Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną. Dlaczego?

Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną
Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną. Dlaczego?Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Gwałtownie spadła produkcja materiałów budowlanych - niektórych o kilkadziesiąt procent. Jednocześnie rosną ich ceny. Zmniejszyła się liczba inwestycji budowlanych, ale zapowiedź stworzenia przez rząd taniego kredytu mieszkaniowego 2 procent sprawiła, że nie spadają ceny mieszkań i domów. Branża budowlana musi się liczyć z dużą niepewnością.

W branży budowlanej widać ostre hamowanie. - Spowolnienie rynku powoduje, że siłą rzeczy sprzedajemy trochę mniej - wyjaśnia Ireneusz Garwoliński, pracownik hurtowni materiałów budowlanych we Wrocławiu.

Mniej materiałów kupują klienci, mniejsza jest też ich produkcja. Porównując pierwszy kwartał 2023 roku z pierwszym kwartałem 2022 roku, widać w niektórych grupach materiałów budowlanych spadek rzędu 40 procent. - Zauważamy ten spadek przynajmniej w stosunku do poprzedniego roku i do tego, co było dwa, trzy lata temu - mówi Mirosław Sawicki, pracownik hurtowni materiałów budowlanych w Białymstoku.

Dobrze to widać w najnowszym odczycie Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z niego, że najbardziej - bo aż o 65 procent - spadła produkcja ceramiki budowlanej, innych materiałów ściennych produkuje się o ponad 40 procent mniej. Spadki nie ominęły też takich spoiw jak cement, wapno czy produkty gipsowe. Produkuje się ich mniej, ale sprzedaje drożej. - Statystyki podają w kategorii wapno i cement, że cement podrożał o 43 procent - mówi Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

- Ceny materiałów zdrożały z kilku powodów. Pierwszy to bardzo niestabilna sytuacja na rynku surowcowym. Drugi powód to bardzo niestabilna sytuacja rynku energetycznego - wyjaśnia Ireneusz Garwoliński.

Brak nowych inwestycji

Nie tylko podwyżki sprawiły, że materiałów budowlanych kupujemy mniej. - To głównie jest związane nie tyle z wyczekiwaniem na niższe ceny, co z tym, że brakuje nowych inwestycji - mówi Mirosław Sawicki. - Główną przyczyną spadku popytu jest właśnie budownictwo mieszkaniowe plus ograniczenie inwestycji przez samorządy - informuje Krzysztof Kieres.

Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, pozwoleń na budowę wydanych w 2022 roku było o 1/4 mniej niż rok wcześniej. Jest to drugi czynnik wpływający na zmniejszenie produkcji pozostałych materiałów. Na przykład wełny mineralnej, grzejników czy okien i drewnianych mebli. Według GUS ceny produktów montażowo-budowlanych średnio wzrosły o 12 procent, porównując rok do roku.

Chociaż większość materiałów budowlanych wciąż jest horrendalnie droga, to w ostatnim czasie niektóre produkty potaniały. - Potaniały materiały te, które miały ceny mocno spekulacyjnie wywindowane typu stal, płyta OSB i styropian - mówi Mirosław Sawicki. Jednak nie jest to powód do nadmiernego optymizmu. - Nie przekłada się to na ruch i tych klientów więcej, niestety, nie przychodzi - przyznaje Mirosław Sawicki.

- Powód jest jeden bardzo konkretny. Spowolnienie gospodarcze, które przekłada się też na spadek popytu, jeśli chodzi o usługi budowlane. Mniejszy popyt na usługi budowlane przekłada się też na mniejsze zamówienia, jeśli chodzi o materiały, i siłą rzeczy, jeśli chodzi o grę rynkową popytu i podaży, wpływa to na stabilizację czy wręcz obniżenie cen w wielu kategoriach - wyjaśnia doktor Tomasz Kopyściański, ekonomista.

Chwilowy spadek?

Jeśli ktoś ma nadzieję, że gorsza sytuacja w branży budowlanej obniży ceny nieruchomości, to się przeliczy. - Po zapowiedziach rządu tego taniego 2-procentowego kredytu widać, że rynek się ożywił - mówi Małgorzata Arkuszyńska z biura nieruchomości w Łodzi.

W sześciu z siedmiu największych miast Polski notowane są wzrosty do pięciu procent. Agenci spodziewają się dalszych wzrostów, jednak jest jeszcze jedno "ale". - Odrębną rzeczą są ceny mieszkań, odrębną ceny projektów budowlanych. Tutaj nie możemy do tego przykładać jednej miary - dodaje doktor Tomasz Kopyściański.

Branży pomogłyby nowe, duże inwestycje, a te miały być realizowane w dużej mierze ze środków unijnych. Chodzi o pieniądze na KPO, których Polska wciąż nie dostała. - Znacząca część miała być przeznaczona na projekty infrastrukturalne, projekty budowlane - wyjaśnia doktor Tomasz Kopyściański.

Według przewidywań ekspertów chwilowy spadek cen niektórych materiałów budowlanych nie jest trwałym trendem. - Koszty produkcji cały czas pozostają wysokie i w momencie odblokowania koniunktury na rynku budowlanym te ceny materiałów znowu pewnie będą rosły - tłumaczy doktor Kopyściański.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS