Większość turystów zrzuca ścieki z jachtów do jezior. "Czuć taki specyficzny zapach"

Większość turystów zrzuca ścieki z jachtów do jezior. "Czuć taki specyficzny zapach"
Większość turystów zrzuca ścieki z jachtów do jezior. "Czuć taki specyficzny zapach"
Marta Balukiewcz | Fakty po południu
Większość turystów zrzuca ścieki z jachtów do jezior. "Czuć taki specyficzny zapach"Marta Balukiewcz | Fakty po południu

Władze Giżycka i fundacje ekologiczne biją na alarm, bo problem zanieczyszczenia Krainy Wielkich Jezior Mazurskich nieczystościami z jachtów jest coraz poważniejszy. Tylko w tym sezonie po Mazurach pływa pływa 16 tysięcy jachtów, czyli około 80 tysięcy osób. Większość z nich szambo zrzuca wprost do wody.

Mazurskie jeziora przeżywają w tym roku prawdziwe oblężenie turystów. Jednym z coraz większych problemów są ci, którzy z jachtowych kuchni i pasażerskich ubikacji zrzucają ścieki wprost do wody.

- Piękne krajobrazy jeziora i nagle te ścieki ciągnące się za żaglem. Taki dysonans zupełny. To w ogóle nie pasuje do tej krainy - podkreśla Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

Mieszkańcy, władze Giżycka i ekolodzy biją na alarm. Problem, choć niewidoczny gołym okiem, jest coraz bardziej odczuwalny. I to dosłownie

- Zdarza się czasami, że gdzieś płyniemy i czuć taki specyficzny zapach - opowiada Tomasz Kurowicki z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jeden przycisk

W tym sezonie po mazurskich jeziorach pływa 16 tysięcy jachtów, czyli około 80 tysięcy osób. To niemal dwa razy tyle, ile jest mieszkańców Giżycka. - Takie pływające miasto bez infrastruktury kanalizacyjnej - ocenia burmistrz.

Zdaniem Wojciecha Iwaszkiewicz ponad połowa pływających po wodach wielkich jezior nie oddaje nieczystości w wyznaczonych do tego miejscach.

- Prawdopodobnie większość (ścieków - przyp. red.) znajduje się w wodzie. Niestety to jest bardzo złe i trzeba z tym walczyć - dodaje burmistrz Giżycka.

Na zdjęciu wykonanym przez Zbigniew Jatkowskiego z portalu mazury.info.pl widać smugę wody o jednoznacznie zabarwionym kolorze, która ciągnie się za łódką.

- Proceder spuszczania ścieków do jeziora odbywa się w miejscu ustronnym, z dala od świadków i sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku - wyjaśnia Jatkowski.

Akcja władz

To właśnie duże łodzie motorowe, tak zwane pływające domy, zyskują coraz większą popularność wśród amatorów żeglarstwa. Posiadają podwodne zawory, z których łatwiej można zrzucić ścieki do jeziora.

Kolejnym problemem jest dostęp do portów, które oferują odbiór nieczystości z przenośnych toalet chemicznych. Na 161 mazurskich portów takich miejsc jest tylko niecałe 50. Zaledwie 16 ekomarin ma pompy do opróżniania zbiorników z większych jachtów, ale i tam kolejek brak.

Stąd akcja władz Giżycka, które oferują oddanie dowolnej ilości nieczystości w marinie za symboliczne 10 złotych.

- Jeżeli ktoś stać, żeby wypożyczyć jacht za 1,5 tysiąca złotych za dobę to myślę, że nie będzie dla niego problemem zapłacenie 10 złotych (za odbiór nieczystości - przyp. red.) - zaznacza Magdalena Fuk z Fundacji Ochrony Jezior Mazurskich.

Autor: Marta Balukiewcz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS