Fakty po południu

Policja odnalazła ciało dziecka. "Trzymano się swojego kursu"

- Policjantom należą się olbrzymie podziękowania i wyrazy podziwu - mówił w "Faktach po Południu" TVN24 Paweł Moczydłowski, kryminolog i były szef Służby Więziennej, komentując sobotnią informację policji o odnalezieniu ciała dziecka - Trzymano się swojego kursu, nie bacząc różne powodzenia lub niepowodzenia - wskazał na przyczynę sukcesu funkcjonariuszy.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO POŁUDNIU" W TVN24GO

W okolicach autostrady A2 policja odnalazła ciało chłopca. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością jest to ciało pięcioletniego Dawida - powiedział po godzinie 16 Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

W "Faktach po Południu" informacje policji komentował kryminolog Paweł Moczydłowski. Zwrócił on uwagę na ogromną determinację i wysiłek funkcjonariuszy, którzy uczestniczyli w akcji poszukiwania Dawida. - Widać było, że oni są po ludzku, bardzo mocno zaangażowani w poszukiwanie tego dziecka - powiedział.

- Wiadomo było, że ono (dziecko - przyp. red.) samo długo nie przeżyje, bo jest bez wody, bez jedzenia - stwierdził Paweł Moczydłowski i dodał, że to upływ czasu był tym, z czym ścigała się policja.

"Wiadomo było, że ono samo długo nie przeżyje"
Wideo: Fakty po południu "Wiadomo było, że ono samo długo nie przeżyje"

- Policjantom należą się olbrzymie podziękowania i wyrazy podziwu - ocenił. Zdaniem Pawła Moczydłowskiego to, że finalnie ciało zostało odnalezione, wynika z metodycznej pracy, ponieważ policja przyjęła pewne założenia co do sposobu przeszukiwania terenu.

- Trzymano się swojego kursu, nie bacząc różne powodzenia lub niepowodzenia - dodał.

Jego zdaniem można się zastawiać nad tym, na ile ten czyn był zrealizowany na chłodno, a na ile była to zbrodnia w afekcie.

"Policjantom należą się olbrzymie podziękowania"
Wideo: Fakty po południu "Policjantom należą się olbrzymie podziękowania"

Informacja policji

Ciało dziecko w okolicach A2. "Prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że to 5-letni Dawid"

W okolicach autostrady A2 policja odnalazła ciało chłopca. Z prawdopodobieństwem graniczącym...

W sobotę, w 10. dobie poszukiwań Dawida z Grodziska Mazowieckiego - działania policji koncentrowały się na okolicy węzła Pruszków na autostradzie A2, a dokładnie na jednym ze zbiorników wodnych.

- Niestety, ta informacja, którą mam do przekazania nie będzie tą, która dawała nadzieję, na którą liczyliśmy. Niedawno policjanci prowadzący poszukiwania na trasie pomiędzy Warszawą a Grodziskiem znaleźli ciało dziecka. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, jesteśmy przekonani, że to pięcioletni Dawid - chłopiec, którego poszukiwaliśmy od północy z 10 na 11 lipca - powiedział po godzinie 16 Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

Jak dodał, na tożsamość dziecka wskazuje wiele cech. - Wskazuje na to ubiór, tutaj oczywiście będę przeprowadzone okazania z udziałem rodziny, będę czynności wyznaczone przez prokuratora. Jednak uznaliśmy, że prawdopodobieństwo jest na tyle duże, że ta informacja musi być przekazana, chociażby ze względu na to, jak duży był odzew społeczny - zaznaczył Mrozek.

Foto: tvn24.pl Zaginięcie Dawida godzina po godzinie

Odjechał z ojcem

Poszukiwania rozpoczęły się o północy z 10 na 11 lipca, kiedy utratę kontaktu z dzieckiem i jego ojcem zgłosiła matka.  Dawid zaginął w środę. Z domu rodzinnego w Grodzisku Mazowieckim zabrał go ojciec, około godziny 17 odjechali samochodem. Mężczyzna miał zawieźć dziecko do jego matki, która tymczasowo mieszkała w Warszawie, ponieważ małżeństwo nie żyło ze sobą.

Zeznawała matka Dawida. "Sądziła, że to złośliwość. Nie zakładała najgorszego"

- Nie podejmowała gwałtownych kroków w dniu zaginięcia dziecka, bo sądziła, że to kolejna...

Chwilę przed godziną 21 ojciec Dawida odebrał sobie życie. Jego samochód, szarą skodę fabię znaleziono w dzielnicy Łąki.

Kilka godzin później matka zgłosiła zaginięcie chłopca. O północy ruszyły poszukiwania.

"Największe poszukiwania w historii"

W akcję od samego początku zaangażowano olbrzymie siły. Rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji zaznaczał, że brało w nich udział kilkuset policjantów, zarówno z komendy miejscowej, jak i z oddziału prewencji w Warszawie.

Jak dodał, w poszukiwania włączyli się również policjanci z Wydziału Poszukiwań Celowych Komendy Głównej Policji, którzy użyli specjalistycznego sprzętu, między innymi dronów i wozu poszukiwań celowych.

