Ceny akademików wzrosły, ale to nie zniechęca studentów. "Nie jest źle"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ceny akademików wzrosły, ale to nie zniechęca studentów. "Nie jest źle"
Ceny akademików wzrosły, ale to nie zniechęca studentów. "Nie jest źle"
Magdalena Szepietowska/Fakty po Południu TVN24
Ceny akademików wzrosły, ale to nie zniechęca studentów. "Nie jest źle"Magdalena Szepietowska/Fakty po Południu TVN24

Ceny akademików znów poszły w górę. Jest zdecydowanie drożej niż rok temu. W Poznaniu za pojedynczy pokój trzeba będzie zapłacić nawet 1500 złotych. Wyścig o miejsca trwa już od kilku miesięcy. Ceny w akademikach, mimo ciągłego wzrostu, są ciągle niższe niż koszty wynajmu mieszkania na mieście.

Wakacje w pełni, a przygotowania do przyszłego roku akademickiego już trwają i mogą studentów przyprawiać o zawrót głowy, bo ceny akademików znacznie poszły w górę. - W tym roku taka podwyżka u nas to było około 10-15 procent - informuje Emilia Kujawa z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. - Wzrost mamy w tym roku 5-7-procentowy, taki inflacyjno-energetyczny, można powiedzieć - przekazuje Przemysław Stanula z Biura Prasowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - My przewidujemy, że ceny domów studenckich u nas wzrosną o około 10 procent - mówi dr inż. Krzysztof Szwejk, rzecznik prasowy SGGW w Warszawie.

Wyścigi o miejsca w akademikach trwają już od kilku miesięcy. Ceny mają być wyższe, co wcale nie osłabia zainteresowania studentów. - Ponad 700 osób musiało otrzymać odmowną odpowiedź ze względu na bardzo duże zainteresowanie w tym roku - przekazuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

CZYTAJ TEŻ: Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Ceny w akademikach, mimo ciągłego wzrostu, są ciągle niższe niż koszty wynajmu mieszkania na mieście. - Ceny na pewno są mniejsze, niż jakbym chciał sobie wynająć pokój czy mieszkanie - zwraca uwagę Jakub. - Jest super w porównaniu z cenami, jakie są w Warszawie za pokoje czy mieszkania, i ma się blisko do wydziału - dodaje Waleria.

Tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. Zdało niemal 85 procent absolwentów
Tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. Zdało niemal 85 procent absolwentówRenata Kijowska/Fakty TVN

W których miastach akademiki są najdroższe?

Oczekiwania studentów się zmieniają - zmieniają się zatem też i ceny. - Dzisiaj studenci mają trochę inne oczekiwania niż jeszcze kilka lat temu. Nie chcą mieszkać w wieloosobowych pokojach, to oczywiście determinuje nasze potrzeby inwestycyjne. Intensywnie modernizujemy nasze akademiki - zwraca uwagę Wojciech Zalewski, kanclerz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Remontujemy na bieżąco te miejsca i akademiki, które mamy, i raczej utrzymujemy ten stan, który mamy obecnie - informuje rzecznik prasowy SGGW w Warszawie.

Prognozy w Polsce na przykładzie wybranych uczelni publicznych wyglądają następująco: najdrożej za pokój studenci zapłacą w Gdańsku - ceny zaczynają się od prawie 600 złotych. We Wrocławiu i w Krakowie łóżko w pokoju wieloosobowym to wydatek ponad 400 złotych. W Rzeszowie - ponad 500 złotych. W stolicy ceny zaczynają się już nawet od 320 złotych. Jednak za przysłowiowe "jedynki" studenci muszą zapłacić dużo więcej - ceny dochodzą nawet do ponad 1500 złotych.

Powody podwyżek są różne. - Część tych akademików jest modernizowana. Niektóre uczelnie wycofały trzyosobowe pokoje na rzecz dwuosobowych. Ogrzewanie, woda - te wszystkie rzeczy też mają duży wpływ na wzrost cen - wskazuje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości, Kancelaria "Król i Partnerzy".

Ceny akademików na rokakademmcki 2024/2025PAP/WP Finanse

Studenci szukają oszczędności

Studenci szukają oszczędności, ponieważ, jak wynika z raportu "Portfel Studenta 2023", w ciągu ostatnich pięciu lat wydatki studentów wzrosły średnio o ponad 100 procent. Akademik jest w takiej sytuacji finansowym oddechem.

- Patrząc na cenę rynkową innych mieszkań, myślę, że są jak najbardziej w porządku. Nie jest źle. Jeśli miałbym wynajmować teraz mieszkanie, to zdecydowanie lepiej jest wynająć akademik - ocenia Krystian.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Akademiki przeżywają prawdziwe oblężenie. Chętnych jest więcej niż miejsc

Cena to jednak nie jedyny argument, dlaczego warto mieszkać w akademiku. - Nawet taka nasza mała miejska legenda głosi i mówi o tym, że dopiero na drugim roku studiów studenci orientują się, że jest coś innego poza miasteczkiem studenckim - mówi rzeczniczka prasowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tłumaczy, że administracja stara się zaspokoić potrzeby mieszkańców.

- One są położone w super miejscach, dobrze skomunikowanych. To, co oferuje akademik, to już nie jest tylko nocleg, ale też często siłownia, jakieś strefy ciszy i inne atrakcje, które są potrzebne - zwraca uwagę Mirosław Król.

Nie we wszystkich miejscach ceny będą wyższe. Do nich należy między innymi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Warszawski czy też Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W tych miejscach ostatnie podwyżki cen pokoi były w 2022 roku.

Autorka/Autor:Magdalena Szepietowska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS