Półtora roku od ogłoszenia pandemii COVID-19. "Ryzyko cały czas istnieje"

Półtora roku od ogłoszenia pandemii COVID-19. "Ryzyko cały czas istnieje"
Półtora roku od ogłoszenia pandemii COVID-19. "Ryzyko cały czas istnieje"
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu
Półtora roku od ogłoszenia pandemii COVID-19. "Ryzyko cały czas istnieje"Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu

Dokładnie półtora roku temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 530 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu wynika, że liczba osób przebywających w szpitalach z powodu COVID-19 to 666, czyli o 168 więcej niż tydzień temu w sobotę. Dlatego eksperci wciąż zachęcają do szczepień. Na dowód ich skuteczności Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalne wyliczenia - wśród zaszczepionych, po upływie czternastu dni od podania ostatniej dawki, koronawirusem zakaziło się mniej niż jeden procent osób.

Dokładnie półtora roku temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19, która trwa cały czas.

- Ryzyko cały czas istnieje, konieczne jest szybkie identyfikowanie nowych zakażeń i izolacja, i kwarantanna dla osób, które się zakażają - podkreśla Tomasz Imiela z Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Najnowsze oficjalne dane mówią o ponad 80-procentowym wzroście liczby zakażeń koronawirusem w Polsce w porównaniu do danych z soboty 28 sierpnia. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby w naszym kraju odnotowano 530 przypadkach zakażenia koronawirusem.

Eksperci jednak zwracają uwagę, że w śledzeniu przebiegu czwartej fali najistotniejsza jest liczba pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w szpitalach. W porównaniu z ostatnią sobotą sierpnia liczba osób w placówkach wzrosła o prawie 65 procent.

- To jest najważniejsze pytanie, jakie stawiamy sobie wszyscy: czy kolejna fala sparaliżuje system ochrony zdrowia - mówi dr Tomasz Karauda, lekarz z Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Jak wyjaśnia Krauda, na paraliż systemu ochrony zdrowia będą wpływały trzy czynniki. - Liczba zaszczepionych osób, liczba ozdrowieńców, których nie wiemy, ilu jest oraz to, czy będziemy się zachowywali odpowiedzialnie jako obywatele według zasady DDM - mówi lekarz.

Skuteczność szczepień

Lekarze wciąż powtarzają, że przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem chronią szczepienia.

Na dowód Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalne wyliczenia z których wynika, że wśród zaszczepionych, po upływie czternastu dni od podania ostatniej dawki, koronawirusem zakaziło się mniej niż jeden procent osób. Z kolei wśród zmarłych chorych na COVID-19 było nieco ponad półtora procent w pełni zaszczepionych pacjentów.

- Byliśmy sceptycznie nastawieni, ale ze względu na to, że mamy małe dziecko, jednak zdecydowaliśmy się (na szczepienie - przyp. red.) - mówi pani Joanna z Czarnego Dunajca - gminy, w której cykl szczepień zakończyła jedna piąta mieszkańców.

W całym kraju proces szczepień praktycznie stanął. Nadal mówimy o około połowie w pełni zaszczepionych mieszkańcach Polski.

Jednym z pomysłów na zahamowanie rozwoju czwartej fali koronawirusa jest umożliwienie dzieciom przyjęcia preparatów przeciw COVID-19 w szkołach. W Gdańsku przed wybranymi placówkami stanie mobilny punkt.

- Na rozpoczęciu roku w jednej z gdańskich podstawówek główne pytanie uczniów, bardzo młodych uczniów, było: pani prezydent jak długo będziemy chodzić do szkoły? Ja powiedziałam prosto: nie ma innej recepty, trzeba po prostu się zaszczepić - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Niestety liczba dawek, na które nie ma zapotrzebowania jest tak duża, że szczepionki z Polski wysyłane są dalej.

- Do tej pory przekazaliśmy, odsprzedaliśmy 7 i pół miliona dawek szczepionek do różnych krajów: do Australii, Hiszpanii, Portugalii, Wietnamu - przekazał Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Kolejne partie trafią do Uzbekistanu i Kenii.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Chcę ufać, że prezydent rozważa podjęcie sensownej decyzji do ostatniej chwili. Może być jutro, może być dzisiaj, byle byłaby to decyzja słuszna, czyli taka która będzie wiązała się z podpisaniem tej ustawy - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do noweli ustawy w sprawie dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała w TOK FM, że Andrzej Duda ogłosi decyzję w piątek.

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24