Sąd odrzucił skargę Elżbiety Witek na kary nałożone przez NIK. "Musi to uregulować z własnej kieszeni"

Sąd odrzucił skargę Elżbiety Witek na kary nałożone przez NIK. "Musi to uregulować z własnej kieszeni"
Sąd odrzucił skargę Elżbiety Witek na kary nałożone przez NIK. "Musi to uregulować z własnej kieszeni"
Tomasz Pupiec | Fakty po południu
Sąd odrzucił skargę Elżbiety Witek na kary nałożone przez NIK. "Musi to uregulować z własnej kieszeni"Tomasz Pupiec | Fakty po południu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek z karą finansową. Nie stawiała się na wezwania Najwyższej Izby Kontroli i teraz będzie musiała ponieść za to konsekwencje. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, do którego skargę na kary wniosła polityk. Witek była wzywana przez NIK w związku z kontrolą programu "Polskie Szwalnie".

Marszałek Elżbieta Witek od stycznia nie znalazła czasu, żeby pomóc wyjaśnić Najwyższej Izbie Kontroli sprawę rządowego programu "Polskie Szwalnie", na który przeznaczono ponad 250 milionów złotych.

- Ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli jednoznacznie mówi o tym, że każdy ma obowiązek złożenia wyjaśnień w ramach toczącego się postępowania kontrolnego, jeżeli sprawa go dotyczy - przypomina Krzysztof Kwiatkowski, były szef Najwyższej Izby Kontroli, senator niezależny.

Kontrolerzy NIK marszałek Elżbietę Witek do stawienia się przed Izbą wzywali trzykrotnie i za każdą nieobecność została ukarana grzywną w wysokości ponad trzech tysięcy złotych.

Utrudnianie postępowania kontrolnego i naruszenie przepisów marszałek tłumaczyła osobistym przekonaniem. - Ja to odbieram jako próbę wymuszenia na mnie, zastraszenia marszałka Sejmu - mówiła w styczniu Witek.

Marszałek nie tylko do dzisiaj nie stawiła się na przesłuchanie, ale decyzję w sprawie nałożonych kar zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Sąd jednak skargę odrzucił i Witek będzie musiała zapłacić kary.

- Politykom PiS-u, tym najważniejszym, wydaje się, że ich to nie dotyczy. Dobrze, że mamy sądy w Polsce - uważa Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Nie pomogły też argumenty marszałek, że NIK nie może jej wezwać na świadka, bo marszałek nadzoruje NIK. Jednak Izba nie wezwała na przesłuchanie Elżbiety Witek jako marszałka Sejmu, a jako szeregową poseł.

- Nadzór Sejmu nad Najwyższą Izbą Kontroli nie może powodować, że posłowie, senatorowie, pani Marszałek, są kompletnie wyłączeni ze składania wyjaśnień - podkreśla Marek Borowski, były marszałek Sejmu, senator Koalicji Obywatelskiej.

Mail do szefa KPRM

Wyjaśnienia, zdaniem kontrolerów NIK, wymaga sprawa rządowego programu "Polskie Szwalnie", w ramach którego - za ćwierć miliarda złotych - powstało 175 milionów maseczek ochronnych nienadających się do użytku.

W Stalowej Woli Agencja Rozwoju Przemysłu postawiła halę produkcyjną, w której produkcja nigdy nie ruszyła. Jeden z kontrahentów do bezużytecznych maseczek z Chin doklejał metki, że zostały wyprodukowane w Polsce, a innym była firma wówczas zajmująca się produkcją folii.

W jednym z maili, które miały wyciec ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka, marszałek Elżbieta Witek miała polecać konkretną firmę do programu "Polskie Szwalnie". Choć o rządowy kontrakt starało się osiemset firm z całej Polski, na krótką kontrahentów trafiła ta wskazana przez marszałek.

- To mały zakład krawiecki, gdzie pracowały głownie kobiety - panie krawcowe, dla których to było główne miejsce utrzymania - tak swoją interwencję tłumaczyła w styczniu tego roku Elżbieta Witek.

Być może argument o ratowaniu miejsc pracy kontrolerzy NIK-u uznali by za zasadny, gdyby marszałek znalazła czas, żeby się nim na przesłuchaniu podzielić.

- Jeżeli (Elżbieta Witek - przyp. red.) się nie stawiła - musi uregulować kary finansowe, które na nią nałożono. I musimy pamiętać: musi to uregulować z własnej kieszeni, bo działała jako Elżbieta Witek, a nie jako marszałek Sejmu - podkreśla były szef NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS