Fakty po południu

Twórca mówi o naciskach, współproducent pisze o histerii, która "udzieliła się reżyserowi". Burza na festiwalu w Gdyni

Burza na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film Jacka Bromskiego "Solid Gold", który jest inspirowany aferą Amber Gold, został nagle wycofany z konkursu przez współproducenta, którym jest telewizja publiczna. Reżyser protestuje i mówi o naciskach.

"Solid Gold" wycofany z konkursu w Gdyni. "Słyszałam, że to była scena ciągnięcia samolotu"

Akson Studio, producent filmu "Solid Gold" w reżyserii Jacka Bromskiego, wycofał we wtorek film z...

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO POŁUDNIU" W TVN24GO

Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wielkie kino spotkało się z wielką polityką. Reżyser Jacek Bromski, który jednocześnie jest szefem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od dziennikarzy dowiedział się, że jego najnowszy film "Solid Gold" został w ostatniej chwili wycofany z najważniejszego festiwalu filmowego w kraju. To pierwsza taka sytuacja w historii 44-letniej imprezy.

- To na pewno ma związek ze zbliżającymi się wyborami, a ja jestem zaskoczony, bo - tak jak mówiłem - jest to sytuacja kompletnie bez precedensu - mówi Jacek Bromski.

Producenci filmu - Akson Studio i telewizja publiczna - zaakceptowali jego pierwszą wersję, ale premierę przesunięto z lipca na październik, czyli tuż przed wyborami. Reżyser tłumaczy, że pojawiły się naciski i "chęci wykorzystania filmu do kampanii politycznej". W międzyczasie reżyser miał skrócić swoje dzieło, a telewizja publiczna miała nie zaakceptować nowej wersji.

- Warunkiem szerokiej dystrybucji i prezentacji filmu na festiwalach jest pozytywnie zakończona kolaudacja. Producent filmu poprosił więc o wycofanie filmu z konkursu głównego oraz ze wszystkich pokazów towarzyszących - tłumaczył we wtorek Leszek Kopeć, dyrektor 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

- Oficjalnie chodzi o to, że kazano mu ten film skrócić o 20 minut, a on skrócił o tylko o 5. Nieoficjalnie mówi się, że wyciął scenę, którą tamci bardzo chcieli tam mieć i którą można było zinterpretować właśnie jako uderzenie w poprzednią ekipę - komentuje reżyserka Agnieszka Holland.

Oświadczenie telewizji publicznej

"Solid Gold" wycofany z festiwalu. "Sytuacja kompletnie bez precedensu"

Film "Solid Gold" w reżyserii Jacka Bromskiego wycofany z festiwalu w Gdyni. Przewodniczący Rady...

"Solid Gold" to thriller polityczny z Januszem Gajosem i Andrzejem Sewerynem w rolach głównych. Reżyser przyznaje wprost, że obraz jest inspirowany aferami w polskiej polityce, w tym aferą Amber Gold.

- (Film - przyp. red.) opowiada historię grupy policjantów, którzy rozpracowują sieć powiązań biznesowo-politycznych na Pomorzu. Główną bohaterką jest młoda policjantka, która kiedyś w trakcie feralnej akcji została zgwałcona, zastrzeliła swoich oprawców, uciekła, odeszła ze służby, ale potem powróciła - opowiada Łukasz Muszyński, krytyk filmowy związany z portalem filmweb.pl.

O przesunięciu premiery na gorący okres kampanii jako pierwsza napisała "Gazeta Wyborcza".

W środę do całej sprawy odniosła się Telewizja Polska. "(...) histeria wywołana latem br. przez 'Gazetę Wyborczą' i środowiska sympatyzujące z osobami posądzanymi o współodpowiedzialność za aferę Amber Gold - na tyle udzieliła się reżyserowi Jackowi Bromskiemu, że zdecydował się... OCENZUROWAĆ WŁASNY FILM. [...] w wyniku politycznego nacisku i środowiskowej psychozy WYCIĄŁ kluczowe sceny nawiązujące do afery" - można przeczytać w oświadczeniu telewizji publicznej (pisownia oryginalna).

- Ten film miał mieć taki wydźwięk sprzyjający obecnej panującej władzy, ale reżyser Jacek Bromski, myślę że szczęśliwie dla siebie, a także dla polskiej kinematografii, nie zgodził się - jest zdania Janusz Wróblewski, dziennikarz i krytyk filmowy z "Polityki".

- Wszyscy chcieliśmy zobaczyć ten film, sprawdzić czy ten film w ogóle jest dobry, czy nie jest dobry, czy ma jakąś realną polityczną siłę, czy nie ma. A tak naprawdę zostajemy teraz w sferze domysłów i tak naprawdę nie wiemy czy to, co mówi Jacek Bromski, ma pokrycie w rzeczywistości - komentuje Michał Walkiewicz, krytyk filmowy i redaktor naczelny portalu filmweb.pl.

Tuż przed rozpoczęciem imprezy w Gdyni premiera filmu została kolejny raz przełożona z 11 na 18 października, czyli na piątek po wyborach.

Autor: Jan Piotrowski / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
matiga
matiga

Przekaz dla innych - nie wdawajcie się we współpracę z partyjnymi instytucjami!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Donald11
   Donald11

   Tworząc ambitne dzieło nie bierze się pieniędzy od łobuzów.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix