Co z programem "Czyste powietrze"? "Nie odpuszczamy tematu walki ze smogiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co z programem "Czyste powietrze"? "Nie odpuszczamy tematu walki ze smogiem"
Co z programem "Czyste powietrze"? "Nie odpuszczamy tematu walki ze smogiem"
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Co z programem "Czyste powietrze"? "Nie odpuszczamy tematu walki ze smogiem"Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Uruchomiony pięć lat temu program "Czyste powietrze" zakładał wymianę 3 milionów starych pieców. Dotychczas zostało złożonych 670 tysięcy wniosków o dofinansowanie. Resort klimatu zapewnia, że ze smogiem walczy i cele programu zostaną zrealizowane. Jednak wygląda na to, że tej zimy smog znów może być problemem.

W ramach uruchomionego w 2018 roku programu złożonych zostało, jak na razie, 670 000 wniosków. Kiedy program startował, ówczesny minister środowiska Henryk Kowalczyk wyliczał, na co przeznaczone będą pochodzące z niego pieniądze. Wśród celów programu była wymiana do 2030 roku trzech milionów tak zwanych nieefektywnych źródeł ciepła. W programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości, który poznaliśmy kilka dni temu, wciąż jest mowa o wymianie starych pieców, ale już nie trzech milionów, ale tylko 500 000. Jednocześnie PiS zaznacza, że zależy mu na poprawie jakości powietrza. - Taka polityka byłaby na pewno przeciwna do tej realizowanej dotychczas - uważa Ewa Lutomska, Krakowski Alarm Smogowy.

ZOBACZ TEŻ: Może powodować setki tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Naukowcy znaleźli "mocny dowód"

Rzecznik resortu klimatu i środowiska zapewnia, że program wyborczy PiS-u a program "Czyste powietrze" to dwie różne sprawy. - Jeżeli chodzi o te 500 000, mówimy o budynkach wielorodzinnych, budynkach wielolokalowych. Tam mamy zweryfikowanych ponad 500 000 takich budynków, gdzie głównym źródłem ciepła są kotły węglowe. (...) Program "Czyste powietrze" i domy jednorodzinne pozostają bez zmian - zapewnia Aleksander Brzózka. Zrealizowanie celu wymiany 3 milionów kotłów jest zdaniem resortu cały czas możliwe. - Cel na 2030 rok i ten cel trzech milionów dalej jest aktualny. (…) Ja mogę zapewnić, że my, jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie odpuszczamy tematu walki ze smogiem i działania ministerstwa są jak najbardziej zbieżne z programem Prawa i Sprawiedliwości - podkreśla Brzózka.

Kolejne dowody na negatywny wpływ smogu
Kolejne dowody na negatywny wpływ smoguTVN24

Widoczna poprawa

Program "Czyste powietrze" przewiduje trzy poziomy dofinansowania. W podstawowym na kompleksową termomodernizację można dostać maksymalnie 66 tysięcy zł. W podwyższonym do 99 tysięcy złotych, a najwyższy poziom dofinansowania to nawet 135 tysięcy złotych. Wymieniając źródło ciepła na kocioł gazowy, można starać się o kwotę do ponad 15 tysięcy złotych.

Wymiana starych palenisk, tak zwanych kopciuchów, to jeden z priorytetów w walce ze smogiem. Dobrym przykładem jest Kraków, który przez lata uchodził za "miasto smogu". Wprowadzony jesienią 2019 roku zakaz palenia węglem i drewnem - oraz właśnie wymiana starych pieców - bardzo poprawiły sytuację w mieście. - Biorąc pod uwagę ten czas, kiedy zaczynaliśmy działać, czyli 2012 rok, od tego czasu na stacji tła w Krakowie liczba dni z przekroczeniami pyłu PM10 zmalała ze 120 do 40, także ta zmiana jest naprawdę widoczna - wyjaśnia Ewa Lutomska, Krakowski Alarm Smogowy.

ZOBACZ WIĘCEJ: Raport: dzięki poprawie jakości powietrza w ciągu dekady zyskali średnio ponad dwa lata życia

Według opozycji walkę o czyste powietrze, na przykład o niskoemisyjny transport publiczny, ułatwiłyby środki z KPO. Tych jednak ciągle nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle będą. - Jeśli nie postawimy na transport publiczny, który będzie tani i jednocześnie nie będzie zanieczyszczał powietrza, nie mamy szansy na zejście z tym zanieczyszczeniem poniżej norm, które w Polsce, przypomnijmy, są właściwie najwyższymi w całej Unii Europejskiej - podkreśla Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej. Paląc byle czym i w byle czym, szkodzimy sobie i innym. - Przy warunkach bardzo mocno stagnującego powietrza, czyli takiego, które jest leniwe, nie porusza się, to nie trzeba wielu kominów. Wystarczy jeden "skuteczny" i mamy sytuację zanieczyszczenia powietrza bardzo mocną - mówi profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"Płynne drzewa" w Belgradzie. To odpowiedź na problem smogu
"Płynne drzewa" w Belgradzie. To odpowiedź na problem smogu

Wielopoziomowe zagrożenie

Niezależnie od przekonań czy barw politycznych zanieczyszczonym powietrzem i smogiem oddychamy wszyscy i na wszystkich ma on fatalny wpływ. - Może dochodzić do uszkodzenia dolnych dróg oddechowym i to nieodwracalnego uszkodzenia. Sprzyja to też zakażeniom, bo na pyłkach smogu mogą się przenosić bakterie, wirusy, grzyby. Po dłuższym czasie przebywania w takich niekorzystnych warunkach może dochodzić też do schorzeń w kierunku nowotworu - alarmuje doktor Maciej Rylski, specjalista alergologii i chorób płuc.

Traci także gospodarka. - Dla inwestorów jakość powietrza jest jednym z czynników, który decyduje o tym, czy oni zainwestują pieniądze w danym miejscu czy też nie. Omijają nas często inwestycje, bo po prostu smog jest też problemem wizerunkowym dla naszego kraju - tłumaczy Marek Józefiak, Greenpeace Polska. Według szacunków z powodu smogu przedwcześnie umiera rocznie kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Kolejne relacje tych, którzy stracili domy, samochody i dorobek życia. Wiele domów spłonęło doszczętnie. Walka z żywiołem trwa.

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Na ten telefon panowie mogą dzwonić w każdej sprawie - gdy mają problemy psychiczne, finansowe, albo w relacjach rodzinnych. I dzwonią - telefon zaufania dla mężczyzn jest w Polsce jeden, a przez trzy lata pomógł już tysiącowi osób. Czasem chodzi o ważną poradę, a czasem tylko o rozmowę.

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta i szef Instytutu Pamięci Narodowej, spotkał się na Jasnej Górze z kibicami. Były kontrowersyjne okrzyki, teraz są krytyczne komentarze. Sam Nawrocki problemu nie widzi.

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już teraz otwieramy serca i portfele, zasilamy wirtualne puszki i licytujemy. Na koncie Orkiestry jest już ponad 9 milionów złotych, a to dopiero początek. WOŚP w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej.

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy, stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że premierowi Donaldowi Tuskowi "brakuje determinacji", jeżeli chodzi o przeforsowanie w koalicji rządzącej ustaw dotyczących aborcji i związków partnerskich. Zdaniem europosła szef rządu, nie dyscyplinując ministrów, którzy sprzeciwiają się tym zmianom, "daje na to przyzwolenie".

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak 

Źródło:
TVN24

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln

Deklaracja polskiego rządu w sprawie premiera Izraela została odnotowana w mediach na całym świecie. W sprawie nie tylko chodzi o pamięć żydowskich ofiar nazistów, ale o międzynarodowy system sprawiedliwości. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze jeszcze w listopadzie wydał za Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Izraela list gończe, zupełnie jak za Władimirem Putinem. Świat mocno podzielił się w sprawie tej decyzji, a amerykański kongres wprost ją potępił.

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS