Fakty po południu

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Fakty po południu
  • Premier zapowiedział powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
  • Sejmowa komisja przyjęła dwie poprawki do lex TVN

Zgody brak, zakład przetwarzania odpadów budowlanych już powstaje. Mieszkańcy Wolina protestują

Mieszkańcy Wolina protestują przeciwko planowanej budowie zakładu. Składowisko ma powstać przy osiedlu domków jednorodzinnych w obszarze chronionym Natura 2000. Mieszkańcy przygotowali petycję i liczą na reakcję władz samorządowych.

Część obszaru na wyspie Wolin, chronionego ze względu na walory przyrodnicze, jest zagrożona - tak twierdzą mieszkańcy wyspy. Dlatego protestują przeciw temu, co dzieje się na jednej z działek, która obejmuje obszar Natura 2000. Powstaje na niej zakład przetwarzania odpadów budowlanych.

- To jest wielkie obciążenie dla nas, mieszkańców, dla ekologii. Zatrucie środowiska, zatrucie wód gruntowych, tam są siedliska ptaków, tam jest las, w którym żyją zwierzęta: sarny, jelenie - mówi jedna z mieszkanek.

- Jak ci ludzie mają mieszkać tam? To się w głowie nie mieści - dodaje kolejny mieszkaniec.

Mieszkańcy Wolina liczą na to, że dzięki ich protestowi uda się nie dopuścić do powstania zakładu. - Burmistrz, zastępca, pracownicy, wszyscy jesteśmy przeciwni inwestycji w tej lokalizacji - podkreśla Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina.

Burmistrz przekonuje, że czeka na opinię inspektoratu budowlanego oraz Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, dlatego formalnej decyzji o odmowie wydania zezwolenia na inwestycję ciągle brak. Jednak mimo to zakład przetwarzania odpadów budowlanych już powstaje.

- Tego typu pomysły, tego typu inwestycje zdecydowanie nie wpisują się w model zrównoważanego rozwoju, który zakłada z jednej strony ochronę przyrody, środowiska, jak i długofalowo również dobrostan lokalnych społeczności - podkreśla Tomasz Pezold-Knežević z WWF Polska.

Petycja mieszkańców

Specustawa o lasach w Sejmie. Pytania o "Lex Izera"

Rządzący chcą wybudować fabrykę, w której będą produkowane samochody elektryczne. Tylko dlaczego...

Właściciel działki w piśmie do przewodniczącego Rady Miasta przekonuje, że w zakładzie będą przetwarzane materiały z budów gruntów rodzimych, takie jak piaski i ziemia z warstwą próchniczą, gliną i kamieniami oraz kruszywa. Dodaje, że inwestycja nie zniszczy środowiska.

To, że budowa zakładu rozpoczęła się przed uzyskaniem zezwolenia, zaufania mieszkańców do zapewnień właściciela nie zwiększa.

- Ptaki znowu są zagrożone na naszych terenach, nie możemy na to pozwolić. - zaznacza Mirella Krasucka, mieszkanka Wolina.

- Nie chcemy tego śmietniska. Wiatry, które wieją, wieją cały czas z zachodniej strony, czyli od zalewu, cały czas te pyły leciałyby na nasze domki - dodaje jeden z mieszkańców Wolina.

Mieszkańcy w petycji do burmistrz Wolina zwracają też uwagę na ryzyko zatrucia wód gruntowych, a przez to zwierząt i ich samych, bo czerpią wodę ze studni. Mieszkańcy boją się hałasu i jeżdżących w kółko samochodów ciężarowych, które będą odstraszać turystów.

O stanowisko w sprawie zakładu przetwarzania odpadów budowlanych zapytaliśmy wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdobę.

- Nie chciałbym wchodzić w kompetencje władz samorządowych w zakresie tworzenia takich miejsc, wydawania decyzji, ale oczywiście my stoimy na straży prawa, więc jeżeli tylko będzie jakakolwiek wątpliwość, to będziemy w tej sprawie interweniowali - przekazał wiceminister.

Wolińscy radni nie zgodzili się w środę na wydzierżawienie inwestorowi kilku działek, o co wnioskował.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix