Fakty po południu

Bez nazwiska Wałęsy, bez tablicy ku czci Kaczyńskich. Ale wciąż w cieniu podziału

Obchody w cieniu podziału. Mija 38. rocznica Porozumień Sierpniowych. To one dały początek Solidarności. Dziś jej dawny przywódca Lech Wałęsa świętuje z KOD-em i opozycją. A obecna Solidarność - z premierem i prezydentem.

Na bramie stoczni działacze KOD powiesili portrety wszystkich tych, którzy dzisiaj są symbolami solidarnościowego zrywu. Obok Lecha Wałęsy pojawił się Lech Kaczyński, Anna Walentynowicz czy Andrzej Gwiazda.

Wszystkich portretów nie było za to w Ubotowni, gdzie na tle między innymi archiwalnego zdjęcia braci Kaczyńskich przemawiał Piotr Duda, przewodniczący Solidarności. - Czyż można wyobrazić sobie piękniejszy prezent urodzinowy? - pytał, mówiąc o prezentacji planów rozwoju terenu Stoczni Gdańskiej, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

#PrzebywaliWHali. Internauci kpią z tablicy, której nie będzie

Rocznica w piątek, a dzień wcześniej więcej niż o historii mówi się o tablicy, której nie będzie....

Premier dziękował bohaterom Sierpnia, ale nazwisko ówczesnego przywódcy Solidarności nie padło. Na uroczystości odczytano natomiast list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Nie było jednak zapowiadanego odsłonięcia tablicy ku czci Jarosława i Lecha Kaczyńskich, z której w ostatniej chwili zrezygnowała Solidarność i sam prezes PiS.

38 lat temu Lech Wałęsa i Wojciech Jaruzelski podpisali porozumienie, kończące dwutygodniowy strajk w Stoczni Gdańskiej. Komunistyczne władze zgodziły się na powstanie niezależnych związków zawodowych, co stało się początkiem przemian w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix