Co Barbara Nowacka zmieni w szkołach? Na początek prosi, żeby nie dawać pracy domowej na święta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co Barbara Nowacka zmieni w szkołach? Na początek prosi, żeby nie dawać pracy domowej na święta
Co Barbara Nowacka zmieni w szkołach? Na początek prosi, żeby nie dawać pracy domowej na święta
Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24
Co Barbara Nowacka zmieni w szkołach? Na początek prosi, żeby nie dawać pracy domowej na świętaPaweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

Ewolucję - a nie rewolucję - w polskiej szkole zapowiada na starcie swojej misji nowa szefowa resortu edukacji. Barbara Nowacka mówi o zmianach, ale wprowadzanych stopniowo i po konsultacjach ze środowiskiem oświaty. Wśród tych zmian znajdzie się między innymi organizacja lekcji religii. Na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej - i tylko jedna godzina w tygodniu finansowana z budżetu państwa.

Podwyżki dla nauczycieli czy odciążenie uczniów od przeładowanych podstaw programowych to dla nowej minister edukacji zadania priorytetowe, ale Barbara Nowacka kart odsłania więcej. Zmiany dotyczyć też mają lekcji religii. - Dwie godziny lekcji religii to jest przesada, bo mają tej religii dzieci więcej niż innych przedmiotów. Dlatego moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa. Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, w tym decyzja finansowa - tłumaczy Barbara Nowacka, ministra edukacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowacka: Będzie wymiana kuratorów oświaty. Zaproponuję ograniczenie lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa

Religia w szkołach już powszechnie miałaby być na pierwszej lub ostatniej lekcji. - Ocena z religii nie powinna być liczona do średniej, ponieważ nie jest to oceniająca wiedza, tylko oceniająca formację i wiarę. Nie wydaje mi się to właściwe - zaznacza ministra. Dziś szkoły mają obowiązek zorganizowania lekcji religii, jeśli chętnych do uczestnictwa w niej jest co najmniej siedmioro uczniów. - Dzisiaj religia jest przedmiotem jak każdy inny i tak samo jest traktowana, aczkolwiek jest to przedmiot, na który deklaracje składają rodzice, czyli jest pewna nadobowiązkowość - przyznaje dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 9 w Szczecinie Anna Filipczak.

Barbara Nowacka o podwyżkach dla nauczycieli
Barbara Nowacka o podwyżkach dla nauczycieliTVN24

Organizacyjny kłopot

W wielu miastach od lat spada liczba uczniów na lekcjach religii. W Szczecinie - jeszcze przed rokiem - w zajęciach uczestniczyła ponad połowa, teraz niespełna 43 procent uczniów. To najgorszy wynik od 33 lat. - Różnica jest taka, że 10 procent uczniów szkół ponadpodstawowych tylko uczęszcza na religię. Ten spadek jest ogromny - mówi wiceprezydent Szczecina Lidia Rogaś. Dla dyrekcji szkół i samorządów to często organizacyjny kłopot. - Największy problem stanowi liceum, bo tutaj zajęcia są łączone w grupach międzyoddziałowych i odbywają się one w klasach pierwszych i klasach drugich. Klasy starsze - trzecie, czwarte - niestety, już nie ma chętnych do uczęszczania na lekcje religii - przyznaje Anna Filipczak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uczniów na lekcjach religii jest coraz mniej. Obecnie to niecałe 43 procent

W samym tylko Szczecinie organizacja lekcji religii kosztuje blisko 14 milionów złotych. - Oczywiście, to też jest objęte subwencją, ale subwencja gdzieś mniej więcej w 70 procentach pokrywa wynagrodzenia samych nauczycieli. Oprócz tego musimy pamiętać, że do tego dochodzi jeszcze infrastruktura, media i wszystkie dodatkowe koszty, które są ponoszone przez szkołę - wylicza wiceprezydent Szczecina.

Nowacka: zaproponuję ograniczenie lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa
Nowacka: zaproponuję ograniczenie lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwaTVN24

Kolejne zmiany

Na początek audyt, zmiany w kuratoriach. Nowa minister nie zapowiada rewolucji, raczej stopniową naprawę polskiej oświaty. - Rewolucja oznaczałaby, że zmieniamy coś teraz, zaraz i natychmiast. W szkole nie da się zmienić teraz, zaraz i natychmiast. Widzieliśmy, jaką szkodą było gwałtowne, nieprzedyskutowane chociażby zamykanie gimnazjum albo wprowadzanie takiego przedmiotu jak HiT - przypomina Barbara Nowacka. Pomysły mają być szeroko konsultowane ze środowiskiem nauczycielskim, a także rodzicami, samorządami czy organizacjami pozarządowymi. Do poprawy jest sporo.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Barbara Nowacka kieruje resortem edukacji. Co warto wiedzieć o nowej minister

Dyrektorzy placówek oświatowych chcą zmniejszenia biurokracji w ocenie pracy nauczycieli, dostosowanej do rodzaju szkoły i stabilnej podstawy programowej. - Wchodziły nowe przedmioty, zmieniała się ilość na przykład lektur z języka polskiego i to zmieniała się drastycznie, bo w podstawie programowej obowiązywało sześć lektur, na chwilę obecną blisko 50. Funkcjonowały od wielu lat przedmioty takie jak wiedza o społeczeństwie, która została zastąpiona znanym nam wszystkim HiT-em (historia i teraźniejszość - przyp. red.). To powodowało, że kwalifikację niektórych nauczycieli stawały się bezużyteczne - tłumaczy Renata Frankowska, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku.

Barbara Nowacka ministerką edukacjiTVN24

Świąteczny apel o brak pracy domowej

Obok zapowiedzi zmian - był też już ze strony minister edukacji drobny świąteczny apel do nauczycieli. Zwłaszcza szkół podstawowych. - Żeby w tym roku na zbliżające się święta dali dzieciakom wolne również od prac domowych. Myślę, że to dobry początek, dobry start i dobry oddech. Zajmiemy się tym, żeby program nauczania był tak odchudzony, żeby bez nadmiernej ilości prac domowych było po prostu wszystkim w szkole lepiej - zaznacza Nowacka.

Ministerka edukacji Barbara Nowacka zaapelowała do nauczycieli, by na czas przerwy świąteczno-noworocznej nie zadawać uczniom prac domowych
Ministerka edukacji Barbara Nowacka zaapelowała do nauczycieli, by na czas przerwy świąteczno-noworocznej nie zadawać uczniom prac domowychTVN24

Autorka/Autor:Paweł Laskosz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS