Ahmed zmarł we wrześniu niedaleko wsi Frącki. "Do tej pory nie mamy pojęcia, jaka była przyczyna śmierci"
Gdzie jest ciało Ahmeda Hamida - pierwszej śmiertelnej ofiary kryzysu na granicy z Białorusią? Od miesiąca polskich urzędników pyta o to jego rodzina. Bezskutecznie. Dlaczego bliscy Ahmeda miesiąc od jego śmierci w lesie na Podlasiu nie mogą pochować go w Iraku?
Stan wyjątkowy przy granicy polsko-białoruskiej skończy się na początku grudnia i nie można go...Rząd planuje zbudować mur na granicy polsko-białoruskiej. Kaczyński: wykonawcy już wybrani
- Do tej pory nie mamy pojęcia, jaka była przyczyna śmierci Ahmeda i kiedy dostaniemy ciało. Za każdym razem, gdy o to pytamy, odpowiedź brzmi: "musicie czekać, prowadzimy śledztwo i nie możemy udostępnić raportu medycznego" - opowiada Tabarek Hamid, siostra Ahmeda.
Ahmed był pierwszą śmiertelną ofiarą kryzysu na granicy z Białorusią. Mężczyzna wędrował z dwoma innymi, poznanymi w drodze Irakijczykami. Zmarł 19 września w lesie - niedaleko wsi Frącki na Podlasiu. To z tamtego miejsca towarzysze Ahmeda po raz ostatni wysłali wiadomość do jego rodziny. Była w niej podana lokalizacja.
Polscy ratownicy medyczni próbowali reanimować Ahmeda. - EKG - oczywiście długi zapis - nie wykazało żadnych cech czynności elektrycznej serca, w związku z czym stwierdzono zgon - relacjonuje Wiktor Lemiesz, lekarz.
- Sekcja zwłok będzie niezwykle drobiazgowa - zapowiadał 20 września na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński.
"Postępowanie władz nie jest prawidłowe"
Sprawą śmierci Ahmeda zajęła się prokuratura w Suwałkach, która nie chce udzielać wywiadów ani informacji. - Rodzina powinna się skontaktować z prokuratorem prowadzącym - przekazuje tylko Wojciech Piktel z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.
Na pytania o śmierć Ahmeda nie odpowiedzieli przed kamerą redakcji TVN24 przedstawiciele Prokuratury Krajowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Straż Granicznej.
- Takie postępowanie władz nie jest prawidłowe. I w szczególności nie powinno odbywać się z pominięciem rodziny - uważa Magdalena Zgłobica, prawniczka, która już skontaktowała się z rodziną Ahmeda i zadeklarowała pomoc prawną pro bono. - Tej rodzinie przysługuje przecież w tej sprawie status strony pokrzywdzonej. Jednym z podstawowych obowiązków prokuratora w tego typu sprawach jest odszukanie i skontaktowanie się z pokrzywdzonymi, czyli w tym w wypadku z tą rodziną - dodaje.
Słowa współczucia do siostry i matki płyną również ze wsi Frącki, niedaleko której zmarł Ahmed. - Jaka ludzka krzywda dzieje się tym ludziom. Serdecznie bym przeprosił ich za to, co niektórzy robią, ja tego bym na pewno nie zrobił - mówi Jerzy Selwent, mieszkaniec wsi Frącki.
Po interwencji redakcji TVN24 do rodziny Ahmeda nieoficjalnie dotarła informacja, że jego ciało ma wrócić do Iraku w najbliższym tygodniu.
Autor: Piotr Czaban / Źródło: Fakty po południu
Dowiedz się więcej...
- Jak Polacy oceniają działania rządu na granicy polsko-białoruskiej?
- Władze Michałowa postanowiły stworzyć tymczasowe schronienie dla migrantów
- Stan wyjątkowy został przedłużony. Posłowie przynieśli na debatę zdjęcia dzieci migrantów
- Stan wyjątkowy przy granicy przedłużony o 60 dni. Sejm wyraził zgodę
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
9-latka podtopiła się w przydomowym basenie. W ciężkim stanie trafiła do szpitala
W poniedziałek w Osińcu doszło do dramatycznej sytuacji. 9-latka podtopiła się w przydomowym basenie. Dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala, jej stan jest krytyczny.
czytaj więcej »Sobótka: para jechała autem z trójką dzieci, oboje byli pijani, a kierowca w dodatku pod wpływem narkotyków
Policjanci zatrzymali do kontroli pod Sobótką osobowego opla. Okazało się, że kierujący mężczyzna był pijany i pod wpływem narkotyków. Jego współpasażerka też była pijana. Miała ponad pół promila alkoholu w organizmie. 32-latek i 23-latka podróżowali z trójką dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do czterech lat. Ponadto w samochodzie znaleziono amfetaminę.
czytaj więcej »Wydłużenie maksymalnej kary więzienia do 30 lat. Nowelizacja Kodeksu karnego już w Sejmie
Sejm pracuje nad nowelizacją Kodeksu karnego. Projekt nowelizacji zakłada podwyższenie maksymalnej długości kary pozbawienia wolności z 15 lat do 30 lat, a także likwidację osobnej kary 25 lat pozbawienia wolności. Ostrzej mają być karani sprawcy zabójstw czy gwałciciele, a także pijani za kierownicą. Opozycja jednak twierdzi, że ważniejsze od wysokości kary jest zagwarantowanie jej nieuchronności.
czytaj więcej »Wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami w Rumunii. Kierowca zginął, są ranni
We wtorek w Rumunii doszło do tragicznego wypadku autokaru z Polakami na pokładzie. Pojazd zjechał z drogi i wbił się w dom. Kierowca zginął na miejscu, a cztery osoby wciąż są w rumuńskim szpitalu pod opieką lekarzy. Autokarem podróżowało 49 osób. Byli na pielgrzymce. Okoliczności wypadku wyjaśnia rumuńska policja.
czytaj więcej »Kolejne kraje NATO ratyfikują przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu
Kanada, Dania, Norwegia i Islandia już ratyfikowały protokoły akcesyjne do NATO Szwecji i Finlandii. Sejm może zająć się wyrażeniem zgody na ratyfikację tych protokołów już na najbliższym posiedzeniu. Ukraina dalej walczy o swoją wolność.
czytaj więcej »Rząd przyjął uchwałę, że ministrowie nie powinni publicznie krytykować innych ministrów
Minister Zbigniew Ziobro i posłowie Solidarnej Polski wielokrotnie publicznie krytykowali premiera i rząd, który tworzą. Rada Ministrów przyjęła specjalną uchwałę, zgodnie z którą "każdy członek rządu reprezentuje w swoich wystąpieniach stanowisko zgodne z ustaleniami przyjętymi przez rząd", a ponadto ministrom nie należy "publicznie kwestionować działalności innego członka rządu".
czytaj więcej »Złoty gwałtownie traci na wartości. Euro i frank szwajcarski są najdroższe od marca
Złoty kolejny dzień z rzędu traci na wartości. Euro i frank szwajcarski są najdroższe od marca, a dolar od ponad 20 lat. Gwałtowne osłabienie złotego zbiega się z drożyzną i najwyższą od ćwierć wieku inflacją. Tymczasem w czwartek analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych, a to będzie oznaczało jeszcze wyższe raty kredytów.
czytaj więcej »Afera mailowa. Mateusz Morawiecki o mailach w sprawie TK: rosyjska prowokacja
Premier Mateusz Morawiecki nie odpowiedział wprost na pytanie, czy minister Michał Dworczyk spotykał się z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską, by omawiać sprawy toczące się przed Trybunałem. Zamiast tego powtarzał słowa o "rosyjskiej prowokacji". Z kolei minister Henryk Kowalczyk przekonuje, że "takie rozmowy to naturalna sprawa".
czytaj więcej »Dzieci z ukraińskich domów dziecka otoczone opieką w Polsce. Można pomóc wolontariuszom
Fundacja Happy Kids sprowadziła prawie półtora tysiąca dzieci z ukraińskich domów dziecka. Połowa z nich to dzieci z niepełnosprawnościami i chorobami. Dlatego teraz Fundacja zorganizowała specjalną karetkę ze wsparciem medycznym i psychologicznym.
czytaj więcej »Susza doskwiera coraz mocniej. Apele o ograniczanie zużycia wody już w 250 gminach
Susza dotyka nie tylko rolników. Już 250 gmin apeluje o oszczędzanie wody. Susza hydrologiczna doskwiera przede wszystkim na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim.
czytaj więcej »Bóbr zanieczyszczany przez niemiecką firmę. Resort klimatu i GIOŚ reagują po reportażu TVN24
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska nakazują wyjaśnienie sprawy zanieczyszczenia rzeki Bóbr przez niemiecką firmę. Sprawę w swoim reportażu nagłośniła Olga Orzechowska z TVN24. Reaguje także prokuratura w Zielonej Górze. Ma przyjrzeć się umorzonemu śledztwu.
czytaj więcej »CKE podała wyniki tegorocznych matur. Zdało niemal 80 procent absolwentów
Na ten moment abiturenci czekali z niecierpliwością. We wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała tegoroczne wyniki matur. Zdało prawie 80 procent osób.
czytaj więcej »Inflacja najwyższa od ćwierć wieku. Wiceminister finansów: jej szczyt przypadnie za miesiąc
Polacy mierzą się z najwyższą od ćwierć wieku inflacją. Szczyt ma być za miesiąc, jak prognozuje wiceminister finansów Artur Soboń. Potem inflacja ma tracić na sile. Na sile tymczasem traci złoty.
czytaj więcej »Rosjanie nie tylko niszczą, ale też kradną. Z Mariupola wywieźli plac zabaw i kostkę brukową
Wojna w Ukrainie trwa już od 132 dni. Najcięższe walki są w Donbasie. Rosyjskie bomby spadły na szkołę w Charkowie. Rosjanie nie tylko niszczą i zabijają, ale także kradną. Ze zrównanego z ziemią Mariupola wywieźli plac zabaw i kostkę brukową.
czytaj więcej »Finlandia i Szwecja podpisały protokoły akcesyjne do NATO. "Staniemy się jeszcze silniejsi"
Finlandia i Szwecja podpisały we wtorek protokoły akcesyjne do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To najszybszy proces akcesyjny w historii NATO. Tempo narzuciła wojna i napaść Rosji na Ukrainę. Staniemy się jeszcze silniejsi w czasie, kiedy mierzymy się z największym kryzysem bezpieczeństwa od dekad - mówi sekretarz generalny Jens Stoltenberg.
czytaj więcej »