Sepsa zabija miliony ludzi, głównie dzieci. Dlatego ważna jest szybka diagnostyka

Sepsa zabija miliony ludzi, głównie dzieci. Dlatego ważna jest szybka diagnostyka
Sepsa zabija miliony ludzi, głównie dzieci. Dlatego ważna jest szybka diagnostyka
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
Sepsa zabija miliony ludzi, głównie dzieci. Dlatego ważna jest szybka diagnostykaMarta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Zabija więcej osób niż rak płuc czy zawał serca. Chociaż sepsa jest gigantycznym zagrożeniem dla zdrowia, polskie laboratoria właściwie nie są przygotowane do walki z nią. Nowoczesny sprzęt jest kluczowy, żeby szybko ustalić, jakiego leczenia wymaga pacjent. Od wykrycia pierwszych objawów sepsy do pełnych wyników diagnostyki musi minąć jak najmniej czasu. Właśnie to jest celem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Siedmioletnia Amelia i pięcioletni Franek są rodzeństwem. Oboje są też wielkimi bohaterami, bo oboje pokonali sepsę. - To była informacja nie do przyjęcia. Ja po prostu w to nie wierzyłam, że to może być sepsa. Tym bardziej, że córka jeszcze nie straciła tej przytomności - opowiada Lidia, mama dzieci.

Niemal jak w każdym pozaszpitalnym przypadku - wszystko zaczęło się niewinnie. Pani Lidia dostała telefon z przedszkola, że jej córka źle się czuje i ma gorączkę, która tak szybko postępuje, że wezwano pogotowie. Kiedy Amelia trafiła do szpitala, była jeszcze przytomna.

- Lekarz wtedy powiedział, że córka ma uogólnione zakażenie sepsą, i że jej życie jest zagrożone. Trafiła na oddział. Tam nam powiedziano, że liczy się czas do rana i że te leki, które podadzą, to są jedyne leki. Albo przeżyje, albo nie. Na szczęście się udało - wspomina pani Lidia.

Rok później udało się też Frankowi. Podobnie jak u siostry, sepsę wywołało zakażenie pneumokokami - gram-dodatnimi bakteriami paciorkowca. - On miał zupełnie inne objawy niż córka. W ogóle inaczej to wyglądało - zdradza pani Lidia.

Gwałtowna i groźna

Sepsa to nie jest jednostka chorobowa, a zespół bardzo różnych objawów wywołanych niekontrolowaną, gwałtowną i niewłaściwą reakcją organizmu na zakażenie.

Do sepsy może doprowadzić niemal każda infekcja. Nawet ta, która z pozoru wydaje się niegroźna, jak na przykład zapalenie pęcherza. - Zapalenie ucha, to może być zapalenie migdałków, to może być skaleczenie zainfekowane odpowiednią bakterią - wylicza lek. med. Wojciech Gaweł, ordynator OIOM Szpitala imienia J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

- To by się wydawało, że sepsa jest z brudu. To nie ma większego nieporozumienia. To może być stres, to może być nadmierny wysiłek, coś, co spowoduje zakażenia. Żeby była jasność, sepsa to nie jest tylko zakażenie bakteryjne, sepsa to jest zakażenie wirusowe, zakażenie grzybicze i każde inne, które może doprowadzić do takiej reakcji wielonarządowej - tłumaczy profesor Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii, USK we Wrocławiu.

Globalny problem

Objawy sepsy pozostają jednymi z najsłabiej rozpoznawalnych, a wczesne rozpoznanie to klucz do jej pokonania. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. - Sepsa może dopaść każdego w każdych okolicznościach - przekonuje profesor Goździk, który dodaje też, że okazuje się, że co piąty zgon na świecie jest spowodowany sepsą.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia mówią o 49 milionach ludzi, u których wystąpiła sepsa, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci, a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną blisko trzech milionów zgonów.

- Nieleczona sepsa doprowadza do jeszcze cięższego powikłania, jakim jest wstrząs septyczny, i to jest powikłanie, które powoduje śmiertelność na poziomie nawet 60 procent, nawet u pacjentów leczonych na oddziale intensywnej terapii - dodaje profesor Goździk.

- Sepsa przecież nie występuje tylko na oddziale intensywnej terapii. Sepsa występuje na każdym oddziale, ale jeśli się jej nie liczy, to nie wiadomo, ile jej jest - wyjaśnia profesor Andrzej Kübler, prezes stowarzyszenia "Pokonać Sepsę".

W Polsce nie ma rejestru sepsy, ale według szacunków lekarzy anestezjologów może ona dotyczyć nawet stu tysięcy pacjentów każdego roku. Szybka diagnostyka to większe szanse na uratowanie czyjegoś życia. Właśnie na ten cel będą zbierane środki podczas tegorocznego finału WOŚP. - Czas jest tutaj najistotniejszy, trzeba w jak najszybszym momencie wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię - tłumaczy lek. med. Wojciech Gaweł.

WOŚP 2023. Aukcje gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS