Fakty po południu

Kaczyński polityk czy biznesmen? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24

Pilna narada w siedzibie PiS i krótkie oświadczenie CBA. Kontroli oświadczeń majątkowych prezesa nie będzie, bo nie ma ku temu podstaw - pisze Centralne Biuro Antykorupcyjne, w którym po publikacji taśm wniosek o kontrole złożyła Platforma Obywatelska. Na nagraniach Jarosław Kaczyński rozmawia o budowie wieżowca w centrum Warszawy. Ponad 60 procent Polaków uważa że nie powinien tego robić - wynika sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24.

- CBA nie kontroluje Kaczyńskiego, bo Kaczyński kontroluje CBA - mówi Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej. Ta partia po publikacjach "Gazety Wyborczej" - wnioskowała o kontrolę. Ale - jak wyjaśnia Jan Maria Jackowski, polityk PiS - CBA "nie podzieliło" wątpliwości. Piotr Apel z Kukiz'15 uważa, ze decyzja CBA to "poważny błąd". - Narażają się być może na słuszne zarzuty że działają dla obecnej władzy - komentuje.

Wygląda na to, że weryfikacja trwała około sześciu godzin, chociaż wniosek Platformy Obywatelskiej w CBA leżał od ostatniego dnia stycznia. Taką datę odbiła pieczątka z biura podawczego. Jednak do wtorku, do 10:00 rzecznik CBA nic o sprawie nie wiedział. - Musiałbym sprawdzić, jeśli takie zawiadomienie wpłynie, wówczas będę mógł o nim mówić - mówił Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Paweł Wojtunik, były szef tej instytucji, mówi, że rzecznik prasowy biura jest jednocześnie naczelnikiem wydziału, do którego wpływają wnioski takie jak ten Platformy Obywatelskiej. To, że po 16:00 pojawiła się depesza Polskiej Agencji Prasowej, jego zdaniem, nie jest dowodem na rzetelną pracę służb. - To sytuacja nielogiczna, nieprofesjonalna, wskazuje również na to że tłem nie były względy merytoryczne - mówi.

"Kaczyński nie powinien rozmawiać o budowie wieżowców"

W najnowszym sondażu Kantar Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24, według 65 procent badanych prezes Prawa i Sprawiedliwości nie powinien rozmawiać o budowie wieżowców w centrum Warszawy.

Foto: tvn24 Czy Kaczyński powinien prowadzić rozmowy o budowie wieżowców? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24

- Będąc członkiem rady fundacji można zajmować się takimi sprawami - uważa Waldemar Buda z PiS.  Innego zdania jest Robert Kropiwnicki z PO. - Nie powinien zajmować się biznesem, jest posłem zawodowym, ma wynagrodzenie - uważa.

Wyniki sondażu komentuje też Jakub Stefaniak z PSL: - Vox populi, vox dei, panie prezesie. Ludzie zdecydowali, chociaż wolałbym, żeby Kaczyński zajmował się developerką, wtedy odczepiłby się od sądów i konstytucji - komentuje.

- Służby działają prawidłowo, nie dają się wciągnąć do gry politycznej - uważa Waldemar Buda, komentując odpowiedzi na pytanie o to, czy CBA byłoby w stanie wyjaśnić rolę Jarosława Kaczyńskiego. Innego zdania jest Marcin Kierwiński z PO. - Służby zdominowane są przez funkcjonariuszy PiS, na usługach PiS-u - mówi. - Nie są w stanie skontrolować Kaczyńskiego - uważa.

Rola Kaczyńskiego w rozmowach - polityk, czy biznesmen?

Jarosław Kaczyński występuje w rozmowach z Geraldem Birgfellnerem jako biznesmen kontrolujący pośrednio spółkę Srebrna - tego zdania było 45 procent badanych. Znacznie mniej, bo 29 procent ankietowanych uznało, że Kaczyński występował w roli polityka, szefa Prawa i Sprawiedliwości.

Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 26 procent osób, biorących udział w badaniu.

Foto: tvn24 Polityk czy biznesmen? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 4-5 lutego 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1004 osoby.

Wiosna na podium, siedem partii w Sejmie. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Na czele Zjednoczona Prawica, później Koalicja Obywatelska, a na trzecim miejscu Wiosna, nowa partia Roberta Biedronia - tak wygląda najnowszy sondaż partyjny przeprowadzony przez Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24.

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Innowacyjna operacja zaawansowanej skoliozy. "Jesteśmy zaskoczeni wynikiem"

  Innowacyjna operacja zaawansowanej skoliozy. "Jesteśmy zaskoczeni wynikiem"

  Unikalna operacja skoliozy w Szczecinie. 13-letnia pacjentka miała wyjątkowo mocne skrzywienie kręgosłupa o kącie około 80 stopni. Lekarze je wyprostowali. Użyli prętów korekcyjnych, wykonanych na miarę we Francji. Jeszcze niedawno taka operacja byłaby niemożliwa. Przeprowadził ją jedyny taki w Polsce zespół składający się z trzech lekarzy: ortopedy, neurochirurga i neurologa.

  czytaj więcej »
 • W PCK brakuje 46 ton żywności. "Część darów mogła być rozdawana w czasie kampanii wyborczej PiS"

  W PCK brakuje 46 ton żywności. "Część darów mogła być rozdawana w czasie kampanii wyborczej PiS"

  46 ton żywności dla ubogich i bezdomnych mogło zniknąć z dolnośląskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. To nowy wątek afery, który bada prokuratura. Według "Gazety Wyborczej" kiedy oddziałem PCK kierowali politycy PiS, żywność przeznaczona dla potrzebujących miała być rozdawana na wiecach wyborczych. Prokuratura bada też wątek wykradzenia z PCK ponad miliona złotych. Zarzuty w te sprawie usłyszał m.in. były radny PiS. Śledczy planują przesłuchanie minister edukacji Anny Zalewskiej.

  czytaj więcej »
 • Próba oczyszczenia Kościoła. Przemówienie Franciszka i łzy kardynała

  Próba oczyszczenia Kościoła. Przemówienie Franciszka i łzy kardynała

  Odpowiedzialność - to temat pierwszego dnia wyjątkowego spotkania w Watykanie w sprawie pedofilii w Kościele. Na zaproszenie papieża przyjechali przewodniczący episkopatów z całego świata oraz zwierzchnicy zakonów. Franciszek powiedział, że konieczne są działania, nie tylko słowa. A biskup z Filipin - że winni są także wysocy hierarchowie. Ofiary molestowania mówią o swoich obawach. Czy po tym szczycie coś się zmieni, czy Franciszkowi uda się oczyścić Kościół?

  czytaj więcej »
 • Jakie są plany Tuska? "Potrzeba mobilizacji nie tylko politycznej, ale i moralnej"

  Jakie są plany Tuska? "Potrzeba mobilizacji nie tylko politycznej, ale i moralnej"

  Do wyborów powinna pójść wielka obywatelska koalicja, która uwolni energię ludzi - powiedział Donald Tusk w wywiadzie dla "Faktów po Faktach" w TVN24. Dodał, że potrzebna jest mobilizacja polityczna i moralna. Wezwał opozycję, by się za bardzo nie kłóciła, a wszystkich Polaków zachęcał do wspólnego uczczenia 30. rocznicy historycznych wyborów z 4 czerwca. Nie powiedział, czy w przyszłym roku będzie kandydował na prezydenta, ale wyraźnie podkreślał, że tegoroczne podwójne wybory uważa za bardzo ważne.

  czytaj więcej »
 • Dyrektor rozwiązała klasę. Kurator: to naruszenie prawa

  Dyrektor rozwiązała klasę. Kurator: to naruszenie prawa

  Dzieci nie są wpuszczane do szkoły, rodzice nie dostali planu lekcji, a klasa - według dyrektor podstawówki - została rozwiązana. Okazuje się, że tylko w teorii, bo jak mówi dolnośląski kurator oświaty, szkoła nie ma prawa wyrzucić uczniów. Większość rodziców sama znalazła dzieciom miejsca w innych szkołach, ale są też tacy, którzy się z tym nie godzą. - I słusznie - dodaje kurator, który chcąc rozwiązać problem pojawił się w szkole osobiście. Szkoła broni swojej decyzji, mówiąc, że została ona podjęta w trosce o dobro uczniów i nauczycieli.

  czytaj więcej »
 • Stawką jest wiarygodność. Szczyt na temat problemu pedofilii w Kościele

  Stawką jest wiarygodność. Szczyt na temat problemu pedofilii w Kościele

  Bezprecedensowy szczyt w Watykanie. Temat - pedofilia. Do Stolicy Apostolskiej przyjeżdża 190 delegatów wszystkich episkopatów z całego świata. Duchowni będą rozmawiać o ochronie dzieci w Kościele. Spotkają się też z grupą ofiar księży pedofili. Konferencję zwołał papież Franciszek. Jest zdeterminowany. Stawką jest wiarygodność Kościoła. Wielu pokrzywdzonych jednak nie wierzy, że kościół jest w stanie się oczyścić.

  czytaj więcej »
tvnpix