Co z programem "Czyste powietrze"? "Nie odpuszczamy tematu walki ze smogiem"

Autor:
Grzegorz
Jarecki
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co z programem "Czyste powietrze"? "Nie odpuszczamy tematu walki ze smogiem"
Co z programem "Czyste powietrze"? "Nie odpuszczamy tematu walki ze smogiem"
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24Co z programem "Czyste powietrze"? "Nie odpuszczamy tematu walki ze smogiem"

Uruchomiony pięć lat temu program "Czyste powietrze" zakładał wymianę 3 milionów starych pieców. Dotychczas zostało złożonych 670 tysięcy wniosków o dofinansowanie. Resort klimatu zapewnia, że ze smogiem walczy i cele programu zostaną zrealizowane. Jednak wygląda na to, że tej zimy smog znów może być problemem.

W ramach uruchomionego w 2018 roku programu złożonych zostało, jak na razie, 670 000 wniosków. Kiedy program startował, ówczesny minister środowiska Henryk Kowalczyk wyliczał, na co przeznaczone będą pochodzące z niego pieniądze. Wśród celów programu była wymiana do 2030 roku trzech milionów tak zwanych nieefektywnych źródeł ciepła. W programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości, który poznaliśmy kilka dni temu, wciąż jest mowa o wymianie starych pieców, ale już nie trzech milionów, ale tylko 500 000. Jednocześnie PiS zaznacza, że zależy mu na poprawie jakości powietrza. - Taka polityka byłaby na pewno przeciwna do tej realizowanej dotychczas - uważa Ewa Lutomska, Krakowski Alarm Smogowy.

ZOBACZ TEŻ: Może powodować setki tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Naukowcy znaleźli "mocny dowód"

Rzecznik resortu klimatu i środowiska zapewnia, że program wyborczy PiS-u a program "Czyste powietrze" to dwie różne sprawy. - Jeżeli chodzi o te 500 000, mówimy o budynkach wielorodzinnych, budynkach wielolokalowych. Tam mamy zweryfikowanych ponad 500 000 takich budynków, gdzie głównym źródłem ciepła są kotły węglowe. (...) Program "Czyste powietrze" i domy jednorodzinne pozostają bez zmian - zapewnia Aleksander Brzózka. Zrealizowanie celu wymiany 3 milionów kotłów jest zdaniem resortu cały czas możliwe. - Cel na 2030 rok i ten cel trzech milionów dalej jest aktualny. (…) Ja mogę zapewnić, że my, jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie odpuszczamy tematu walki ze smogiem i działania ministerstwa są jak najbardziej zbieżne z programem Prawa i Sprawiedliwości - podkreśla Brzózka.

Kolejne dowody na negatywny wpływ smogu
Kolejne dowody na negatywny wpływ smoguTVN24

Widoczna poprawa

Program "Czyste powietrze" przewiduje trzy poziomy dofinansowania. W podstawowym na kompleksową termomodernizację można dostać maksymalnie 66 tysięcy zł. W podwyższonym do 99 tysięcy złotych, a najwyższy poziom dofinansowania to nawet 135 tysięcy złotych. Wymieniając źródło ciepła na kocioł gazowy, można starać się o kwotę do ponad 15 tysięcy złotych.

Wymiana starych palenisk, tak zwanych kopciuchów, to jeden z priorytetów w walce ze smogiem. Dobrym przykładem jest Kraków, który przez lata uchodził za "miasto smogu". Wprowadzony jesienią 2019 roku zakaz palenia węglem i drewnem - oraz właśnie wymiana starych pieców - bardzo poprawiły sytuację w mieście. - Biorąc pod uwagę ten czas, kiedy zaczynaliśmy działać, czyli 2012 rok, od tego czasu na stacji tła w Krakowie liczba dni z przekroczeniami pyłu PM10 zmalała ze 120 do 40, także ta zmiana jest naprawdę widoczna - wyjaśnia Ewa Lutomska, Krakowski Alarm Smogowy.

ZOBACZ WIĘCEJ: Raport: dzięki poprawie jakości powietrza w ciągu dekady zyskali średnio ponad dwa lata życia

Według opozycji walkę o czyste powietrze, na przykład o niskoemisyjny transport publiczny, ułatwiłyby środki z KPO. Tych jednak ciągle nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle będą. - Jeśli nie postawimy na transport publiczny, który będzie tani i jednocześnie nie będzie zanieczyszczał powietrza, nie mamy szansy na zejście z tym zanieczyszczeniem poniżej norm, które w Polsce, przypomnijmy, są właściwie najwyższymi w całej Unii Europejskiej - podkreśla Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej. Paląc byle czym i w byle czym, szkodzimy sobie i innym. - Przy warunkach bardzo mocno stagnującego powietrza, czyli takiego, które jest leniwe, nie porusza się, to nie trzeba wielu kominów. Wystarczy jeden "skuteczny" i mamy sytuację zanieczyszczenia powietrza bardzo mocną - mówi profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"Płynne drzewa" w Belgradzie. To odpowiedź na problem smogu
"Płynne drzewa" w Belgradzie. To odpowiedź na problem smogu

Wielopoziomowe zagrożenie

Niezależnie od przekonań czy barw politycznych zanieczyszczonym powietrzem i smogiem oddychamy wszyscy i na wszystkich ma on fatalny wpływ. - Może dochodzić do uszkodzenia dolnych dróg oddechowym i to nieodwracalnego uszkodzenia. Sprzyja to też zakażeniom, bo na pyłkach smogu mogą się przenosić bakterie, wirusy, grzyby. Po dłuższym czasie przebywania w takich niekorzystnych warunkach może dochodzić też do schorzeń w kierunku nowotworu - alarmuje doktor Maciej Rylski, specjalista alergologii i chorób płuc.

Traci także gospodarka. - Dla inwestorów jakość powietrza jest jednym z czynników, który decyduje o tym, czy oni zainwestują pieniądze w danym miejscu czy też nie. Omijają nas często inwestycje, bo po prostu smog jest też problemem wizerunkowym dla naszego kraju - tłumaczy Marek Józefiak, Greenpeace Polska. Według szacunków z powodu smogu przedwcześnie umiera rocznie kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Autor:Grzegorz Jarecki

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS