Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną. Dlaczego?

Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną
Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną. Dlaczego?Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Gwałtownie spadła produkcja materiałów budowlanych - niektórych o kilkadziesiąt procent. Jednocześnie rosną ich ceny. Zmniejszyła się liczba inwestycji budowlanych, ale zapowiedź stworzenia przez rząd taniego kredytu mieszkaniowego 2 procent sprawiła, że nie spadają ceny mieszkań i domów. Branża budowlana musi się liczyć z dużą niepewnością.

W branży budowlanej widać ostre hamowanie. - Spowolnienie rynku powoduje, że siłą rzeczy sprzedajemy trochę mniej - wyjaśnia Ireneusz Garwoliński, pracownik hurtowni materiałów budowlanych we Wrocławiu.

Mniej materiałów kupują klienci, mniejsza jest też ich produkcja. Porównując pierwszy kwartał 2023 roku z pierwszym kwartałem 2022 roku, widać w niektórych grupach materiałów budowlanych spadek rzędu 40 procent. - Zauważamy ten spadek przynajmniej w stosunku do poprzedniego roku i do tego, co było dwa, trzy lata temu - mówi Mirosław Sawicki, pracownik hurtowni materiałów budowlanych w Białymstoku.

Dobrze to widać w najnowszym odczycie Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z niego, że najbardziej - bo aż o 65 procent - spadła produkcja ceramiki budowlanej, innych materiałów ściennych produkuje się o ponad 40 procent mniej. Spadki nie ominęły też takich spoiw jak cement, wapno czy produkty gipsowe. Produkuje się ich mniej, ale sprzedaje drożej. - Statystyki podają w kategorii wapno i cement, że cement podrożał o 43 procent - mówi Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

- Ceny materiałów zdrożały z kilku powodów. Pierwszy to bardzo niestabilna sytuacja na rynku surowcowym. Drugi powód to bardzo niestabilna sytuacja rynku energetycznego - wyjaśnia Ireneusz Garwoliński.

Brak nowych inwestycji

Nie tylko podwyżki sprawiły, że materiałów budowlanych kupujemy mniej. - To głównie jest związane nie tyle z wyczekiwaniem na niższe ceny, co z tym, że brakuje nowych inwestycji - mówi Mirosław Sawicki. - Główną przyczyną spadku popytu jest właśnie budownictwo mieszkaniowe plus ograniczenie inwestycji przez samorządy - informuje Krzysztof Kieres.

Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, pozwoleń na budowę wydanych w 2022 roku było o 1/4 mniej niż rok wcześniej. Jest to drugi czynnik wpływający na zmniejszenie produkcji pozostałych materiałów. Na przykład wełny mineralnej, grzejników czy okien i drewnianych mebli. Według GUS ceny produktów montażowo-budowlanych średnio wzrosły o 12 procent, porównując rok do roku.

Chociaż większość materiałów budowlanych wciąż jest horrendalnie droga, to w ostatnim czasie niektóre produkty potaniały. - Potaniały materiały te, które miały ceny mocno spekulacyjnie wywindowane typu stal, płyta OSB i styropian - mówi Mirosław Sawicki. Jednak nie jest to powód do nadmiernego optymizmu. - Nie przekłada się to na ruch i tych klientów więcej, niestety, nie przychodzi - przyznaje Mirosław Sawicki.

- Powód jest jeden bardzo konkretny. Spowolnienie gospodarcze, które przekłada się też na spadek popytu, jeśli chodzi o usługi budowlane. Mniejszy popyt na usługi budowlane przekłada się też na mniejsze zamówienia, jeśli chodzi o materiały, i siłą rzeczy, jeśli chodzi o grę rynkową popytu i podaży, wpływa to na stabilizację czy wręcz obniżenie cen w wielu kategoriach - wyjaśnia doktor Tomasz Kopyściański, ekonomista.

Chwilowy spadek?

Jeśli ktoś ma nadzieję, że gorsza sytuacja w branży budowlanej obniży ceny nieruchomości, to się przeliczy. - Po zapowiedziach rządu tego taniego 2-procentowego kredytu widać, że rynek się ożywił - mówi Małgorzata Arkuszyńska z biura nieruchomości w Łodzi.

W sześciu z siedmiu największych miast Polski notowane są wzrosty do pięciu procent. Agenci spodziewają się dalszych wzrostów, jednak jest jeszcze jedno "ale". - Odrębną rzeczą są ceny mieszkań, odrębną ceny projektów budowlanych. Tutaj nie możemy do tego przykładać jednej miary - dodaje doktor Tomasz Kopyściański.

Branży pomogłyby nowe, duże inwestycje, a te miały być realizowane w dużej mierze ze środków unijnych. Chodzi o pieniądze na KPO, których Polska wciąż nie dostała. - Znacząca część miała być przeznaczona na projekty infrastrukturalne, projekty budowlane - wyjaśnia doktor Tomasz Kopyściański.

Według przewidywań ekspertów chwilowy spadek cen niektórych materiałów budowlanych nie jest trwałym trendem. - Koszty produkcji cały czas pozostają wysokie i w momencie odblokowania koniunktury na rynku budowlanym te ceny materiałów znowu pewnie będą rosły - tłumaczy doktor Kopyściański.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS