Fakty po południu

"Nas przyzwyczajono, że będziemy pod pręgierzem krytyki przez całe życie". Wywiad z Jerzym Stuhrem

Jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Uznanie i sympatię widzów zdobył rolami w "Wodzireju", "Seksmisji", "Kilerze" czy "Pogodzie na jutro". Wkrótce odbierze Polską Nagrodę Filmową - Orła - za osiągnięcia życia. Z Jerzym Stuhrem o aktorstwie, dzieciństwie i o tym, co odegrało w jego życiu największą rolę, rozmawiał reporter TVN24 Mateusz Kudła.

Jerzy Stuhr w rozmowie z Mateuszem Kudłą wspominał, jak jego rodzice powoli godzili się z tym, że chce zostać aktorem. - Była tylko jedna prośba mojego ojca: proszę najpierw skończyć studia uniwersyteckie, potem zawodowe - przyznał.

Bardziej wyrozumiały dla aktora był jego dziadek. - Miał to dziwne poczucie humoru, takie trochę z Kafki, że oswajało się z rzeczami najbardziej ekstremalnymi, jak śmierć - wspominał.

"Ról się nie wybiera"

- Popularność przyszła do mnie bardzo szybko poprzez właśnie telewizję, ale nie była przeze mnie, przez kolegów, za bardzo ceniona. Od początku, pamiętam, to była kłopotliwa rzecz - stwierdził.

Aktor wspominał też o swoich występach w kabarecie. - Moja twarz reprezentowała to, czego nie za bardzo chciałem. Chciałem grać dramatyczne role, występować w dużym repertuarze. A tu nagle wchodzę na scenę, a na widowni szmerek, że "oho, będą wesołe rzeczy, bo wszedł ten pan od wesołych rzeczy" - mówił.

Jerzy Stuhr wspomniał też swoje spotkanie z św. Janem Pawłem II w Watykanie. Jak mówił, papież powiedział mu, że pamięta go z jego roli w "Dziadach". - Mówię: "Ojcze Święty, ale ja tam Belzebuba grałem". A on tak się patrzy, oczy mu się śmieją, choć twarz ma ściągniętą bólem, mówi: "proszę pana, ról się nie wybiera" i pokazuje na siebie - opowiadał Stuhr.

Jerzy Stuhr z Orłem za osiągnięcia życia

Jerzy Stuhr, reżyser, pedagog i aktor został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2018 za osiągnięcia życia. Werdykt członków Polskiej Akademii Filmowej ogłoszono w piątek w Warszawie. Polskie Nagrody Filmowe wręczone zostaną 26 marca.

Słabsze pokolenie

Aktor zaznaczył, że w młodości na początku nie interesował się polityką. - Byłem przyzwyczajony, że tego systemu się nie zmieni, że trzeba się w nim jakoś mieścić - mówił.

To, co go zmieniło, to wydarzenia Marca'68. - Nagle, w trzy dni to się zmieniło. Jak to szybko się dorasta! - zauważył. - Młodzi ludzie dojrzewają szalenie szybko, jeśli chodzi o emocje związane z polityką - ocenił. Zaznaczył, że wydarzenia Marca to coś, co "potem wpłynęło na jego wybory artystyczne".

Czy współcześni aktorzy mają charyzmę? - Nie - odpowiedział zdecydowanie. - Sami artyści trochę zmienili front. Wymuszono też na nich, żeby oni oscylowali między byciem celebrytą a sztuką - ocenił.

Zdaniem aktora, współcześnie "więcej czasu poświęca się promocji filmu niż na sam film". W jego opinii, dzisiejsi studenci są słabsi, jeśli chodzi o znoszenie krytyki. - Nas przyzwyczajono, że będziemy pod pręgierzem krytyki przez całe życie - zauważył. - Dlatego łatwiej znoszę "hejty" niż młodsze pokolenie - stwierdził.

Choroba wyzwala energię

Jerzy Stuhr stwierdził, że największym przeciwnikiem dla niego były choroby. Jak jednak podkreślił, "choroba uczy, że mamy jeszcze wiele sił, które musimy na 100 procent uruchomić".

- Zawsze tak mówię do ludzi chorych: proszę poszukać w sobie tej energii. Bo ona na pewno jest. Trudno znaleźć te siły, ale już się je znajdzie, to dopiero wtedy wiesz, że to już jest prawdziwe zwycięstwo - powiedział.

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty po południu TVN24

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Grzegorz 1

Tu Nagroda Nobla widze.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Chris8u0f
   Chris8u0f

   komentarz ukryty - pokaż

   Czy to prawda, ze Jerzy Stuhr nie chcial rozmawiac ze swoja zona publicznie po polsku we Wloszech?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      7
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Donald11

     Co to za bujdy?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       4
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       kg1955
       kg1955

       A po jakiemu?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. "Polska straciła czas"

          37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. "Polska straciła czas"

          O północy 37 lat temu - z soboty na niedzielę - wprowadzono stan wojenny. Na ulice miast wyszły tysiące żołnierzy, wyjechały setki czołgów i wozów bojowych, a milicja wkraczała do mieszkań i aresztowała działaczy opozycyjnych. Szacuje się, że w wyniku stanu wojennego zginęło ponad 40 osób, a aresztowanych bądź internowanych zostało ponad 10 tysięcy osób.

          czytaj więcej »
         • Najpierw zakopany żywcem, potem zamknięty w garażu. Odi czeka na nowy dom

          Najpierw zakopany żywcem, potem zamknięty w garażu. Odi czeka na nowy dom

          Nie miał szczęścia do ludzi, ale może teraz ktoś wreszcie otworzy przed nim serce i drzwi nowego domu. Historia psa Odiego wstrząsnęła całą Polską. Pies został skatowany łopatą, wrzucony do worka i żywcem zasypany gruzem. Przeżył i wciąż ufał ludziom. Jego oprawcy trafili na osiem miesięcy do więzienia. Pies z powrotem trafił do swojego właściciela, który ze skatowaniem psa nie miał nic wspólnego. Odi nigdy więcej miał nie doświadczyć zła od człowieka. Niestety, kiedy właścicielowi urodziło się dziecko, pies został wrzucony do garażu, zamknięty w ciemności i zapomniany. Trafił do schroniska i czeka na odpowiedzialnego właściciela.

          czytaj więcej »
         • Ceny prądu wzrosną lub nie. Z rządu płyną sprzeczne informacje

          Ceny prądu wzrosną lub nie. Z rządu płyną sprzeczne informacje

          Bałagan pod napięciem. - Nie będzie podwyżek cen energii - mówi premier, ale z tego, co mówi minister energii, wynika coś zupełnie innego. A z pism, które już dostają samorządy, wynikają same kłopoty. Dla prezydenta, wójta, lub burmistrza cena prądu wyższa o 70 procent oznacza, że w mieście lub gminie podrożeć może wszystko. Co na to rząd i dlaczego nie mówi jednym głosem?

          czytaj więcej »
         • Senatorowie PO chcą odwołania Biereckiego

          Senatorowie PO chcą odwołania Biereckiego

          Cud niepamięci i kręta do prawdy, czyli senator Grzegorz Bierecki o przesłuchaniu w sprawie SKOK-u Wołomin. Najpierw mówi "nie", ale potem nagle sobie przypomina. Prokurator Krajowy odświeża mu pamięć, a "skoro Prokurator Krajowy tak mówi, to pewnie tak jest". Dlaczego tak ważne są te szczegóły i dlaczego w Senacie leży wniosek o odwołanie Biereckiego z fotela szefa komisji budżetu?

          czytaj więcej »
         • Był zidentyfikowany jako niebezpieczny. Obława na napastnika ze Strasburga

          Był zidentyfikowany jako niebezpieczny. Obława na napastnika ze Strasburga

          We wtorek wieczorem w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga mężczyzna otworzył ogień do ludzi, zabijając dwie osoby i raniąc 14 osób, w tym obywatela Polski. Policja zidentyfikowała podejrzanego jako urodzonego w Strasburgu 29-letniego Cherifa Chekatta, figurującego na liście obserwacyjnej służb specjalnych jako osoba potencjalnie zagrażająca bezpieczeństwu.

          czytaj więcej »
         • Bertold Kittel Dziennikarzem Roku. Nagrody Grand Press dla TVN i TVN24

          Bertold Kittel Dziennikarzem Roku. Nagrody Grand Press dla TVN i TVN24

          Bertold Kittel został uznany za Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press miesięcznika "Press". Wraz z Anną Sobolewską i Piotrem Wacowskim otrzymał także nagrodę za reportaż "Polscy Neonaziści". Wśród laureatów znalazł się Grzegorz Głuszak. Za nami już 22. edycja jednego z najbardziej prestiżowych dziennikarskich konkursów. W tym roku podczas rozdania nagród szczególnie często padały słowa "niezależność" i "wolność".

          czytaj więcej »
         • Co dalej ze sprawą Marka Chrzanowskiego? "Zaufajmy prokuratorom"

          Co dalej ze sprawą Marka Chrzanowskiego? "Zaufajmy prokuratorom"

          Pierwsze zawiadomienie do prokuratury w sprawie Marka Chrzanowskiego wpłynęło 7 listopada. Niemal po tygodniu "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że ówczesny szef KNF miał złożyć propozycję korupcyjną Leszkowi Czarneckiemu. Dzień później Chrzanowski formalnie przestał być szefem KNF. 19 listopada w katowickiej prokuraturze zeznania składał Czarnecki. Zatrzymanie Marka Chrzanowskiego nastąpiło po 8 dniach. 29 listopada został aresztowany na dwa miesiące. Co teraz dzieje się ze śledztwem?

          czytaj więcej »
         • Bronił Kasy Krajowej, krytykował KNF. Bierecki o SKOK-u Wołomin

          Bronił Kasy Krajowej, krytykował KNF. Bierecki o SKOK-u Wołomin

          - To nie jest tak, że bandyta zawsze bije tego dobrego - oświadczył senator PiS Grzegorz Bierecki, jeden z założycieli SKOK-ów. Skomentował tak napad w 2014 roku na ówczesnego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Atak na zlecenie kierownictwa SKOK Wołomin. Skrytykował nadzór nad SKOK-iem Wołomin, jaki sprawowała KNF, bronił natomiast wcześniejszego nadzoru Kasy Krajowej SKOK.

          czytaj więcej »
         • Rolnicy zablokowali autostradę A2. Przedstawili 10 postulatów

          Rolnicy zablokowali autostradę A2. Przedstawili 10 postulatów

          W czasie, gdy premier przemawiał przed Sejmem, spotkania z nim domagali się rolnicy, którzy zablokowali przejazd autostradą A2 w rejonie Brwinowa. Mówią, że zdecydowali się na tę radykalną formę protestu, bo minister rolnictwa ich oszukuje. Sam minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przyjechał do nich. Protestujący przedstawili mu swoje żądania i dali rządowi 2 tygodnie na przygotowanie odpowiedzi.

          czytaj więcej »
         tvnpix