Fakty po południu

Rok od powieszenia portretów europosłów. Nikt nie ma zarzutów, śledztwo "w sprawie"

Zdjęcia europosłów na szubienicach i brak zarzutów. W listopadzie 2017 roku takie fotografie pojawiły się w Katowicach. Policja ma zdjęcia z monitoringu, na których widać sprawców i ustaliła, kim są. Ale do tej pory prokuratura nikomu nie postawiła żadnych zarzutów. Śledztwo trwa, ale toczy się "w sprawie", a nie przeciw komuś.

25 listopada 2017 roku w samym centrum Katowic na szubienicach zawisły zdjęcia europosłów Platformy Obywatelskiej. Powiesili je tam członkowie kilku prawicowych organizacji, którzy porównali polityków opozycji do wieszanych członków targowicy. Policja szybko ustaliła tożsamość uczestników tego zgromadzenia.

Prokuratorskie śledztwo, które toczy się na wniosek europosłów i dotyczy stosowania gróźb bezprawnych z powodu przynależności politycznej, jest przedłużone do końca listopada. Pomimo tego, że od całej sytuacji minął dokładnie rok, to postępowanie toczy się "w sprawie", a nie przeciwko komuś. Nikt na razie nie usłyszał zarzutów.

- Groźba bezprawna polega na groźbie popełnienia przestępstwa na szkodę danej osoby lub osoby najbliższej tego pokrzywdzonego, jeżeli taka groźba wzbudza uzasadnione wątpliwości, że będzie spełniona - tłumaczy profesor Piotr Kruszyński, adwokat.

Prokuratura bada też drugi wątek sprawy. Związany on jest z korespondencją kierowaną do biur europosłów PO, która miała zawierać elementy gróźb i znieważania.

Wieszanie portretów zorganizowała między innymi skrajna "Duma i Nowoczesność".

Od relacji z katowickiej demonstracji zaczyna się reportaż "Polscy neonaziści". Dziennikarze "Superwizjera" TVN dotarli między innymi do uczestników neonazistowskiego festiwalu "Orle Gniazdo", w którym brali udział także członkowie organizacji "Duma i Nowoczesność" oraz do osób obecnych na "uroczystości" urodzin Adolfa Hitlera. W związku z ujawnionymi nagraniami z lasu pod Wodzisławiem Śląskim kilku osobom postawiono zarzuty, ale nie ma jeszcze aktów oskarżenia. Jedna osoba dobrowolnie poddała się karze za publiczne propagowanie nazizmu.

- Wiedzieliśmy od pewnego momentu, że nie ma innej możliwości, żeby zarejestrować te wydarzenia, a jednocześnie, że one są szalenie ważne, bo właśnie one w jednoznaczny sposób pokazują to, co te środowiska skrzętnie ukrywają - tłumaczy Bertold Kittel, współautor reportażu "Polscy neonaziści".

 

Dziennikarze "Superwizjera" TVN nagrodzeni za reportaż o urodzinach Hitlera

Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski - dziennikarze "Superwizjera" TVN - z Nagrodą Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za reportaż o neofaszystach palących w lesie świeczki na torcie na cześć Hitlera. Dziennikarz swoją pracą czasem...

Przedwczesne zarzuty

Pracą dziennikarzy i reportażem wcieleniowym zainteresowała się prokuratura. W sobotę oświadczenie dotyczące reportażu "Polscy neonaziści" wydała stacja TVN.

"W piątek 23 listopada 2018 roku ABW wkroczyła do domu naszego operatora Piotra Wacowskiego, wręczając mu pismo z wezwaniem do prokuratury. W piśmie zawarte są zarzuty o propagowanie nazizmu (z art. 256 par. 1 kodeksu karnego) w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów.

Autorzy reportażu postępowali zgodnie ze wszystkimi standardami dziennikarstwa śledczego. Stawianie tego, który ujawnia działalność przestępczą na równi z przestępcami traktujemy jako próbę zastraszenia dziennikarzy.

Jednocześnie informujemy, że wczoraj TVN złożył pozew przeciwko tym, którzy insynuowali w ostatnim czasie, że materiał był inscenizowany".

Do działań prokuratury w Gliwicach odniosła się Prokuratura Krajowa, która również wydała oświadczenie.

"Prokuratura Krajowa uznała, że przedwczesne jest stawienie zarzutów operatorowi TVN, który wykonywał gesty nazistowskiego pozdrowienia w trakcie spotkania ku czci Adolfa Hitlera w kwietniu 2017 roku i odwołała wyznaczony mu termin stawienia się w prokuraturze.

Zdecydowała jednocześnie o przekazaniu tej sprawy do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, która prowadzi postępowanie w sprawie podżegania do zorganizowania spotkania ku czci Hitlera poprzez przekazanie jego organizatorowi kwoty 20 tysięcy złotych" - można przeczytać w stanowisku PK.

Zorganizował urodziny Hitlera w lesie. Twierdzi, że miał dostać za to 20 tysięcy złotych

Tort ze swastyką i linia obrony głównego oskarżonego. Twierdzi, że za zorganizowanie urodzin Adolfa Hitlera dostał 20 tysięcy złotych, rzekomo od dziennikarzy "Superwizjera" TVN, z tym warunkiem, że w imprezie miała wziąć udział dziennikarka...

Sprawcy są, ale zarzutów brak

Ubiegłoroczna demonstracja w Katowicach odbyła się krótko po warszawskim marszu z 11 listopada. Katowiccy działacze radykalnych ugrupowań uznali za zdradę krytykę, która spadła na treść jaką prezentowały ich transparenty.

W Warszawie można było zobaczyć hasła rasistowskie i nazistowskie takie na przykład jak "Europa będzie biała albo bezludna" czy też "czysta krew, trzeźwy umysł".

Śledczy zdecydowali o wszczęciu postępowania w sprawie propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych. Rok po marszu nikt nie usłyszał zarzutów.

"Dziwię się, że oświadczenia neonazisty są kanwą akcji rządowych"

To nie są zeznania świadka, który zeznaje na temat faktów pod odpowiedzialnością karną, tylko wyjaśnienia neonazisty, który został wygarnięty z domu przez ABW. (...) Osoba podejrzana może dowolnie formułować swoją linię obrony, może po prostu...

ZOBACZ OŚWIADCZENIE PROKURATURY KRAJOWEJ

ZOBACZ OŚWIADCZENIE TVN W SPRAWIE DZIAŁAŃ ABW I PROKURATURY DOTYCZĄCYCH DZIENNIKARZA TVN

ZOBACZ OŚWIADCZENIE TVN W SPRAWIE REPORTAŻU "POLSCY NEONAZIŚCI"

ZOBACZ OŚWIADCZENIE REDAKCJI "SUPERWIZJERA" W SPRAWIE REPORTAŻU "POLSCY NEONAZIŚCI" I PUBLIKACJI PORTALU wPOLITYCE

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ "SUPERWIZJERA": "POLSCY NEONAZIŚCI"

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "KAWA NA ŁAWĘ"

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Maria2ksu
Maria2ksu

Propagowanie faszyzmu w Polsce, która straciła 6 000 000 obywateli jest zbrodnią. I żadne międlare, wzywające do "świetej wojny", tego nie zmienią.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   matiga
   matiga

   Prokuratorzy myślą intensywnie co by tu robić żeby nic nie zrobić w sprawie. Stan rządowe ochrony ochrony faszystów nie będzie, mam nadzieję, trwał ad mortem defaecatam.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Światowit
     Światowit

     komentarz ukryty - pokaż

     Naziści pod ochronką rządu polskiego! Wstyd!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       3
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        3
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       tomek_balaban

       Watpie zeby PO bylo pod ochrona rzadu

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Królowa Elżbieta II ma obiekcje co do marki "Sussex Royal"

          Królowa Elżbieta II ma obiekcje co do marki "Sussex Royal"

          Książę Harry i księżna Meghan, czyli książę i księżna Sussexu, podjęli decyzję o rezygnacji z obowiązków członków rodziny królewskiej. Zamierzają stworzyć własną działalność pod marką "Sussex Royal", ale na drodze stanęła im królowa Elżbieta II. Brytyjskie dzienniki donoszą, że monarchini zabroniła używać im słowa "royal" (ang. królewski), bo z królewskiej rodziny się oficjalnie wypisali.

          czytaj więcej »
         • Polacy, którzy wrócili z Chin, opuścili szpital. Koronawirusa nie stwierdzono

          Polacy, którzy wrócili z Chin, opuścili szpital. Koronawirusa nie stwierdzono

          Polacy, którzy na początku lutego wrócili z Wuhanu, są zdrowi. Przez ponad dwa tygodnie przechodzili kwarantannę w wojskowym szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Wyszli już do domu. Zdrowi są też trzej Polacy, którzy podróżowali wycieczkowcem "Diamond Princess". Na całym świecie w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło ponad 2 tysiące osób, a ponad 75 tysięcy osób zostało zainfekowanych od początku epidemii.

          czytaj więcej »
         • Tomasz Kaczmarek zatrzymany. "Spodziewaliśmy się represji"

          Tomasz Kaczmarek zatrzymany. "Spodziewaliśmy się represji"

