Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną. Dlaczego?

Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną
Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
Mniej się w Polsce buduje, ale ceny materiałów budowlanych rosną. Dlaczego?Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Gwałtownie spadła produkcja materiałów budowlanych - niektórych o kilkadziesiąt procent. Jednocześnie rosną ich ceny. Zmniejszyła się liczba inwestycji budowlanych, ale zapowiedź stworzenia przez rząd taniego kredytu mieszkaniowego 2 procent sprawiła, że nie spadają ceny mieszkań i domów. Branża budowlana musi się liczyć z dużą niepewnością.

W branży budowlanej widać ostre hamowanie. - Spowolnienie rynku powoduje, że siłą rzeczy sprzedajemy trochę mniej - wyjaśnia Ireneusz Garwoliński, pracownik hurtowni materiałów budowlanych we Wrocławiu.

Mniej materiałów kupują klienci, mniejsza jest też ich produkcja. Porównując pierwszy kwartał 2023 roku z pierwszym kwartałem 2022 roku, widać w niektórych grupach materiałów budowlanych spadek rzędu 40 procent. - Zauważamy ten spadek przynajmniej w stosunku do poprzedniego roku i do tego, co było dwa, trzy lata temu - mówi Mirosław Sawicki, pracownik hurtowni materiałów budowlanych w Białymstoku.

Dobrze to widać w najnowszym odczycie Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z niego, że najbardziej - bo aż o 65 procent - spadła produkcja ceramiki budowlanej, innych materiałów ściennych produkuje się o ponad 40 procent mniej. Spadki nie ominęły też takich spoiw jak cement, wapno czy produkty gipsowe. Produkuje się ich mniej, ale sprzedaje drożej. - Statystyki podają w kategorii wapno i cement, że cement podrożał o 43 procent - mówi Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

- Ceny materiałów zdrożały z kilku powodów. Pierwszy to bardzo niestabilna sytuacja na rynku surowcowym. Drugi powód to bardzo niestabilna sytuacja rynku energetycznego - wyjaśnia Ireneusz Garwoliński.

Brak nowych inwestycji

Nie tylko podwyżki sprawiły, że materiałów budowlanych kupujemy mniej. - To głównie jest związane nie tyle z wyczekiwaniem na niższe ceny, co z tym, że brakuje nowych inwestycji - mówi Mirosław Sawicki. - Główną przyczyną spadku popytu jest właśnie budownictwo mieszkaniowe plus ograniczenie inwestycji przez samorządy - informuje Krzysztof Kieres.

Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, pozwoleń na budowę wydanych w 2022 roku było o 1/4 mniej niż rok wcześniej. Jest to drugi czynnik wpływający na zmniejszenie produkcji pozostałych materiałów. Na przykład wełny mineralnej, grzejników czy okien i drewnianych mebli. Według GUS ceny produktów montażowo-budowlanych średnio wzrosły o 12 procent, porównując rok do roku.

Chociaż większość materiałów budowlanych wciąż jest horrendalnie droga, to w ostatnim czasie niektóre produkty potaniały. - Potaniały materiały te, które miały ceny mocno spekulacyjnie wywindowane typu stal, płyta OSB i styropian - mówi Mirosław Sawicki. Jednak nie jest to powód do nadmiernego optymizmu. - Nie przekłada się to na ruch i tych klientów więcej, niestety, nie przychodzi - przyznaje Mirosław Sawicki.

- Powód jest jeden bardzo konkretny. Spowolnienie gospodarcze, które przekłada się też na spadek popytu, jeśli chodzi o usługi budowlane. Mniejszy popyt na usługi budowlane przekłada się też na mniejsze zamówienia, jeśli chodzi o materiały, i siłą rzeczy, jeśli chodzi o grę rynkową popytu i podaży, wpływa to na stabilizację czy wręcz obniżenie cen w wielu kategoriach - wyjaśnia doktor Tomasz Kopyściański, ekonomista.

Chwilowy spadek?

Jeśli ktoś ma nadzieję, że gorsza sytuacja w branży budowlanej obniży ceny nieruchomości, to się przeliczy. - Po zapowiedziach rządu tego taniego 2-procentowego kredytu widać, że rynek się ożywił - mówi Małgorzata Arkuszyńska z biura nieruchomości w Łodzi.

W sześciu z siedmiu największych miast Polski notowane są wzrosty do pięciu procent. Agenci spodziewają się dalszych wzrostów, jednak jest jeszcze jedno "ale". - Odrębną rzeczą są ceny mieszkań, odrębną ceny projektów budowlanych. Tutaj nie możemy do tego przykładać jednej miary - dodaje doktor Tomasz Kopyściański.

Branży pomogłyby nowe, duże inwestycje, a te miały być realizowane w dużej mierze ze środków unijnych. Chodzi o pieniądze na KPO, których Polska wciąż nie dostała. - Znacząca część miała być przeznaczona na projekty infrastrukturalne, projekty budowlane - wyjaśnia doktor Tomasz Kopyściański.

Według przewidywań ekspertów chwilowy spadek cen niektórych materiałów budowlanych nie jest trwałym trendem. - Koszty produkcji cały czas pozostają wysokie i w momencie odblokowania koniunktury na rynku budowlanym te ceny materiałów znowu pewnie będą rosły - tłumaczy doktor Kopyściański.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS