Fakty po południu

Smartfony za kilka tysięcy złotych. Młodzi o nich marzą i kupują, coraz częściej nie płacą

Smartfony - to z ich powodów rośnie zadłużenie młodych ludzi. Kupują na raty albo na abonament najdroższe komórki, ale rachunków nie płacą. Zadłużenie wobec firm telekomunikacyjnych sięga już ponad miliard złotych. Rachunków za komórki nie płacą zwłaszcza młodzi. Ich dług w ciągu pięciu lat wzrósł z 4,6 miliona złotych do 147 milionów złotych.

Duży operator ostrzega przed oszustami. "Prosimy o czujność"

T-Mobile ostrzega przed atakiem phishingowym, w którym oszuści podszywają się pod operatora....

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO POŁUDNIU" W TVN24GO

Już od dawna telefon komórkowy nie służy wyłącznie do telefonowania i wysyłania SMS-ów, czy nawet przeglądania stron internetowych. Telefon komórkowy pozwala śledzić media społecznościowe, sprawdzić pocztę, zrobić zakupy i zapłacić rachunki. W razie potrzeby posłuży za telewizor. W podróży zastąpi nawigację. Funkcje smartfonów można jeszcze długo wymieniać, a ich parametry klienci starannie analizują przed zakupem.

Najnowsze i najlepsze modele najchętniej wybieranych smartfonów to koszt nawet ponad siedmiu tysięcy złotych. Nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek, ale hipermarkety kuszą sprzedażą na raty. Sieci komórkowe raty za telefon doliczają do abonamentu. Niektórzy młodzi ludzie są gotowi zapożyczyć się na 5 czy 6 tysięcy złotych.

Z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że na liście dłużników telekomunikacyjnych jest około 360 tysięcy konsumentów. Stanowią 83 procent wszystkich dłużników firm telekomunikacyjnych - pozostali dłużnicy to firmy. W sumie zaległości wobec firm telekomunikacyjnych to łącznie ponad 1 miliard 140 milionów złotych. Średni dług dłużnika telekomunikacyjnego wynosi ponad 2 tysiące 600 złotych.

Gigantyczny wzrost zadłużenia młodych

W ciągu ostatnich pięciu lat o ponad trzy tysiące procent wzrosło zadłużenie konsumentów w wieku od 18 do 25 lat wobec firm telekomunikacyjnych - z 4,6 miliona złotych w 2014 roku do 147 milionów złotych w tym roku. Teraz ich średni dług - ponad 3 tysiące złotych - jest najwyższy spośród wszystkich kategorii wiekowych. Zadłużenie dotyczy nie tylko rat za sprzęt, ale także abonamentu.

Jeden błąd i można stracić pieniądze. Oszuści podszywają się pod operatora komórkowego

CERT Polska ostrzega przed "dużą kampanią spamową", w której oszuści podszywają się pod Orange....

W gronie 18-25 lat często najnowszy model smartfona to nie tylko najlepsze parametry techniczne.

- Powoduje po pierwsze wzrost naszego samopoczucia, ale po drugie, co ważniejsze, również większe uznanie, szacunek, respekt, który składa się właśnie na status drugiej osoby - komentuje psycholog społeczny dr Leszek Melibruda.

Największa liczba zadłużonych konsumentów mieszka w małych miejscowościach do 5 tysięcy mieszkańców. To blisko 1/4 wszystkich dłużników firm telekomunikacyjnych. Użytkownicy telefonów z najmniejszych miejscowości mają też najwyższe, sięgające 205,5 miliona złotych, zadłużenie.

Największe zaległości w spłatach mają mieszkańcy województw: śląskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Najniższe długi mają mieszkańcy podlaskiego, świętokrzyskiego i opolskiego.

33 miliony aktywnych kart sim na niecałe 38 milionów mieszkańców - tak według prognoz Fundacji Republikańskiej będzie wyglądała końcówka tego roku w Polsce. Bez telefonu komórkowego będzie 3 procent Polaków. W przyszłym roku możliwy jest scenariusz, w którym aktywnych kart będzie więcej niż mieszkańców całego kraju.

Autor: Ewa Koziak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
tomek_dubson

Akurat mam smartfona za 900 zł i usługe w A2mobile, wiec mnie to nie dotyczy. nie zyje ponad stan.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   kacper_mielecki

   no a u nich transfer na social media jest za darmo.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix