Upały w Europie, powodzie w Afryce, monsuny w Azji. "Zmiany klimatyczne są jak przewlekła choroba"


Gigantyczne lawiny błotne zabijają setki ludzi w Afryce, woda zalewa południowo-wschodnią Azję i nawet w środku Europy huraganowy wiatr może być jak wyrok śmierci. Naukowcy alarmują - ocieplenie klimatu to nasz największy wróg.

Zwały błota zdewastowały wioski, rwąca woda miasta zmieniła w jeziora. Powodzie i lawiny błotne dosłownie zrujnowały Sierra Leone na zachodnim wybrzeżu Afryki. Niektóre doniesienia mówią już o ponad 300 ofiarach śmiertelnych, ale pod błotem i zawalonymi domami mogą być kolejne setki zabitych.

- Wszystkie nasze domy zalała woda. Odkąd to się stało, płaczemy. Został nam tylko płacz - mówi mieszkanka Freetown, Mariama Julie Koroma. To wyrąb lasów na wzgórzach, czyli działalność człowieka, spotęgował siłę żywiołu.

Lucyfer, czyli ostatnia fala upałów w Europie, podpalił niemal całe południe kontynentu. Ogromne pożary szaleją od Portugalii przez Hiszpanię, Chorwację, aż po Grecję.

Z kolei w Indiach powódź zrujnowała życie prawie 3 milionom ludzi. Niespotykanie silne monsuny zabiły blisko 200 osób, także w Nepalu. Z powodu ulewnego deszczu miliony mieszkańców Bangladeszu musieli uciekać ze swoich domów. Pod wodą znalazły się też niektóre rejony Chin.

"Przewlekła choroba"

- Zmiany klimatyczne moglibyśmy porównać do przewlekłej choroby, która będzie nas nękać coraz bardziej. Nie skończy to naszego świata, ale będzie nam bliżej do czegoś, co możemy nazwać kryzysem - tłumaczy dr hab. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Konsekwencje zmian klimatu odczuwamy już teraz i one będą tylko coraz bardziej dotkliwe. Ekstremalne zjawiska pogodowe powinny być dla nas ostrzeżeniem jeżeli chodzi o to, co dopiero nadchodzi - mówi Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

I dotyczy to również Polski, bo ostatnia nawałnica na Pomorzu to też efekt zmian w klimacie. Stacja meteorologiczna w Elblągu odnotowała podmuchy wiatru z prędkością ponad 151 kilometrów na godzinę. Nigdy wcześniej na polskich nizinach tak silnie nie wiało. Nigdy wcześniej też Ziemia nie była tak gorąca.

- Będziemy mieli coraz częściej do czynienia z falami upałów, czyli napływami powietrza z południa kontynentu, czy nawet z północnych rejonów Afryki - mówi Szymon Walczakiewicz z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zmiany nie do cofnięcia

Emisja gazów cieplarnianych, ekspansywne rolnictwo, masowa wycinka lasów - to tylko przyspiesza efekt cieplarniany. Ziemia powinna właśnie wchodzić w epokę lodowcową, tymczasem za 100 lat może być nawet o 8 stopni Celsjusza cieplej. Jeszcze w połowie XXI wieku w Oceanie Arktycznym lód ma całkowicie stopnieć.

Lodowcom we włoskich Alpach grozi roztopienie. - O 6 rano, na wysokości 2770 metrów, na przełęczy Stelvio temperatura wyniosła 12 stopni Celsjusza - mówił 5 sierpnia Umberto Capitani, dyrektor stacji narciarskiej w Stelvio.

Cofnąć tego wszystkiego już w zasadzie się nie da, ale proces wyniszczania Ziemi można spowolnić. Potrzebne są jednak zdecydowane i szybkie działania, bo dziś wyemitowany dwutlenek węgla na klimat będzie wpływać jeszcze przez 150 lat.

Autor: Przemysław Kaleta / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS