Maseczki, lekcje w sobotę, bańki społeczne. Jak europejskie kraje szykują się na rok szkolny?


Władze krajów europejskich opracowują wytyczne dla szkół, które mają zapewnić bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom w dobie zagrożenia epidemicznego. Podstawowe zalecenia to częste mycie rąk, zachowanie dystansu i noszenie maseczek. W Niemczech już po tygodniu od rozpoczęcia zajęć w jednej z placówek pojawił się przypadek zakażenia. Podobnego scenariusza obawiają się nauczyciele z innych krajów.

W hiszpańskich szkołach słychać obawy i pytania o to, czy system edukacji jest w stanie sprawnie działać w czasie pandemii.

- Musimy spełnić wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, która zaleca unikanie zatłoczonych i zamkniętych przestrzeni i bliskich kontaktów. Jak mamy to zrobić, kiedy w klasie mamy 30 uczniów? - pyta Sergio Nunes, nauczyciel z Hiszpanii.

Hiszpańskie władze twierdzą, że są gotowe na wznowienie zajęć. Placówki w Madrycie i Katalonii zatrudnią więcej pielęgniarek. W całym kraju dzieci od 6. roku życia będą będą musiały nosić maseczki, a priorytetem ma być prowadzenie lekcji na świeżym powietrzu.

- Rok szkolny musi rozpocząć się normalnie. Pracujemy nad tym z władzami regionalnymi. Jesteśmy to winni matkom, ojcom, uczniom, synom, córkom, nauczycielom i pracownikom. Muszą wiedzieć, że znajdą się w bezpiecznym środowisku - twierdzi premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Uczniowie będą musieli zachować co najmniej półtorametrowy dystans. Młodsze dzieci będą trzymane w tak zwanych bańkach społecznych, czyli małych grupach nieprzekraczających 20 osób.

Zachowanie dystansu i zmniejszenie liczby uczniów w klasach nie będzie obowiązkowe we Francji, jeśli szkoła nie będzie w stanie pomieścić wszystkich dzieci. W takich sytuacjach wystarczą maseczki.

- Każdy musi zrozumieć, że dorośli i dzieci powyżej 11. roku życia muszą nosić maski. Co prawda, na przełomie lipca i sierpnia myśleliśmy o wprowadzeniu pewnych wyjątków, ale zdecydowaliśmy się tego nie robić - tłumaczy francuski minister edukacji Jean-Michel Blanquer.

Różne rozwiązania

Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego przygotowuje się cała Europa. W wielu niemieckich landach dzieci już wróciły do szkół. W Berlinie, z powodu pojawienia się zakażeń, dwa tygodnie po otwarciu zamknięto 41 placówek. Podobnej sytuacji boją się nauczyciele z Wielkiej Brytanii.

- Wiem, że jestem narażona na ryzyko (...). Nie mamy wystarczająco dużo informacji na temat transmisji wirusa wśród dzieci - komentuje Mousufa Choudhury, nauczycielka z Wielkiej Brytanii.

Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by wszystkie dzieci powyżej 12. roku życia nosiły maseczki, jeśli niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego.

Brytyjski rząd w tej kwestii daje wolną rękę dyrekcjom placówek. Zasłanianie twarzy będzie obowiązywało tylko w niektórych szkołach średnich w Anglii.

- Zasłanianie twarzy będzie obowiązkowe w miejscach, w których istnieje podwyższone ryzyko transmisji wirusa, ale nie będzie ono konieczne w klasach. To nie ma sensu. Nie można uczyć w maseczkach, nie można też oczekiwać od uczniów, że będą chcieli się uczyć z zakrytą twarzą - przekonuje premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Ożywiona debata na temat noszenia maseczek w szkołach toczy się we Włoszech, gdzie lekcje rozpoczną się 14 września. W klasach będzie mniej uczniów, dlatego lekcje będą odbywały się też w soboty.

W Belgii zaś wprowadzony zostanie obowiązek wietrzenia klas 2-3 razy dziennie przez 15 minut i monitorowania jakości powietrza. Skuteczność tych rozwiązań poznamy w pierwszych tygodniach nowego, wyjątkowo trudnego roku szkolnego.

Autor: Justyna Kowalewska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS