Ceny akademików wzrosły, ale to nie zniechęca studentów. "Nie jest źle"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ceny akademików wzrosły, ale to nie zniechęca studentów. "Nie jest źle"
Ceny akademików wzrosły, ale to nie zniechęca studentów. "Nie jest źle"
Magdalena Szepietowska/Fakty po Południu TVN24
Ceny akademików wzrosły, ale to nie zniechęca studentów. "Nie jest źle"Magdalena Szepietowska/Fakty po Południu TVN24

Ceny akademików znów poszły w górę. Jest zdecydowanie drożej niż rok temu. W Poznaniu za pojedynczy pokój trzeba będzie zapłacić nawet 1500 złotych. Wyścig o miejsca trwa już od kilku miesięcy. Ceny w akademikach, mimo ciągłego wzrostu, są ciągle niższe niż koszty wynajmu mieszkania na mieście.

Wakacje w pełni, a przygotowania do przyszłego roku akademickiego już trwają i mogą studentów przyprawiać o zawrót głowy, bo ceny akademików znacznie poszły w górę. - W tym roku taka podwyżka u nas to było około 10-15 procent - informuje Emilia Kujawa z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. - Wzrost mamy w tym roku 5-7-procentowy, taki inflacyjno-energetyczny, można powiedzieć - przekazuje Przemysław Stanula z Biura Prasowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - My przewidujemy, że ceny domów studenckich u nas wzrosną o około 10 procent - mówi dr inż. Krzysztof Szwejk, rzecznik prasowy SGGW w Warszawie.

Wyścigi o miejsca w akademikach trwają już od kilku miesięcy. Ceny mają być wyższe, co wcale nie osłabia zainteresowania studentów. - Ponad 700 osób musiało otrzymać odmowną odpowiedź ze względu na bardzo duże zainteresowanie w tym roku - przekazuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

CZYTAJ TEŻ: Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Ceny w akademikach, mimo ciągłego wzrostu, są ciągle niższe niż koszty wynajmu mieszkania na mieście. - Ceny na pewno są mniejsze, niż jakbym chciał sobie wynająć pokój czy mieszkanie - zwraca uwagę Jakub. - Jest super w porównaniu z cenami, jakie są w Warszawie za pokoje czy mieszkania, i ma się blisko do wydziału - dodaje Waleria.

Tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. Zdało niemal 85 procent absolwentów
Tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. Zdało niemal 85 procent absolwentówRenata Kijowska/Fakty TVN

W których miastach akademiki są najdroższe?

Oczekiwania studentów się zmieniają - zmieniają się zatem też i ceny. - Dzisiaj studenci mają trochę inne oczekiwania niż jeszcze kilka lat temu. Nie chcą mieszkać w wieloosobowych pokojach, to oczywiście determinuje nasze potrzeby inwestycyjne. Intensywnie modernizujemy nasze akademiki - zwraca uwagę Wojciech Zalewski, kanclerz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Remontujemy na bieżąco te miejsca i akademiki, które mamy, i raczej utrzymujemy ten stan, który mamy obecnie - informuje rzecznik prasowy SGGW w Warszawie.

Prognozy w Polsce na przykładzie wybranych uczelni publicznych wyglądają następująco: najdrożej za pokój studenci zapłacą w Gdańsku - ceny zaczynają się od prawie 600 złotych. We Wrocławiu i w Krakowie łóżko w pokoju wieloosobowym to wydatek ponad 400 złotych. W Rzeszowie - ponad 500 złotych. W stolicy ceny zaczynają się już nawet od 320 złotych. Jednak za przysłowiowe "jedynki" studenci muszą zapłacić dużo więcej - ceny dochodzą nawet do ponad 1500 złotych.

Powody podwyżek są różne. - Część tych akademików jest modernizowana. Niektóre uczelnie wycofały trzyosobowe pokoje na rzecz dwuosobowych. Ogrzewanie, woda - te wszystkie rzeczy też mają duży wpływ na wzrost cen - wskazuje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości, Kancelaria "Król i Partnerzy".

Ceny akademików na rokakademmcki 2024/2025PAP/WP Finanse

Studenci szukają oszczędności

Studenci szukają oszczędności, ponieważ, jak wynika z raportu "Portfel Studenta 2023", w ciągu ostatnich pięciu lat wydatki studentów wzrosły średnio o ponad 100 procent. Akademik jest w takiej sytuacji finansowym oddechem.

- Patrząc na cenę rynkową innych mieszkań, myślę, że są jak najbardziej w porządku. Nie jest źle. Jeśli miałbym wynajmować teraz mieszkanie, to zdecydowanie lepiej jest wynająć akademik - ocenia Krystian.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Akademiki przeżywają prawdziwe oblężenie. Chętnych jest więcej niż miejsc

Cena to jednak nie jedyny argument, dlaczego warto mieszkać w akademiku. - Nawet taka nasza mała miejska legenda głosi i mówi o tym, że dopiero na drugim roku studiów studenci orientują się, że jest coś innego poza miasteczkiem studenckim - mówi rzeczniczka prasowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tłumaczy, że administracja stara się zaspokoić potrzeby mieszkańców.

- One są położone w super miejscach, dobrze skomunikowanych. To, co oferuje akademik, to już nie jest tylko nocleg, ale też często siłownia, jakieś strefy ciszy i inne atrakcje, które są potrzebne - zwraca uwagę Mirosław Król.

Nie we wszystkich miejscach ceny będą wyższe. Do nich należy między innymi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Warszawski czy też Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W tych miejscach ostatnie podwyżki cen pokoi były w 2022 roku.

Autorka/Autor:Magdalena Szepietowska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN