Fakty po południu

W Polsce wielu ignoruje ryzyko czerniaka. "Rakoobrona" ma to zmienić

W czasie wakacji nad polskim morzem warto zejść z leżaka i wejść do namiotu "Rakoobrony", który od poniedziałku stoi na gdyńskiej plaży. To może być krótka chwila, która wydłuży życie. Warto pamiętać, że czerniak jest bezwzględny i śmiertelny oraz warto umieć dostrzec na skórze groźne zmiany. W Polsce co roku czerniak atakuje 2,5 tysiąca osób. Połowa z nich umiera.

O tym, że promieniowanie słoneczne może być dla człowieka śmiertelnie niebezpieczne, wiadomo nie od dziś. Ale dermatolodzy alarmują, że jeśli chodzi o wywoływanie nowotworów, to zbyt długie przebywanie na słońcu może być nawet groźniejsze niż dym papierosowy.

- Czerniak ma dużą tendencję do rozsiewu na cały organizm, wówczas sprawa staje się już nieciekawa, ponieważ jest wtedy trudny w leczeniu - tłumaczy dermatolog Katarzyna Czujkowska.

Niska świadomość

Wśród nowotworów skóry najbardziej złośliwy jest czerniak. Mimo, że widoczny gołym okiem, zbyt często bagatelizowany.

- Wciąż świadomość w zakresie czerniaka jest dość niska, dlatego to uświadamianie jest konieczne - tłumaczy Katarzyna Kozłowska, koordynator kampanii "Rakoobrona". - Ludzie się chyba jeszcze boją (iść od lekarza - przyp. red.). Boją się, że zostanie coś zdiagnozowane - dodaje.

W Polsce co roku czerniaka diagnozuje się u dwóch i pół tysiąca osób, z czego połowa umiera. To o dwadzieścia procent więcej niż średnia europejska. Dane są alarmujące.

Kiedy na skórze pojawiają się nowe, rosnące, swędzące czy krwawiące zmiany niektórzy nie zgłaszają się z nimi do lekarza. Mimo, że wyniki badań są jednoznaczne: wcześnie wykryty czerniak jest wyleczalny u 90 procent pacjentów.

Krem z filtrem to podstawa

Jeszcze przez kilka dni w ramach kampanii profilaktycznej, której patronuje minister zdrowia, na gdyńskiej plaży bezpłatnie można zbadać wszelkie niepokojące zmiany skórne, a także dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznej.

Nadal nie dla wszystkich jest to jasne, że należy korzystać z kremów z filtrem do opalania. Na dorosłych ciąży szczególna odpowiedzialność. Nie tylko za siebie, ale też za dzieci.

- Wiele badań potwierdza, że właśnie oparzenie we wczesnym dzieciństwie, zwłaszcza u dzieci do trzeciego roku życia, powoduje zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów w wieku późniejszym - mówi dermatolog prof. Anna Woźniacka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
A_Ra

Stosowanie kremów z filtrami o wiele bardziej przyczynia się do zachorowań na raka, niż opalanie. Ale to jest tak jak z firmami farmaceutycznymi, wmówić ludziom, że bez tego ani rusz, bo umrzesz i biznes się kręci.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Godziny rektorskie dla studentów, którzy chcą protestować

    Godziny rektorskie dla studentów, którzy chcą protestować

    Środowisko akademickie strajkuje razem z kobietami. Największe uczelnie w Polsce zwolniły w środę studentów i doktorantów z zajęć, by mogli uczestniczyć w protestach. Z dewizą "nec temere, nec timide", czyli bez strachu, ale z rozwagą, rozpoczęła się demonstracja na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Bez wulgarnych transparentów i okrzyków, a do tego z zachowaniem dystansu. Kolegium rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego apeluje do władz o zażegnanie konfliktu społecznego.

    czytaj więcej »
   • Odwołane zajęcia, zwolnienia z pracy. Siódmy dzień protestów po orzeczeniu w sprawie aborcji

    Odwołane zajęcia, zwolnienia z pracy. Siódmy dzień protestów po orzeczeniu w sprawie aborcji

    W Krakowie przed rozpoczęciem dyżuru protestowali pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego. W Warszawie setki demonstrantów pojawiły się przed siedzibą Ordo Iuris. W Łodzi, według szacunków organizatorów, w proteście wzięło udział około 10 tysięcy osób. To już siódmy dzień protestów, które rozpoczęły się w zeszły czwartek po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

    czytaj więcej »
   • 16 300. Najwyższa dobowa liczba zachorowań

    16 300. Najwyższa dobowa liczba zachorowań

    Resort zdrowia potwierdził we wtorek 16 300 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. To najwyższa dobowa liczba nowych zakażeń od początku epidemii. Szpitale pękają w szwach, pacjentów zakażonych koronawirusem przybywa lawinowo. Tym trudniej zrozumieć sytuację, która wydarzyła się w Tychach. Pacjent z zakażony SARS-CoV-2 uciekł z karetki pogotowia. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.

    czytaj więcej »
   • Senat przyjął poprawki do ustawy covidowej

    Senat przyjął poprawki do ustawy covidowej

    Ustawą dotyczącą między innymi pracy medyków zajął się Senat. Sejmowy projekt zakładał przyznanie dodatków do wynagrodzeń medykom skierowanym do walki z epidemią przez wojewodę, jednak senatorowie przyjęli poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 procent będzie przysługiwać wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19.

    czytaj więcej »
   • Rząd przedstawił szczegóły wsparcia dla najbardziej dotkniętych branż

    Rząd przedstawił szczegóły wsparcia dla najbardziej dotkniętych branż

    Od soboty cała Polska jest objęta czerwoną strefą, czyli w sklepach obowiązują limity, restauracje mogą serwować dania jedynie na wynos, a kluby fitness są zamknięte. Rząd zamknął część branż niemal z dnia na dzień - podkreślają przedsiębiorcy. Teraz premier Mateusz Morawiecki obiecuje pomoc. Ma ona dotyczyć gastronomii, rozrywki, branży fitness, sklepów i bazarów.

    czytaj więcej »
   • Żandarmeria Wojskowa będzie pomagała policji. "Nie ma w tym nic nic nadzwyczajnego"

    Żandarmeria Wojskowa będzie pomagała policji. "Nie ma w tym nic nic nadzwyczajnego"

    Od środy 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej mają wspierać policję w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Rządzący zapewniają, że to rutynowe działanie związane z epidemią. Jednak protestujący i opozycja obawiają się, że żołnierze zostaną wykorzystani do tłumienia manifestacji przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, którego prezesem jest Julia Przyłębska.

    czytaj więcej »
   • Miley Cyrus, Dua Lipa i Zara Larson. Światowe gwiazdy komentują sytuację w Polsce

    Miley Cyrus, Dua Lipa i Zara Larson. Światowe gwiazdy komentują sytuację w Polsce

    Zagraniczne protesty i głosy, które trudno zignorować, bo oprócz Polaków mieszkających poza granicami kraju, w sprawie niemal całkowitego zakazu aborcji w Polsce, głos zabrały także gwiazdy. Swój zdanie w mediach społecznościowych publicznie wyraziła Miley Cyrus, Dua Lipa, Zara Larson, czy gwiazda serialu "Opowieść podręcznej" Nina Kiri. Oznacza to, że o sprawie kobiet w Polsce i kwestii aborcji usłyszały miliony ludzi na całym świecie.

    czytaj więcej »
   • Nowa ustawa, brak publikacji wyroku TK? Scenariusze rozwiązania sporu wokół aborcji

    Nowa ustawa, brak publikacji wyroku TK? Scenariusze rozwiązania sporu wokół aborcji

    Po sześciu dniach, od trwających protestów w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji, głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, zabrała też Julia Przyłębska. Jednak prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, choć miał możliwość odpowiedzi, pytania dziennikarzy zbył milczeniem. W tle dyskusji o samym orzeczeniu dotyczącym aborcji - debata czy to w ogóle orzeczeniem jest, jeśli Trybunał Konstytucyjny nie został powołany zgodnie z prawem - mówi o tym Koalicja Obywatelska. Z kolei Lewica chce pełnej legalizacji aborcji i w tej sprawie zapowiada projekt ustawy.

    czytaj więcej »
   • Burzliwe obrady Sejmu. Ostre słowa Terleckiego, interwencja Straży Marszałkowskiej, zablokowana mównica

    Burzliwe obrady Sejmu. Ostre słowa Terleckiego, interwencja Straży Marszałkowskiej, zablokowana mównica

    We wtorek Sejm po godzinie 10 rozpoczął zaplanowane na dwa dni posiedzenie. Podczas ob rad niektórzy posłowie opozycji mieli maseczki z czerwoną błyskawicą - symbolem Strajku Kobiet i trwających od czwartku protestów, dotyczących wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Skomentował to prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości, który w symbolu widzi znaki "do złudzenia przypominające symbole Hitlerjugend i SS". Następnie posłanki Lewicy zeszły w stronę miejsc posłów Prawa i Sprawiedliwości i próbowały otoczyć Jarosława Kaczyńskiego, ale na pomoc ruszyli mu posłowie jego partii. Ryszard Terlecki wezwał Straż Marszałkowską do przeprowadzenia interwencji.

    czytaj więcej »
   • Nowe zasady w szkołach. Jak przebiega nauka zdalna?

    Nowe zasady w szkołach. Jak przebiega nauka zdalna?

    Część uczniów szkolne ławki zamieniła na domowe biurka. Samorządy i dyrektorzy szkół radzą sobie, jak mogą. W poniedziałek zawiesił się najpopularniejszy program do nauki zdalnej. Obecnie do placówek uczęszczają tylko dzieci nauczania początkowego - klasy 1-3.

    czytaj więcej »
   tvnpix