7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Już w niedzielę siódmego kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Komisje wyborcze będą otwarte od 7 do 21. Jakie dokumenty należy ze sobą przynieść, ile kart do głosowania otrzymamy i jak zagłosować, by mieć pewność, że nasz głos jest ważny?

35 ton kart do głosowania znajduje się tylko w jednym urzędzie miasta - w Szczecinie. Na razie są w paczkach, dopiero segregowane. Do komisji wyborczych jeszcze nie mogły trafić. - Lokale wyborcze są przygotowywane dzień przed, komisja wyborcza, przewodniczący, zastępcy zbierają się dzień przed wyborami, szykują cały lokal - wyjaśnia Paulina Chełmińska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Co trzeba przynieść do komisji?

Dzień przed wyborami rozwożone są karty. - To jest wielka akcja, w miastach, w których mamy 207-208 komisji obwodowych, jednego dnia z jednego punktu ruszają dziesiątki taksówek często, bo wiadomo, że miasto nie dysponuje taką flotą samochodów, aby móc obsłużyć to w jednym momencie. - Komisje muszą dzień wcześniej te karty otrzymać, je przeliczyć i sprawdzić, czy wszystko jest z nimi OK, tak, aby 7 kwietnia od godziny 7 można było bez problemów obsługiwać wyborców - informuje Rafał Miszczuk, pełnomocnik prezydenta Szczecina do spraw wyborów.

Lokale wyborcze będą otwarte przez 14 godzin, do 21. - Do komisji można się zgłosić z dowodem osobistym, można się też zgłosić z aplikacją mObywatel i pokazać dowód osobisty na telefonie - informuje Rafał Kerger, redaktor naczelny "Portalu Samorządowego".

ZOBACZ TEŻ: Tusk po wecie prezydenta: wdrażamy plan B

Można też mieć ze sobą paszport. Po potwierdzeniu tożsamości należy pobrać opieczętowane karty i zagłosować. Najważniejsze: żeby głos był ważny, na danej karcie musi być zaznaczony "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. A tam, gdzie na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta startować będzie jedna osoba, zaznaczmy "tak" lub "nie". Znak "X" to zawsze dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

- Jeżeli się pomylimy z głosowaniem, nie tam postawimy "X", gdzie chcemy, tych "X-ów" będzie więcej, to nowa karta nie będzie nam wydana - ostrzega Miszczuk.

W pierwszej turze siódmego kwietnia większość wyborców będzie mogła odebrać aż cztery karty do głosowania: z listą kandydatów do rady gminy na szarym tle, do rady powiatu na żółtym, do sejmiku województwa na niebieskim oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - na różowym.

Uprawnienia osób z niepełnosprawnościami i seniorów

Mieszkańcy miast na prawach powiatu otrzymają trzy karty, bo nie będą wybierać powiatowych radnych. Wyjątek stanowi Warszawa. - Nie ma karty do powiatu, natomiast również są cztery karty, bo dodatkowo jest karta, w której mieszkańcy Warszawy będą wybierać przedstawicieli do dzielnic Miasta Stołecznego Warszawy - tłumaczy Magdalena Pietrzak, szefowa krajowego biura wyborczego. Nie trzeba głosować na wszystkich kartach, ale wszystkie są jednostronicowe i trafią do tej samej urny w danej komisji, co ułatwi sprawę. - W tych wyborach nie można głosować na oświadczenie poza miejscem zamieszania, to wybory lokalne są. Żeby zagłosować w innym miejscu niż zameldowanym, trzeba się zgłosić do gminy, w której się mieszka - zwraca uwagę Keger. Czasu na to jest coraz mniej, bo na sprawdzenie faktycznego miejsca zamieszkania, na przykład na podstawie umowy najmu, urzędnicy mają do pięciu dni. - Zdecydujemy właściwie tak naprawdę o swoim najbliższym otoczeniu, i o jakości życia w swojej gminie, w swoim powiecie, województwie - mówi dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

ZOBACZ TEŻ: Większe miasta z mniejszą liczbą kart do głosowania

- To dzięki tej władzy mamy chodniki w odpowiednich miejscach, dobrze zorganizowany ruch, życie w miastach lub nie, mamy na odpowiednim poziomie przedszkola, szkoły, mamy czysto lub brudno - mówi Kerger. Mimo to w ostatnich wyborach samorządowych frekwencja tylko w niektórych województwach była nieco wyższa niż 50 procent. Wyborcy z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym lub umiarkowanym oraz seniorzy, którzy do dnia głosowania skończą 60 rok życia, mają możliwość głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika. Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia tam, gdzie podczas pierwszego rozdania żadnemu z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie uda się przekroczyć progu 50 procent poparcia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS