Fakty po południu

Etap "brudny" i "czysty". Tak wygląda proces badania próbek pod kątem SARS-CoV-2

Jak wygląda proces badania próbek pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2? Tylko we wtorek badacze analizowali ponad 20 próbek. Wszystko odbywa się pod specjalnym nadzorem i przy zachowaniu specjalnych środków ostrożności.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W laboratorium przez kilkanaście godzin diagności, ubrani w specjalne uniformy, badają próbki na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Jak wyjaśnia Barbara Kozub z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu najdłuższym etapem podczas prac jest pozyskiwanie materiału genetycznego.

Samo badanie dzieli się na dwa etapy. Diagności nazywają to etapem "brudnym" i "czystym" . Na początku izolowany jest wymaz z gardła osoby podejrzanej o zakażenie koronawirusem. To wtedy istnieje potencjalne ryzyko zakażenia pracowników laboratorium.

- To jest etap potencjalnie zakaźny, bo nigdy nie wiemy, czy w materiale biologicznym od pacjenta znajduje się ten patogen czy nie - tłumaczy Barbara Kozub, kierownik laboratorium mikrobiologii i parazytologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Kombinezony, gogle i maski

Przed wejściem do laboratorium, diagności wkładają specjalne uniformy w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia koronawirusem. Kombinezony zapewniają im ochronę od stóp do głów.

- Kombinezony, maski, gogle, ochraniacze na buty. Później, po zakończonym cyklu pracy, oczywiście pomieszczenie, gdzie te badania są przeprowadzane podlegają bardzo dokładnej i gruntownej dezynfekcji - mówi Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Wyizolowany i zabezpieczony materiał genetyczny trafia do dalszych badań. Wirusa gołym okiem nie widać. - Do tego są potrzebne mikroskopy elektroniczne, natomiast diagnozujemy jego materiał genetyczny, czyli innymi słowy po uzyskaniu tego materiału genetycznego z wymazu, na podstawie używania różnych odczynników, ten materiał genetyczny jest poddawany reakcji PCR - wyjaśnia Barbara Kozub. - To są już takie szczegóły, że właściwie dla laika, myślę, że te informacje są zbyt skomplikowane. Ważne jest to, że materiałem diagnostycznym jest głęboki wymaz z gardła - dodaje.

Reakcja PCR to łańcuchowa reakcja polimerazy, technika, przy użyciu której można powielić dowolny fragment DNA.

Poznańskie laboratorium mikrobiologii i parazytologii jest jednym z dziewięciu miejsc w Polsce, w których badane są próbki na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Diagności pracują na zmianę, ale bez przerwy.

- Pracują tak w zasadzie całodobowo, bo nawet jeśli w godzinach późnowieczornych przygotują materiał i zostanie on do aparatury wprowadzony, to wówczas przez noc, bo badanie kilka godzin w tym aparacie trwa, to w godzinach nocnych się odbywa. Rano są gotowe wyniki. Oprócz tego również w ciągu dnia takie cykle są prowadzone - tłumaczy Andrzej Trybusz.

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
zdelegalizować myślistwo

a jakie maski używają i skoro są zabezpieczeni to dlaczego jest mowa o tym, że mogą się zarazić w fazie brudnej? to jest bez sensu

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   zdelegalizować myślistwo

   a jakie maski używają i skoro są zabezpieczeni to dlaczego jest mowa o tym, że mogą się zarazić w fazie brudnej? to jest bez sensu

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Sejm uchwala, prawnicy krytykują. Jak mogą wyglądać najbliższe wybory?

      Sejm uchwala, prawnicy krytykują. Jak mogą wyglądać najbliższe wybory?

      W poniedziałek Sejm głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości uchwalił ustawę, która umożliwi zorganizowanie tegorocznych wyborów korespondencyjnie. Posłowie PiS zachwalają rozwiązanie, choć wcześniej byli gorącymi orędownikami jego likwidacji. Innego zdania są prawnicy, którzy twierdzą, że takie wybory nie będą, ani powszechne, ani równe, ani bezpośrednie.

      czytaj więcej »
     • Wielkanoc inna niż dotąd. Zalecenia resortu zdrowia na czas świąt

      Wielkanoc inna niż dotąd. Zalecenia resortu zdrowia na czas świąt

      Mimo wprowadzonych zakazów w związku z pandemią COVID-19, nie każdy się do nich stosuje. Policjanci patrolują ulice miast i wystawiają kolejne mandaty. Funkcjonariusze przypominają Polakom, aby zostawali w domach. O to samo ponownie apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Prosi, by w czasie Świat Wielkanocnych Polacy zachowali się odpowiedzialnie. - Spędźmy święta w domu, tylko z najbliższymi - mówi minister.

      czytaj więcej »
     • Korekty rządu w "tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorców to nie zadowala

      Korekty rządu w "tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorców to nie zadowala

      Rząd przyjął korekty do przyjętych w zeszłym tygodniu przepisów tak zwanej "tarczy antykryzysowej". Nowe rozwiązania przewidują między innymi wydłużenie świadczeń dla osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych do trzech miesięcy, czy zabezpieczenie środków przekazanych w ramach ustawy przed zajęciem komorniczym. Jednak przedsiębiorcy nie są zadowoleni z z tych rozwiązań. Oczekują zdecydowanego zwiększenia zastrzyku pieniędzy z budżetu państwa. W innym wypadku przedsiębiorców mogą czekać masowe zwolnienia, o czym alarmują już nie tylko związki zawodowe, ale także urzędy pracy.

      czytaj więcej »
     • Jak świat walczy z nowym patogenem? "Nikt nie był przygotowany na coś takiego"

      Jak świat walczy z nowym patogenem? "Nikt nie był przygotowany na coś takiego"

      Stany Zjednoczone notują minimalny spadek zachorowań na COVID-19. Jednak lekarze nadal apelują o zachowanie czujności i stosowania się do zaleceń. W USA na pomoc medykom ruszył znany amerykański aktor Sean Penn i ufundował darmowe testy dla pracowników placówek ochrony zdrowia w Malibu. Działania poszczególnych państw różnią się od siebie - jedni zaostrzają zalecenia, a inni próbuj złagodzić obostrzenia. Jak na świecie przebiega walka z nowym patogenem?

      czytaj więcej »
     • "Zakazaliście wstępu do lasu, ale chcecie ludzi wysłać do skrzynek pocztowych"

      "Zakazaliście wstępu do lasu, ale chcecie ludzi wysłać do skrzynek pocztowych"

      W poniedziałek wieczorem Sejm uchwalił zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę, która umożliwia przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich wyłącznie w formie korespondencyjnej. Przepisy w niej zawarte przewidują także, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów. Ustawa została przyjęta większością głosów posłów klubu PiS. Teraz ustawa z Sejmu trafiła do Senatu, który na jej rozpatrzenie ma 30 dni.

      czytaj więcej »
     • Tak wygląda praca w poznańskim szpitalu zakaźnym

      Tak wygląda praca w poznańskim szpitalu zakaźnym

      Jak zmieniły się polskie szpitale w czasie pandemii COVID-19? Można to zobaczyć chociażby w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. Obecnie jest to szpital jednoprofilowy, szpital zakaźny. Kilka tygodni temu praca personelu medycznego została przeorganizowana, w szpitalu stanęły dodatkowe ściany i śluzy.

      czytaj więcej »
     • Zasada "zostań w domu" wciąż aktualna. Sypią się kary

      Zasada "zostań w domu" wciąż aktualna. Sypią się kary

      Zamknięte parki, plaże, lasy i ciągle ta sama zasada: "zostań w domu". Nie do wszystkich dociera. 20 tysięcy złotych zapłaci mężczyzna, który kilka razy wyszedł z domu podczas swojej kwarantanny. Przed Świętami Wielkiej Nocy niech zadziała też głos Kościoła. Na odwiedziny i wyjazdy przyjdzie czas. Ten czas nie jest teraz.

      czytaj więcej »
     • Ognisko zachorowań w Krotoszynie. Powiat ma jednak nie być odcięty

      Ognisko zachorowań w Krotoszynie. Powiat ma jednak nie być odcięty

      Czarny punkt w Wielkopolsce. Z powodu koronawirusa w Krotoszynie został zamknięty i szpital, i komenda policji. Około 30 procent wszystkich zachorowań na COVID-19 przypada na mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Wojewoda jeszcze w niedzielę nie wykluczał nawet zamknięcia powiatu i odizolowania mieszkańców. W poniedziałek jednak mieszkańcy usłyszeli, że powiat nie zostanie zamknięty. Potwierdził to Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.

      czytaj więcej »
     • Morawiecki: szczyt zachorowań w maju, w czerwcu

      Morawiecki: szczyt zachorowań w maju, w czerwcu

      Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek przekazał Sejmowi informacje o sytuacji epidemicznej w kraju. - Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - w maju, czerwcu. Chcemy do tego czasu ograniczyć liczbę zachorowań, a w szczególności wypłaszczać krzywą zachorowań - poinformował szef rządu.

      czytaj więcej »
     tvnpix