W Polsce wielu ignoruje ryzyko czerniaka. "Rakoobrona" ma to zmienić
W czasie wakacji nad polskim morzem warto zejść z leżaka i wejść do namiotu "Rakoobrony", który od poniedziałku stoi na gdyńskiej plaży. To może być krótka chwila, która wydłuży życie. Warto pamiętać, że czerniak jest bezwzględny i śmiertelny oraz warto umieć dostrzec na skórze groźne zmiany. W Polsce co roku czerniak atakuje 2,5 tysiąca osób. Połowa z nich umiera.
O tym, że promieniowanie słoneczne może być dla człowieka śmiertelnie niebezpieczne, wiadomo nie od dziś. Ale dermatolodzy alarmują, że jeśli chodzi o wywoływanie nowotworów, to zbyt długie przebywanie na słońcu może być nawet groźniejsze niż dym papierosowy.
- Czerniak ma dużą tendencję do rozsiewu na cały organizm, wówczas sprawa staje się już nieciekawa, ponieważ jest wtedy trudny w leczeniu - tłumaczy dermatolog Katarzyna Czujkowska.
Niska świadomość
Wśród nowotworów skóry najbardziej złośliwy jest czerniak. Mimo, że widoczny gołym okiem, zbyt często bagatelizowany.
- Wciąż świadomość w zakresie czerniaka jest dość niska, dlatego to uświadamianie jest konieczne - tłumaczy Katarzyna Kozłowska, koordynator kampanii "Rakoobrona". - Ludzie się chyba jeszcze boją (iść od lekarza - przyp. red.). Boją się, że zostanie coś zdiagnozowane - dodaje.
W Polsce co roku czerniaka diagnozuje się u dwóch i pół tysiąca osób, z czego połowa umiera. To o dwadzieścia procent więcej niż średnia europejska. Dane są alarmujące.
Kiedy na skórze pojawiają się nowe, rosnące, swędzące czy krwawiące zmiany niektórzy nie zgłaszają się z nimi do lekarza. Mimo, że wyniki badań są jednoznaczne: wcześnie wykryty czerniak jest wyleczalny u 90 procent pacjentów.
Krem z filtrem to podstawa
Jeszcze przez kilka dni w ramach kampanii profilaktycznej, której patronuje minister zdrowia, na gdyńskiej plaży bezpłatnie można zbadać wszelkie niepokojące zmiany skórne, a także dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznej.
Nadal nie dla wszystkich jest to jasne, że należy korzystać z kremów z filtrem do opalania. Na dorosłych ciąży szczególna odpowiedzialność. Nie tylko za siebie, ale też za dzieci.
- Wiele badań potwierdza, że właśnie oparzenie we wczesnym dzieciństwie, zwłaszcza u dzieci do trzeciego roku życia, powoduje zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów w wieku późniejszym - mówi dermatolog prof. Anna Woźniacka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.
Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (1)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Stosowanie kremów z filtrami o wiele bardziej przyczynia się do zachorowań na raka, niż opalanie. Ale to jest tak jak z firmami farmaceutycznymi, wmówić ludziom, że bez tego ani rusz, bo umrzesz i biznes się kręci.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
W Nowem spłonął zabytkowy wiatrak. Według wstępnych ustaleń to było podpalenie
W Nowem w powiecie świeckim spłonął zabytkowy wiatrak typu holenderskiego, który od ponad stu pięćdziesięciu lat był wizytówką miasta. Według wstępnych ustaleń ktoś celowo podłożył ogień. Sprawcy grozi osiem lat więzienia.
czytaj więcej »Rząd chwali się zwalczaniem przemocy domowej, opozycja zgłasza kolejne postulaty
Ustawa antyprzemocowa ma sto dni i chwali się nią dziś Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki niej blisko 800 sprawców przemocy domowej zostało natychmiastowo odizolowanych od swoich ofiar, bez czekania na decyzję sądu. W ogromnej większości przypadków oprawcami są mężczyźni. Opozycja w Dniu Kobiet przypomina o postulatach równości płac i bardziej zdecydowanego ścigania i karania za gwałt.
czytaj więcej »Lekarze: USG piersi powinno być wykonywane obowiązkowo u każdej ciężarnej
Ciąża nie chroni przed rakiem - śląscy lekarze obalają mity i apelują do parlamentarzystów, aby USG piersi u ciężarnych było obowiązkowe i bezpłatne. Na raka piersi choruje coraz więcej młodych kobiet, a wcześnie wykryty nowotwór to większa szansa na wyleczenie.
czytaj więcej »Rodzie dzieci chorych na raka apelują o szczepienia
Rodzice dzieci chorych onkologicznie chcą jak najszybciej zaszczepić się przeciw COVID-19, bo nie chcą zakazić koronawirusem swoich pociech, które mają obniżoną odporność. Stąd apel do rządu, żeby mogli uzyskać szczepionkę wcześniej. Wciąż nie ma odpowiedzi resortu zdrowia, choć grupa takich rodziców nie jest duża.
czytaj więcej »Wraca dyskusja o środkach z OFE
W czerwcu mają wejść w życie przepisy, które zlikwidują Otwarte Fundusze Emerytalne. Do sierpnia osoby, które mają w nich środki, będą musiały podjąć decyzję, czy chcą je przetransferować na Indywidualne Konta Emerytalne czy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym mogą być dziedziczone, ale ich przetransferowanie będzie się wiązało z opłatą wynoszącą 15 procent. Domyślną opcją ma być właśnie transfer do IKE.
czytaj więcej »Do szpitali trafiają z COVID-19 coraz młodsi. Lekarze apelują: nie lekceważmy objawów
Lekarze mówią, że wśród pacjentów z COVID-19 mają coraz więcej 30-latków i 40-latków, że coraz więcej pacjentów ma nietypowe objawy zakażenia. Na co i kiedy reagować, w jakim momencie powinna nam się zapalić lampka alarmowa? Jakich objawów bezwzględnie nie lekceważyć?
czytaj więcej »Opozycja chce wstrzymania fuzji Orlenu i Lotosu
Koalicja Obywatelska stanowczo sprzeciwia się połączeniu Orlenu i Lotosu do czasu wyjaśnienia zarzutów medialnych wobec Daniela Obajtka, prezesa Orlenu. Ponadto politycy KO zarzucają Danielowi Obajtkowi, że zawyża ceny paliw. Komisja Europejska wymaga, aby Orlen i Lotos sprzedały część swojego majątku przed fuzją. Dla polityków opozycji to "wyprzedaż majątku narodowego". Nie wiadomo, kto miałby kupić między innymi dużą część stacji benzynowych Lotosu. Na protesty opozycji odpowiedzieli Daniel Obajtek i spółka Lotos.
czytaj więcej »Tak wycofano akt oskarżenia wobec Obajtka z sądu. "Wyborcza" prześledziła losy "specprzepisu"
Jak opisuje "Gazeta Wyborcza", Daniel Obajtek został w 2013 roku oskarżony o współpracę ze zorganizowaną grupą przestępczą. Po przejęciu władzy Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło specjalny przepis, który pozwolił prokuraturze wycofać z sądu akt oskarżenia i umorzyć śledztwo.
czytaj więcej »Śledczy ustalili już najbardziej prawdopodobną wersję w sprawie przyczyn wypadku autokaru na A4
Pięć ofiar śmiertelnych, kilkudziesięciu rannych i pierwszy zarzut. Kierowcę autokaru, który w piątek wypadł z trasy na autostradzie A4 w okolicy Jarosławia, prokuratura podejrzewa o nieumyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym. Śledczy ustalili już najbardziej prawdopodobną wersję wypadku.
czytaj więcej »"Cały czas oddział zakaźny jest pełen". Rusza działalność kolejnych szpitali tymczasowych
W poniedziałek do Polski dotarło 380 tysięcy dawek szczepionki Pfizera i 340 tysięcy od firmy AstraZeneca. I choć Polska zbliża się do czterech milionów wykonanych szczepień, to wciąż nie zakończono szczepień "grupy zero", czyli lekarzy i pracowników domów pomocy społecznej. W całym kraju zajętych jest już ponad 17 tysięcy łóżek covidowych i ponad 1800 respiratorów. Dlatego kolejne miasta ponownie otwierają szpitale tymczasowe.
czytaj więcej »Burza po wywiadzie z księżną Meghan i księciem Harrym. "To było porażające"
Książę Harry i księżna Meghan udzielili bardzo osobistego wywiadu. Meghan opowiedziała między innymi o swoich myślach samobójczych, które miała po tym, jak będąc członkiem rodziny królewskiej, doświadczyła rasizmu, obojętności i kłamstwa. Ponadto para wyjawiła, że ich drugim dzieckiem będzie dziewczynka, która urodzi się latem. Wywiad przeprowadziła Oprah Winfrey.
czytaj więcej »Dzień Kobiet z piskiem opon. Tor Białystok zaprasza panie do ćwiczenia driftu
Zamiast goździków jest drift. Zamiast czekoladek - nauka bezpiecznej jazdy. Tak w Białymstoku świętuje się Dzień Kobiet. Wszystkie panie zaprasza Tor Białystok.
czytaj więcej »W Czechach szpitale są pełne. Studenci medycyny mogą być wzywani do pracy
Rząd Czech wprost przyznaje, że czeska służba zdrowia przestała już być wydolna. W szpitalach brakuje miejsc dla zakażonych, a personel medyczny jest na skraju wytrzymania, dlatego rząd podjął decyzję o skierowaniu do pracy w szpitalach studentów medycyny oraz uczniów średnich szkół medycznych.
czytaj więcej »"Mam nadzieję, że 2021 będzie rokiem wolności kobiet"
Według raportu Komisji Europejskiej pandemia COVID-19 jeszcze bardziej zaostrzyła nierówności między kobietami a mężczyznami praktycznie we wszystkich dziedzinach życia - zarówno w Europie, jak i poza nią. W wielu miejscach świata kobiety wciąż walczą o swoje prawa. Czego życzą sobie w przededniu swojego święta?
czytaj więcej »Sanatoria znów będą otwarte, ale obowiązuje je specjalny reżim sanitarny
Sanatoria już czekają na pacjentów. Od 11 marca znów będą otwarte, ale w reżimie sanitarnym. Kuracjusze nie rozpoczną turnusu bez negatywnego testu na obecność koronawirusa albo bez szczepienia. Do końca miesiąca leczenie w uzdrowiskach rozpocznie nawet 25 tysięcy osób. Wielu na pobyt w sanatorium czeka od dawna.
czytaj więcej »