          Były agent CBA Tomasz Kaczmarek został zatrzymany. Śledczy chcą mu postawić kolejne, nowe zarzuty. Dotyczą nieprawidłowości w funkcjonowaniu Stowarzyszenia Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, którego jest prezesem. Żona Tomasza Kaczmarka nie ma wątpliwości, że nowe zarzuty to kara wymierzona przez rząd jej mężowi. Kaczmarek oskarżył ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego o to, że jako szef CBA skłaniał go do kłamania podczas wykonywania czynności operacyjnych w związku ze sprawą willi w Kazimierzu Dolnym.

          czytaj więcej »
         • Od awansów do kontroli CBA. Kalendarium w sprawie Mariana Banasia

          Od awansów do kontroli CBA. Kalendarium w sprawie Mariana Banasia

          Ostatnie miesiące obfitowały w wiele zwrotów akcji w stosunkach Mariana Banasia z obozem rządzącym. Najpierw dla Zjednoczonej Prawicy Marian Banaś był kryształowy. Na prezesa NIK został wybrany głosami posłów z Klubu Parlamentarnego PiS. Potem, po wybuchu afery wokół kamienicy Mariana Banasia w Krakowie, gdzie był prowadzony hotel na godziny, politycy PiS zaczęli mówić o jego odwołaniu. Okazało się, że to nie jest jednak takie proste. Marian Banaś jako prezes NIK sam przeszedł do kontrataku. W styczniu rządzący znów zaczęli ciepło mówić o Banasiu.

          czytaj więcej »
         • Nowa koncepcja i zaskoczenie mieszkańców. Tu ma biec szybka kolej

          Nowa koncepcja i zaskoczenie mieszkańców. Tu ma biec szybka kolej

          Śmiała inwestycja i problem dla części mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego. Właśnie dowiedzieli się o planach budowy szybkiej kolei przez działki, na których wybudowali domy. Koncepcję przedstawił Centralny Port Komunikacyjny na swojej stronie internetowej. To koncepcja, która zarówno dla miasta, jak i jego mieszkańców, jest niemałym zaskoczeniem.

          czytaj więcej »
         • Szlaki na Śnieżkę zostały zamknięte. Niektórzy ignorują zakazy

          Szlaki na Śnieżkę zostały zamknięte. Niektórzy ignorują zakazy

          Jeżeli ktoś w najbliższych czasie planował wejść na Śnieżkę, musi zmienić plany. Służby Karkonoskiego Parku Narodowego zamknęły wszystkie szlaki na szczyt, bo wiatr uszkodził element dachu obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce. Wszystkie szlaki po polskiej stronie zostały zamknięte. Są jednak tacy, na których zakazy nie robią wrażenia.

          czytaj więcej »
         • Poszukiwania Ibrahima. Informacje z Belgii nie zgadzają się z wersją matki

          Poszukiwania Ibrahima. Informacje z Belgii nie zgadzają się z wersją matki

          Wciąż nie wiadomo, gdzie jest 10-letni Ibrahim, ale informacje z Belgii rzucają nowe światło na sprawę. W wyroku z 2018 roku sąd w Antwerpii orzekł, że chłopiec ma pozostać razem z ojcem w Belgii, a matka ma opłacać alimenty. Według wyroku matka mogła zabrać chłopca na wakacje, ale tylko w Belgii. W poniedziałek matka Ibrahima powoływała się na wyrok belgijskiego sądu z 2017 roku, w którym - jak mówiła - prawa rodzicielskie zostały ojcu odebrane.

          czytaj więcej »
         • Trwa zbieranie podpisów. W kampanii przybywa tematów

          Trwa zbieranie podpisów. W kampanii przybywa tematów

          Walka o głosy i zbieranie podpisów. Na pierwszym planie tego etapu kampanii prezydenckiej jest apel kandydatów opozycji, by prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę PiS przeznaczającą dwa miliardy dla mediów państwowych. Ochrona zdrowia, praworządność, polityka socjalna i potrzeba zakopania głębokich podziałów - w kampanii wybrzmiewają również te tematy.

          czytaj więcej »
         • Chińskie władze: u 80 procent zakażonych nowym koronawirusem choroba przebiega łagodnie

          Chińskie władze: u 80 procent zakażonych nowym koronawirusem choroba przebiega łagodnie

          Koronawirus najbardziej zagraża osobom starszym i schorowanym - wynika z raportu opublikowanego przez chińskie władze. Według Pekinu u 80 procent pacjentów infekcja ma łagodny przebieg, a śmiertelność infekcji sięga nieco ponad dwóch procent. Niedawno wybudowany szpital w Wuhanie opuścili pierwsi pacjenci, jednak Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed nadmiernym optymizmem.

          czytaj więcej »
         tvnpix