Fakty po południu

Zamiast towarzystwa wolą smartfony. Naukowcy stworzyli sylwetkę polskiego "cyberdzieciaka"

Godziny spędzane przed komputerem, mało snu, wysyłanie nawet po kilkaset SMS-ów dziennie - taki obraz polskiego nastolatka korzystającego z sieci wyłania się z najnowszych badań. Eksperci podkreślają, że nowe technologie to nowe możliwości, jednak najważniejsze, żeby korzystać z nich z umiarem.

Kuba ma 11 lat. Na czas zabawy na świeżym powietrzy zostawił telefon komórkowy w domu. Choć przyznaje, że stara się mieć go zawsze blisko siebie. - Teraz korzystam, nie wiem, ze dwie godziny dziennie. Czasami nie bez przerwy, tylko rozkładam sobie ta godzina i później też godzina - wyznaje Kuba.

A mama czuwa nad tym, żeby nie przekraczać za bardzo tego czasu. - Ciężko jest całkowicie tego zakazać, natomiast myślę, że rodzice powinni limitować ten czas i proponować jakieś inne aktywności dzieciom - mówi Magdalena Jastrzębska, matka Kuby.

Widok dziecka ze smartfonem w ręku nikogo już nie dziwi. Dzieci często, zamiast rozmowy z kolegami, wolą po prostu przeglądać strony internetowe. Zmieniający się świat nastolatków skłonił grupę polskich badaczy do stworzenia raportu o młodym pokoleniu, które korzysta z nowych technologii cyfrowych.

Pierwsze takie badanie

W badaniu wzięło udział ponad 2 tysiące uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Wyniki pokazują, że w klasach od IV do VI, 97 proc. badanych korzysta codziennie z komputera, a 89 proc. ze smarfona i telefonu komórkowego. Natomiast wszyscy gimnazjaliści codziennie używają swoich telefonów i komputerów.

- Chcieliśmy zbudować coś takiego, jak sylwetkę cyberdzieciaka. Co się okazuje? Bardzo szybko odpowiada na SMS-y, nie zastanawia się, bardzo dużo dzieci wysyła ich po kilkaset. Przebywają w internecie i innych narzędziach cyberprzestrzennych bardzo długo. Śpią coraz krócej - opisuje profesor Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Eksperci podkreślają, że nowe technologie mają wiele zalet, jednak najważniejsze jest to, żeby w odpowiedni sposób je wykorzystywać. Dlatego już przed wręczeniem dziecku prezentu, rodzice mają do wykonania ważne zadanie.

- Ustalić reguły korzystania. Na przykład takie, że po godzinie 19 czy 20 telefon jest wyłączany i spoczywa w innym pokoju niż dziecko - radzi doktor Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Możliwości rodzica

Nowe technologie to również nowe możliwości dla rodziców, którzy chcą kontrolować to, co ich dzieci robią w internecie. - Najlepszą jest tryb kontrola rodzicielska w każdym urządzeniu. Takie rozwiązanie gwarantuje w 90% skuteczne działanie, czyli po prostu blokadę treści pornograficznych, treści oznaczonych jako dla dorosłych, brak możliwości zakupu rzeczy w sieci - mówi Przemysław Pająk z Spider's Web.

Oprócz blokady systemowej, rodzice mogą przeglądać historię aplikacji, skorzystać z nakładki na router WiFi, która wyłączy treści nieodpowiednie lub zainstalować specjalne oprogramowanie.

- Mamy prawo, jako rodzice, zaglądać tam, gdzie są dzieci. Tak samo jak zaglądamy do piaskownicy i patrzymy, jak nasz syn bawi się z kolegami i koleżankami w swoim pokoju. To jest taki sam pokój, tylko że elektroniczny - przekonuje profesor Jędrzejko.

Nacisk na edukacje

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało zmiany w nauczaniu informatyki. Od września będzie położony jeszcze większy nacisk na informowanie uczniów o zagrożeniach, które mogą czekać na nich w sieci.

- Do tej pory mieliśmy zajęcia komputerowe w klasach I-III, które odbywały się często na takiej zasadzie, że pani lub pan pokazywali, jak wygląda komputer, gdzie się go włącza. W tej chwili mówimy już o edukacji informatycznej od pierwszej klasy szkoły podstawowej - powiedział Rafał Lew-Starowicz z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

A w praktykowaniu zdobytej wiedzy mogą pomóc rodzice. Specjaliści podkreślają, że dzieci, które widzą swoich rodziców z telefonem, chcą ich po prostu naśladować.

Autor: Adrianna Otręba / Źródło: Fakty po południu

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
DPiM
DPiM

komentarz ukryty - pokaż

Naukowcy powinni stworzyć sylwetkę zacofanych dorosłych Polaków. Bo takie wywody przypominają nawoływanie do niszczenia maszyn parowych. To dorośli w Polsce zostali w trzeciej erze, a świat poszedł do czwartej - na szczęście z naszymi dziećmi.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   DPiM
   DPiM

   komentarz ukryty - pokaż

   Żyjemy w czasach nauczycieli informatyki z zeszłego stulecia, rodziców nic nie kumających co robią dzieci i ministerstw nic nie rozumiejących co się dzieje w globalnym świecie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix