Fakty po południu

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Fakty po południu TVN24
  • Znani i lubiani grają razem z Orkiestrą
  • WHO: każdego roku sepsa zabija co najmniej 6-8 milionów osób

Tysiące dobrych serc co roku gra razem z WOŚP. "Do końca życia będę kwestował"

Pod batutą Jurka Owsiaka grają tysiące wolontariuszy w Polsce i na świecie. Są wśród nich debiutanci, ale i prawdziwi orkiestrowi weterani. Są też ci, którzy jako maleńkie dzieci korzystali ze sprzętu medycznego zakupionego dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Znani i lubiani grają razem z Orkiestrą

Czyją twarz ma Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? Pierwsze i słuszne skojarzenie to Jurek...

Czerwone serduszka, charakterystyczne puszki czy światełko do nieba to jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli WOŚP. Za sukcesem zbiórki rok w rok stoją tysiące Polaków, którzy - nie bacząc na pogodę - kwestują w słusznej sprawie na ulicach polskich miast.

- Gdyby nie wolontariusze, którzy grają na całym świecie i u nas w kraju, tak naprawdę tych kwot, które są zbierane, by nie było, nie byłoby tych olbrzymich sum - uważa Przemysław Ledzian, wolontariusz WOŚP w Łodzi.

Pan Przemysław wie, co mówi. Pieniądze na rzecz Orkiestry zbiera już dwunasty raz. Jest też stałym bywalcem łódzkich szpitali. Charakterystyczne WOŚP-owe serduszka naklejone na sprzęcie medycznym już dawno przestał liczyć. - Lekarze mi nie dają żadnych szans na powrót do zdrowia, mimo to ja nie tracę pogody ducha. Chcę pomagać tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują, i to naprawdę mnie wzmacnia i daje mi olbrzymią radość - mówi pan Przemysław.

Również z powodu pobytu w szpitalu wolontariuszem Orkiestry już siódmy raz jest ksiądz Kazimierz Klaban. - Jak człowiek leży cały dzień na sali i coś tam przegląda, jakieś książki czy gazety, i jakby nawet się nie chciało, to zauważy się, wpadną zawsze w oko, te serduszka ponaklejane - tłumaczy ksiądz Kazimierz Klaban, wolontariusz WOŚP, proboszcz Parafii Dobrego Pasterza w Elblągu. Do orkiestrowej kasy wpadły w tym roku nie tylko pieniądze z tacy, ale też z licytacji.

Beneficjenci zostają wolontariuszami

Po raz 31. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała z milionami Polaków

Orkiestra Jerzego Owsiaka chce pobić kolejny rekord, chociaż wiadomo, że w całej tej inicjatywie...

Dziesiąty raz Orkiestrę czymś więcej niż datkami wspomaga pan Piotr. - Pierwsze dni, tygodnie życia spędziłem właśnie w inkubatorze od Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na tamte czasy to po prostu był sprzęt, który ratuje życie - wyjaśnia Piotr Ostrowski, wolontariusz WOŚP w Szczecinie.

Wcześniakiem jest też 10-letnia Alicja. - Moja siostra urodziła się w 28. tygodniu i potrzebowała inkubatora, który zafundowała WOŚP. Postanowiłam, że będę w czasach takiej mojej młodości, takiego dojrzewania, zbierać pieniądze na WOŚP - tłumaczy Izabela, wolontariuszka WOŚP w Częstochowie.

Danego słowa trzeba dotrzymywać - siostry przy wsparciu bliskich robią to razem od pięciu lat. - Czuję się z tym dobrze i chcę to robić, bo pomaga mi to na duchu i bardzo mi to dobrze robi - mówi Alicja.

Wiele motywacji, jeden cel

Wolontariusze wychodzą na ulice pomimo nie zawsze sprzyjającej pogody. Robią wszystko, żeby zebrać jak najwięcej. W tym roku, korzystając z niedzieli handlowej, weszli do centrów handlowych.

Znana w całej Polsce wolontariuszka Jagienka Hursztyn pieniądze na ulicy zbierała już w sobotę, ale WOŚP wspomaga tez przez internetowe aukcje. Pieniądze można też dorzucać do wirtualnej skarbonki kwestującego od lat - Łukasza Berezaka. Motywacje do wspierania Orkiestry są różne. Ważne, że idzie za nimi idea, która pomaga ratować życie. - Do końca życia będę kwestował. Na ile będzie mi wystarczało sił - zapewnia Konrad Urbańczyk, wolontariusz w Poznaniu.

W tegoroczny finał Orkiestry zaangażowało się 120 tysięcy wolontariuszy.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix