rok temu, a poza tym tutaj można przegapić północ - mówi pani Anna.

Sylwester pod ziemią organizowany jest od trzech lat, ale takiego zainteresowania, jak w tym roku, jeszcze nie było. - Będzie pięć sal zajętych i będzie rekordowa ilość psów - 15. Jest jedna pani, która przychodzi co roku, jest sama z trzema yorkami - przekazuje pani Anna.

ZOBACZ TEŻ: Sylwester utrapieniem zwierząt. Eksperci radzą, jak domowym pupilom oszczędzić stresu

Relikt przeszłości znajduje się na terenie Grunwaldzkiego Parku Społecznego. Na co dzień organizowane są tam warsztaty dla dzieci i dorosłych. - Ten schron jest takim unikalnym miejscem, którego w ogóle nie ma nigdzie, na żadnej mapie dostępnej w sylwestra. To jest dla osób, które bardzo chciałyby zadbać o to, żeby ich psy się nie bały fajerwerków - mówi pani Anna.

Czy Nowy Rok musi być głośny? Zwierzęta uciekają z zagród, właściciele psów chowają się z nimi w łazienkach
Czy Nowy Rok musi być głośny? Zwierzęta uciekają z zagród, właściciele psów chowają się z nimi w łazienkachKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Apel ze schroniska

Mimo corocznych apeli o niestrzelanie w sylwestra wiele osób nie wyobraża sobie innego powitania roku. To, co cieszy ludzkie oko, dla zwierząt, również tych w schroniskach, jest nie do zniesienia i wiąże się z ogromnym stresem. - Zdarzały się przypadki, że spanikowany zwierzak rozstrzaskał się - przyznaje Jacek Kołata, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kaliszu. 

- Zwierzęta mają zdecydowanie lepszy słuch od ludzkiego, w związku z tym słyszą o wiele więcej z tych wystrzałów - zwraca uwagę Jacek Sośnicki, lekarz weterynarii. - Zazwyczaj po sylwestrze mamy około 8-10 psów i zirytowanych, zdenerwowanych właścicieli, którzy poszukują swoich zwierząt - mówi Ewa Mrugowska, dyrektorka Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie. 

Stąd apel dyrektora schroniska w Kaliszu. - Przede wszystkim zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz wolontariuszy, którzy chcieliby brać udział w uspokajaniu naszych zwierzaków podczas nocy sylwestrowej - zachęca Jacek Kołata.

CZYTAJ TEŻ: "Im więcej adresówek, tym mniej zwierząt w schroniskach"

Nie da się na jedną noc wygłuszyć klatek ani zabrać wszystkich zwierząt do budynku. Obecność człowieka może ten stres złagodzić. 

Na apel dyrektora schroniska w Kaliszu już odpowiedzieli pierwszy chętni. - Spytam się mamy i taty, czy bym mogła z nimi spędzić czas w schronisku, bo kiedy na nie patrzę, to mi się tak żal robi - mówi Amelia, mieszkanka Kalisza. - Jak nasz psiór jeszcze żył, to co roku w sylwestra zabieraliśmy go albo do piwnicy, albo do domu, żeby z nami siedział, bo strasznie bał się petard, tego wszystkiego, a wiadomo, że jak był z nami, to był szczęśliwy i spokojny - wspomina Jakub Skowroński, mieszkaniec Kalisza.

Nowa Zelandia powitała 2025 rok
Nowa Zelandia powitała 2025 rokReuters

Akcja polityków i szczecińskich radnych

Zamiast fajerwerków kilkadziesiąt kilogramów karmy dla bezdomnych zwierząt - to pomysł na powitanie Nowego Roku autorstwa polityków i samorządowców ze Szczecina, którzy zachęcają mieszkańców, żeby brać z nich przykład. 

- Chcielibyśmy zaapelować do mieszkańców naszego miasta o to, aby nie strzelali w sylwestra, tylko wspierali schronisko dla zwierząt. My tak robimy każdego roku - mówi Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury. - Apeluję, proszę, błagam. Nie wiem, czy państwo wiecie, jak zwierzątko się trzęsie, kiedy te wybuchy są, a my szczęśliwie się cieszymy - wskazuje Urszula Pańka, szczecińska radna. 

ZOBACZ TEŻ: Apel o niestrzelanie fajerwerkami w Tatrach. "Zwierzęta mają dużo czulszy słuch niż ludzie"

- Pomyślcie, po co chcecie wydać pieniądze na huk petard i fajerwerków, po których zostaną tylko śmieci - apeluje Andrzej Radziwinowicz, szczeciński radny.

Od lat trwa głośna dyskusja, czy nie zrezygnować z tej sylwestrowej tradycji, ale na razie nic nowego nie słychać. - W Sejmie są trzy projekty ustaw, które mówią o tym, o zakazie fajerwerków w sylwestra i w Nowy Rok i liczę, że kiedy spotkamy się tutaj za rok, to te przepisy wejdą już w życie - przypomina Przemysław Słowik, szczeciński radny. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS