Od pracy, od internetu, od zakupów. Coraz dłuższa lista uzależnień Polaków

Aktualizacja:
Od pracy, od internetu, od zakupów. Coraz dłuższa lista uzależnień Polaków
Od pracy, od internetu, od zakupów. Coraz dłuższa lista uzależnień Polaków
Tomasz Pupiec | Fakty po południu
Od pracy, od internetu, od zakupów. Coraz dłuższa lista uzależnień PolakówTomasz Pupiec | Fakty po południu

Już niespełna dwuletnie dzieci korzystają w Polsce ze smartfonów i tabletów 14 minut dziennie, a w przypadku dzieci między drugim a piątym rokiem życia ten czas wynosi już pół godziny. Obok uzależnienia od telefonu, internetu i mediów społecznościowych Polacy mają też problem z uzależnieniem od pracy i zakupów.

Pojawiło się nagle i liczy sobie mniej więcej dekadę. Uzależnienie od nowoczesnego smartfona z dostępem do internetu i mediów społecznościowych jest coraz większym problemem.

- Badania Światowej Organizacji Zdrowia wyraźnie pokazują, że dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny mieć do czynienia z żadną postacią życia wirtualnego - mówi psycholog Leszek Mellibruda.

- Wielu rodziców niestety, aby zająć czas dziecka i uspokoić jego płacz, wkłada w rękę smartfony - dodaje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny.

W efekcie jedna trzecia 1- i 2-latków ze smartfona czy tabletu korzysta średnio przez kwadrans dziennie, a dzieci do piątego roku życia spędzają przed nim już pół godziny.

To dopiero początek problemu. Wśród nastolatków, a później osób dorosłych, przeradza się to w uzależnienie, które w przedziałach wiekowych może dotyczyć nawet siedemnastu procent populacji.

- Możemy spodziewać się objawów odstawiennych w przypadku, gdy będziemy próbować ograniczyć nadużywane tego typu urządzeń - tłumaczy doktor Iwona Sarzyńska-Długosz z ośrodka Terapii Neurologicznej Samodzielni.

To informacje płynące z projektu badawczego "Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych" przeprowadzonego między innymi przez CBOS i Ministerstwo Zdrowia.

- Uzależnienia behawioralne to tak zwane uzależnienia niechemiczne, czyli różnią się od uzależnień chemicznych tym, że uzależniany się od czynności - wyjaśnia doktor Maria Rotkiel, terapeutka i psycholog.

Z fonoholizmem ściśle wiążą się kolejne uzależnienia - te od internetu i mediów społecznościowych. Choć uzależnieni stricte od internetu to ledwie trzy dziesiąte promila badanej populacji, to już wśród nastolatków odsetek ten rośnie do ośmiu procent.

"Wszystko może zaszkodzić"

Jeszcze poważniej problem wygląda w przypadku uzależnionych od mediów społecznościowych, z których korzysta blisko połowa populacji w wieku powyżej 15. roku życia i blisko dwie trzecie internautów. Ponad 40 procent użytkowników zawsze jest online, a w grupach ryzyka niemal 80 procent. Oni też w mediach społecznościowych spędzają średnio sześć i pół godziny dziennie.

- Wszystko może zaszkodzić, jeżeli będziemy z tym przesadzać i prawie wszystko można wykorzystać pozytywnie, jeśli będziemy to robili mądrzej - mówi doktor Mirosława Nowak-Dziemianowicz, psycholog.

- Potrzebujemy pielęgnacji naszych oczu, naszych uszu, potrzebujemy snu, po to żeby nasz mózg mógł się zregenerować - dodaje doktor Joanna Zabielska-Cieciuch.

Naukowcy widzą też rosnące uzależnienie od hazardu. Głownie wśród mężczyzn. Angażuje się w niego ponad jedna trzecia populacji, a co setny Polak uzależniony jest od niego patologicznie. Ponad milion osób w Polsce jest poważnie uzależnionych od zakupów - tu szczególnie narażone są kobiety.

- Bardzo często zakupy są sposobem do tego, ażeby podnosić nie tylko swoje samopoczucie, ale również status społeczny. A status społeczny to jest coś takiego, za co ludzie oddawali życie - mówi Leszek Mellibruda.

Jedną z największych grup wśród uzależnionych behawioralnie stanowią jednak pracoholicy. Z danych zebranych przez naukowców wynika, że problem uzależnienia od pracy dotyka co dziesiątego Polaka, a w grupie ryzyka jest aż siedemdziesiąt procent pracujących. Wśród młodych osób najtrudniej znaleźć takie, u których objawów uzależnienia od pracy nie ma.

- Zaniedbują najbliższych, zaniedbują swoje zdrowie. Teraz już wiemy, że można zapracować się na śmierć, czyli że można umrzeć z przepracowania - dodaje doktor Maria Rotkiel.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS