"Nas przyzwyczajono, że będziemy pod pręgierzem krytyki przez całe życie". Wywiad z Jerzym Stuhrem
Jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Uznanie i sympatię widzów zdobył rolami w "Wodzireju", "Seksmisji", "Kilerze" czy "Pogodzie na jutro". Wkrótce odbierze Polską Nagrodę Filmową - Orła - za osiągnięcia życia. Z Jerzym Stuhrem o aktorstwie, dzieciństwie i o tym, co odegrało w jego życiu największą rolę, rozmawiał reporter TVN24 Mateusz Kudła.
Jerzy Stuhr w rozmowie z Mateuszem Kudłą wspominał, jak jego rodzice powoli godzili się z tym, że chce zostać aktorem. - Była tylko jedna prośba mojego ojca: proszę najpierw skończyć studia uniwersyteckie, potem zawodowe - przyznał.
Bardziej wyrozumiały dla aktora był jego dziadek. - Miał to dziwne poczucie humoru, takie trochę z Kafki, że oswajało się z rzeczami najbardziej ekstremalnymi, jak śmierć - wspominał.
"Ról się nie wybiera"
- Popularność przyszła do mnie bardzo szybko poprzez właśnie telewizję, ale nie była przeze mnie, przez kolegów, za bardzo ceniona. Od początku, pamiętam, to była kłopotliwa rzecz - stwierdził.
Aktor wspominał też o swoich występach w kabarecie. - Moja twarz reprezentowała to, czego nie za bardzo chciałem. Chciałem grać dramatyczne role, występować w dużym repertuarze. A tu nagle wchodzę na scenę, a na widowni szmerek, że "oho, będą wesołe rzeczy, bo wszedł ten pan od wesołych rzeczy" - mówił.
Jerzy Stuhr wspomniał też swoje spotkanie z św. Janem Pawłem II w Watykanie. Jak mówił, papież powiedział mu, że pamięta go z jego roli w "Dziadach". - Mówię: "Ojcze Święty, ale ja tam Belzebuba grałem". A on tak się patrzy, oczy mu się śmieją, choć twarz ma ściągniętą bólem, mówi: "proszę pana, ról się nie wybiera" i pokazuje na siebie - opowiadał Stuhr.
Jerzy Stuhr, reżyser, pedagog i aktor został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2018 za osiągnięcia życia. Werdykt członków Polskiej Akademii Filmowej ogłoszono w piątek w Warszawie. Polskie Nagrody Filmowe wręczone zostaną 26 marca. Jerzy Stuhr z Orłem za osiągnięcia życia
Słabsze pokolenie
Aktor zaznaczył, że w młodości na początku nie interesował się polityką. - Byłem przyzwyczajony, że tego systemu się nie zmieni, że trzeba się w nim jakoś mieścić - mówił.
To, co go zmieniło, to wydarzenia Marca'68. - Nagle, w trzy dni to się zmieniło. Jak to szybko się dorasta! - zauważył. - Młodzi ludzie dojrzewają szalenie szybko, jeśli chodzi o emocje związane z polityką - ocenił. Zaznaczył, że wydarzenia Marca to coś, co "potem wpłynęło na jego wybory artystyczne".
Czy współcześni aktorzy mają charyzmę? - Nie - odpowiedział zdecydowanie. - Sami artyści trochę zmienili front. Wymuszono też na nich, żeby oni oscylowali między byciem celebrytą a sztuką - ocenił.
Zdaniem aktora, współcześnie "więcej czasu poświęca się promocji filmu niż na sam film". W jego opinii, dzisiejsi studenci są słabsi, jeśli chodzi o znoszenie krytyki. - Nas przyzwyczajono, że będziemy pod pręgierzem krytyki przez całe życie - zauważył. - Dlatego łatwiej znoszę "hejty" niż młodsze pokolenie - stwierdził.
Choroba wyzwala energię
Jerzy Stuhr stwierdził, że największym przeciwnikiem dla niego były choroby. Jak jednak podkreślił, "choroba uczy, że mamy jeszcze wiele sił, które musimy na 100 procent uruchomić".
- Zawsze tak mówię do ludzi chorych: proszę poszukać w sobie tej energii. Bo ona na pewno jest. Trudno znaleźć te siły, ale już się je znajdzie, to dopiero wtedy wiesz, że to już jest prawdziwe zwycięstwo - powiedział.
Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty po południu TVN24
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (4)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Tu Nagroda Nobla widze.
- 1Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
komentarz ukryty - pokaż
Czy to prawda, ze Jerzy Stuhr nie chcial rozmawiac ze swoja zona publicznie po polsku we Wloszech?
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 7Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Co to za bujdy?
- 4Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
A po jakiemu?
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
W krakowskim Zakrzówku jest poważny problem z dzikami
Dziki buszują w osiedlowych śmietnikach. To niemal codzienność mieszkańców krakowskiego Zakrzówka. W dzielnicy zadomowiło się stado dzików, a mieszkańcy boją się spacerować.
czytaj więcej »Minister Ziobro po raz kolejny oskarża TVN i mija się z prawdą
Minister Zbigniew Ziobro został przyłapany przez kamerę TVN na noszeniu broni. Teraz minister strzela na oślep i zarzuca stacji, że nie mówiła o sprawie innego ministra, Cezarego Grabarczyka. To pudło. Minister mija się z prawdą i to spektakularnie. Nie tylko o tamtej sprawie mówiliśmy, ale nawet to my ją ujawniliśmy.
czytaj więcej »Wypalanie traw jest bezsensowne. Powoduje też wielkie straty
Nadszedł pierwszy dzień wiosny. Niestety - zaczyna się też wypalanie traw. Od początku roku już prawie 3000 razy strażacy wyjeżdżali, by je gasić. "To nie ma sensu" - tak o wypalaniu traw mówią przyrodnicy i naukowcy tym, którzy chcą w ten sposób użyźnić glebę. Wypalanie powoduje wielkie straty.
czytaj więcej »Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. W Polsce jest wciąż wiele do poprawy
21 marca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. W Polsce wciąż jest wiele przykładów prześladowania i agresji na tym tle. Przedstawia je Brunatna Księga - raport Stowarzyszenia "Nigdy Więcej".
czytaj więcej »Xi Jinping kolejny raz spotkał się z Władimirem Putinem w czasie wizyty w Rosji
W poniedziałek rozmawiali cztery godziny, a w środę kolejny raz - Xi Jinping i Wladimir Putin. Przywódca Chin jest z wizytą w Moskwie. Jednym z tematów jest Ukraina. Oficjalnie Chiny chcą się przyczynić do zakończenia inwazji, choć nie nazywają jej inwazją. W praktyce proponują zwieszenie broni, a to by oznaczało, że Rosja utrzymałaby swoje terytorialne zdobycze. Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie kolejny pakiet wsparcia militarnego.
czytaj więcej »Drożyzna jest jednym z najważniejszych tematów dla Polaków w przedwyborczej debacie
Drożyzna będzie jednym z najważniejszych tematów w kampanii wyborczej dla większości Polaków. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Aż 92 procent pytanych zwróciło uwagę, że przed wyborami politycy powinni zwrócić uwagę na wzrost cen.
czytaj więcej »Rosjanie wciąż nie są w stanie zdobyć Bachmutu
Ukraiński dron zniszczył transport amunicji na Krymie. W Bachmucie brakuje napastnikowi sukcesów. Wagnerowcy coraz bardziej się boją, że zamiast zdobyć to miasto, zostaną okrążeni.
czytaj więcej »W Camp Kościuszko otwarto pierwszy stały garnizon amerykańskiej armii
Mamy w końcu pierwszy w Polsce stały garnizon amerykańskiej armii. Na razie niewielki. Otwarto go we wtorek w Poznaniu w Camp Kościuszko.
czytaj więcej »Sąd zdecydował, że prokuratura musi się zająć aferą hejterską
Prokuratura musi się zająć aferą hejterską - zdecydował sąd. Wcześniej prokuratura sprawę umorzyła, bo rzekomo nie mogła dotrzeć do świadka, "małej Emi". W aferze chodziło o oczernianie i niszczenie sędziów, którzy podpadli władzy. Po jej ujawnieniu doszło do dymisji wiceministra Łukasza Piebiaka. Teraz on twierdzi, że afery nie było, ale sąd przeciwstawia się zamiataniu sprawy pod dywan.
czytaj więcej »Ogromne pensje za niewidoczne efekty. Są kolejne przykłady na rozdawnictwo w PiS
W tajnej części umowy koalicyjnej Republikanie Adama Bielana mieli dostać od PiS-u nadzór właścicielski nad Związkiem Pracodawców Business & Science Poland - podała Wirtualna Polska. To instytucja lobbingowa, która ma działać w Brukseli. Wprawdzie efektów jej działania nie widać, ale pensje są wysokie. To kolejna instytucja oprócz NCBR nadzorowana przez ludzi Bielana.
czytaj więcej »Barcelona triumfuje w El Clasico. Robert Lewandowski miał udział przy zwycięskiej bramce
El Clasico, czyli starcie Barcelony z Realem Madryt, zawsze budzi ogromne emocje. Nie inaczej było tym razem. Barcelona pokonała Real Madryt 2:1, ale losy spotkania ważyły się do ostatnich minut. Na liście strzelców zabrakło Roberta Lewandowskiego, ale to po jego fantastycznym zagraniu padła zwycięska dla Katalończyków bramka.
czytaj więcej »Transmitowali, jak ojciec znęca się nad synem. "Jest to sytuacja ostrej przemocy"
Rodzice prowadzili transmisję w mediach społecznościowych, podczas której ojciec znęcał się nad synem - przyduszał siedmiolatka ciężarem swego ciała. Chłopiec błagał matkę o pomoc, ale kobieta nie reagowała. Rodzice już usłyszeli zarzuty, ale na proces będą czekać na wolności. Chłopiec trafił do rodziny zastępczej.
czytaj więcej »Kolejne rozmowy sprawie problemów osób z niepełnosprawnościami
Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie wciąż walczą o godne warunki życia dla swoich dorosłych już dzieci. Jedni od ponad dwóch tygodni protestują w Sejmie, inni byli dziś w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej na kolejnej turze rozmów. Jednak projekt przedstawiony przez rządzących - zdaniem protestujących - ich problemów nie rozwiązuje.
czytaj więcej »Opozycja powinna iść razem do wyborów? Tak wynika z sondażu Kantar Public
Aby pokonać PiS opozycja musi iść do wyborów razem - tak wynika z badania Kantar Public, które zostało sfinansowane z obywatelskiej zbiórki. Wspólna lista jest jedynym wariantem, który daje partiom opozycyjnym wyborcze zwycięstwo. Do natychmiastowych rozmów w tej sprawie gotowe są Koalicja Obywatelska i Lewica. Podobnego entuzjazmu nie słychać po stronie PSL-u i Polski 2050 Szymona Hołowni.
czytaj więcej »Xi Jinping rozpoczął wizytę w Moskwie
Xi Jinping u Putina. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej rozpoczął wizytę w Moskwie. Dla obu polityków ta wizyta ma znaczenie wizerunkowe. Dla Zachodu jest manifestacją wsparcia, jakie Moskwa może otrzymać od Pekinu. W agendzie rozmów - także wojna w Ukrainie, bo komuniści próbują kreować się na orędowników pokoju. Problem w tym, że w ich planach pokojowych nie ma słowa o tym, że Rosja powinna wycofać się z okupowanych ukraińskich ziem.
czytaj więcej »