Niepełnosprawne dzieci bez nauczania w szkołach? Nowe przepisy wprowadziły zamieszanie

Aktualizacja:
Niepełnosprawne dzieci bez nauczania w szkołach? Nowe przepisy wprowadziły zamieszanie
Niepełnosprawne dzieci bez nauczania w szkołach? Nowe przepisy wprowadziły zamieszanie
Sylwia Piestrzyńska | Fakty po południu
Niepełnosprawne dzieci bez nauczania w szkołach? Nowe przepisy wprowadziły zamieszanieSylwia Piestrzyńska | Fakty po południu

Nauczanie indywidualne - w szkole czy poza nią? Nowe przepisy dla wielu nie są do końca jasne. Minister edukacji przekonuje, że żadne dziecko nie będzie skazane na siedzenie w domu, ale rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Mateusz z Sosnowca ma 18 lat, zespół Aspergera i chorobę dwubiegunową. Uwielbia robić fotoreportaże o strażakach. Chciałby pochwalić się nimi w szkole. Ale nie może. - Miałem dobre oceny, uczyłem się, miałem chęć do życia. A teraz? Szkoda słów - mówi. - Pozbawiając syna kontaktów z rówieśnikami, szkołą, przyjaciółmi, zabrali mu tak naprawdę życie - dodaje jego matka.

Chłopak chodził do technikum hotelarskiego. Przez nowe przepisy lekcje może mieć tylko w domu. Szkoła miała związane ręce. Rodzice też.

Mateusz jako osoba niepełnosprawna został objęty kształceniem specjalnym. Zgodnie z nowymi przepisami szkoła musiała stworzyć dla niego Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny. Program, który - jak przekonuje minister edukacji - wcale nie zamyka dzieci w domach.

Jednak w rzeczywistość w Sosnowcu wygląda inaczej. - Dostaliśmy (ze szkoły - przyp. red.) odmowę. Motywowali to tym, że dziecko, które ma orzeczenie o kształceniu specjalnym nie kwalifikuje się do nauczania indywidualnego w szkole - mówi mama Mateusza.

Przepisy ministerstwa edukacji nie są precyzyjne. A jeden z nich mówi wprost o tym, że indywidualnej ścieżki nauczania nie prowadzi się dla uczniów z kształceniem specjalnym.

Apele o zmianę przepisów

Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że zajmie się przypadkiem Mateusza z Sosnowca. Ale jego matka mówi, że lepiej byłoby zmienić przepisy. - Jeśli pani chce pomóc, proszę pomóc wszystkim tym dzieciom - apeluje.

Wcześniej Mateusz miał nauczanie indywidualne. Uczył się w domu, ale chodził też do szkoły na zajęcia. Ministerstwo Edukacji rozdzieliło nauczanie indywidualne od kształcenia specjalnego. Nauczanie indywidualne przeznaczone jest dla dzieci, które tylko przez pewien czas nie mogą chodzić do szkoły np. ze względu na złamaną nogę.

- Bardzo bym chciał, żeby zmieniono zdanie i żeby nam, uczniom chorym i cierpiącym pozwolono pójść do szkoły - mówi Mateusz.

Sytuację w szkołach utrudniają też przepisy dotyczące zatrudniania terapeutów, których szkoła musi zapewnić dla dzieci niepełnosprawnych. Teraz musi też zatrudniać ich na etatach. Przez małą liczbę chorych - na etatach niepełnych. Terapeuci zmuszeni są rezygnować, bo żeby się utrzymać, pracowali dotąd w kilku szkołach jednocześnie.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci zbierają podpisy pod petycją do Ministerstwa Edukacji z prośbą o zmianę przepisów. Akcję wspiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Autor: Sylwia Piestrzyńska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS