Fakty po południu

  • Foto: tvn24 | Video: Stefania Kulik / Fakty po południu
  • "Być może pan prezydent powinien sam rozważyć takie przekwalifikowanie w przyszłości"
  • "Dostaliśmy ogromne 2080 złotych przez 10 miesięcy". Kluby nocne wznawiają działalność

Najstarsza mieszkanka gminy Godów już zaszczepiona. Wszystkim poleca szczepionkę

Pierwsi seniorzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki. Rząd ustalił kolejność szczepień, ale gdyby istniało ryzyko zmarnowania szczepionki, to dopuszczalne jest szczepienie poza kolejnością. Tak było w śląskiej gminie Godów. Wśród zaszczepionych w Godowie jest najstarsza mieszkanka - 101-letnia pani Anna Popiołek.

W poniedziałek ruszają masowe szczepienia. Jak przygotować się do wizyty w punkcie szczepień?

W poniedziałek ruszają szczepienia seniorów. Pierwsze dawki mają trafić do punktów szczepień...

Pani Anna Popiołek w tym roku kończy 101 lat. Jest najstarszą mieszkanką gminy Godów. Jak tylko pojawiła się szansa na zaszczepienie przeciw COVID-19, od razu się zgodziła. - Po szczepieniu bardzo dobrze. To ani nie poczułam. Bólu nic - podkreśla.

- Zadzwonili trzy dni przed tym, że o tej i o tej godzinie, pani doktor przyjdzie szczepić. Pani doktor przyjechała, zaszczepiła i wszystko w porządku - tłumaczy Janina Tekieli, córka pani Anny.

Zgodnie z programem rządu pierwsze szczepienia seniorów ruszają 25 stycznia. W gminie Godów możliwość, by zaszczepić się wcześniej, pojawiła się w momencie ryzyka zmarnowania szczepionek. Gmina dostała 90 szczepionek dla domu pomocy społecznej, w którym potrzebnych było 36 dawek. Dlatego podjęto decyzję o rozpoczęciu szczepień seniorów powyżej 80 roku życia, żeby nie zmarnować żadnej dawki.

- Uznaliśmy, że najlepiej będzie zaszczepić już właśnie seniorów, tych 80 plus. Myśmy je chętnie wykorzystali do zaszczepienia tych najstarszych naszych podopiecznych - tłumaczy dr Eugeniusz Brzemia, specjalista medycyny rodzinnej z Godowa.

Taką możliwość daje rozporządzenie Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 roku. W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się odstępstwo od obowiązku stosowania wskazanej kolejności szczepień i szczepienie osób z innych grup w ramach jednego etapu, a także w ramach różnych etapów.

- Nieszczęściem jest wyrzucenie, zmarnowanie niewykorzystanej dawki szczepionki. Powinniśmy w takich sytuacjach sięgać właśnie do list rezerwowych. Jeśli mamy problem z dojazdem kogoś z listy rezerwowej, to powinniśmy zaszczepić osobę kolejną, z grupy na przykład 1b czy 1c - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19. - Każda szczepionka jest na wagę życia i zdrowia, i dlatego nie wolno jej zmarnować - podkreśla.

Pani Anna poleca szczepienie się

Do niedzieli w Polsce wykonano ponad 700 tysięcy szczepień przeciw COVID-19. Liczba zutylizowanych dawek szczepionki wyniosła dokładnie 1905. Jak podkreślają lekarze, teraz liczy się każda dawka. Tym bardziej, że zainteresowanie wśród seniorów jest ogromne.

- Chętnych jest dużo więcej, niż my w tej chwili możemy zaszczepić. Z biegiem czasu, jak tych szczepionek będzie więcej, to my tę ilość szczepień jeszcze na pewno zwiększymy. Tak, żeby to zrobić jak najszybciej - twierdzi dr Eugeniusz Brzemia.

Dzięki decyzji o wcześniejszym szczepieniu udało się zaszczepić 56 seniorów. Pani Anna Popiołek teraz czeka na drugą dawkę szczepionki i poleca szczepienie się wszystkim seniorom. - Ja myślę, że się mają szczepić - mówi.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Stefania Kulik / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix