"Nie ma osoby w rodzinie, u której nie jesteśmy zadłużeni"

"Nie ma osoby w rodzinie, u której nie jesteśmy zadłużeni"
"Nie ma osoby w rodzinie, u której nie jesteśmy zadłużeni"
Alicja Szymańska | Fakty po południu
"Nie ma osoby w rodzinie, u której nie jesteśmy zadłużeni"Alicja Szymańska | Fakty po południu

Pandemia nas wykończy – mówią właściciele pozamykanych hoteli czy restauracji, które dania mogą serwować tylko na wynos. Najczęściej nie ma jednak komu. Klientów brakuje, a długi rosną.

Restaurację Kisiel. na_ryneczku od półtora roku w Szczecinie wspólnie prowadzi rodzeństwo. Od tego czasu udało mu się otworzyć drugi lokal. Przed pandemią klientów nie brakowało. Teraz nie mają z czego opłacać rachunków.

- Praktycznie chyba nie ma osoby w rodzinie, u której nie jesteśmy zadłużeni już teraz prywatnie. Ja z bratem jesteśmy kompletnie spłukani, no i jesteśmy w trakcie sprzedaży działki budowlanej, na której zaczęliśmy budować dom. Niestety nasze marzenia legły w gruzach. Musimy to sprzedać, żeby utrzymać biznes – opowiada Katarzyna Szmiłyk, właścicielka restauracji w Szczecinie.

Jeśli po 17 stycznia funkcjonowanie gastronomii nie wróci do normalności, właściciele będą zmuszeni zamknąć jeden z lokali. A już wiadomo, że nie wróci. W poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obowiązujące w gospodarce obostrzenia zostają przedłużone do końca stycznia.

- Nie mamy żadnej pomocy. Jedyne co, to teraz weszło to zwolnienie z ZUS, ale tak naprawdę zwolnienie z ZUS to jest kropla w morzu tego, co potrzebujemy, żeby utrzymać dwa lokale i dwunastu pracowników – mówi Katarzyna Szmiłyk.

Brak informacji

Pani Paulina prowadzi hotel, restaurację i bar na plaży. Skutki pandemii i lockdownu odczuwa każdego dnia. Nie wie, kiedy będzie mogła zacząć normalnie pracować. Wciąż czeka na pieniądze z tarczy 2.0.

- Nie jesteśmy w stanie napisać grafików, nie jesteśmy w stanie zrobić zamówień, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć pracownikom, jak wygląda sytuacja – wylicza Paulina Cebula, dyrektorka hotelu Villa Baltica w Sopocie.

Najgorsza w całym tym systemie jest dezinformacja, a właściwie brak informacji.

- Potrzebujemy na dziś informacji "otwieramy" bądź też "zamykamy", "czekamy do końca miesiąca". Jakakolwiek informacja, przepływ, chociaż podstawowy, jest nam potrzebny na dziś – apeluje Paulina Cebula.

Problem z pracownikami

Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z pierwszej tarczy, nie mogą zwolnić żadnego z pracowników. Oni z kolei nie mają jak wykonywać swoich obowiązków służbowych.

- Nie mamy gości, nie mają co robić. Łatamy, staramy się robić wszystko, grabić liście, malować, sprzątać. Panie, które nie są do tego zatrudnione, robią również to, no bo szuka się pracy dla pracowników – mówi Paweł Mickiewicz, właściciel ośrodka wypoczynkowego Mieszko w Rewalu.

Tak samo jak właściciele, klienci i turyści także nie wiedzą, czy będą mogli wyjechać na weekend w marcu nad morze lub w góry. To wszystko napędza błędne koło.

- My przygotowujemy się do sezonu 2021. Aczkolwiek niewiedza, co będzie, jak będzie, nas zabija –stwierdza Paweł Mickiewicz.

Autor: Alicja Szymańska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS