
Minister przytoczył liczby. Jeden szczegół przeoczył
Do tej pory mieliśmy siedem oddziałów, a w tym roku otwieramy piętnaście - mówi Regina Lewkowicz, dyrektor XIV Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Warszawie. Szczęśliwi są ci, którzy miejsce w wymarzonej szkole już mają. Ale wielu uczniów, nawet z czerwonymi paskami, po pierwszej turze rekrutacji pozostało z niczym.
Nadal są wolne miejsca w najlepszych szkołach. 16 lipca postaramy się przekazać całościowe dane...Szef MEN: nie ma obaw, aby ktoś nie mógł kontynuować edukacji na kolejnym etapie
W Gdańsku jest 1265 uczniów, którzy nie dostali się w pierwszym naborze do żadnej z pięciu wybranych szkół średnich.
- Miasto Gdańsk przygotowało dwa razy więcej miejsc, niż w ubiegłym roku. Przygotowaliśmy 10,5 tysiąca miejsc w szkołach średnich. Okazało się, że to jest i tak za mało - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W południe w Gdańsku ruszyła dodatkowa rekrutacja.
- Planowaliśmy sześć klas po szkole podstawowej i sześć klas po gimnazjum. Zwiększyliśmy o jedną klasę po szkole podstawowej i o jedną po gimnazjum - informuje Marcin Hintz, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego imienia Józefa Wybickiego w Gdańsku.
Gdański samorząd od września otwiera dwa nowe licea. Utworzył też dodatkowe pół tysiąca miejsc w już istniejących. A to oznacza albo dodatkowe klasy, które trzeba pomieścić w czterech szkołach, albo klasy liczniejsze niż dotąd w pozostałych gdańskich liceach.
- Proszę tylko uczniów, rodziców i nauczycieli o ogromną wyrozumiałość. Przez najbliższe trzy lata te klasy będą liczyły więcej niż 30 uczniów. To oznacza, że komfort pracy, to oznacza, że to wszystko, co trzeba dla nich przygotować, będzie ogromnym utrudnieniem - tłumaczy Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.
Na Mazowszu - jak zapewniali minister, wojewoda i kurator - sytuacja ma być pod kontrolą. - Dla każdego ucznia na Mazowszu miejsce w mazowieckiej szkole znajdzie się. Uspokajam wszystkich rodziców i uspokajam wszystkich uczniów - twierdzi Aurelia Michałowska, mazowiecka kurator oświaty.
"To nie jest nasza wina"
Cały czas liczba kandydatów przewyższa liczbę miejsc, którą przygotowaliśmy. To nie jest tak, że..."Martwimy się gdzie dostawić krzesła, ławki, gdzie znaleźć miejsce dla tych młodych ludzi"
- Mówią "wybierajcie szkoły zawodowe", ale przymus wybierania szkół zawodowych, albo też skierowanie tej młodzieży do szkół zawodowych nie dlatego, że dostali słabe wyniki, tylko dlatego, że zabrakło dla nich miejsc, jest ewidentnym naruszeniem - uważa Dobrosław Bilski.
W Łodzi już pojawiła się inicjatywa pozwu zbiorowego. Rodzice chcą bronić praw swoich dzieci. A minister pytany o równy dostęp, równe szanse i przepełnione szkoły odpowiada, że nabór to odpowiedzialność samorządów. Samorządy odpowiadają, że zrobiły dużo, bo stworzyły tysiące dodatkowych miejsc.
- Słyszymy, że to jest nasza wina. Mówię "nie, to nie jest nasza wina". Robimy co możemy, miasto Gdańsk jest tego najlepszym przykładem. 503 nowe miejsca - odpowiada Aleksandra Dulkiewicz.
Uznanie dla wysiłku samorządowców minister edukacji ma, ale wybiórcze. Za przykład doskonale zrealizowanej reformy posłużyły miasta takie jak Chełm czy Stalowa Wola. Tu nawet samorządowcy przyznają, że sprzyjał im niż demograficzny z poprzednich lat.
- Myśmy czekali na ten rok 2019 z wielką nadzieją i dzisiaj wypełniamy sobie szkoły. Nasze szkoły były w pewnym stopniu puste - tłumaczy Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.
Liczby się zgadzają
Uczniowie z woj. opolskiego i kujawsko-pomorskiego poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich....Łzy lub westchnienia ulgi. Szkolny chaos i kłopoty podwójnego rocznika
- Chaos to chyba niektórzy samorządowcy próbują wprowadzić. Zwłaszcza chaos medialny - uważa jednak Dariusz Piontkowski, minister edukacji.
W Warszawie chętnych do liceów spoza stolicy jest jeszcze więcej. Ostateczne wyniki pierwszej tury naboru będą tu znane w trzecim tygodniu lipca. Miejskie statystyki pokazują wyraźnie, że miejsc w szkołach jest mniej niż chętnych. Ministerstwo przyjezdnych nie liczy. A zapewniając, że miejsc w szkołach nie zabraknie, minister sięga po przykład prestiżowego liceum, do którego dostają się prawie wyłącznie olimpijczycy.
- W liceum imienia Staszica w poprzednich latach na jedno miejsce przypadało około 1,5 kandydata. W tym roku, dla absolwentów po szkole podstawowej, bo przypomnę, że są oddzielne rekrutacje ósmoklasistów i gimnazjalistów, po szkole podstawowej przypada 1,6 kandydata, po gimnazjum 1,5 kandydata - dodaje Piontkowski.
Liczby się zgadzają, ale o pewnym szczególe minister Piontkowski zapomniał. - Do tej pory mieliśmy siedem oddziałów, a w tym roku otwieramy piętnaście. Poza tym samorząd wymusił liczebność dużą w klasach. Do tej pory klasy liczyły 28 - 30 uczniów, a klasy pierwsze od września liczyć będą 34, a nawet 36 - zauważa Regina Lewkowicz, dyrektor XIV Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Warszawie.
Różnicę uczniowie odczują już we wrześniu.
Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu
Dowiedz się więcej...
- "Można się nawet w domu uczyć". Senator radzi uczniom z podwójnego rocznika
- Podwójny rocznik walczy o miejsca w szkołach. Jak przebiega proces rekrutacji?
- Reforma "może rzutować na całe przyszłe życie", ale "wątpliwości były ignorowane"
- Czy wszyscy chętni dostaną się do liceów? Wiceminister: nigdy nie było gwarancji
- Radził uczniom, by szukali szkoły za granicą. Wiceminister składa dymisję
Komentarze (3)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Minister przytoczył liczby. Jeden szczegół przeoczył Zmień katechete
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Nie ma co bronić głupoty - sam pomysł na taką zadymę jest idiotyczny i za to nie odpowiadają samorządy....
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Pan minister pobierał edukację w domu. Niestety.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Policja szuka sprawcy napadu na stację benzynową w Suchym Lesie
Policja apeluje o pomoc w ustaleniu sprawcy napadu na stację benzynową w Suchym Lesie koło Poznania. Zamaskowany mężczyzna był uzbrojony w nóż. Zażądał od kasjerki pieniędzy. kiedy je dostał, schował je do reklamówki i wyszedł.
czytaj więcej »Policja jednak została poinformowana wcześniej o symulacji ataku na szkołę w Barczewie
Dyrektor szkoły straciła stanowisko, a sprawa trafiła do prokuratury. To konsekwencje symulowanego ataku terrorystycznego na szkołę w Barczewie, który wywołał prawdziwą panikę wśród uczniów. Okazuje się, że policja - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - otrzymała pisemne zawiadomienie o planowanych ćwiczeniach.
czytaj więcej »Śledczy: wybuch gazu w Szczyrku miał związek z pracami prowadzonymi obok gazociągu
To już nie jest domniemanie - to potwierdzony fakt. Zdaniem śledczych istnieje związek między wybuchem gazu w domu w Szczyrku a pracami budowlanymi prowadzonymi nieopodal. W czasie wykonywania przewiertu uszkodzony został gazociąg. W poniedziałek miejsce rozszczelnienia zostało zlokalizowane. Wskutek eksplozji zginęło osiem osób, w tym czworo dzieci. Sekcje zwłok jeszcze nie zostały zakończone.
czytaj więcej »Kto wystartuje w wyborach prezydenckich? Platforma zdecyduje w sobotę, Lewica do końca miesiąca
Platforma Obywatelska jest zajęta prawyborami prezydenckimi. Przed wyborami prezydenckimi ważą się jednak nie tylko losy pojedynku Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka. Lewica wciąż nie zdecydowała, kogo wystawi lub poprze. Kandydować na prezydenta chcą na pewno Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. No i oczywiście Andrzej Duda.
czytaj więcej »Prezes NIK Marian Banaś nie stawi się w Senacie
Marian Banaś nie przyjął zaproszenia na wtorkowe posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Nie odpowie zatem na żadne pytania senatorów. Wysłał pismo, w którym wytłumaczył, że prezes NIK nie odpowiada przed Senatem. Marian Banaś nie ma zamiaru rezygnować z urzędu prezesa NIK, choć CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w związku z jego oświadczeniami majątkowymi.
czytaj więcej »WADA wykluczyła Rosję z najważniejszych zawodów sportowych
Dwunastu członków Komitetu Wykonawczego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jednogłośnie podjęło decyzję o wykluczeniu Rosji z igrzysk olimpijskich i innych największych światowych imprez sportowych na cztery lata. Rosja może się od niej odwołać w ciągu trzech tygodni do Sportowego Trybunału Arbitrażowego. Od kilku lat Rosja boryka się ze skandalem dopingowym, który miał mieć tam charakter systematyczny. WADA stwierdziła, że w moskiewskim laboratorium antydopingowym w dodatku zacierano ślady fałszowania wyników.
czytaj więcej »Olga Tokarczuk ciepło przyjęta w Sztokholmie. We wtorek ma odebrać nagrodę
Tłumy przed hotelem, oczekiwanie w księgarniach - Olga Tokarczuk podbiła Sztokholm. Dziennikarze piszą o bardzo ciepłym przyjęciu. Trwa tydzień noblowski. W jego ramach odbył się i wykład, i spotkanie z Polonią, i koncert noblowski. We wtorek Olga Tokarczuk odbierze z rąk króla Szwecji literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok.
czytaj więcej »Zabójstwo rodziny w Ząbkowicach Śląskich. Policja zatrzymała 18-latka
Siedmioletni chłopiec i jego rodzice zostali zamordowani w nocy z niedzieli na poniedziałek we własnym domu, na osiedlu domków jednorodzinnych na obrzeżach Ząbkowic Śląskich. O popełnienie zbrodni podejrzewany jest 18-letni mężczyzna, który wezwał policję na miejsce zbrodni. Wszystko wskazuje na to, że to starszy syn zamordowanej pary. Został zatrzymany.
czytaj więcej »PiS wnioskuje do TK o zbadanie ustawy o KRS. Prawnicy podkreślają, że potrzebna jest nowa
Po wyroku TSUE mamy klincz w sądownictwie. Potrzebna jest nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa, jak przekonuje sędzia NSA Andrzej Kuba. Tymczasem obecną ustawą o KRS może się zająć Trybunał Konstytucyjny, bo grupa posłów PiS wniosła o zbadanie jej zgodności z konstytucją. Chodzi o kwestię jawności list poparcia kandydatów na członków sędziów KRS.
czytaj więcej »Wydatki na promocję Polski w USA. Na co idą miliony z PFN?
Cztery i pół miliona złotych w ciągu zaledwie pół roku - tyle Polaków miała kosztować poprawa wizerunku Polski w USA. Onet prześwietla wydatki Polskiej Fundacji Narodowej i podsumowuje: publiczne pieniądze wciąż płyną szerokim strumieniem do kontrowersyjnej amerykańskiej firmy PR. Na co dokładnie - nie wiadomo. Wśród licznych wydatków jest pozycja pod tytułem "przelot i zakwaterowanie Edmunda Jannigera". To były współpracownik Antoniego Macierewicza.
czytaj więcej »Niepełnosprawne dzieci z miłością do piłki nożnej walczą o puchar
Niepełnosprawne dzieci z całej Polski rywalizowały w niedzielę w Białołęckim Ośrodku Sportu o Puchar Amp Futbol Polska 2019.
czytaj więcej »Wirujący lajkonik i dorożki. 131 szopek stanęło do konkursu
Bogato zdobione, z wieloma wieżami, tradycyjne, ale i nietypowe, w skali mikro, albo "ekologiczne". Krakowianie po raz kolejny zmierzyli się w konkursie na najpiękniejsze szopki.
czytaj więcej »Zmotoryzowani Mikołaje spełnili życzenia dzieci w Szczecinie i w Łodzi
Motocykliści ze Szczecina przebrali się za świętych Mikołajów i odwiedzili młodych pacjentów w szpitalu - oczywiście, przywożąc prezenty. W Łodzi zaś Mikołaje na motocyklach spełnili życzenia dzieci z domów dziecka.
czytaj więcej »Potężny pożar w chlewni pod Śremem. Zginęło 800 zwierząt
Pożar chlewni w miejscowości Zawory w powiecie śremskim spowodował dotkliwe straty dla hodowców. Strażacy uratowali ponad 1,5 tysiąca świń, ale około osiemset zwierząt zginęło. Nie ucierpiał żaden z pracowników. Z ogniem walczyło 19 zastępów straży pożarnej.
czytaj więcej »Krótka lista pewnych kandydatów na prezydenta w 2020 roku
Kto będzie w przyszłym roku kandydował na prezydenta Polski? Na około pół roku przed wyborami tylko dwóch kandydatów jest pewnych: kandydat PiS Andrzej Duda i lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Platforma Obywatelska jest po sobotniej debacie Małgorzata Kidawa-Błońska kontra Jacek Jaśkowiak i wybierze swojego kandydata 14 grudnia. W Lewicy wciąż brak decyzji, prawybory odbywają się też w Konfederacji.
czytaj więcej »