Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"
Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Co czeka uczniów po zmianie władzy? "Polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Czego potrzebuje polska szkoła po ośmiu latach rządów PiS-u? Na pewno nie rewolucji - słychać po stronie obecnej opozycji. Choć lista zmian i lista pilnych spraw do załatwienia są naprawdę długie.

Do szkolnych klas w ostatnich ośmiu latach często zaglądała polityka. - Uważam, że zostaliśmy, już nie tylko za ministra Czarnka, ale poprzedniczek również, cofnięci o kilka wieków, nie tylko o kilka lat - mówi Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 12 w Krakowie.

Teraz jednak szkolna rzeczywistość ma się zmienić. - Ktokolwiek zajmie stanowisko ministra albo ministry edukacji, na pewno nie będzie mógł narzekać na brak pracy - zaznacza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy. Partie opozycyjne w kwestii szkół są zgodne i nie chcą znów do góry nogami wywracać polskiej edukacji. - Pozostanie ośmioletnia szkoła podstawowa, potem szkoła ponadpodstawowa, bo po prostu polska szkoła nie przeżyje kolejnej rewolucji. Potrzebujemy ewolucji - zaznacza Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej.

Pytania o jakość edukacji za rządów ministra CzarnkaTVN24

Szkolne problemy

Redakcja TVN24 zapytała dyrektorów i dyrektorki szkół o to, z jakimi problemami obecnie mierzy się szkoła. Zwrócili oni uwagę między innymi na to, że w szkołach brakuje nauczycieli, uczniowie kończą lekcje późno, a sama podstawa programowa jest przeładowana.

Odpowiedzią na te bolączki ma być program przygotowany przez opozycję. - Przede wszystkim musimy siąść nad pisaniem nowej, nowoczesnej, godnej XXI wieku i obecnych wyzwań cywilizacyjnych podstawy programowej - ocenia Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050 i Trzecia Droga).

CZYTAJ TEŻ: 400 milionów od Czarnka. Komentarze polityków

Materiałów do przyswojenia ma być mniej, ale nauczyciele mają zarabiać więcej. - Chcieliśmy 20 procent podwyżki dla nauczycieli najmniej zarabiających. Pracujemy nad rozporządzeniem. Ja to rozporządzenie zostawię jako projekt dla moich następców, jeśli będziemy odchodzić z rządu - zapewnia obecny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Następcy Przemysława Czarnka proponują wzrost wynagrodzeń o 30 procent, ale nie mniej niż półtora tysiąca złotych. - Skokowy wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli to jest priorytet dla wszystkich przyszłych rządzących koalicjantów - podkreśla Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy. Ważne jest też to, żeby środki z ministerstwa były kierowane tam, gdzie faktycznie są potrzebne. Minister Czarnek zapowiedział program, dzięki któremu 400 milionów złotych ma trafić do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotych
Minister Czarnek chce rozdać jeszcze w tym roku 400 milionów złotychPaweł Płuska/Fakty TVN

Mniej ideologii, więcej praktyki

Jednak pieniądze to nie wszystko. Jak podkreśla opozycja, ważne jest, żeby w szkołach było więcej praktyki i mniej ideologii. - Deczarnkizacja przy braku czarnkizacji to jest rzeczywiście brak realizmu - śmieje się Przemysław Czarnek. Jednak próby forsowania trzech projektów lex Czarnek i próby wzmacniania roli kuratorów - szkoła nie zapamięta najlepiej. - Kuratoria powinny być odpolitycznione. Kuratoria powinny pełnić bardziej rolę wspierającą, wspomagającą - podkreśla Magdalena Mazur.

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak zasłynęła zawieszeniem dyrektorki szkoły za to, że pozwoliła na udział uczniów w akcji Tour de Konstytucja. Odradzała także szkołom wychodzenie na "Dziady" do Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie.

CZYTAJ TEŻ: Kurator Nowak odradza szkołom wyjście na "Dziady". Krakowski teatr "zaskoczony"

- Nie chcemy kogoś, kto odnosi się do innych z brakiem szacunku. Nie chcemy kogoś, kto dyskryminuje swoimi wypowiedziami mniejszości - podkreśla Dariusz Martynowicz, polonista i Nauczyciel Roku 2021.

Wypowiedzi powszechnie uznawane za homofobiczne zdarzały się nie tylko samemu Czarnkowi. Dyskryminujące osoby LGBTQ+ treści znalazły się też w podręczniku do przedmiotu historia i teraźniejszość. - Podręcznik jest bardzo jednostronny, jest bardzo upolityczniony. Przedstawia również nieprawdę historyczną - zaznacza dyrektor Magdalena Mazur.

Opozycja zapowiada likwidację tak zwanego HiT-u. - Jak się przedmiot będzie nazywał, to jest rzecz drugorzędna. Ważne jest, żebyśmy uczyli młodzież wymiany poglądów, wymiany doświadczeń - podkreśla Izabela Koziej, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego numer IX we Wrocławiu.

Kadra nauczycielska chciałaby, żeby wprowadzając zmiany, politycy poznali także poglądy nauczycieli. - Do tej pory budowano te podstawy programowe bez wsparcia nas, jako nauczycieli i nauczycielek, którzy jesteśmy blisko ucznia i wiemy, jak uczyć i wiemy, czego uczyć, żeby przygotować ucznia i uczennicę do świata XXI wieku - podkreśla Dariusz Martynowicz.

Partie opozycyjne proponują też ciepły posiłek w szkole dla każdego ucznia. Chcą też zapewnić każdemu z nich dostęp do psychologa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS