7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Już w niedzielę siódmego kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Komisje wyborcze będą otwarte od 7 do 21. Jakie dokumenty należy ze sobą przynieść, ile kart do głosowania otrzymamy i jak zagłosować, by mieć pewność, że nasz głos jest ważny?

35 ton kart do głosowania znajduje się tylko w jednym urzędzie miasta - w Szczecinie. Na razie są w paczkach, dopiero segregowane. Do komisji wyborczych jeszcze nie mogły trafić. - Lokale wyborcze są przygotowywane dzień przed, komisja wyborcza, przewodniczący, zastępcy zbierają się dzień przed wyborami, szykują cały lokal - wyjaśnia Paulina Chełmińska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Co trzeba przynieść do komisji?

Dzień przed wyborami rozwożone są karty. - To jest wielka akcja, w miastach, w których mamy 207-208 komisji obwodowych, jednego dnia z jednego punktu ruszają dziesiątki taksówek często, bo wiadomo, że miasto nie dysponuje taką flotą samochodów, aby móc obsłużyć to w jednym momencie. - Komisje muszą dzień wcześniej te karty otrzymać, je przeliczyć i sprawdzić, czy wszystko jest z nimi OK, tak, aby 7 kwietnia od godziny 7 można było bez problemów obsługiwać wyborców - informuje Rafał Miszczuk, pełnomocnik prezydenta Szczecina do spraw wyborów.

Lokale wyborcze będą otwarte przez 14 godzin, do 21. - Do komisji można się zgłosić z dowodem osobistym, można się też zgłosić z aplikacją mObywatel i pokazać dowód osobisty na telefonie - informuje Rafał Kerger, redaktor naczelny "Portalu Samorządowego".

ZOBACZ TEŻ: Tusk po wecie prezydenta: wdrażamy plan B

Można też mieć ze sobą paszport. Po potwierdzeniu tożsamości należy pobrać opieczętowane karty i zagłosować. Najważniejsze: żeby głos był ważny, na danej karcie musi być zaznaczony "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. A tam, gdzie na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta startować będzie jedna osoba, zaznaczmy "tak" lub "nie". Znak "X" to zawsze dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

- Jeżeli się pomylimy z głosowaniem, nie tam postawimy "X", gdzie chcemy, tych "X-ów" będzie więcej, to nowa karta nie będzie nam wydana - ostrzega Miszczuk.

W pierwszej turze siódmego kwietnia większość wyborców będzie mogła odebrać aż cztery karty do głosowania: z listą kandydatów do rady gminy na szarym tle, do rady powiatu na żółtym, do sejmiku województwa na niebieskim oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - na różowym.

Uprawnienia osób z niepełnosprawnościami i seniorów

Mieszkańcy miast na prawach powiatu otrzymają trzy karty, bo nie będą wybierać powiatowych radnych. Wyjątek stanowi Warszawa. - Nie ma karty do powiatu, natomiast również są cztery karty, bo dodatkowo jest karta, w której mieszkańcy Warszawy będą wybierać przedstawicieli do dzielnic Miasta Stołecznego Warszawy - tłumaczy Magdalena Pietrzak, szefowa krajowego biura wyborczego. Nie trzeba głosować na wszystkich kartach, ale wszystkie są jednostronicowe i trafią do tej samej urny w danej komisji, co ułatwi sprawę. - W tych wyborach nie można głosować na oświadczenie poza miejscem zamieszania, to wybory lokalne są. Żeby zagłosować w innym miejscu niż zameldowanym, trzeba się zgłosić do gminy, w której się mieszka - zwraca uwagę Keger. Czasu na to jest coraz mniej, bo na sprawdzenie faktycznego miejsca zamieszkania, na przykład na podstawie umowy najmu, urzędnicy mają do pięciu dni. - Zdecydujemy właściwie tak naprawdę o swoim najbliższym otoczeniu, i o jakości życia w swojej gminie, w swoim powiecie, województwie - mówi dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

ZOBACZ TEŻ: Większe miasta z mniejszą liczbą kart do głosowania

- To dzięki tej władzy mamy chodniki w odpowiednich miejscach, dobrze zorganizowany ruch, życie w miastach lub nie, mamy na odpowiednim poziomie przedszkola, szkoły, mamy czysto lub brudno - mówi Kerger. Mimo to w ostatnich wyborach samorządowych frekwencja tylko w niektórych województwach była nieco wyższa niż 50 procent. Wyborcy z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym lub umiarkowanym oraz seniorzy, którzy do dnia głosowania skończą 60 rok życia, mają możliwość głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika. Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia tam, gdzie podczas pierwszego rozdania żadnemu z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie uda się przekroczyć progu 50 procent poparcia.

Autorka/Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS