Rodziny zastępcze zamiast domów dziecka. Rusza łódzki program
Łódź bez domów dziecka. Urzędnicy chcą, by rolę placówek przejęły całkowicie rodziny zastępcze. Mają już na to pomysł i pieniądze. Celem jest znalezienie prawie 300 chętnych. Na razie w ciągu miesiąca zgłosiło się kilkudziesięciu kandydatów, a to oznacza, że pierwsze placówki mogą zniknąć już za pół roku. Jeśli plan uda się zrealizować, za łódzkim przykładem mogą pójść inne miasta.
Osierocone dzieci nie muszą mieszkać w domu dziecka. Nową rodzinę znalazły u pani Anny z Łodzi i pani Anety z Białegostoku. - To zawsze jest rodzina, nawet jeśli nie jest biologiczna. Daje jednak wsparcie i poczucie bezpieczeństwa - mówi mama zastępcza Aneta Jurek.
Władze Łodzi chcą dać takie poczucie bezpieczeństwa wszystkim osieroconym dzieciom. Pomysłodawcą likwidacji wszystkich 27 domów dziecka jest Piotr Rydzewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Nie należy podejmować spraw, w które się nie wierzy. Ja wierzę i na razie w MOPS jeszcze mi nikt nie przekonał, że tego się nie da zrobić. Próbowali, ale im się nie udało - mówi Piotr Rydzewski.
Trzeba znaleźć rodziny zastępcze dla prawie 600 dzieci. Zdaniem psychologów to odważny, ale dobry krok. Bo w takich placówkach dziecko zawsze czuje się niczyje.
- To nie daje dziecku poczucia tego, że jest czyjeś, nie zaspakaja niezwykle silnej u dzieci potrzeby kochania i obdarzania miłością - tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, psycholog i doradca Rzecznika Praw Dziecka.
Lekcja życia
Ale oprócz miłości, dostają w rodzinach zastępczych lekcję życia. Uczą się tego, czego nikt nigdy ich nie nauczył. - Dzieci mają tu wzorce, że pracujemy, odrabiamy lekcje, jesteśmy za coś odpowiedzialni, nikt nam nic nie daje. Musimy powiedzmy sami sobie uprasować ubranie czy zrobić kanapki - mówi Aneta Jurek. Największym problemem jest znalezienie właściwych "nauczycieli", bo rodzin zastępczych brakuje. Nie tylko w Łodzi.
- Likwidacja wszystkich domów dziecka to jest pomysł, który jest nierealny. Jeżeli mamy, w skali kraju, 25 tysięcy dzieci, które przebywają w dużych placówkach, to teraz możemy policzyć ile rodzin zastępczych jest potrzebnych - ocenia Aleksander Kartasiński z Fundacji Pomocy Dzieciom "Happy kids".
W Łodzi ruszyła kampania promująca rodzicielstwo zastępcze. Została uruchomiona specjalna infolinia dla kandydatów. Rodziny będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie materialne, psychologiczne i medyczne.
- Piecza zastępcza czekała, aż się kandydaci zgłoszą, a teraz my wychodzimy do ludzi i do instytucji oświatowych. To takie pierwsze kanały do relacji pozarządowych, do kościoła - podkreśla Piotr Rydzewski.
Kandydaci muszą przejść 3-miesięczne szkolenie, badania psychologiczno-psychiatryczne, ale to nie wszystko.- Trzeba mieć dużo empatii w sobie, dużo zrozumienia dla sytuacji dzieciaków, żeby móc patrzeć przez pryzmat tego, czego doświadczyły w życiu - mówi Anna Mroczek z zawodowej rodziny zastępczej.
To zadanie urzędników, żeby już na starcie wyeliminować rodziny, które widzą w tym tylko dobry biznes. Rodzice zastępczy co miesiąc otrzymują minimum 2 tysiące złotych plus dodatkowy tysiąc złotych na dziecko.
