Fakty po południu

Kaczyński polityk czy biznesmen? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24

Pilna narada w siedzibie PiS i krótkie oświadczenie CBA. Kontroli oświadczeń majątkowych prezesa nie będzie, bo nie ma ku temu podstaw - pisze Centralne Biuro Antykorupcyjne, w którym po publikacji taśm wniosek o kontrole złożyła Platforma Obywatelska. Na nagraniach Jarosław Kaczyński rozmawia o budowie wieżowca w centrum Warszawy. Ponad 60 procent Polaków uważa że nie powinien tego robić - wynika sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24.

- CBA nie kontroluje Kaczyńskiego, bo Kaczyński kontroluje CBA - mówi Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej. Ta partia po publikacjach "Gazety Wyborczej" - wnioskowała o kontrolę. Ale - jak wyjaśnia Jan Maria Jackowski, polityk PiS - CBA "nie podzieliło" wątpliwości. Piotr Apel z Kukiz'15 uważa, ze decyzja CBA to "poważny błąd". - Narażają się być może na słuszne zarzuty że działają dla obecnej władzy - komentuje.

Wygląda na to, że weryfikacja trwała około sześciu godzin, chociaż wniosek Platformy Obywatelskiej w CBA leżał od ostatniego dnia stycznia. Taką datę odbiła pieczątka z biura podawczego. Jednak do wtorku, do 10:00 rzecznik CBA nic o sprawie nie wiedział. - Musiałbym sprawdzić, jeśli takie zawiadomienie wpłynie, wówczas będę mógł o nim mówić - mówił Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Paweł Wojtunik, były szef tej instytucji, mówi, że rzecznik prasowy biura jest jednocześnie naczelnikiem wydziału, do którego wpływają wnioski takie jak ten Platformy Obywatelskiej. To, że po 16:00 pojawiła się depesza Polskiej Agencji Prasowej, jego zdaniem, nie jest dowodem na rzetelną pracę służb. - To sytuacja nielogiczna, nieprofesjonalna, wskazuje również na to że tłem nie były względy merytoryczne - mówi.

"Kaczyński nie powinien rozmawiać o budowie wieżowców"

W najnowszym sondażu Kantar Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24, według 65 procent badanych prezes Prawa i Sprawiedliwości nie powinien rozmawiać o budowie wieżowców w centrum Warszawy.

Foto: tvn24 Czy Kaczyński powinien prowadzić rozmowy o budowie wieżowców? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24

- Będąc członkiem rady fundacji można zajmować się takimi sprawami - uważa Waldemar Buda z PiS.  Innego zdania jest Robert Kropiwnicki z PO. - Nie powinien zajmować się biznesem, jest posłem zawodowym, ma wynagrodzenie - uważa.

Wyniki sondażu komentuje też Jakub Stefaniak z PSL: - Vox populi, vox dei, panie prezesie. Ludzie zdecydowali, chociaż wolałbym, żeby Kaczyński zajmował się developerką, wtedy odczepiłby się od sądów i konstytucji - komentuje.

- Służby działają prawidłowo, nie dają się wciągnąć do gry politycznej - uważa Waldemar Buda, komentując odpowiedzi na pytanie o to, czy CBA byłoby w stanie wyjaśnić rolę Jarosława Kaczyńskiego. Innego zdania jest Marcin Kierwiński z PO. - Służby zdominowane są przez funkcjonariuszy PiS, na usługach PiS-u - mówi. - Nie są w stanie skontrolować Kaczyńskiego - uważa.

Rola Kaczyńskiego w rozmowach - polityk, czy biznesmen?

Jarosław Kaczyński występuje w rozmowach z Geraldem Birgfellnerem jako biznesmen kontrolujący pośrednio spółkę Srebrna - tego zdania było 45 procent badanych. Znacznie mniej, bo 29 procent ankietowanych uznało, że Kaczyński występował w roli polityka, szefa Prawa i Sprawiedliwości.

Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 26 procent osób, biorących udział w badaniu.

Foto: tvn24 Polityk czy biznesmen? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 4-5 lutego 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1004 osoby.

Wiosna na podium, siedem partii w Sejmie. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Na czele Zjednoczona Prawica, później Koalicja Obywatelska, a na trzecim miejscu Wiosna, nowa partia Roberta Biedronia - tak wygląda najnowszy sondaż partyjny przeprowadzony przez Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24.

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix