Półtora roku od ogłoszenia pandemii COVID-19. "Ryzyko cały czas istnieje"

Półtora roku od ogłoszenia pandemii COVID-19. "Ryzyko cały czas istnieje"
Półtora roku od ogłoszenia pandemii COVID-19. "Ryzyko cały czas istnieje"
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu
Półtora roku od ogłoszenia pandemii COVID-19. "Ryzyko cały czas istnieje"Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu

Dokładnie półtora roku temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 530 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu wynika, że liczba osób przebywających w szpitalach z powodu COVID-19 to 666, czyli o 168 więcej niż tydzień temu w sobotę. Dlatego eksperci wciąż zachęcają do szczepień. Na dowód ich skuteczności Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalne wyliczenia - wśród zaszczepionych, po upływie czternastu dni od podania ostatniej dawki, koronawirusem zakaziło się mniej niż jeden procent osób.

Dokładnie półtora roku temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię COVID-19, która trwa cały czas.

- Ryzyko cały czas istnieje, konieczne jest szybkie identyfikowanie nowych zakażeń i izolacja, i kwarantanna dla osób, które się zakażają - podkreśla Tomasz Imiela z Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Najnowsze oficjalne dane mówią o ponad 80-procentowym wzroście liczby zakażeń koronawirusem w Polsce w porównaniu do danych z soboty 28 sierpnia. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby w naszym kraju odnotowano 530 przypadkach zakażenia koronawirusem.

Eksperci jednak zwracają uwagę, że w śledzeniu przebiegu czwartej fali najistotniejsza jest liczba pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w szpitalach. W porównaniu z ostatnią sobotą sierpnia liczba osób w placówkach wzrosła o prawie 65 procent.

- To jest najważniejsze pytanie, jakie stawiamy sobie wszyscy: czy kolejna fala sparaliżuje system ochrony zdrowia - mówi dr Tomasz Karauda, lekarz z Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Jak wyjaśnia Krauda, na paraliż systemu ochrony zdrowia będą wpływały trzy czynniki. - Liczba zaszczepionych osób, liczba ozdrowieńców, których nie wiemy, ilu jest oraz to, czy będziemy się zachowywali odpowiedzialnie jako obywatele według zasady DDM - mówi lekarz.

Skuteczność szczepień

Lekarze wciąż powtarzają, że przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem chronią szczepienia.

Na dowód Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalne wyliczenia z których wynika, że wśród zaszczepionych, po upływie czternastu dni od podania ostatniej dawki, koronawirusem zakaziło się mniej niż jeden procent osób. Z kolei wśród zmarłych chorych na COVID-19 było nieco ponad półtora procent w pełni zaszczepionych pacjentów.

- Byliśmy sceptycznie nastawieni, ale ze względu na to, że mamy małe dziecko, jednak zdecydowaliśmy się (na szczepienie - przyp. red.) - mówi pani Joanna z Czarnego Dunajca - gminy, w której cykl szczepień zakończyła jedna piąta mieszkańców.

W całym kraju proces szczepień praktycznie stanął. Nadal mówimy o około połowie w pełni zaszczepionych mieszkańcach Polski.

Jednym z pomysłów na zahamowanie rozwoju czwartej fali koronawirusa jest umożliwienie dzieciom przyjęcia preparatów przeciw COVID-19 w szkołach. W Gdańsku przed wybranymi placówkami stanie mobilny punkt.

- Na rozpoczęciu roku w jednej z gdańskich podstawówek główne pytanie uczniów, bardzo młodych uczniów, było: pani prezydent jak długo będziemy chodzić do szkoły? Ja powiedziałam prosto: nie ma innej recepty, trzeba po prostu się zaszczepić - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Niestety liczba dawek, na które nie ma zapotrzebowania jest tak duża, że szczepionki z Polski wysyłane są dalej.

- Do tej pory przekazaliśmy, odsprzedaliśmy 7 i pół miliona dawek szczepionek do różnych krajów: do Australii, Hiszpanii, Portugalii, Wietnamu - przekazał Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Kolejne partie trafią do Uzbekistanu i Kenii.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS