7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Już w niedzielę siódmego kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Komisje wyborcze będą otwarte od 7 do 21. Jakie dokumenty należy ze sobą przynieść, ile kart do głosowania otrzymamy i jak zagłosować, by mieć pewność, że nasz głos jest ważny?

35 ton kart do głosowania znajduje się tylko w jednym urzędzie miasta - w Szczecinie. Na razie są w paczkach, dopiero segregowane. Do komisji wyborczych jeszcze nie mogły trafić. - Lokale wyborcze są przygotowywane dzień przed, komisja wyborcza, przewodniczący, zastępcy zbierają się dzień przed wyborami, szykują cały lokal - wyjaśnia Paulina Chełmińska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Co trzeba przynieść do komisji?

Dzień przed wyborami rozwożone są karty. - To jest wielka akcja, w miastach, w których mamy 207-208 komisji obwodowych, jednego dnia z jednego punktu ruszają dziesiątki taksówek często, bo wiadomo, że miasto nie dysponuje taką flotą samochodów, aby móc obsłużyć to w jednym momencie. - Komisje muszą dzień wcześniej te karty otrzymać, je przeliczyć i sprawdzić, czy wszystko jest z nimi OK, tak, aby 7 kwietnia od godziny 7 można było bez problemów obsługiwać wyborców - informuje Rafał Miszczuk, pełnomocnik prezydenta Szczecina do spraw wyborów.

Lokale wyborcze będą otwarte przez 14 godzin, do 21. - Do komisji można się zgłosić z dowodem osobistym, można się też zgłosić z aplikacją mObywatel i pokazać dowód osobisty na telefonie - informuje Rafał Kerger, redaktor naczelny "Portalu Samorządowego".

ZOBACZ TEŻ: Tusk po wecie prezydenta: wdrażamy plan B

Można też mieć ze sobą paszport. Po potwierdzeniu tożsamości należy pobrać opieczętowane karty i zagłosować. Najważniejsze: żeby głos był ważny, na danej karcie musi być zaznaczony "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. A tam, gdzie na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta startować będzie jedna osoba, zaznaczmy "tak" lub "nie". Znak "X" to zawsze dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

- Jeżeli się pomylimy z głosowaniem, nie tam postawimy "X", gdzie chcemy, tych "X-ów" będzie więcej, to nowa karta nie będzie nam wydana - ostrzega Miszczuk.

W pierwszej turze siódmego kwietnia większość wyborców będzie mogła odebrać aż cztery karty do głosowania: z listą kandydatów do rady gminy na szarym tle, do rady powiatu na żółtym, do sejmiku województwa na niebieskim oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - na różowym.

Uprawnienia osób z niepełnosprawnościami i seniorów

Mieszkańcy miast na prawach powiatu otrzymają trzy karty, bo nie będą wybierać powiatowych radnych. Wyjątek stanowi Warszawa. - Nie ma karty do powiatu, natomiast również są cztery karty, bo dodatkowo jest karta, w której mieszkańcy Warszawy będą wybierać przedstawicieli do dzielnic Miasta Stołecznego Warszawy - tłumaczy Magdalena Pietrzak, szefowa krajowego biura wyborczego. Nie trzeba głosować na wszystkich kartach, ale wszystkie są jednostronicowe i trafią do tej samej urny w danej komisji, co ułatwi sprawę. - W tych wyborach nie można głosować na oświadczenie poza miejscem zamieszania, to wybory lokalne są. Żeby zagłosować w innym miejscu niż zameldowanym, trzeba się zgłosić do gminy, w której się mieszka - zwraca uwagę Keger. Czasu na to jest coraz mniej, bo na sprawdzenie faktycznego miejsca zamieszkania, na przykład na podstawie umowy najmu, urzędnicy mają do pięciu dni. - Zdecydujemy właściwie tak naprawdę o swoim najbliższym otoczeniu, i o jakości życia w swojej gminie, w swoim powiecie, województwie - mówi dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

ZOBACZ TEŻ: Większe miasta z mniejszą liczbą kart do głosowania

- To dzięki tej władzy mamy chodniki w odpowiednich miejscach, dobrze zorganizowany ruch, życie w miastach lub nie, mamy na odpowiednim poziomie przedszkola, szkoły, mamy czysto lub brudno - mówi Kerger. Mimo to w ostatnich wyborach samorządowych frekwencja tylko w niektórych województwach była nieco wyższa niż 50 procent. Wyborcy z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym lub umiarkowanym oraz seniorzy, którzy do dnia głosowania skończą 60 rok życia, mają możliwość głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika. Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia tam, gdzie podczas pierwszego rozdania żadnemu z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie uda się przekroczyć progu 50 procent poparcia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS