Niebezpieczne skrzyżowanie. Mieszkańcy chcą sygnalizacji, GDDKiA planuje doświetlenie przejścia

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Niebezpieczne skrzyżowanie w Aleksandrowie Łódzkim. Mieszkańcy chcą sygnalizacji, GDDKiA planuje doświetlenie przejścia
Niebezpieczne skrzyżowanie w Aleksandrowie Łódzkim. Mieszkańcy chcą sygnalizacji, GDDKiA planuje doświetlenie przejścia
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Niebezpieczne skrzyżowanie w Aleksandrowie Łódzkim. Mieszkańcy chcą sygnalizacji, GDDKiA planuje doświetlenie przejściaTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego chcą świateł na najniebezpieczniejszym skrzyżowaniu w okolicy. Kilkanaście dni temu doszło tam do śmiertelnego potrącenia. Burmistrz rozkłada ręce, bo do postawienia sygnalizacji potrzebna jest zgoda Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ta jednak zapowiada... doświetlenie przejścia.

Skrzyżowanie w Aleksandrowie Łódzkim widziało niejeden wypadek. Mieszkańcy miasta są zgodni - to najniebezpieczniejsza krzyżówka w okolicy. - Jadą za szybko, nie uważają i ja bym sama była na pasach potrącona - mówi pani Mariola Symieńczuk, mieszkanka Aleksandrowa Łódzkiego. - Też bym została potrącona, bo z drugiej strony kierowca jechał i nie zatrzymał się - dodaje pani Małgorzata Czerwińska, inna mieszkanka.

Mieszkańcy domagają się zmian, bo do wypadków i stłuczek na skrzyżowaniu dochodzi regularnie. Pod koniec lipca w pobliżu tego pechowego miejsca zginęła kobieta idąca pieszo. 

Skrzyżowanie jest niebezpieczne, ponieważ nadjeżdżających kierowców zasłania budynek. - Po drugie na drodze krajowej numer 72 jest skręt, który powoduje, że jeżeli się jedzie po drodze z pierwszeństwem przejazdu, to z drogi podporządkowanej kierowca widzi w ostatniej chwili nadjeżdżający samochód - zwraca uwagę Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.

ZOBACZ TEŻ: Nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał w naczepę ciężarówki. Nagranie

Za organizację ruchu w tym miejscu odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Władze i mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego od lat proszą dyrekcję o zamontowanie świateł, które miałyby uspokoić ruch. Do tej pory bezskutecznie. - Zadeklarowałem udział we współfinansowaniu w realizacji sygnalizacji świetlnej, natomiast decyzja całkowicie należy tylko i wyłącznie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jako zarządcy tej drogi - przekazuje burmistrz Lipiński.

Nie ustąpiła pierwszeństwa i doprowadziła do zderzenia. Sześć osób rannych, wśród nich dziecko
Nie ustąpiła pierwszeństwa i doprowadziła do zderzenia. Sześć osób rannych, wśród nich dzieckoKP PSP w Zgierzu/OSP w Aleksandrowie Łódzkim

Co proponuje GDDKiA?

GDDKiA po ostatnim wypadku postanowiła problem rozwiązać. Tylko nie tak, jak chcieliby tego mieszkańcy. Dyrekcja zapowiada doświetlenie przejścia. Ogłoszono przetarg na wykonanie prac. - To takie niezbędne minimum, o którym mówimy, czyli doświetlenie, poprawa widoczności i dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To procedujemy - informuje Szymon Piechowiak, rzecznik prasowy GDDKiA.

Sprawa sygnalizacji świetlnej pozostaje nierozwiązana. - Na razie kwestia jest otwarta, żadne decyzje nie zapadły - dodaje Piechowiak.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH

Przez ostatnie trzy lata tylko w tym jednym miejscu doszło do 15 kolizji i trzech wypadków. Jednak - według mieszkańców - stłuczek mogło być znacznie więcej. - To, co policja przyjeżdża do wypadków, to jest co piąty, szósty - wskazuje pani Małgorzata Czerwińska.

Mieszkańcy unikają skrzyżowania

Część mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego unika skrzyżowania ulicy Ogrodowej z 1 maja. - Wszyscy o tym wiedzą, barierki tutaj już były kilkukrotnie wymieniane właśnie ze względu na to, że auto poleciało w jedną i drugą stronę - zaznacza pan Eryk Maron.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W zderzeniu dwóch aut zginęły trzy aktorki. Za wypadek odpowiedzą obaj kierowcy

- Niezachowanie szczególnej ostrożności, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, może zagapienie się, może pośpiech. Brak wyobraźni, kultury poszanowania przepisów prawa. To dlatego dochodzi do tych wypadków - wylicza Marek Konkolewski, ekspert ds. bezpieczeństwa na drogach.

Policyjne statystyki jasno wskazują, że skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem są szczególnie niebezpieczne. W ubiegłym roku doszło na nich do ponad pięciu tysięcy wypadków. Zginęło prawie 250 osób. - Na ogół są to miejsca, w których nie widzimy nic z prawej i lewej strony, co się dzieje na drodze z pierwszeństwem i po zatrzymaniu musimy podjąć decyzję, czy ruszyć - wyjaśnia Piotr Socha z High Szkoła Jazdy.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS