Ahmed zmarł we wrześniu niedaleko wsi Frącki. "Do tej pory nie mamy pojęcia, jaka była przyczyna śmierci"
Gdzie jest ciało Ahmeda Hamida - pierwszej śmiertelnej ofiary kryzysu na granicy z Białorusią? Od miesiąca polskich urzędników pyta o to jego rodzina. Bezskutecznie. Dlaczego bliscy Ahmeda miesiąc od jego śmierci w lesie na Podlasiu nie mogą pochować go w Iraku?
Stan wyjątkowy przy granicy polsko-białoruskiej skończy się na początku grudnia i nie można go...Rząd planuje zbudować mur na granicy polsko-białoruskiej. Kaczyński: wykonawcy już wybrani
- Do tej pory nie mamy pojęcia, jaka była przyczyna śmierci Ahmeda i kiedy dostaniemy ciało. Za każdym razem, gdy o to pytamy, odpowiedź brzmi: "musicie czekać, prowadzimy śledztwo i nie możemy udostępnić raportu medycznego" - opowiada Tabarek Hamid, siostra Ahmeda.
Ahmed był pierwszą śmiertelną ofiarą kryzysu na granicy z Białorusią. Mężczyzna wędrował z dwoma innymi, poznanymi w drodze Irakijczykami. Zmarł 19 września w lesie - niedaleko wsi Frącki na Podlasiu. To z tamtego miejsca towarzysze Ahmeda po raz ostatni wysłali wiadomość do jego rodziny. Była w niej podana lokalizacja.
Polscy ratownicy medyczni próbowali reanimować Ahmeda. - EKG - oczywiście długi zapis - nie wykazało żadnych cech czynności elektrycznej serca, w związku z czym stwierdzono zgon - relacjonuje Wiktor Lemiesz, lekarz.
- Sekcja zwłok będzie niezwykle drobiazgowa - zapowiadał 20 września na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński.
"Postępowanie władz nie jest prawidłowe"
Sprawą śmierci Ahmeda zajęła się prokuratura w Suwałkach, która nie chce udzielać wywiadów ani informacji. - Rodzina powinna się skontaktować z prokuratorem prowadzącym - przekazuje tylko Wojciech Piktel z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.
Na pytania o śmierć Ahmeda nie odpowiedzieli przed kamerą redakcji TVN24 przedstawiciele Prokuratury Krajowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Straż Granicznej.
- Takie postępowanie władz nie jest prawidłowe. I w szczególności nie powinno odbywać się z pominięciem rodziny - uważa Magdalena Zgłobica, prawniczka, która już skontaktowała się z rodziną Ahmeda i zadeklarowała pomoc prawną pro bono. - Tej rodzinie przysługuje przecież w tej sprawie status strony pokrzywdzonej. Jednym z podstawowych obowiązków prokuratora w tego typu sprawach jest odszukanie i skontaktowanie się z pokrzywdzonymi, czyli w tym w wypadku z tą rodziną - dodaje.
Słowa współczucia do siostry i matki płyną również ze wsi Frącki, niedaleko której zmarł Ahmed. - Jaka ludzka krzywda dzieje się tym ludziom. Serdecznie bym przeprosił ich za to, co niektórzy robią, ja tego bym na pewno nie zrobił - mówi Jerzy Selwent, mieszkaniec wsi Frącki.
Po interwencji redakcji TVN24 do rodziny Ahmeda nieoficjalnie dotarła informacja, że jego ciało ma wrócić do Iraku w najbliższym tygodniu.
Autor: Piotr Czaban / Źródło: Fakty po południu
Dowiedz się więcej...
- Jak Polacy oceniają działania rządu na granicy polsko-białoruskiej?
- Władze Michałowa postanowiły stworzyć tymczasowe schronienie dla migrantów
- Stan wyjątkowy został przedłużony. Posłowie przynieśli na debatę zdjęcia dzieci migrantów
- Stan wyjątkowy przy granicy przedłużony o 60 dni. Sejm wyraził zgodę
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
KPO coraz bliżej? Posłowie wracają do nowelizacji ustawy wiatrakowej
Posłowie wracają do nowelizacji ustawy wiatrakowej. To jeden z tak zwanych kamieni milowych na drodze Polski do unijnych miliardów na KPO. Zmienione w 2016 roku przez Zjednoczoną Prawicę przepisy zatrzymały rozwój farm wiatrowych. Teraz jest problem. Po pierwsze - z powodu braku energii. Po drugie - z powodu zobowiązań klimatycznych. Stawką są unijne miliardy.
czytaj więcej »Szlaki w Tatrach zostały ponownie otwarte. Jednak TOPR-owcy apelują o ostrożność
Tatry są znowu otwarte dla wędrowców i narciarzy - z wyjątkiem czterech szlaków. Między innymi tego z Palenicy do Morskiego Oka. Zagrożenie lawinowe jest już mniejsze, ale nie minęło całkowicie. Dlatego TOPR-owcy apelują o ostrożność.
czytaj więcej »Ustawa sądowa. Komisja sejmowa zaleca odrzucenie poprawek Senatu
Posłowie PiS negatywnie ocenili na posiedzeniu komisji sejmowej wszystkie poprawki Senatu do nowej ustawy sądowej. Minister Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnił, że poprawki idą dalej niż jest to konieczne, by uzyskać miliardy euro z Unii Europejskiej. Opozycja przekonywała, że unijnym warunkiem jest praworządność, a niektóre zapisy ustawy są sprzeczne z konstytucją.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi w Turcji. Polscy strażacy pomagają w akcji
Polscy strażacy są wśród zagranicznych ratowników, ktorzy pomagają wydobywać spod gruzów ofiary trzęsienia ziemi. Wylądowali w Turcji po 2 nad ranem lokalnego czasu. Gdy jechali do miejscowości Adiyaman, zostali zatrzymani przez mieszkańców Besni, którzy poprosili ich o pomoc.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie. Władimir Putin prawdopodobnie szykuje kolejną ofensywę
Rosyjscy dowódcy wysyłają najmniej doświadczone jednostki na niemal pewną śmierć - tylko po to, żeby zaangażować na tych odcinkach jak największe siły Ukrainy. Eksperci nie mają wątpliwości, że przed rocznicą ataku na Ukrainę Władimir Putin będzie starał się o jakikolwiek sukces, bez względu na koszty.
czytaj więcej »Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedzieli wspólną listę spraw
Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiadają stworzenie wspólnej listy, ale nie kandydatów do Sejmu, lecz spraw do załatwienia. Ta lista nie jest jeszcze gotowa. Politycy wystąpili, żeby powiedzieć, że będzie. W poniedziałek zebrał się Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej, by rozmawiać o ewentualnym samodzielnym starcie, jeśli nie powstanie wspólna lista wyborcza opozycji. Naradzały się też władze PiS-u.
czytaj więcej »"Willa plus". Lewica domaga się odwołania Przemysława Czarnka
Lewica domaga się odwołania ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z powodu afery "Willa plus". Sam Czarnek na zarzut, że "zabiera dotacje dzieciom, by dać wille kolegom" odpowiada w Sejmie, że trwa "festiwal nienawiści, chamstwa i hejtu". Zapowiada też, że do umów z fundacjami zostaną dodane aneksy, które nie pozwolą obdarowanym zbyć nieruchomości przez 15 lat.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Zginęło ponad 5000 osób
Ponad 5 tysięcy osób zginęło w Turcji i Syrii w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Pod gruzami budynków wciąż są uwięzieni ludzie. Wołają o pomoc, publikują w mediach społecznościowych nagrania, na których błagają o wyciągnięcie spod gruzów, ale nie wszędzie ratownicy docierają na czas. Sąsiedzi często rękami przekopują gruzowiska i udaje im się ratować kolejne osoby. Akcję utrudnia zimno. Poszkodowani narażeni są na wychłodzenie.
czytaj więcej »Część turystów ignoruje zamknięcie szlaków w Tatrach
Tatry wciąż są zamknięte turystów. To oznacza, że nie wolno wchodzić na żadne szlaki. To pierwsza taka decyzja w historii Tatrzańskiego Parku Narodowego, a jej powodem są trudne warunki w górach i zagrożenie lawinowe.
czytaj więcej »Siarczyste mrozy w USA. Padł krajowy rekord zimna
Na Górze Waszyngtona w Stanach Zjednoczonych odnotowano odczuwalną temperaturę sięgającą minus 78 stopni Celsjusza. W historii amerykańskich pomiarów takiego wyniku dotąd nie było. Chłodem powiało też w wielu miejscach na północnym-wschodzie Stanów Zjednoczonych.
czytaj więcej »Republikanie krytykują Bidena. "Dał Chińczykom cały tydzień na prowadzenie operacji szpiegowskich"
Chiński balon nad Stanami Zjednoczonymi został zestrzelony, ale to sprawy nie zamyka. Demokraci twierdzą, że teraz uda się pozyskać ważne dane wywiadowcze, ale republikanie oskarżają prezydenta, że unieszkodliwienie obiektu nastąpiło za późno. Przez tydzień balon przeleciał w zasadzie nad całym terytorium Stanów Zjednoczonych.
czytaj więcej »Zwycięstwo opozycji w komisji. Będzie wysłuchanie publiczne w sprawie lex pilot
W sprawie lex pilot, przed głosowaniem w sejmowej komisji, 6 marca będzie wysłuchanie publiczne. Posłowie PiS wysłuchania nie chcieli, ale w komisji przegrali, bo zdecydował głos przewodniczącego z opozycji. Ustawa pilotowa dotyczy między innymi kolejności kanałów w telewizorach.
czytaj więcej »Ukraina przygotowuje się do rosyjskiej ofensywy. Zełenski: jest wiele doniesień, że najeźdźcy coś szykują
Nadchodzące dni mogą być decydujące dla wojny w Ukrainie. Eksperci są zdania, że Putin szykuje duże uderzenie na wschodzie, którego celem ma być zajęcie całości obwodów donieckiego i ługańskiego.
czytaj więcej »"Willa plus". "Ten konkurs nie został przeprowadzony ani w sposób transparenty, ani uczciwy"
O aferze "willa plus" opozycja mówi, że to bezczelny skok na kasę i pyta, dlaczego minister edukacji Przemysław Czarnek daje dotacje na nieruchomości, a nie na działalność. Tymczasem polityk przedstawia swoje decyzje tak, jakby to była część jego krucjaty przeciw komunistom i neomarksistom.
czytaj więcej »Dwa domy, punkt widokowy, stawy i własny las. Taką posiadłość kupiła fundacja z Elbląga za dotację od ministra Czarnka
Opozycja zwraca się do Najwyższej Izby Kontroli i prokuratury, by zbadały aferę "willa plus". Chodzi o sprawdzenie prawidłowości procedur, na podstawie których minister edukacji Przemysław Czarnek przyznał milionowe dotacje wybranym fundacjom na zakup siedzib. PiS twierdzi, że działania te były zgodnie z prawem, bo prawo niedawno zostało zmienione. Dotacji nie dostało wiele fundacji, które od lat edukują dzieci i młodzież. Za to wśród beneficjentów jest między innymi Fundacja Dumni z Elbląga, zarejestrowana w kwietniu 2022 roku.
czytaj więcej »