Fakty po południu

  • Foto: tvn24 | Video: Fakty po południu
  • Odwołane spektakle i koncerty. Jak rząd pomoże branży kultury?
  • "Chcemy mieć za co żyć". Restauratorzy domagają się wsparcia

"Zjednoczona Prawica zobaczyła, jak kończy się tchórzostwo"

"Przekroczono granice" - mówi o protestach szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. Polityk zapytany o to, co dalej z prawem aborcyjnym, odpowiada, że "niewiele można dyskutować, bo rozstrzygnięcie Trybunału jest jednoznaczne". Innego zdania jest koalicjant PiS-u Jarosław Gowin, który mówi, że "nie wolno dopuścić do sytuacji, w której kobiety będą traktowane z okrucieństwem albo będą zmuszane prawnie do heroizmu".

Politycy komentują orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wciąż trwają. Głos zabrali...

Poseł Kamil Bortniczuk podpisał się pod wnioskiem, którego skutkiem jest zaostrzenie prawa aborcyjnego.

W poniedziałek, w imieniu Porozumienia, przyznał, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, którego prezesem jest Julia Przyłębska, nie powinno zostać opublikowane i należy przyjąć nowe regulacje.

- Chcemy działać na tyle szybko, żeby nie pozostawić w systemie prawnym luki - powiedział Bortniczuk w audycji "Sedno Sprawy" Radia Plus.

Luka, o której w swojej wypowiedzi wspomina poseł Bortniczuk, to usunięcie z polskiego porządku prawnego jednej z trzech przesłanek legalnej aborcji, zgodnie z czwartkowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności z polską konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego narusza obowiązujący od lat 90. XX wieku tzw. kompromis aborcyjny.

- Jarosław Kaczyński miał ten scenariusz zaplanowany, chciał użyć takiej współczesnej wersji Poncjusza Piłata, czyli rękami Przyłębskiej dokonać zmiany obowiązującego prawa - uważa poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

"Już niewiele można dyskutować"

Decyzja sędziów Trybunału Konstytucyjnego od czwartku wyprowadza na ulice polskich miast i miasteczek tysiące osób. Co z kolei polityków - również koalicji rządzącej - zmusiło do deklaracji w tej sprawie.

Wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin za pośrednictwem mediów społecznościowych ogłosił stanowisko swojej partii. "Prawo musi stać na straży wartości, ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu" - możemy przeczytać w opublikowanym na Twitterze wpisie.

Foto: Jarosław Gowin / Twitter Jarosław Gowin o orzeczeniu TK

Do zmian w prawie dotyczącym aborcji odniósł się także szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który pytany był przez dziennikarzy w Sejmie, czy będą rozmowy w Zjednoczonej Prawicy w sprawie nowelizacji prawa po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

- Przewidywane jest spotkanie Rady Koalicji, ale myślę, że tu już niewiele można dyskutować - zaznaczył Terlecki.

Polityk pod znakiem zapytania stawia postulaty lidera Porozumienia.

Tymczasem partia Gowina chce znowelizować ustawę tak, żeby znalazł się w niej zapis, który będzie wykluczał możliwość aborcji w przypadku zespołu Downa, ale umożliwiający przerwanie ciąży, kiedy wady płodu są nieuleczalne i śmiertelne.

W tej sprawie wśród posłów Prawa i Sprawiedliwości opinie są podzielone.

- Myślę, że to jest taka dyskusja, która ma w tej chwili bardziej charakter tonowania nastrojów niż konkretnych zapisów - ocenił senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

- W tej chwili nie ma żadnych prac nad taką zmianą legislacyjną, ale tutaj nie wolno lekceważyć żadnych głosów - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w RMF FM.

- Nowelizacja, nie sądzę, ale pewnie jakiś rodzaj rozporządzenia ministra, uściślenia tej kwestii - ocenił Ryszard Terlecki.

"Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens?"

Jak mam starać się o dziecko bez strachu? Czy będę mogła liczyć na badania prenatalne? Kobiety...

Porozumienie chce też podniesienia świadczenia socjalnego dla opiekunów niesamodzielnych dzieci z niepełnosprawnościami do wysokości średniej krajowej.

Postuluje również stworzenie funduszu na wysokospecjalistyczne ośrodki opiekuńcze i wsparcie dla rodzin.

Propozycje polityków PiS

We wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, na wniosek wicemarszałka Ryszarda Terleckiego, w Sejmie ma przedstawić informację o tym, jak rząd wspiera osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada też powołanie - w nieokreślonej przyszłości - specjalnej komisji i prace nad dodatkowym wsparciem.

- Zjednoczona Prawica zobaczyła, patrząc na ulice polskich miast, jak kończy się tchórzostwo, jak kończy się uciekanie i chowanie się za fasadą pseudotrybunału konstytucyjnego przed autentyczną debatą w Sejmie - podkreśla posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy o niekaraniu lekarzy przeprowadzających aborcję i zapowiada zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim o legalizacji przerywania ciąży.

- Za wcześnie mówić o rozwiązaniach politycznych, kiedy emocje grają tak wysoko, ale niewątpliwie odpowiedzialnością polityków będzie takie rozwiązania przygotować - uważa marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Apel opozycji

Na ulicach od kilku dni nie brakuje emocji, dlatego Platforma Obywatelska powtarza apel, z jakim do premiera w sobotę zwrócił się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego rozpocznie następny etap domowej wojny. Dzisiaj racją stanu jest nieopublikowanie tego wyroku. To jest wielka odpowiedzialność na barkach rządu i personalnie premiera Morawieckiego - przekonuje poseł Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Opozycji chodzi również o to, żeby ograniczyć polityczne emocje w momencie, kiedy wyzwaniem jest pandemia.

Deklaracji premiera w tej sprawie na razie nie ma.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix