
Bez nazwiska Wałęsy, bez tablicy ku czci Kaczyńskich. Ale wciąż w cieniu podziału
Obchody w cieniu podziału. Mija 38. rocznica Porozumień Sierpniowych. To one dały początek Solidarności. Dziś jej dawny przywódca Lech Wałęsa świętuje z KOD-em i opozycją. A obecna Solidarność - z premierem i prezydentem.
Na bramie stoczni działacze KOD powiesili portrety wszystkich tych, którzy dzisiaj są symbolami solidarnościowego zrywu. Obok Lecha Wałęsy pojawił się Lech Kaczyński, Anna Walentynowicz czy Andrzej Gwiazda.
Wszystkich portretów nie było za to w Ubotowni, gdzie na tle między innymi archiwalnego zdjęcia braci Kaczyńskich przemawiał Piotr Duda, przewodniczący Solidarności. - Czyż można wyobrazić sobie piękniejszy prezent urodzinowy? - pytał, mówiąc o prezentacji planów rozwoju terenu Stoczni Gdańskiej, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki.
Rocznica w piątek, a dzień wcześniej więcej niż o historii mówi się o tablicy, której nie będzie....#PrzebywaliWHali. Internauci kpią z tablicy, której nie będzie
Premier dziękował bohaterom Sierpnia, ale nazwisko ówczesnego przywódcy Solidarności nie padło. Na uroczystości odczytano natomiast list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
Nie było jednak zapowiadanego odsłonięcia tablicy ku czci Jarosława i Lecha Kaczyńskich, z której w ostatniej chwili zrezygnowała Solidarność i sam prezes PiS.
38 lat temu Lech Wałęsa i Wojciech Jaruzelski podpisali porozumienie, kończące dwutygodniowy strajk w Stoczni Gdańskiej. Komunistyczne władze zgodziły się na powstanie niezależnych związków zawodowych, co stało się początkiem przemian w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Potężny pożar w chlewni pod Śremem. Zginęło 800 zwierząt
Pożar chlewni w miejscowości Zawory w powiecie śremskim spowodował dotkliwe straty dla hodowców. Strażacy uratowali ponad 1,5 tysiąca świń, ale około osiemset zwierząt zginęło. Nie ucierpiał żaden z pracowników. Z ogniem walczyło 19 zastępów straży pożarnej.
czytaj więcej »Krótka lista pewnych kandydatów na prezydenta w 2020 roku
Kto będzie w przyszłym roku kandydował na prezydenta Polski? Na około pół roku przed wyborami tylko dwóch kandydatów jest pewnych: kandydat PiS Andrzej Duda i lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Platforma Obywatelska jest po sobotniej debacie Małgorzata Kidawa-Błońska kontra Jacek Jaśkowiak i wybierze swojego kandydata 14 grudnia. W Lewicy wciąż brak decyzji, prawybory odbywają się też w Konfederacji.
czytaj więcej »Posłowie PiS złożyli wniosek do TK. Chodzi o listy poparcia kandydatów do KRS
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy o KRS i ustawy o dostępie do informacji publicznej w związku z kwestią jawności list poparcia kandydatów na członków sędziów KRS. Podobny wniosek, złożony przez PiS w sierpniu, uległ umorzeniu. NSA nakazał Kancelarii Sejmu RP ujawnienie tych list, ale kancelaria tego nie zrobiła, zasłaniając się decyzją PUODO.
czytaj więcej »Nie tylko paprykarz. Najpopularniejsze przepisy mieszkańców Szczecina w jednej książce
Czy pasztecik i paprykarz to jedyne smaki kojarzone ze Szczecinem? Zdecydowanie nie. O tym, jaki jest smak tego miasta, można dowiedzieć się z nowej książki kucharskiej "Smaki Śródmieścia". Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki zebrało najciekawsze przepisy od mieszkańców Szczecina i wydało w formie bezpłatnej książki.
czytaj więcej »"Pomaga mi przeżyć cały rok". Trwa "weekend cudów" Szlachetnej Paczki
Szlachetna Paczka to z jednej strony darczyńcy i wolontariusze, a z drugiej potrzebujący. Każdy rok dla Szlachetnej Paczki to tysiące nowych historii i uśmiechów. To także długie godziny przygotowań i nieprzespane noce dla wolontariuszy. Podczas tegorocznego finału akcji paczki otrzyma ponad 14 tysięcy rodzin.
czytaj więcej »Lodowisko, curling i liczne atrakcje. W Warszawie ruszył Zimowy Narodowy
PGE Narodowy już po raz siódmy zamienia się w największe zimowe miasteczko w Polsce. Zimowy Narodowy to lodowisko, curling oraz lodowa górka, z której można zjeżdżać na specjalnych pontonach. Jest wiele atrakcji dla najmłodszych, ale też dla dorosłych. Ubiegłoroczna edycja tego zimowego wydarzenia zgromadziła przeszło 550 tysięcy osób.
czytaj więcej »"Weekend cudów " na Pomorzu. Wolontariusze adresują paczki dla potrzebujących
Trwa "weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Przygotowywane od tygodni paczki przez darczyńców trafią do wszystkich potrzebujących. W podarunkach można znaleźć między innymi żywność, artykuły chemiczne, a nawet opał.
czytaj więcej »Rzecznik dyscyplinarny odniósł się do afery hejterskiej
Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab nie widzi na razie podstaw do postawienia komukolwiek zarzutów dyscyplinarnych w sprawie afery hejterskiej. Ofierze ataków - sędziemu Krystianowi Markiewiczowi - kilka dni temu postawiono 55 zarzutów dyscyplinarnych. W sumie ma ich znacznie więcej, bo w jego sprawie toczy się już niejedno postępowanie.
czytaj więcej »Dwa konie w kanale samochodowym. Nietypowa akcja strażaków
Nietypowa akcja strażaków we wsi Wanaty w powiecie częstochowskim. Do kanału samochodowego wpadła klacz o imieniu Klara. Sprawę skomplikował ogier Misiek, który - widząc cierpienie towarzyszki - także wskoczył do tego kanału.
czytaj więcej »"Wręczenie paczki to jest taki moment, kiedy zawsze płyną łzy"
Stosy paczek rosną, podobnie jak emocje. 7 i 8 grudnia to "weekend cudów" - finał Szlachetnej Paczki. Pomoc dla potrzebujących płynie już dziewiętnasty rok. W tym roku do rozdania jest ponad 14 tysięcy paczek. Rodziny zostaną obdarowane prezentami, w których mogą znaleźć wszystko - od jedzenia i środków czystości po pralkę czy odkurzacz.
czytaj więcej »Żałoba po katastrofie w Szczyrku. Śledczy wyjaśniają przyczyny wybuchu
Na miejscu tragedii w Szczyrku wciąż pracują śledczy. Chcą wyjaśnić dokładne okoliczności i przyczyny środowej katastrofy. W wyniku wybuchu gazu zginęło 8 osób, w tym czworo dzieci. W pobliżu miejsca, gdzie stał dom, ludzie przynoszą znicze. W mieście trwa żałoba.
czytaj więcej »"Debata była ciekawa". Kandydaci PO przedstawili swoje poglądy
Zanim powalczą o głosy Polaków, muszą zdobyć głosy członków Platformy Obywatelskiej. W sobotę odbyła się przedwyborcza debata pomiędzy Małgorzatą Kidawą-Błońską, a Jackiem Jaśkowiakiem. W debacie mnogość tematów i niewiele różnic w odpowiedziach. Za tydzień członkowie Platformy zdecydują, kto w wyścigu prezydenckim stanie naprzeciw Andrzeja Dudy.
czytaj więcej »Weszli do krypt sprzed wieków. "Spojrzenie w twarz ludziom zmarłym trzysta lat temu jest rzeczą niesamowitą"
Prawie sto osób spoczywa w kryptach Bazyliki i Klasztoru Franciszkanów w Krakowie. Odkryto je kilka lat temu i od tego czasu archeolodzy skrupulatnie je badają za pomocą specjalistycznego sprzętu i laserów. Teraz archeolodzy w końcu weszli do krypt.
czytaj więcej »Spór o historyczne tablice. Narodowe Muzeum Morskie chce ich zwrotu
Tablice z 21 postulatami sierpniowymi od pięciu lat są elementem wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności. Wcześniej były wystawione w Narodowym Muzeum Morskim, które teraz zażądało ich zwrotu. Tablice stworzyli Maciej Grzywaczewski i nieżyjący już Arkadiusz Rybicki. Ten pierwszy twierdzi, że to on i spadkobiercy Arkadiusza Rybickiego są właścicielami tablic. Ich zdaniem powinny pozostać w ECS.
czytaj więcej »Nie żyje Janusz Dzięcioł. Były poseł zginął na przejeździe kolejowym
Zwycięzca pierwszej edycji "Big Brothera" i były poseł Platformy Obywatelskiej zginął kilkaset metrów od domu. Janusz Dzięcioł wjechał swoim samochodem pod pociąg. Nie miał szans na przeżycie. Do wypadku doszło rano, niedaleko Grudziądza. Wszystko wskazuje na to, że były poseł zlekceważył czerwone światło zabraniające wjazdu na przejazd. Janusz Dzięcioł miał 65 lat.
czytaj więcej »