Fakty po południu

Upały w Europie, powodzie w Afryce, monsuny w Azji. "Zmiany klimatyczne są jak przewlekła choroba"

Gigantyczne lawiny błotne zabijają setki ludzi w Afryce, woda zalewa południowo-wschodnią Azję i nawet w środku Europy huraganowy wiatr może być jak wyrok śmierci. Naukowcy alarmują - ocieplenie klimatu to nasz największy wróg.

Zwały błota zdewastowały wioski, rwąca woda miasta zmieniła w jeziora. Powodzie i lawiny błotne dosłownie zrujnowały Sierra Leone na zachodnim wybrzeżu Afryki. Niektóre doniesienia mówią już o ponad 300 ofiarach śmiertelnych, ale pod błotem i zawalonymi domami mogą być kolejne setki zabitych.

- Wszystkie nasze domy zalała woda. Odkąd to się stało, płaczemy. Został nam tylko płacz - mówi mieszkanka Freetown, Mariama Julie Koroma. To wyrąb lasów na wzgórzach, czyli działalność człowieka, spotęgował siłę żywiołu.

Lucyfer, czyli ostatnia fala upałów w Europie, podpalił niemal całe południe kontynentu. Ogromne pożary szaleją od Portugalii przez Hiszpanię, Chorwację, aż po Grecję.

Z kolei w Indiach powódź zrujnowała życie prawie 3 milionom ludzi. Niespotykanie silne monsuny zabiły blisko 200 osób, także w Nepalu. Z powodu ulewnego deszczu miliony mieszkańców Bangladeszu musieli uciekać ze swoich domów. Pod wodą znalazły się też niektóre rejony Chin.

"Przewlekła choroba"

- Zmiany klimatyczne moglibyśmy porównać do przewlekłej choroby, która będzie nas nękać coraz bardziej. Nie skończy to naszego świata, ale będzie nam bliżej do czegoś, co możemy nazwać kryzysem - tłumaczy dr hab. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Konsekwencje zmian klimatu odczuwamy już teraz i one będą tylko coraz bardziej dotkliwe. Ekstremalne zjawiska pogodowe powinny być dla nas ostrzeżeniem jeżeli chodzi o to, co dopiero nadchodzi - mówi Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

I dotyczy to również Polski, bo ostatnia nawałnica na Pomorzu to też efekt zmian w klimacie. Stacja meteorologiczna w Elblągu odnotowała podmuchy wiatru z prędkością ponad 151 kilometrów na godzinę. Nigdy wcześniej na polskich nizinach tak silnie nie wiało. Nigdy wcześniej też Ziemia nie była tak gorąca.

- Będziemy mieli coraz częściej do czynienia z falami upałów, czyli napływami powietrza z południa kontynentu, czy nawet z północnych rejonów Afryki - mówi Szymon Walczakiewicz z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zmiany nie do cofnięcia

Emisja gazów cieplarnianych, ekspansywne rolnictwo, masowa wycinka lasów - to tylko przyspiesza efekt cieplarniany. Ziemia powinna właśnie wchodzić w epokę lodowcową, tymczasem za 100 lat może być nawet o 8 stopni Celsjusza cieplej. Jeszcze w połowie XXI wieku w Oceanie Arktycznym lód ma całkowicie stopnieć.

Lodowcom we włoskich Alpach grozi roztopienie. - O 6 rano, na wysokości 2770 metrów, na przełęczy Stelvio temperatura wyniosła 12 stopni Celsjusza - mówił 5 sierpnia Umberto Capitani, dyrektor stacji narciarskiej w Stelvio.

Cofnąć tego wszystkiego już w zasadzie się nie da, ale proces wyniszczania Ziemi można spowolnić. Potrzebne są jednak zdecydowane i szybkie działania, bo dziś wyemitowany dwutlenek węgla na klimat będzie wpływać jeszcze przez 150 lat.

Autor: Przemysław Kaleta / Źródło: Fakty po południu TVN24

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Anarcho68
Anarcho68

Niektórzy chyba nie wiedzą, że kiedy powstawały bursztyny stężenie tlenu w ziemskiej atmosferze wynosiło grubo ponad 20%, a stężenie dwutlenku węgla wynosiło całe procenty, a nie kilkadziesiąt tysięcznych procenta - a jakby tego było mało, nie było wtedy na ziemi czap lodowych i lodowców!

I nie było jeszcze wtedy człowieka rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   TooKaN

   mam pytanie do redaktora.
   Czy raczycie uwzględniać proces przemagnesowania biegunów który już się rozpoczął?i swoja droga trwać będzie min 100 lat. Prognozy mówią ze za 20 lat na świecie będzie ok 5 biegunów magnetycznych. Czy nie sadzicie ze to ma wpływ na zmiany klimatu? Fajnie by było jakbyście zrobili reportaż o tym zjawisku.
   Pozdrawiam, rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Darth2vids
     Darth2vids

     To akurat bym z checia obejrzaj +1

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Opozycja rozważa różne opcje po tym, jak Barbara Nowacka została potraktowana gazem

        Opozycja rozważa różne opcje po tym, jak Barbara Nowacka została potraktowana gazem

        Barbara Nowacka, wcześniej Magdalena Biejat, Monika Wielichowska i Włodzimierz Czarzasty. Posłanki i posłowie opozycji są obecni na ulicznych protestach i także tam są chronieni przez immunitet poselski. To jednak nie uchroniło posłanki KO Barbary Nowackiej przed tym, żeby zostać potraktowaną gazem przez policjanta, chociaż pokazywała mu legitymację poselską. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiadają wniosek do marszałka Sejmu o wyjaśnienie sytuacji oraz złożenie wniosku o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

        czytaj więcej »
       • Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej dostrzegają luki w "tarczy antykryzysowej"

        Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej dostrzegają luki w "tarczy antykryzysowej"

        Branża gastronomiczna jest w zapaści. Według Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej 90 procent firm w tej branży nie ma płynności finansowej. Do końca roku pracę stracą tysiące ludzi. Przedsiębiorcy czekają na uzupełnienie luk w rządowym planie pomocowym, czyli tak zwanej tarczy antykryzysowej, bo w projekcie pominięto choćby firmy cateringowe czy te, które na rynku są od niedawna. Bez wsparcia, bez klientów i bez perspektywy odmrożenia nie przetrwają.

        czytaj więcej »
       • W całym kraju odbywają się protesty. Już nie tylko w sprawie aborcji

        W całym kraju odbywają się protesty. Już nie tylko w sprawie aborcji

        W 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych w kilkudziesięciu miastach Polski odbyły się manifestacje pod szyldem strajku kobiet. Odbywające się od pięciu tygodni protesty związane są przede wszystkim z październikowym orzeczeniem w sprawie aborcji wydanym przez Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, ale coraz częściej to również protesty w obronie innych wartości.

        czytaj więcej »
       • Barbara Nowacka potraktowana gazem. Bilans sobotniego strajku kobiet w Warszawie

        Barbara Nowacka potraktowana gazem. Bilans sobotniego strajku kobiet w Warszawie

        Posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka została w sobotę potraktowana przez policjanta gazem na strajku kobiet w Warszawie, i to pomimo tego, że okazała legitymację poselską. Jej klubowi koledzy chcą, by wyjaśnienia incydentu podjęła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Swoje postępowanie zapowiada stołeczna policja, zarzucając jednocześnie agresję liderce Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marcie Lempart. Bilans sobotniej demonstracji w Warszawie to 900 osób wylegitymowanych, 11 zatrzymanych oraz blisko 400 wniosków o ukaranie.

        czytaj więcej »
       • 17060 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Otwierają się kolejne szpitale tymczasowe

        17060 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Otwierają się kolejne szpitale tymczasowe

        Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 17060 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort podał również informację o śmierci 579 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Eksperci twierdzą, że osób zakażonych koronawirusem może być więcej. Martwi ich to, że chorzy za późno albo w ogóle się do nich nie zgłaszają i że wielu chorych po prostu się nie testuje. Tymczasem kolejne szpitale tymczasowe szykują się do otwarcia.

        czytaj więcej »
       • Rozłam między PSL i Kukiz'15. "Czara nieporozumień się przelała"

        Rozłam między PSL i Kukiz'15. "Czara nieporozumień się przelała"

        We wtorek posłowie Kukiz'15 opuścili klub Koalicji Polskiej. Gdy w ubiegłym roku przedwyborczo łączyli siły, Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że mają naczelne zadanie - budować mosty porozumienia, a Paweł Kukiz miał nadzieję na trwałe małżeństwo. Ten związek nie przetrwał próby czasu. Ze względu na różnice - jak mówi lider PSL - dotyczące racji stanu.

        czytaj więcej »
       • Negocjacje w sprawie budżetu trwają. Mateusz Morawiecki rozmawiał z Angelą Merkel

        Negocjacje w sprawie budżetu trwają. Mateusz Morawiecki rozmawiał z Angelą Merkel

        Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek w Budapeszcie z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. Politycy rozmawiali o wecie budżetu i o dobru Unii Europejskiej. Po spotkaniu wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. W piątek premier Morawiecki odbył rozmowę z Angelą Merkel. Po jej zakończeniu przekazał, że potwierdził kanclerz Niemiec gotowość do zawetowania unijnego budżetu przez Polskę.

        czytaj więcej »
       • "Nadmierne stosowanie środków przymusu". RPO w Senacie o działaniach policji wobec protestujących

        "Nadmierne stosowanie środków przymusu". RPO w Senacie o działaniach policji wobec protestujących

        W Senacie odbyła się dyskusja na temat działań policji wobec uczestników protestów po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Swoje stanowisko przedstawił ustępujący rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Sprawy zaszły za daleko - mówił Bodnar dodając, że z niepokojem patrzy na to, co policja robi na demonstracjach. Senatorowie z zaproszonymi gośćmi oglądali nagrania z ostatnich protestów. Mieli również wysłuchać informacji od ministra spraw wewnętrznych i administracji, ale Mariusz Kamiński pisemnie powiadomił marszałka Senatu, że ze względu na "liczne obowiązki" i udział w posiedzeniu Sejmu nie może uczestniczyć w obradach izby wyższej.

        czytaj więcej »
       tvnpix