Potrzebne wsparcie
Chętnych nie ma, bo z codziennymi problemami później, rodziny zostają same. Na przykład na pomoc psychiatry czy psychologa muszą czasami czekać kilka miesięcy. - Mogła by być lepsza współpraca placówkami oświatowymi. Tutaj jednak potrzebne jest zrozumienie otoczenia i społeczeństwa, że to są jednak dzieciaki przeszły traumy w swoim życiu - mówi pani Anna.
- Jeżeli my nie będziemy w stanie pomóc tym rodzicom, wspierać ich, to kandydatów nie będzie - uważa Aleksander Kartasiński.
Z tym problemem muszą zmierzyć się wszystkie miasta. Zgodnie z obowiązującą ustawą, do 2021 roku, role domów dziecka maja w większości przejąć rodziny zastępcze. W jednej placówce będzie mogło przebywać nie więcej niż 14 wychowanków i tylko tych powyżej 10 roku życia.
Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Przysięgli zdecydowali w sprawie Gwyneth Paltrow. Chodzi o wypadek narciarski z jej udziałem
Gwyneth Paltrow wygrała w sądzie. Ława przysięgłych uznała, że aktorka nie ponosi odpowiedzialności za wypadek, do którego doszło na stoku narciarskim w 2016 roku.
czytaj więcej »Niebezpieczna sytuacja w Łodzi. Radiowóz zignorował pieszą i wjechał na pasy
Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Łodzi. Jadący radiowozem policjant zignorował pieszą i wjechał na pasy. Całe zajście zostało nagrane. Wobec kierującego policjanta wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Ma też zapłacić mandat.
czytaj więcej »Trzebinia: mieszkańcy w sądzie będą walczyć o odszkodowania za zapadlisko na cmentarzu
W październiku ubiegłego roku zapadlisko pochłonęło ponad czterdzieści grobów na cmentarzu w Trzebini. Znajduje się on na terenach po byłej kopalni. Odszkodowania miała wypłacić Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która kopalnię likwidowała, ale okazało się, że cmentarz miał być samowolą budowlaną.
czytaj więcej »Wielkopolska: 24-letni Marcin W., podejrzewany o podwójne zabójstwo, został aresztowany
Jest areszt dla podejrzewanego o podwójne zabójstwo Marcina W. w Wielkopolsce. Według śledczych 24-latek ostrym narzędziem najpierw zabił 22-latka, a potem 45-letnią kobietę. Po tym, jak policja rozpoczęła jego poszukiwania, sam zgłosił się na komendę. W piątek w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszał zarzuty. Przyznał się do winy. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.
czytaj więcej »Bucza stała się symbolem rosyjskich zbrodni. Mija rok od wyzwolenia miasta przez wojska ukraińskie
Nigdy nie wybaczymy - mówi prezydent Ukrainy o piekle, jakie mieszkańcom Buczy zgotowali Rosjanie. Mija dokładnie rok od odbicia miasta, które stało się symbolem okrucieństwa najeźdźców i niewyobrażalnego cierpienia mieszkańców. Rosjanie mordowali z zimną krwią, gwałcili, plądrowali, niszczyli. Ofiarami byli cywile, w tym dzieci.
czytaj więcej »Wielki sukces 31. Finału WOŚP. Orkiestra zebrała ponad 243 miliony złotych
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłosiła z dumą i wdzięcznością ostateczny wynik zbiórki w czasie 31. Finału. Powodów do radości jest bardzo dużo, bo Orkiestrze udało się zebrać ponad 243 miliony złotych. To rekord w historii organizacji. Pieniądze zostaną przeznaczone na walkę z sepsą.
czytaj więcej »W podhalańskich Szaflarach powstaje najgłębszy na świecie odwiert geotermalny
Energia geotermalna, czyli pochodząca z wody w głębi ziemi, już od ćwierć wieku ogrzewa domy na Podhalu. Teraz powstaje tam nowy, najgłębszy dotąd odwiert. Będzie miał aż siedem kilometrów. Na tej głębokości znajduje się para wodna o temperaturze 180 stopni Celsjusza. W przyszłości ogrzeje ona kolejne domy, zapewni także energię elektryczną.
