Fakty po południu

Rodziny zastępcze zamiast domów dziecka. Rusza łódzki program

Łódź bez domów dziecka. Urzędnicy chcą, by rolę placówek przejęły całkowicie rodziny zastępcze. Mają już na to pomysł i pieniądze. Celem jest znalezienie prawie 300 chętnych. Na razie w ciągu miesiąca zgłosiło się kilkudziesięciu kandydatów, a to oznacza, że pierwsze placówki mogą zniknąć już za pół roku. Jeśli plan uda się zrealizować, za łódzkim przykładem mogą pójść inne miasta.

Osierocone dzieci nie muszą mieszkać w domu dziecka. Nową rodzinę znalazły u pani Anny z Łodzi i pani Anety z Białegostoku. - To zawsze jest rodzina, nawet jeśli nie jest biologiczna. Daje jednak wsparcie i poczucie bezpieczeństwa - mówi mama zastępcza Aneta Jurek.

Władze Łodzi chcą dać takie poczucie bezpieczeństwa wszystkim osieroconym dzieciom. Pomysłodawcą likwidacji wszystkich 27 domów dziecka jest Piotr Rydzewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Nie należy podejmować spraw, w które się nie wierzy. Ja wierzę i na razie w MOPS jeszcze mi nikt nie przekonał, że tego się nie da zrobić. Próbowali, ale im się nie udało - mówi Piotr Rydzewski.

Trzeba znaleźć rodziny zastępcze dla prawie 600 dzieci. Zdaniem psychologów to odważny, ale dobry krok. Bo w takich placówkach dziecko zawsze czuje się niczyje.

- To nie daje dziecku poczucia tego, że jest czyjeś, nie zaspakaja niezwykle silnej u dzieci potrzeby kochania i obdarzania miłością - tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, psycholog i doradca Rzecznika Praw Dziecka.

Lekcja życia

Ale oprócz miłości, dostają w rodzinach zastępczych lekcję życia. Uczą się tego, czego nikt nigdy ich nie nauczył. - Dzieci mają tu wzorce, że pracujemy, odrabiamy lekcje, jesteśmy za coś odpowiedzialni, nikt nam nic nie daje. Musimy powiedzmy sami sobie uprasować ubranie czy zrobić kanapki - mówi Aneta Jurek. Największym problemem jest znalezienie właściwych "nauczycieli", bo rodzin zastępczych brakuje. Nie tylko w Łodzi.

- Likwidacja wszystkich domów dziecka to jest pomysł, który jest nierealny. Jeżeli mamy, w skali kraju, 25 tysięcy dzieci, które przebywają w dużych placówkach, to teraz możemy policzyć ile rodzin zastępczych jest potrzebnych - ocenia Aleksander Kartasiński z Fundacji Pomocy Dzieciom "Happy kids".

W Łodzi ruszyła kampania promująca rodzicielstwo zastępcze. Została uruchomiona specjalna infolinia dla kandydatów. Rodziny będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie materialne, psychologiczne i medyczne.

- Piecza zastępcza czekała, aż się kandydaci zgłoszą, a teraz my wychodzimy do ludzi i do instytucji oświatowych. To takie pierwsze kanały do relacji pozarządowych, do kościoła - podkreśla Piotr Rydzewski.

Kandydaci muszą przejść 3-miesięczne szkolenie, badania psychologiczno-psychiatryczne, ale to nie wszystko.- Trzeba mieć dużo empatii w sobie, dużo zrozumienia dla sytuacji dzieciaków, żeby móc patrzeć przez pryzmat tego, czego doświadczyły w życiu - mówi Anna Mroczek z zawodowej rodziny zastępczej.

To zadanie urzędników, żeby już na starcie wyeliminować rodziny, które widzą w tym tylko dobry biznes. Rodzice zastępczy co miesiąc otrzymują minimum 2 tysiące złotych plus dodatkowy tysiąc złotych na dziecko.

Potrzebne wsparcie

Chętnych nie ma, bo z codziennymi problemami później, rodziny zostają same. Na przykład na  pomoc psychiatry czy psychologa muszą czasami czekać kilka miesięcy. - Mogła by być lepsza współpraca placówkami oświatowymi. Tutaj jednak potrzebne jest zrozumienie otoczenia i społeczeństwa, że to są jednak dzieciaki przeszły traumy w swoim życiu - mówi pani Anna.

- Jeżeli my nie będziemy w stanie pomóc tym rodzicom, wspierać ich, to kandydatów nie będzie - uważa Aleksander Kartasiński.

Z tym problemem muszą zmierzyć się wszystkie miasta. Zgodnie z obowiązującą ustawą, do 2021 roku, role domów dziecka maja w większości przejąć rodziny zastępcze. W jednej placówce będzie mogło przebywać nie więcej niż 14 wychowanków i tylko tych powyżej 10 roku życia.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce znów będzie możliwe

  Zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce znów będzie możliwe

  Kopalnia soli w Wieliczce zostanie ponownie otwarta 8 czerwca. Znów będzie można ją zwiedzać, ale nieco inaczej, bo w mniejszych grupach i z obowiązkowym pomiarem temperatury. Trwają ostatnie prace, dzięki którym kopalnia będzie gotowa na przyjęcie odwiedzających w nowym reżimie sanitarnym.

  czytaj więcej »
 • Od soboty wchodzą w życie nowe zasady zasłaniania ust i nosa

  Od soboty wchodzą w życie nowe zasady zasłaniania ust i nosa

  Decyzją rządu obowiązek zasłaniania ust i nosa od soboty będzie obowiązywał wciąż w komunikacji miejskiej, sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach i w urzędach. Osoby samotnie spacerujące ulicą nie będą już musiały nosić maseczki, pod warunkiem zachowania co najmniej dwumetrowego dystansu od innych przechodniów.

  czytaj więcej »
 • COVID-19 w USA. Co czwarta ofiara wirusa to Amerykanin

  COVID-19 w USA. Co czwarta ofiara wirusa to Amerykanin

  Więcej niż co czwarty zmarły z powodu COVID-19 był Amerykaninem. Na całym świecie po zakażeniu koronawirusem zmarło już 357 tysięcy osób, ale tylko w Stanach Zjednoczonych ponad 100 tysięcy. Czarnym punktem na mapie jest Nowy Jork - tam zmarło prawie 30 tysięcy zakażonych. Tamtejsze domy pogrzebowe do tej pory nie nadążają z kremacją ciał.

  czytaj więcej »
 • Morderstwo 15-letniej Małgosi w Miłoszycach. Śledczy mają nowe dowody

  Morderstwo 15-letniej Małgosi w Miłoszycach. Śledczy mają nowe dowody

  Nowe dowody rzucają nowe światło na zbrodnię, za którą niesłusznie skazany został Tomasz Komenda. Próbki zebrane w Miłoszycach w 1997 roku zostały ponownie zbadane. - Uzyskaliśmy mieszaninę DNA, która jest zgodna z profilami oskarżonych Ireneusza M. i Norberta B., a także czysty profil tego drugiego - zeznał przed sądem biegły Krzysztof Koloch. Sprawa dotyczy brutalnie zgwałconej i zamordowanej w sylwestrową noc 15-letniej Małgosi.

  czytaj więcej »
 • Amstaff wyprowadzany przez 13-latkę pogryzł 11-latkę i 10-latka

  Amstaff wyprowadzany przez 13-latkę pogryzł 11-latkę i 10-latka

  W Legnicy w piątek pies pogryzł dwoje dzieci. 11-letnia dziewczynka i o rok młodszy chłopiec z obrażeniami rak i twarzy trafili do szpitala. Rany były poważne, na szczęście nie na tyle żeby zagrażały życiu dzieci. Chłopiec wyszedł ze szpitala w poniedziałek, dziewczynka we wtorek. Sprawą zajmuje się nie tylko policja, ale również sąd rodzinny, bo agresywne zwierzę przypominające amstaffa było na spacerze pod opieką 13-latki.

  czytaj więcej »
 • Dane resortu zdrowia. 127 nowych przypadków COVID-19, 69 z województwa śląskiego

  Dane resortu zdrowia. 127 nowych przypadków COVID-19, 69 z województwa śląskiego

  Spośród 127 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, o których Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek rano, ponad połowa dotyczy właśnie województwa śląskiego. Masowo testowani są górnicy, ale badaniom poddawani są też pracownicy meblarskiego zagłębia w Kępnie w Wielkopolsce. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu potwierdzono nowe przypadki zakażeń. To tam jeszcze kilka tygodni temu sytuacja była najpoważniejsza w regionie.

  czytaj więcej »
 • Historyczna misja rakiety Falcon 9 została przełożona. Nie dopisała pogoda

  Historyczna misja rakiety Falcon 9 została przełożona. Nie dopisała pogoda

  Tuż przed startem rakiety Falcon 9, która miała wynieść w kosmos dwóch amerykańskich astronautów, misja została wstrzymana z powodu złej pogody. Ponowna próba startu już w sobotę wieczorem polskiego czasu. To historyczna misja, bo po raz pierwszy od wielu lat amerykańscy astronauci mają zostać wyniesieni w kosmos na amerykańskiej rakiecie. Odkąd Amerykanie wycofali z użytku wahadłowce kosmiczne, to korzystali z pomocy Rosjan, aby wynosić astronautów w kosmos. Falcon 9 jest rakietą produkcji SpaceX, firmy Elona Muska.

  czytaj więcej »
 • W Jeziorze Dywickim znaleziono ludzkie zwłoki. To może być Joanna Gibner

  W Jeziorze Dywickim znaleziono ludzkie zwłoki. To może być Joanna Gibner

  To może być finał sprawy zamordowanej przed dwudziestoma czterema latami Joanny Gibner. Joanna Gibner miała 23 lata. Zaginęła w 1996 roku, trzy tygodnie po ślubie z Markiem W. Za zabójstwo po kilku latach poszukiwań skazano jej męża. Zwłok wtedy nie odnaleziono. W środę po południu na dnie Jeziora Dywickiego motorówka z magnesami neodymowymi namierzyła torbę z ludzkimi szczątkami. Śledczy muszą jeszcze potwierdzić, czy są to faktycznie zwłoki Joanny Gibner.

  czytaj więcej »
 • 30 maja i 6 czerwca zaczynają się nowe etapy "nowej normalności"

  30 maja i 6 czerwca zaczynają się nowe etapy "nowej normalności"

  W ciągu najbliższych kilkunastu dni pożegnamy się z większością epidemicznych obostrzeń. Wrócą wesela, uroczystości rodzinne, otwarte będą kina, teatry, baseny, siłownie i kluby fitness, będą koncerty na powietrzu - ale to wszystko pod pewnymi warunkami. Od soboty obowiązek zasłaniania ust i nosa zostanie mocno ograniczony.

  czytaj więcej »
tvnpix