Upały w Europie, powodzie w Afryce, monsuny w Azji. "Zmiany klimatyczne są jak przewlekła choroba"


Gigantyczne lawiny błotne zabijają setki ludzi w Afryce, woda zalewa południowo-wschodnią Azję i nawet w środku Europy huraganowy wiatr może być jak wyrok śmierci. Naukowcy alarmują - ocieplenie klimatu to nasz największy wróg.

Zwały błota zdewastowały wioski, rwąca woda miasta zmieniła w jeziora. Powodzie i lawiny błotne dosłownie zrujnowały Sierra Leone na zachodnim wybrzeżu Afryki. Niektóre doniesienia mówią już o ponad 300 ofiarach śmiertelnych, ale pod błotem i zawalonymi domami mogą być kolejne setki zabitych.

- Wszystkie nasze domy zalała woda. Odkąd to się stało, płaczemy. Został nam tylko płacz - mówi mieszkanka Freetown, Mariama Julie Koroma. To wyrąb lasów na wzgórzach, czyli działalność człowieka, spotęgował siłę żywiołu.

Lucyfer, czyli ostatnia fala upałów w Europie, podpalił niemal całe południe kontynentu. Ogromne pożary szaleją od Portugalii przez Hiszpanię, Chorwację, aż po Grecję.

Z kolei w Indiach powódź zrujnowała życie prawie 3 milionom ludzi. Niespotykanie silne monsuny zabiły blisko 200 osób, także w Nepalu. Z powodu ulewnego deszczu miliony mieszkańców Bangladeszu musieli uciekać ze swoich domów. Pod wodą znalazły się też niektóre rejony Chin.

"Przewlekła choroba"

- Zmiany klimatyczne moglibyśmy porównać do przewlekłej choroby, która będzie nas nękać coraz bardziej. Nie skończy to naszego świata, ale będzie nam bliżej do czegoś, co możemy nazwać kryzysem - tłumaczy dr hab. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Konsekwencje zmian klimatu odczuwamy już teraz i one będą tylko coraz bardziej dotkliwe. Ekstremalne zjawiska pogodowe powinny być dla nas ostrzeżeniem jeżeli chodzi o to, co dopiero nadchodzi - mówi Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

I dotyczy to również Polski, bo ostatnia nawałnica na Pomorzu to też efekt zmian w klimacie. Stacja meteorologiczna w Elblągu odnotowała podmuchy wiatru z prędkością ponad 151 kilometrów na godzinę. Nigdy wcześniej na polskich nizinach tak silnie nie wiało. Nigdy wcześniej też Ziemia nie była tak gorąca.

- Będziemy mieli coraz częściej do czynienia z falami upałów, czyli napływami powietrza z południa kontynentu, czy nawet z północnych rejonów Afryki - mówi Szymon Walczakiewicz z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zmiany nie do cofnięcia

Emisja gazów cieplarnianych, ekspansywne rolnictwo, masowa wycinka lasów - to tylko przyspiesza efekt cieplarniany. Ziemia powinna właśnie wchodzić w epokę lodowcową, tymczasem za 100 lat może być nawet o 8 stopni Celsjusza cieplej. Jeszcze w połowie XXI wieku w Oceanie Arktycznym lód ma całkowicie stopnieć.

Lodowcom we włoskich Alpach grozi roztopienie. - O 6 rano, na wysokości 2770 metrów, na przełęczy Stelvio temperatura wyniosła 12 stopni Celsjusza - mówił 5 sierpnia Umberto Capitani, dyrektor stacji narciarskiej w Stelvio.

Cofnąć tego wszystkiego już w zasadzie się nie da, ale proces wyniszczania Ziemi można spowolnić. Potrzebne są jednak zdecydowane i szybkie działania, bo dziś wyemitowany dwutlenek węgla na klimat będzie wpływać jeszcze przez 150 lat.

Autor: Przemysław Kaleta / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS