Fakty po południu

Różne interpretacje wyroku TSUE. "Macie tutaj ten gorący kartofel"

Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uciekł od jednoznacznej krytyki sposobu powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Jednak prawnicy podkreślają, że Trybunał w Luksemburgu uznał w tej sprawie właściwym do oceny i podjęcia decyzji polski Sąd Najwyższy.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty po południu TVN24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Wraca sprawa śmierci Ewy Tylman. Adam Z. ponownie usiądzie na ławie oskarżonych

  Wraca sprawa śmierci Ewy Tylman. Adam Z. ponownie usiądzie na ławie oskarżonych

  Proces w sprawie śmierci Ewy Tylman ruszy od nowa. Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił wyrok sądu pierwszej instancji, który w kwietniu ubiegłego roku uniewinnił Adama Z. od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman. Apelację od wyroku wniosła prokuratura, ale też pełnomocnicy rodziny Ewy Tylman. Sąd drugiej instancji uznał, że w procesie były błędy, dlatego sprawa ponownie trafi na wokandę.

  czytaj więcej »
 • Szef ABW Piotr Pogonowski odchodzi. Opozycja dopytuje o sprawę Banasia

  Szef ABW Piotr Pogonowski odchodzi. Opozycja dopytuje o sprawę Banasia

  Krytykowany przez opozycję szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski odchodzi ze stanowiska. Jako powód podał przyczyny osobiste. Piotr Pogonowski kontrwywiadem kierował przez cztery lata. Opozycja zarzuca mu między innymi zaniedbania podczas badania przeszłości Mariana Banasia. - Jeśli ta dymisja jest skutkiem wyciągania jakichś konsekwencji, to bardzo dobrze - ocenia poseł PiS Tadeusz Cymański.

  czytaj więcej »
 • "Bardzo ważna uchwała". Posiedzenie w Sądzie Najwyższym może mieć doniosłe skutki

  "Bardzo ważna uchwała". Posiedzenie w Sądzie Najwyższym może mieć doniosłe skutki

  Sąd Najwyższy zajął się kwestią legalności zasiadania w składach sędziowskich osób powołanych na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. 60 sędziów ma odpowiedzieć na niezwykle doniosłe w skutkach pytanie: czy wyroki wydane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS są ważne? Czy muszą być bezwzględnie uchylane? To pytanie Pierwszej Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf.

  czytaj więcej »
 • "GetBack to trzy razy Amber Gold". Czy powstanie komisja śledcza?

  "GetBack to trzy razy Amber Gold". Czy powstanie komisja śledcza?

  Czy będzie komisja śledcza w sprawie afery GetBack? Po raporcie NIK, który wymienia zaniedbania państwowych instytucji w tej sprawie, coraz głośniej domaga się tego opozycja. Posłowie PiS nie chcą komisji śledczej. Zapewniają, że w tej sprawie działania organów ścigania są wystarczające, a poszkodowanym zalecają cierpliwość.

  czytaj więcej »
 • "Przyjeżdżam tu dzisiaj z ważną misją". Putin spotkał się z Netanjahu

  "Przyjeżdżam tu dzisiaj z ważną misją". Putin spotkał się z Netanjahu

  W Jerozolimie rozpoczęła się konferencja z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Bez udziału prezydenta Andrzeja Dudy, ale z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina. Przywódca Rosji został ciepło przywitany przez izraelskie władze w Jerozolimie. - Przyjeżdżam tu dzisiaj z ważną misją - powiedział Władimir Putin. Jego wizyta w Izraelu miała charakter dwustronnej. Spotkał się on z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

  czytaj więcej »
 • Sejm wkrótce ma ponownie głosować nad "ustawą represyjną"

  Sejm wkrótce ma ponownie głosować nad "ustawą represyjną"

  Sejm jeszcze w czwartek ma zdecydować o losie tak zwanej "ustawy represyjnej". Senat odrzucił ustawę w całości, ale Sejm może ponownie ją uchwalić. Projekt posłów z klubu PiS zakłada między innymi wprowadzenie nowych kar dyscyplinarnych dla sędziów, ustalenie nowej definicji sędziego, a także zmianę zasad wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej »
 • Wymiana pism między Małgorzatą Gersdorf a Julią Przyłębską

  Wymiana pism między Małgorzatą Gersdorf a Julią Przyłębską

  W czwartek przed południem rozpoczęło się posiedzenie 60 sędziów z trzech izb Sądu Najwyższego w związku z wnioskiem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa. Prof. Małgorzata Gersdorf chce ustalić, czy sędziowie powołani na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa mogą orzekać. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska chciała "zawiesić" posiedzenie, ale prof. Małgorzata Gersdorf na to nie pozwoliła. Zdaniem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego nie ma żadnego sporu kompetencyjnego między sądem, którym kieruje, a prezydentem bądź Sejmem.

  czytaj więcej »
 • Uchwała Senatu z negatywną opinią komisji sejmowej

  Uchwała Senatu z negatywną opinią komisji sejmowej

  W środę sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała decyzję Senatu o odrzuceniu "ustawy represyjnej". Politycy opozycji alarmują, że nowe przepisy otworzą furtkę do uciszania sędziów krytykujących zmiany PiS. Projekt ustawy o dyscyplinowaniu sędziów skrytykowała już między Komisja Wenecka, Parlament Europejski i amerykańscy kongresmeni.

  czytaj więcej »
 • Pierwszy przypadek koronawirusa w USA. Zwołano posiedzenie WHO

  Pierwszy przypadek koronawirusa w USA. Zwołano posiedzenie WHO

  Mimo dodatkowych środków ostrożności na lotniskach, groźny koronowirus rozprzestrzenia się na kolejne kraje. Jest już pierwszy przypadek zachowania w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory zmarło 17 osób, kilkaset jest chorych, a ponad dwa tysiące muszą przebywać w odizolowaniu. W tej sprawie pilnie zwołano posiedzenie Światowej Organizacji Zdrowia.

  czytaj więcej »
tvnpix