Rzecznik komendy stołecznej podawał, że to największe poszukiwania w historii polskiej policji. W akcji brał również udział śmigłowiec KGP z kamerą termowizyjną. W działania włączyli się także strażacy i Wojska Obrony Terytorialnej - 40 żołnierzy 65. batalionu lekkiej piechoty z Pomiechówka. Pomagali również płetwonurkowie.

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Polsce poinformowała rosyjskie media, że zaginiony pięciolatek z Grodziska Mazowieckiego to obywatel Rosji.

Ojciec Dawida miał prawa rodzicielskie.

Paweł Moczydłowski w "Faktach po Południu". Cała rozmowa
Wideo: Fakty po południu TVN24 Paweł Moczydłowski w "Faktach po Południu". Cała rozmowa

Autor: kk/dln / Źródło: Fakty po południu

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
aleksanderj43

w dzialaniach policji brak logiki przeczesywanie tysiecy hektarow nie mialo sensu Samobojstwo tego czlowieka wskazywalo na tragiczny final Dobrze ze skupoino sie poszukiwaniu tego chlopca wokol trasy jaka przemierzal ten samobojca

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Konwencja PiS i krytyka ze strony opozycji. "Dużo niebezpiecznych punktów"

    Konwencja PiS i krytyka ze strony opozycji. "Dużo niebezpiecznych punktów"

    Jedni chwalą się zrealizowanymi obietnicami, inni mówią, że to co jest obecnie to czarna rozpacz, a za przykład podają służbę zdrowia. O konieczności zmiany jej finansowania mówi kandydatka na premiera Koalicji Obywatelskiej - Małgorzata Kidawa-Błońska. Z kolei Jarosław Kaczyński przekonuje, że tylko z jego partią warunki życia w Polsce będą takie jak na Zachodzie.

    czytaj więcej »
   • Na szczyt po 13 latach. Triumfalny powrót Tool

    Na szczyt po 13 latach. Triumfalny powrót Tool

    Była próba cierpliwości, jest powrót z przytupem. Aż trzynaście lat musieli czekać fani na nową płytę zespołu Tool. Album "Fear Inoculum" już w pierwszym tygodniu po premierze znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia Billboard 200. Zdetronizował płytę "Lover" Taylor Swift. To, że zespół znany w cięższych brzmień ląduje na szczycie tego zestawienia, zdarza się nieczęsto.

    czytaj więcej »
   • "Przepraszam, zawiodłem". David Cameron przerywa milczenie po 3 latach

    "Przepraszam, zawiodłem". David Cameron przerywa milczenie po 3 latach

    Trzy lata temu to on doprowadził do referendum brexitowego. Jego wynik - jak mówi on sam - "przygnębił" go. Teraz bije się w pierś i mówi "przepraszam, zawiodłem". Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron udzielił dziennikarzom "The Times" wywiadu, w którym sugeruje, że kolejne referendum może być jedną z możliwości wyjścia z impasu w sprawie brexitu. Przy okazji krytykuje obecnego premiera Borisa Johnsona.

    czytaj więcej »
   • Obietnice PiS, propozycje opozycji. Sobota konwencji wyborczych

    Obietnice PiS, propozycje opozycji. Sobota konwencji wyborczych

    Koalicja Obywatelska proponuje obniżenie składek na ZUS w małych firmach i mniejszy CIT dla szybko rosnących przedsiębiorstw. PiS obiecuje zwiększyć płacą minimalną jeszcze bardziej. PSL mówi o "wakacjach od ZUS-u" i ograniczeniu liczby "uciążliwych kontroli". Lewica podnosi postulat równości zarobków kobiet i mężczyzn. Polityczna sobota upłynęła pod znakiem konwencji wyborczych.

    czytaj więcej »
   • Ostre słowa sędziego Markiewicza o rzecznikach dyscyplinarnych

    Ostre słowa sędziego Markiewicza o rzecznikach dyscyplinarnych

    Sędzia Krystian Markiewicz ostro o rzecznikach dyscyplinarnych: są bardzo przewidywalni i robią to, czego chce minister sprawiedliwości. Szef stowarzyszenia "Iustitia" spodziewa się kolejnego wezwania, ale podobnie jak w czwartek, nie zamierza się stawiać na przesłuchania. Nawet jeśli będzie się to wiązało z konsekwencjami.

    czytaj więcej »
   • Licytacja na gospodarcze propozycje

    Licytacja na gospodarcze propozycje

    Płaca minimalna w centrum kampanii wyborczej. Po tym, jak prezes Prawa i Sprawiedliwości obiecał podniesienie płacy minimalnej, opozycja rusza do tych, którzy na tej obietnicy mogliby stracić najwięcej. Z kolei minister Emilewicz powtarza, że to będzie trudne wyzwanie dla najmniejszych podmiotów, a premier uspokaja przypominając, że będą w zamian ulgi w składkach ZUS.

    czytaj więcej »
   tvnpix