czytaj więcej »Został zdegradowany przez Ziobrę, wygrał przed sądem. Jarosław Onyszczuk ma otrzymać odszkodowanie
Prokurator zdegradowany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę wygrał przed sądem. Prokuratura ma mu wypłacić odszkodowanie za dyskryminację. Wyrok jest nieprawomocny. Jarosław Onyszczuk był jedną z wielu osób, które padły ofiarą masowych zmian personalnych, przeprowadzonych przez Ziobrę w 2016 roku.
czytaj więcej »Rada Miasta Szczecina potępiła nagonkę na posłankę Magdalenę Filiks i jej rodzinę
Rada Miasta Szczecina przyjęła uchwałę potępiającą nagonkę na rodzinę Magdaleny Filiks ze strony rządowych mediów. Półtora miesiąca po samobójczej śmierci syna opozycyjnej posłanki prokuratura zdradziła, że bada też wątek ujawnienia danych ze śledztwa w sprawie pedofila, którego chłopiec był ofiarą.
czytaj więcej »Rosjanie i Białorusini dopuszczeni do rywalizacji. Świat sportu zbulwersowany decyzją MKOl
Międzynarodowy Komitet Olimpijski przywrócił możliwość startów zawodników z państw zaangażowanych w atak na Ukrainę, czyli Rosjan i Białorusinów, choć nie pod flagami ich krajów i tylko jeśli nie wspierają oni armii agresora. Ta rekomendacja wywołała burzę. Wielu zawodników nie wyobraża sobie teraz rywalizacji sportowej z Rosjanami, stąd dyskusje o ewentualnym bojkocie.
czytaj więcej »Rolnicy w Szczecinie kontynuują protest. Domagają się spotkania z premierem
W środę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisało porozumienie z organizacjami skupiającymi polskich rolników. Jednak rolnicy w Szczecinie wciąż protestują. Chcą, aby przyjechali do nich najważniejsi przedstawiciele rządu. O podpisanym dokumencie mówią nieufnie, że "to czcze życzenia i nie wiadomo, kiedy zostaną spełnione".
czytaj więcej »Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ma wydać opinię doradczą w sprawie zmian klimatycznych
Czy rząd powinien zapłacić za to, że nie chroni obywateli przed degradacją środowiska? Czy jeden kraj może domagać się odszkodowania od innego za niewypełnianie zobowiązań klimatycznych? Między innymi na ten temat wypowie się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. To efekt historycznej rezolucji przyjętej przez ONZ. Inicjatywę rozpoczęli studenci, zyskali poparcie maleńkich krajów na Pacyfiku, a teraz sprawą zajmie się najważniejszy sąd na świecie, bo problem jest globalny.
czytaj więcej »Ćwiczenia artyleryjskie w Danii z udziałem polskich żołnierzy. "Pokazujemy, że możemy współdziałać"
Na poligonie w Oksbol na zachodzie Danii trwają ćwiczenia artyleryjskie z udziałem żołnierzy z 9 krajów NATO, w tym polskich, pod dowództwem USA. Manewry Dynamic Front mają pokazać siłę państw sojuszniczych. Na miejscu jest reporter TVN24, który rozmawiał z Jasmin Winters, dowódczynią załogi wyrzutni HIMARS.
czytaj więcej »Konflikt wśród radnych gminy Starogard Gdański. Chodzi o wypłaty dodatku energetycznego
W gminie Starogard Gdański pod znakiem zapytania stanęły wypłaty dodatku elektrycznego dla 51 rodzin. Wszystko przez konflikt na szczeblach lokalnej władzy.
czytaj więcej »Ile rzeczywiście rząd wydaje na ochronę zdrowia?
Rząd chwali się, że dotrzymał obietnicy i przeznacza już 6 procent PKB na ochronę zdrowia. Nie dodaje, że chodzi o PKB sprzed dwóch lat. Gdyby tegoroczne wydatki na ochronę zdrowia porównać do tegorocznego PKB, to okazuje się, że wydajemy 4,8 procent.
czytaj więcej »